Անտեղյակ և անտարբեր ՀՀ մշակույթի նախարարությունը
Վրաց ուղղափառ եկեղեցին Սամցխե-Ջավախքի տարածաշրջանում որպես իր ունեցվածք գրանցել է ավելի քան 20 մշակութային-եկեղեցական կոթող, այդ թվում նաև Ասպինձային շրջանի հայաբնակ Դամալա գյուղում գտնվող Վանքը, Ախալցխայում գտնվող Քրոջ և Եղբոր մատուռները և այլ կոթողներ:
Ճշտելու համար, թե արդյոք այս ամենին տեղյակ է ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս մշակույթի նախարարության, դիմել էինք ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին: Նախարարին հարցրել էինք, թե արդյոք այդ հարցով դիմել են Վրաստանի կառավարությանը, ինչ պատասխան են ստացել, տեղյակ է նախարարությունը, թե հայկական ինչ այլ կոթողներ են սեփականաշնորհվել Վրաց ուղղափառ եկեղեցու կողմից և վերջապես` ինչ քայլեր է ձեռնարկում ՀՀ մշակույթի նախարարությունը` կանխելու Վրաց եկեղեցու կողմից հայկական մշակութային հուշարձանների հետագա սեփականաշնորհումը:
Մեր նամակից մեկ ամիս անց ստացել ենք մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանի պատասխանը: «Հայտնում ենք, որ ՀՀ մշակույթի նախարարությունն իր տրամադրության տակ չունի որևէ պաշտոնական տեղեկատվություն վրաց ուղղափառ եկեղեցու կողմից Սամցխե-Ջավախքի շրջանում 27 հայկական պատմամշակութային հուշարձանները որպես սեփականություն գրանցելու կամ սեփականաշնորհելու վերաբերյալ»:
Նախարարությունը նաև տեղեկացնում է, որ «օտարերկրյա պետությունների, այդ թվում նաև Վրաստանի տարածքներում գտնվող և այդ երկրների ժառանգության մաս կազմող հայկական պատմամշակութային անշարժ և շարժական հուշարձանների պահպանության և դրանց պահպանվածության ապահովման հետ կապված խնդիրների վրեաբերյալ մշտապես փոխադարձ կապով տեղեկություն է փոխանակվում և ապահովվում անհրաժեշտ գործընթաց»:
Թե ինչպես է ապահովվում անհրաժեշտ գործընթացը, եթե նախարարությունն անգամ տեղյակ չէ սեփականաշնորհված հայկական եկեղեցիների կամ մատուռների մասին, հայտնի չէ: Ըստ ամենայնի, դրա հետևանքով է, որ Վրաց ուղղափառ եկեղեցին առաց խոչընդոտների շարունակում է սեփականաշնորհել Սամցխե-Ջավախքի տարածքում գտնվող մատուռները:

Неосведомленное и безразличное министерство культуры РА
Грузинская православная церковь зарегистрировала в качестве своей собственности в районе Самцхе-Джавахк более 20 культурно-церковных памятников, в том числе церковь Ванк, находящуюся в армянонаселенном селе Дамала Аспиндзского района, часовни Сестры и Брата в Ахалцихе и другие памятники.
С целью выяснить, осведомлено ли об этом правительство Армении в лице министерства культуры, мы обратились к министру культуры РА Асмик Погосян. В своем письме мы поинтересовались у госпожи министра, обращалось ли возглавляемое ею ведомство по данному вопросу к правительству Грузии, если да, какой ответ получило, в курсе ли министерство, какие армянские памятники присвоены Грузинской православной церковью и какие шаги предпринимаются с тем, чтобы не допустить дальнейшую приватизацию Грузинской церковью армянских культурных памятников.
Спустя месяц после нашего письма мы получили ответ за подписью заместителя министра культуры РА Арев Самуелян, в котором, в частности, говорилось: “Сообщаем, что министерство культуры РА не располагает какой-либо официальной информацией о регистрации Грузинской православной церковью в качестве своей собственности или приватизации ею 27 армянских культурно-исторических памятников в районе Самцхе-Джавахк”.
Министерство также сообщило, что “по вопросам охраны и обеспечения сохранности армянских движимых и недвижимых культурно-исторических памятников, находящихся на территории иностранных государств, в том числе на территории Грузии, и составляющих часть наследия этих стран, посредством постоянной связи производится обмен информацией и обеспечивается необходимый процесс”.
Между тем совершенно непонятно, как обеспечивается необходимый процесс, если министерство культуры даже не в курсе приватизации армянских церквей и часовен. Судя по всему, именно вследствие такого отношения Грузинская православная церковь продолжает без всяких препятствий приватизировать часовни, находящиеся на территории Самцхе-Джавахка.