Ինչո՞ւ է փախչում 21-ամյա դատապարտյալ Սերոբ Մխիթարյանը
«Քննիչը խոստացավ ու չեկավ… ասեց`էսօր տուն եմ գնալու…սոված եմ, թողեք գնամ հաց ուտեմ…ես խելոք եմ, արդեն խելոք եմ…». 21-ամյա կալանավոր Սերոբ Մխիթարյանի խոսքերն են՝ Էրեբունի-Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում հենց դատավարության ժամանակ: Մինչ բոլորը զարմացած լսում էին Սերոբի չկապակցված մտքերը, իսկ մայրը անհանգիստ նայում էր որդուն, դատավոր Վարդան Գրիգորյանը նախ զգուշացում տվեց, ապա սանկցիա կիրառեց նիստը խանգարելու համար՝  հեռացնելով Սերոբին դատարանի դահլիճից:
Սերոբ Մխիթարյանի մայրը ցույց է տալիս տղայի բժշկական փաստաթղթերն ու ասում. «Դեռ 11 տարեկանից նրա մոտ արդեն նկատվում էր տարօրինակ վարքագիծ»: Սերոբը տառապում է «Անձի հիսթերիկ տիպի խանգարում» հոգեկան հիվանդությամբ: Այդուհանդերձ դատահոգեբանական համալիր փարձաքննության եզրակացությամբ նա ճանաչվել է մեղսունակ: Փորձագետները հանգել են այն եզրակացության, որ Սերոբը կարող է մասնակցել դատավարությանը և պատասխանատվություն է կրում իր գործողությունների համար:
Այս կետերը դարձյալ հիշեցրեց դատավոր Գրիգորյանը՝ ի պատասխան հանրային պաշտպան Տիգրան Աբրահամյանի հայտարարության, թե իր պաշտպանյալի հոգեկան հիվանդությունը սրվել է:
Ինչո՞ւ է Սերոբ Մխիթարյանը հայտնվել ամբաստանյալի կարգավիճակում:
Սերոբը 2010թ. օգոստոսին դատապարտվել է 1 տարի 11 ամիս ժամկետով: 2011թ. ՀՀ անկախության 20-ամյակի առթիվ հայտարարված համաներմամբ ազատ է արձակվել: Սակայն 2012-ին դատապարտվել՝ այս անգամ արդեն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:
Շուշվա բերդում
2012թ. մայիսին Սերոբը դարձյալ գողություն կատարելու մեղադրանքով դատապարտվել է ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով՝ 6 տարի ժամկետով: Ըստ դատավճռի՝ Սերոբը անչափահաս Անդրանիկ Գաբրիելյանի (դատապարտվել է նույն գործով 4 տարվա պայմանական ազատազրկման) հետ գողություն է կատարել Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր քաղաքի բնակիչ Նորիկ Մանուչարյանի առանձնատնից՝ 293.000 դրամի չափով:
Սակայն նախ Նորիկ Մանուչարյանը հերքել է, թե իր տանը տեսել է Սերոբին, ապա փոխել ցուցմունքները:
Ահա ճանաչման ժամանակ արված լուսանկարները, որտեղ թե՛ տուժող Նորիկը, թե՛ վկան ճանաչել են միայն Անդրանիկ Գաբրիելյանին:
2012-ի հունվարի 31-ից Սերոբ Մխիթարյանը գտնվում է Շուշվա բերդում, սակայն հունվարի 27-ից գտնվել է Քաշաթաղի շրջանի ոստիկանությունում: Սերոբի մայրը՝ Մարիետա Գոգոյանը, պատմում է, որ 4 ամիս շարունակ չի կարողացել տեսնել որդուն: Իսկ Սերոբի նկարագրությունների համաձայն, որոնք տպագրվեցին նրա խցակից, քաղբանտարկյալ Տիգրան Առաքելյանի ահազանգերից հետո, ինքը Շուշվա բերդում գտնվել է անմարդկային պայմաններում:
«Հունվարի 31-ին կալանավորման սանկցիա կիրառեցին իմ հանդեպ և տարան Շուշիի բերդ: Բերդի օպեր բաժնի պետը՝ Մարատ Շաբոյանը, բերդի պետը՝ Ասեյանը, վարչության պետի տեղակալ Ղուլյանը ինձ հանգիստ չէին տալիս, գալիս, խցից հանում էին ու սկսում էին ոտքերով հարվածել, պահում էին մի սենյակում, որտեղ ահավոր ցուրտ էր: Դա՝ շուրջ 4 ամիս»,- գրել էր Սերոբը մամուլում:
«Հետքի» հարցին, թե ինչու ընտանիքը չի բողոքարկել վերը նշված բոլոր գործողությունները, Սերոբի մայրը՝ տիկին Մարիետան, պատասխանեց. «Վախենում էինք Սերոբի կյանքի համար»:
Երևան տեղափոխվելու շանսը. ինքնախոստովանական բացատրություն
