Տուբերկուլյոզի ազգային ծրագիրը պետք է ուժեղացնել
«Հետքի» հետ զրույցում ասում է «Բժիշկներ առանց սահմանների» (ԲԱՍ) ֆրանսիական կազմակերպության հայաստանյան առաքելության ղեկավար Ստոբդան Կալոնը:
Ի՞նչ ծրագրեր է իրականացնում «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը Հայաստանում, ի՞նչ արդյունքներ են գրանցվել:
Առաջին անգամ ԲԱՍ-ը Հայաստան եկավ 1988թ.-ին` երկրաշարժի ժամանակ: Որպես միջազգային բժշկական մարդասիրական ոչ կրոնական եւ ոչ քաղաքական կազմակերպություն մենք աշխատում ենք տարբեր երկրներում` տարբեր առողջապահական խնդիրների շուրջ: Հայաստանում իրականացրած առաջին ծրագիրը կապված էր 1988թ. երկրաշարժի հետ: Այնուհետեւ, ելնելով կարիքներից, շարունակեցինք իրականացնել տարբեր ծրագրեր: ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո հոգեկան առողջության, սոցիալական աջակցության, սեռավարակների եւ ՄԻԱՎ ծրագրեր իրականացրեցինք: ԲԱՍ-ը նաեւ հոգեկան առողջության եւ տուբերկուլյոզի (ՏԲ) ծրագրեր էր իրականացնում Ղարաբաղում:
1990-ականներին Ղարաբաղում սկսեցինք տուբերկուլյոզի ծրագիր իրականացնել: Այդ ժամանակ դեղակայուն տուբերկուլյոզը մեծ խնդիր էր ԽՍՀՄ-ի բոլոր երկրներում: Եվ Հայաստանն այն երկրներից էր, որտեղ մենք որոշեցինք աշխատել: Դեղակայուն տուբերկուլյոզի կանխարգելումը պահանջում է ինտենսիվ միջամտություն, բուժում եւ հոգեբանական աջակցություն, որը շատ ավելի թանկ է, քան ՏԲ-ի կանոնավոր բուժումը: ԲԱՍ-ն առաջարկեց ՏԲ-ի պիլոտային ծրագիր, որն առաջինն էր Հայաստանում: Եվ 2005-ի սեպտեմբերին սկսեցինք Հայաստանում դեղակայուն տուբերկուլյոզի ծրագրի իրականացումը: ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ սերտորեն համագործակցում էինք, դեղորայքը, ծախսանյութերը եւ այլ աջակցությունը տրամադրում էր ԲԱՍ-ը, իսկ ԱՆ-ն տրամադրում էր իր աշխատակիցներին եւ աշխատանքային պայմանները:
Մենք սկսեցինք պիլոտային ծրագիր իրականացնել երկու համայնքներում` Շենգավիթ եւ Մալաթիա-Սեբաստիա, ինչպես նաեւ Աբովյանի եւ Երեւանի ՏԲ դիսպանսերներում: Տարբեր կառույցներում տարբեր ծառայություններ էին մատուցվում: Պոլիկլինիկաներում ՏԲ դեպքերն էին հայտնաբերվում, դրանից հետո հիվանդն ուղղորդվում էր բուժվելու Աբովյանի դիսպանսեր, ինտենսիվ փուլից հետո հիվանդը վերադառնում էր պոլիկլինիկա, որպեսզի շարունակեր ամբուլատոր բուժումը: Սա Հայաստան ներմուծված մոդել էր: Հետագայում նախարարության ծրագիրը հաստատվեց «Կանաչ լույս» կոմիտեի կողմից, եւ «Գլոբալ հիմնադրամ»-ը ֆինանսական աջակցություն տրամադրեց: Տուբերկուլյոզի ազգային ծրագիրը դեռեւս սկզբնական քայլերն էր անում, եւ ամբողջ համակարգը խորհրդային ժամանակաշրջանից անցում էր կատարում հետխորհրդային ժամանակաշրջանին: Այդ անցումը, ցավոք, երկար տեւեց: Քանի որ Ազգային ծրագիրը ձգձգվում էր, եւ կային բազմաթիվ հիվանդներ, որոնց բուժումը դեռ հասանելի չէր, ԲԱՍ-ն առաջարկեց աջակցել հետագայում էլ ընդլայնել ծրագիրը` Ազգային ծրագրի հետ համագործակցելով:
Կոնկրետ ի՞նչ գործառույթներ է իրականացնում ԲԱՍ-ը` դեղորայք է մատակարարում, մասնագետներ է հրավիրում, թե բուժումն է իրականացնում: Ո՞րն է Ձեր առաքելությունը:
