Միրա Անտոնյան. «Պետք է զոհին հանգիստ թողնել»
«Բռնությունների աճ չունենք, բայց չի էլ նվազում բռնության դեպքերի քանակը: Իսկ ընտանեկան բռնությունը միայն վերջին տարիներին է, որ բարձրաձայնվում է»,- այսօրվա մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության 3-րդ վարչության պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը:
Նրա խոսքերով՝ ընտանեկան բռնությունները շարունակում են տեղի ունենալ, բայց դրանք հաճախ չեն բարձրաձայնվում, որովհետև մեր հասարակության մեջ կա մտածելակերպի, ավանդույթների խնդիր. կանայք վախենում, ամաչում են, հաճախ կախվածություն ունեն ամուսնուց:
Միաժամանակ Ն. Դուրյանը հայտնեց, որ ստեղծվել է միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ, որը պետք է մշակի ընտանեկան բռնության վերաբերյալ օրենքի նախագիծը:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ Հայ օգնության ֆոնդի գործադիր տնօրեն Միրա Անտոնյանը, ներկայացրեց իրենց կենտրոնի վիճակագրական տվյալները: Տարվա ընթացքում ՀՕՖ-ում հայտնվում է մոտ 150 երեխա: Նրանցից ընտանեկան տարբեր բռնությունների է ենթարկվել 2006 թ.-ին 28 %-ը, իսկ 2010թ.-ին՝ 54%-ը:
Ըստ Միրա Անտոնյանի տվյալների՝ երեխաներն ավելի շատ բռնությունների են ենթարկվում Երևանում, որտեղ միգրացիոն հոսքերը շատ են, ինչպես նաև Կոտայքի և Արարատի մարզերում: Իսկ ավելի քիչ դեպքեր գրանցվում են Վայոց ձորի, Սյունիքի մարզերում:
Բռնությունների հիմնական պատճառները ընտանեկան խնդիրներն են՝ ծնողների անկանոն ապրելակերպ, ալկոհոլ, թմրանյութեր և այլն: Բանախոսները կարևորեցին հատկապես ընտանիքի դաստիարակությունը, որովհետև դրա բացակայության պատճառով է, որ երեխաները հաճախ տուժում են: Ծնողներն իրենց չլուծված խնդիրների արդյունքում բռնանում են երեխաների վրա:
«Երեխաների հանդեպ բռնությունն առանձին երևույթ չէ. այն այդ ամբողջ ֆոնի մեջ է և հետևանք է երեխաների համար», - նշեց Մ. Անտոնյանը:
Ն. Դուրյանը հավելեց, որ Լոռիում շուրջ 20 օր առաջ մեկնարկել է «Save the children» փորձնական ծրագիրը, որը, եթե հաջող անցնի, կկիրառվի նաև մյուս մարզերում: Ծրագրի նպատակն է բոլորի ուշադրությունը հրավիրել երեխաների վրա, որպեսզի ամեն մեկը, երեխայի նկատմամբ բռնություն նկատելու դեպքում, դիմի համպատասխան մարմինների, այսինքն՝ հասարակությունն անտարբեր չլինի երեխաների նկատմամբ:
Անդրադառնալով Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործողություններին՝ Ն. Դուրյանը նշեց, որ այդ գործով անցած զոհերն ու իրենց ընտանիքները հրաժարվել են հոգեբանի օգնությունից: Իսկ Միրա Անտոնյանը նշեց, որ նման դեպքերում զոհերը, իրենց ծնողները կարող են բռնարարին համարել բարեգործ ու հերոս՝ ասելով, թե «մեզ հանգիստ թողեք, մենք գտել ենք՝ ինչպես ապրել»: Եվ հաճախ ծնողներն են արգելում երեխաներին ընդունել մասնագետների առաջարկած օգնությունը:
«Նրանք, ովքեր խաբեությամբ, գայթակղությամբ, ինչ-որ բարիքներ ստանալու դիմաց են ներգրավվում սեռական գործողությունների մեջ, դժվարությամբ են ընդունում, որ իրենք զոհեր են»,- հավելեց ՀՕՖ-ի տնօրենը:
Ն. Դուրյանը նշեց, որ անչափահասների կողմից կատարվող հանցագործությունների դեպքերը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 17-ով, իսկ անձերի թիվը՝ 26-ով:
Անդրադառնալով գորիսեցի 14-ամյա աղջկա նկատմամբ բռնության դեպքին՝ Մ. Անտոնյանն ասաց, որ հաճախ ԶԼՄ-ները ցուցաբերում են ոչ պրոֆեսիոնալ վերաբերմունք:
«Գուցե և արժե նման դեպքերը բարձրաձայնել, ահազանգել, բայց դրանից այդ երեխային ոչ մի օգուտ: Փակվում են այն տարածքի դռները, որտեղ այդ երեխան պետք է գնա և ապրի: Չգիտեմ՝հիմա իրեն ուր ուղարկեմ»,- նշեց Մ. Անտոնյանը:
Երեխան հիմա կլասիկ զոհի կարգավիճակում է. չի կարողանում հաղորդակցվել, համարժեք պատասխանել հարցերին և շոկային վիճակում է: Երկար ժամանակ կպահանջվի, մինչև նա կկարողանա դուրս գալ այդ վիճակից՝ չնայած մասնագետները մշտապես աշխատում են նրա հետ:
«Կլինեն վերքեր, որոնք չեն բուժվի այդ երեխայի մոտ: Ուղղակի պետք է զոհին հանգիստ թողնել»,- ասաց Միրա Անտոնայնը:
Իսկ Նելլի Դուրյանը հավելեց, որ քննությամբ պարզվել է, որ գորիսեցի աղջկա հայրը չէ նրան հղիացրել, այդ պատճառով էլ հայրն ազատության մեջ է: Հիմա աշխատանքներ են կատարվում՝ պարզելու համար, թե ումից է հղիացել անչափահասը:

Мира Антонян: "Жертву нужно оставить в покое"
"Количество случаев применения насилия не увеличилось, но и не сократилось. А о семейном насилии стали говорить лишь в последние годы",- сказала сегодня на пресс-конференции заместитель начальника 3-го управления главного управления по уголовному розыску Полиции РА, полковник Нелли Дурян. Она сообщила, что создана межведомственная рабочая группа, которая должна разработать законопроект о семейном насилии.
Другая участница пресс-конференции, исполнительный директор Фонда армянской помощи Мира Антонян, представила статистические данные, согласно которым в течение года в ФАП приходят около 150 детей, из них в 2006 г. различным видам семейного насилия подверглись 28%, а в 2010 г. – 54%.
По словам М.Антонян, чаще всего дети подвергаются насилию в Ереване, где больше миграционных потоков, а также в Котайкской и Араратской областях. Основной причиной насилия являются семейные проблемы – беспорядочный образ жизни родителей, алкоголь, наркотики и т.д.
Нелли Дурян сообщила, что около 20 дней назад в Лори стартовала экспериментальная программа «Save the children», и в случае успешной апробации она начнет осуществляться и в других областях. Цель программы – обратить внимание общества на проблемы детей.
Касаясь действий обвиняющегося в педофилии Сероба Тер-Погосяна, Н.Дурян отметила, что проходящие по этому уголовному делу жертвы и их семьи отказываются от помощи психолога. По словам Миры Антонян, в подобных случаях жертвы и их родители могут считать насильника благодетелем и героем. И очень часто родители запрещают детям принимать помощь специалистов.
«Те, кто были вовлечены в сексуальные действия путем обмана, соблазнения, за какие-то блага, с большим трудом признают, что они жертвы»,- сказала директор ФАП.
Мира Антонян коснулась также случая насилия в отношении 14-летней девочки из Гориса, отметив, что очень часто СМИ проявляют непрофессиональный подход. «Возможно, о таких случаях и стоит сообщать, но ребенку от этого никакой пользы. Не остается мест, где этот ребенок может жить. Не знаю, куда теперь ее отправить»,- сказала директор ФАП.
По ее словам, потребуется много времени, пока девочка сможет выйти из шокового состояния, хотя специалисты работают с ней постоянно. «У этого ребенка останутся неизлечимые раны. Просто жертву нужно оставить в покое»,- добавила Мира Антонян.
В свою очередь Нелли Дурян сообщила, что по результатам экспертизы девочка из Гориса забеременела не от отца, поэтому он находится на свободе. Сейчас ведутся работы для выяснения, от кого забеременела несовершеннолетняя.