2012-ի ապրիլին՝ Շուշվա բերդում 4 ամիս անցկացնելուց հետո, Սերոբ Մխիթարյանը խոստովանական բացատրություն է տալիս դեռևս 2009-2010թթ. Երևանի Տիգան Մեծ փողոցում իրենց հարևանների բնակարաններից կատարված չբացահայտված գողությունների վերաբերյալ: Մասնավորապես՝ խոստովանում է, թե 2009թ. հոկտեմբերի 6-ին ինքն է կատարել Երևանի Տ. Մեծի 3-րդ նրբանցքի 2-րդ տնից գրանցված գողությունը (նախաքննության տվյալներով՝ գողության հետեւանքով տանտիրուհուն պատճառվել է շուրջ 11 084 560 դրամի գույքային վնաս՝ հափշտակելով 8 469 560 դրամին համարժեք 22 000 ԱՄՆ դոլար և 2 616 000 դրամ գումար), և ևս մի քանի այլ գողություն Տիգրան Մեծ փողոցից: Նույն օրը վերսկսվում է նշված գողության դեպքի առթիվ հարուցված և 2010թ. կասեցված քրեական գործի վարույթը: Երևանի քննչական վարչությունը միջնորդում է Սերոբ Մխիթարյանին տեղափոխել Երևանի «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, որտեղ և գտնվում է կալանավորը մինչ օրս:
Տեղափոխության մասին ինքը՝ Սերոբը, այսպես է գրել. «Բերեցին մի տետր ու կարդացին մի շարք գողություններ, ասացին՝ գրի, որ դու ես արել՝ տանենք Երևան: Ես էլ Ղուլյանին ասացի, որ համաձայն եմ գողությունը իմ վրա վերցնել, մենակ թե այդ սենյակից ինձ հանեն և տանեն նորմալ բանտախուց: Մի քանի օր անց եկավ Շաբոյանն ու ասաց՝ վեր կաց, գնում ենք Երևան՝ Նուբարաշենի ՔԿՀ, որտեղ և այժմ ես գտնվում եմ»:
Փաստաբան Տիգրան Աբրահամյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ բացի Սերոբի ինքնախոստովանական ու տուժողների ցուցմունքներից՝ որևէ այլ ապացույց չկա, որով կարելի լինի գողության մեջ մեղադրել Սերոբ Մխիթարյանին: «Այն էլ՝ նրանց ցուցմունքներում չկա որևէ տող, որ տեսել են Սերոբին գողություն կատարելիս, պարզապես ասում են, որ Սերոբին են կասկածում: Այսպիսի գործը նույնիսկ չպիտի մտներ դատարան, անգամ նախաքննական մարմինը Սերոբի ինքնախոստովանական ցուցմունքների մի մասը ստուգել ու իրականությանը անհամապատասխան է ճանաչել»,- ասում է փաստաբանը:
Հանրային պաշտպան Տիգրան Աբրահամյան
Ինքնավնասումներ, ինքնասպանության փորձ, փախուստ դատարանից
«Իմ տղայի ախտորոշման մեջ մշտապես նշված է եղել ինքնավնասման հակումը: Երկու անգամ ինքնասպանության փորձ է արել «Նուբարաշենում», հացադուլ հայտարարել՝ կարելով բերանը՝ ի նշան բողոքի, որ ինքն անմեղ է, որ ինքնախոստովանական ցուցմունքները տվել է Շուշիում միայն Երևան տեղափոխվելու համար: Նրան բժշկական մշտական հսկողություն է պետք: Սերոբին պետք է բուժել: Նրա մոտ սրացումներ են լինում»,- պատմում էր դատապարտյալի մայրը:
Հոկտեմբերի 23-ին Սերոբը փախուստի էր դիմել Էրեբունի-Նուբարաշեն դատարանից՝ դուրս գալով կալանավորներին պահելու սենյակից, ապա և՝ լուսամուտից:
4 օր անց նա հայտնաբերվեց ու տեղափոխվեց «Նուբարաշենի» մեկուսարան: Դատարանում ներկայացվեց ՔԿՀ պետի գրությունը, ըստ որի՝ փախուստից հետո մեկուսարան ընդունվելիս փախուստ կատարած կալանավորի մարմնի վրա հայտնաբերվել են վնասվածքներ ծնկի, ոտնաթաթերի, ուսերի շրջանում: Սերոբն ինքը ասել է, թե ոտնաթաթերի վնասվածքները կոշիկներից են առաջացել, իսկ ծնկինն ու ուսերինը՝ ընկնելուց: Արդեն իսկ հարուցվել է քրեական գործ փախուստի հատկանիշներով (ՔՕ 355-րդ հոդվածի 1-ին մաս): Արարքը պատժվում է մինչև 3 տարի ժամկետով:
Դատապարտյալի մայրն ահազանգել է ՄԻՊ-ի գրասենյակ, թե կասկածներ ունի, որ որդին բռնության է ենթարկվել: ՄԻՊ բռնության կանխարգելման բաժնի աշխատակիցներն այս պահին «Նուբարաշենի» բանտում են: Արդյունքների մասին լրացուցիչ կտեղեկացնենք:
Նոյեմբերի 8-ին, ժամը 13:30-ին Էրեբունի-Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում կշարունակվի Սերոբ Մխիթարյանի գործով դատավարությունը: Եթե ամբաստանյալն ի վիճակի լինի, ցուցմունք կտա դատարանում:
Հ.Գ. «Հետքը» փորձեց նաև տուժող Ռիտա Այվազյանի դիրքորոշումը ներկայացնել, սակայն նա կտրականապես հրաժարվեց հարցազրույց տալ:

Почему совершил побег 21-летний осужденный Сероб Мхитарян
“Следователь пообещал и не пришел... сказал, что сегодня я пойду домой... я голодный, разрешите мне пойти поесть... я уже веду себя тихо...” Это слова 21-летнего обвиняемого Сероба Мхитаряна, сказанные им во время судебного процесса в суде общей юрисдикции ереванских административных округов Эребуни-Нубарашен. Пока все удивленно слушали неадекватную речь Сероба, а мать с тревогой смотрела на сына, судья Вардан Григорян сперва сделал подсудимому предупреждение, после чего за препятствование проведению судебного заседания применил санкцию, удалив Сероба из зала суда.
Мать Сероба Мхитаряна, показав выданную сыну медицинскую справку, сказала: “У него с 11 лет наблюдались странности в поведении”. Сероб страдает психическим заболеванием, которое называется истерическое расстройство личности. Несмотря на это, по заключению комплексной судебно-психиатрической экспертизы, он признан вменяемым. Эксперты пришли к заключению, что Сероб может участвовать в судебном процессе и нести ответственность за свои действия”.
Судья Григорян сослался на эти пункты в ответ на заявление общественного защитника Тиграна Абрамяна о том, что у его подзащитного обострилось психическое заболевание.
Почему Сероб Мхитарян оказался в статусе обвиняемого?
В августе 2010 г. Сероб был осужден к лишению свободы сроком на 1 год и 11 месяцев. В 2011 году он был освобожден по амнистии, объявленной в связи с 20-летием независимости Республики Армения. Однако в 2012 г. его вновь осудили, но уже в Нагорно-Карабахской Республике.
В шушинской тюрьме
В мае 2012 г. Сероб вновь был осужден судом общей юрисдикции НКР сроком на 6 лет. Согласно приговору суда, Сероб вместе с несовершеннолетним Андраником Габриеляном украл 294.000 драмов из дома жителя города Бердзор Кашатахского района Норика Манучаряна. Анадраник Габриелян был осужден по той же статье к 4 годам лишения свободы условно.
Манучарян сперва отрицал, что видел Сероба в своем доме, но потом изменил свои показания.
Вот снимок, сделанный во время опознания, на котором видно, что и потерпевший Норик Манучарян, и свидетели опознают лишь Андраника Габриеляна.
С 31 января 2013 г. Сероб Мхитарян находился в тюрьме города Шуши, но с 27 января – уже в отделении полиции Кашатахского района. Мать Сероба Мариетта Гогоян в течение четырех месяцев не могла увидеться с сыном. А по рассказам Сероба, о которых стало известно после сигналов его сокамерника, политзаключенного Тиграна Аракеляна, в шушинской тюрьме он содержался в нечеловеческих условиях.