Մատակարարում էինք դեղորայք, վերապատրաստում բուժաշխատողներին եւ լաբորատոր մասնագետներին, ինչպես նաեւ ապահովում դեղորայքակայուն տուբերկուլյոզի ախտորոշման եւ բուժման փորձառություն: Մենք նաեւ օգնում էինք տեղափոխել խորխի նմուշները Գերմանիա: Երբ նախարարությունը ստացավ ծրագրի իրականացման հաստատումը «Գլոբալ հիմնադրամի» եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) «Կանաչ լույս» կոմիտեի կողմից, առաջարկվեց, որպեսզի ԲԱՍ-ը տեխնիկական խորհրդատվություն ցուցաբերի Ազգային ծրագրի իրականացմանը: Երբ Ազգային ծրագիրը ստացավ դեղորայքը, 2009-ի վերջին մենք նախարարության հետ մեկտեղ ծրագրեցինք սկսել անցումային փուլը, որի ժամանակ նրանք պետք է մատակարարեին դեղամիջոցները եւ ծախսանյութերը նյութերը, իսկ ԲԱՍ-ը պետք է տեխնիկական խորհրդատվություն ցուցաբերեր եւ ապահովեր վերահսկողություն ծրագրի իրականացման վայրերում: Այդ փուլում ծրագիրն ընդլայնվեց` ներառելով ամբողջ Երեւանը եւ Արմավիրի մարզը:
Քանի որ Արմավիրը, Կոտայքը, Արարատը, Լոռին, Շիրակը ամենամեծ մարզերն են, որտեղ դեղակայուն տուբերկուլյոզի բարձր ցուցանիշներ են գրանցվել, ՏԱԾ-ի հետ համատեղ որոշեցինք նախեւառաջ սկսել ծրագիրը այդ մարզերում: Որոշվեց, որ 2010 թ. մարտից Երեւանի բոլոր նոր հիվանդները կստանան դեղամիջոցներ Ազգային ծրագրից, իսկ ԲԱՍ-ը կշարունակի դեղամիջոցներ մատակարարել նախկինում ընդգրկված հիվանդներին:
Ինչո՞ւ է Ազգային ծրագիրը ձգձգվում:
Ես կասեի` շատ գործոններ կան, հիմնականում` Ազգային ծրագրում կազմակերպչական կարողությունների պակասը եւ ՏԲ վերահսկողական համակարգի մասնատվածությունը: Հիմնական որոշումներ կայացնողները, իրականացնողները եւ մյուս կառույցները, ինչպիսիք են, օրինակ, Աբովյանի դիսպանսերը եւ պոլիկլինիկաների ՏԲ կաբինետները, պետք է ավելի լավ համակարգվեն: Պետք է լինի մեկ միասնական կառույց, որը կիրականացնի ամբողջ գործընթացը:
Բայց ամբողջ համակարգը առողջապահության նախարարությունն է ղեկավարում եւ վերահսկում:
Այո, նրանք են իրականացնում, բայց դա տեխնիկական աշխատանք է, որը պետք է կատարի ՏԲ ազգային ծրագիրը, որն անհրաժեշտ է ուժեղացնել:
Այսինքն` կադրերի եւ հատկապես որակավորված մասնագետների պակա՞ս եք նկատել:
Այո, ղեկավար պաշտոններում: Լուծման կարիք ունեցող հիմնական խնդիրները վերաբերում են կազմակերպչական կարողությունների եւ կառուցվածքային բնոյւթի հարցերին: Վերջին տարվա ընթացքում, երբ ՏԲ ազգային ծրագրի գրասենյակի ղեկավար նշանակվեց Մարգարիտա Բալասանյանը, որոշ բարելավումներ եղան, սակայն դեռեւս շատ աշխատանք պետք է տարվի: Կարծում եմ, որ Հայաստանում կան որակավորված մասնագետներ. նոր փոխնախարարը` Ս. Խաչատրյանը, ով ներգրավվել է ՏԲ ծրագրում, թվում է` բավականին շահագրգռված է բարելավել համակարգը: Հույս ունեմ, որ դա տեղի կունենա:
Տուբերկուլյոզի բուժման ընթացակարգում որոշ խորհրդային տարրեր կան, ինչպես, օրինակ, պարտադիր հոսպիտալացումը, որը խորհուրդ չի տրվում ԱՀԿ-ի կողմից: Սրանք հիմնարար խնդիրներ են, ուստի պետք է համապատասխան լուծում ստանան: Հայաստանը կարող է դասեր քաղել հարեւան երկրներից, օրինակ` Վրաստանը բավականին հաջող է իրականացնում ՏԲ ծրագիրը: Նրանք ունեն Ազգային ծրագրի շատ լավ համակարգող: Ավելին, նրանք լուրջ բարեփոխումներ են իրականացրել` ամբողջապես վերացնելով խորհրդային համակարգի ոճը, մեթոդները եւ փորձը:
Ինչպե՞ս կգնահատեք ՏԲ-ի վիճակը Հայաստանում, եւ ո՞ր խնդիրներն է պետք հրատապ լուծել:
ՏԲ ազգային ծրագիրը հետզհետե բարելավվում է` աշխատելով միջոցներ ձեռնարկել ՏԲ համաճարակի դեմ, բայց արդյունավետ լինելու համար անհրաժեշտ է ավելի արագ գործել: Որոշ խնդիրներ արտացոլում են ՏԲ միջոցների սահմանափակումները գլոբալ մակարդակով: Անհրաժեշտ է ավելի լավ ախտորոշում կազմակերպել եւ լավ դեղորայք տրամադրել, ինչին հաստատապես կողմնակից է ԲԱՍ-ը: «Գլոբալ հիմնադրամ»-ը եւ Գերմանական զարգացման բանկն աջակցել են Ազգային ծրագրի համար ձեռք բերել ախտորոշման հնարավոր լավագույն համակարգը եւ դեղորայքը: ԲԱՍ-ը նույնպես աջակցել է այս խնդիրների լուծմանը: Ախտորոշման գործընթացը բարելավվել է տարիների ընթացքում, սակայն, ցավոք, նոր դեղ չի հայտանբերվել: Ինչեւէ, ԲԱՍ-ը շարունակում է միջազգային մակարդակով բարձրաձայնել այդ խնդիրները:
«Գլոբալ հիմնադրամ»-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի իրականացման հարցում դժգոհություններ կան: Ձեր կարծիքով, ՏԲ դեմ պայքարում Հայաստանին հատկացվող գումարներն արդյունավե՞տ են ծախսվում:
Ես կասեի` ՏԲ ազգային ծրագիրը դանդաղ է օգտագործում միջոցները: Անհրաժեշտ է արագ ու լավ պլանավորել ծրագրի իրականացումը` Հայաստանում տուբերկուլյոզի համաճարակի դեմ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելու համար:

Hetq speaks to Dr Stobdan Kalon, Head of Mission Doctors without Borders (Médecins Sans Frontières) in Armenia
What kind of programs is the organization Doctors Without Borders (Médecins Sans Frontières- MSF) implementing in Armenia?
First of all let me clarify a little bit of what we are doing here and what kind of an organization is MSF. MSF first came to Armenia in 1988 after the earthquake. As an international medical humanitarian organization that is non religious, non-political and we work in many countries on different kinds of health problems. In Armenia, we started with this earthquake program. After, we followed up with different kinds of programs depending on needs. After the collapse of the Soviet Union and there were many needs, especially for mental health and social support, Sexually Transmitted Diseases & HIV program etc that MSF supported. MSF also implement mental health and TB programs in Karabakh.
As regards our role, MSF is not a donor or technical assistance provider but a hands-on organization whose primary role is treating the patients, and in the process if required we also provide general assistance.
In the 1990s we opened the TB program in Karabakh. At that time drug resistant TB was recognized as a big public problem in all former Soviet Union countries. Armenia was one of the countries where we decided to work. Drug resistant TB requires intensive interventions for prevention, treatment and psychsocial support which is much more expensive and complex as compared to regular form of TB. Therefore MSF proposed starting a pilot MDR TB (multi-drug resistant) program which was the first of this kind in Armenia that started September in 2005. It was a close collaboration with the Ministry of Health (MoH) of Republic of Armenia where medical expertise, supply of drugs and consumables, logistics support etc came from MSF and while the MoH provided its staff and health facilities.
We started the program in two pilot districts in the city of Yerevan, Shengavit and Malatia-Sebastia, and in Abovyan and the Yerevan Dispensary. Different services were provided at these structures. At the level of the polyclinics, detection is done, and after the detection they were transferred to Abovyan. After the intensive phase is over they came back to the polyclinic for the continuation of the treatment. This was a model being introduced in Armenia. Subsequently the RA Ministry of Health obtained the approval from the Green Light Committee and funding support from the Global Fund.