“31 января меня арестовали и отвезли в шушинскую тюрьму. Начальник оперотдела тюрьмы Марат Шабоян, начальник тюрьмы Асеян и замначальника управления Гуляна не оставляли меня в покое: они приходили в камеру, выводили меня и начинали бить ногами, держали в комнате, где было ужасно хорлодно. Так продолжалось 4 месяца”,- написал Сероб в прессе.
На вопрос “Hetq”, почему семья не жаловалась на эти действия, мать Сероба ответила: “Мы боялись за его жизнь”.
Возможность перевода в Ереван: самопризнательное объяснение
В апреле 2012 года, после четырехмесячного пребывания в шушинской тюрьме Сероб Мхитарян дал признательное объяснение по поводу нераскрытых краж, совершенных в 2009-2011 гг. в квартирах своих соседей по дому на улице Тигран Мец в Ереване. Сероб, в частности, признался, что 6 октября 2009 г. совершил кражу в доме номер 2 по адресу 3-й пер.Тигран Мец (по предварительным данным, хозяйке дома был причинен материальный ущерб на сумму 11 млн 084 тыс. 560 драмов) и еще несколько краж в домах на той же улице. В тот же день возобновилось производство уголовного дела по указанному случаю кражи, прекращенное в 2010 г. Следственное управление Еревана ходатайствовало о переводе Сероба в столичное уголовно-исполнительное учреждение “Нубарашен”, где он находится по сей день.
О своем переводе Сероб написал следующее: “Принесли тетрадку и перечислили ряд краж, сказали: напиши, что ты их совершил, и тебя переведут в Ереван. Я сказал Гуляну, что согласен взять кражи на себя, лишь бы меня перевели из этой комнаты в нормальную камеру. Через несколько дней пришел Шабоян и сказал: собирайся, едем в Ереван, в УИУ “Нубарашен”, где я нахожусь до сих пор”.
В беседе с “Hetq” адвокат Тигран Абрамян отметил, что кроме самопризнательных показаний Сероба и показаний потерпевших других доказательств участия Сероба в кражах нет. “При этом в их показаниях ничего не говорится о том, что они видели Сероба во время совершения краж. Они просто говорят, что подозревают Сероба. Такое дело даже не должно было дойти до суда. Даже орган предварительного следствия, проверив часть самопризнательных показаний Сероба, признал их не соответствующими действительности”,- отметил адвокат.
Самокалечение, попытка самоубийства, побег из тюрьмы
“В диагнозе моего сына постоянно отмечалось, что он имеет склонность к самокалечению. Он дважды совершал попытку самоубийства, в “Нубарашене” объявлял голодовку, зашивал себе рот с целью заявить, что он невиновен, что самопризнательные показания дал лишь с целью перевода из Шуши в Ереван. Ему необходим постоянный медицинский контроль. Серобу нужно лечиться, у него бывают обострения”,- говорит мать осужденного.
23 октября Сероб предпринял попытку бегства из здания суда общей юрисдикции Эребуни-Нубарашен. Он вышел из комнаты содержания заключенных, а потом через окно покинул помещение.
Через четыре дня Сероба нашли и поместили в карцер “Нубарашена”. В суд была представлена записка начальника УИУ, согласно которой при приеме Сероба Мхитаряна в карцер у него были обнаружены повреждения в области колена, стопы и плеча. Сероб сказал, что нога стерлась из-за обуви, а повреждения на плечах и колене – результат падения. Уже возбуждено уголовное дело по признакам бегства. Поступок предусматривает лишение свободы сроком до трех лет.
Мать осужденного обратилась в офис Защитника прав человека, высказав опасение, что сын подвергся насилию. В настоящий момент сотрудники отдела предупреждения насилия офиса ЗПЧ находятся в тюрьме “Нубарашен”. О результатах посещения мы сообщим дополнительно.
8 ноября в 13.30 в суде общей юрисдикции административных районов Эребуни-Нубарашен продолжится судебный процесс по делу Сероба Мхитаряна. Если обвиняемый будет в состоянии, он даст показания.
P.S. “Hetq” попытался представить также позицию потерпевшей Риты Айвазян, однако она категорически отказалась ответить на наши вопросы.