The national TB program was still in its early stages and rather the whole system was still undergoing transition from Soviet to post Soviet phase- which was unfortunately taking too long. Due to the delay on part the National TB Program as there were many patients who still did not have access to the treatment, and MSF offered to support in further scaling up the program in close collaboration with National TB Program.
Which is the immediate MSF mission? The provision of drugs or other services?
We were providing drugs and provide expertise in diagnosis and treatment of drug resistant TB, we were also training the doctors and nurses, laboratory specialists, and we were also helping in transportation of samples from here to Germany. And when the Ministry received a Global Fund approval and technical approval from the WHO, "Green Light Committee" it was recommended for MSF to provide technical advice for the NTP in implementing the program. When the National TB Program's drugs and supplies arrived, towards the end of 2009 we planned together with the Ministry of Health to start a transition phase where they would provide drugs and consumables and MSF would provide technical advice and supervision at the sites of the project. At that stage the program expanded to cover whole of Yerevan city and Armavir marze.
Armavir, Kotayk, Ararat, Lori and Shirak Marzes have the largest number of drug rsistance TB patients therefore it was decided together with the National TB Program to cover those marzes first. Therefore MSF started a new project to cover Shirak and Lori in May 2010. While in Yerevan, we decided that from March 2010 all new patient enrolled would receive drugs from the National TB Program but MSF continued to supply drugs to patients still under treatment.
What's the reason for the delay of National TB Program?
I will say there are many factors mainly lack of organizational capacity of the National TB Program and the fragmented the TB control system.. The main decision-makers, implementers, and different structures like the Abovyan dispensary and the TB Cabinets in the Polyclinics- they need better coordination.
But isn't the whole structure supervised by the Ministry of Health?
Yes they do, but it's a technical work which has to done by the National TB program which needs further strengthening.
As far as I understood, you note the lack of professionals and qualified people in the structure.
Yes, in the managerial positions. Key issues that need to be addressed are organizational capacity and structural in nature. During the last year, when the new TB central office director Dr Balasanyan came on board, it has improved somewhat but still much work is to be done.
There were different people appointed to head the TB office, Vahan Poghosyan, Secretary of the Minister, and Minister Kushkyan himself supervised the program. Didn't you see any changes?
I would say it has been quite turbulent to have so frequent changes. I believe the Minister tried his best but they need to build a strong National TB Program which has to run the program. Some changes were made and some improvement seen under Dr. Balasanyan's leadership but there is a need to further strengthen it. I think Armenia has equally well qualified people. The new deputy minister Dr. Khachatryan who is involved in the TB program seems very motivated to improve the system. It is my hope that it happens.
But as mentioned for big improvements key organizational issues need to be resolved. There are some elements of Soviet style TB interventions like mandatory hospital treatment and patients being kept in hospitals for too long which are not recommended by WHO. There is also need to address human resources issues- recruiting and retaining skilled professionals especially in coordinating positions at central and regional levels, how many TB specialists are actually required, what activities to be delegated to family physicians, and the issue of inadequate salaries as we constantly get requests from staff in various facilities if MSF could provide incentives since they think their salaries are inadequate. Even Directors of some structures are requesting MSF to support their staff financially but we don't want to disrupt the system by introducing temporary incentives, its for the government to resolve these issues. These issues should be addressed as they are fundamental issues to better TB control.
One could take ideas from success stories from other countries- for example Georgia that is implementing the TB program very successfully. They had a good NTP Director providing effective technical leadership. Also they made serious reforms to discontinue discontinued obsolete Soviet style methods and practices.
Would you please evaluate the TB situation in the country? Which issues need to be resolved urgently?
The National TB Program is gradually improving and trying to address the TB epidemic but to be effective it needs to be done more rapidly.
Some problems are reflections of the limitations of TB tools at the global level – need for better diagnostics and better TB drugs- that MSF constantly advocates for. The Global Fund and German Development Bank have supported to get best possible diagnostics and drugs for the national TB Program. MSF has further supported on these issues. While diagnostics have improved over the years there has been no new drug discovered which is unfortunate. However MSF continues to advocate for these issues at the international level.
Do you think that Global Fund resources have been efficiently put to use here in Armenia?
I would say the National TB Program has been slow to utilize the funds. There is need for rapid well planned implementation to effectively address the TB epidemic in Armenia.