«Եթե քաղաքացիներն ասեն՝ այո, կպաշտպանենք բարեփոխիչ Տիգրան Սարգսյանի ներդրած հերթական տնտեսական եւ ֆինանսական ավանտյուրան»
Ազգային ժողովում շարունակվում է կուտակային կենսաթոշակի պարտադիր բաղադրիչին վերաբերող հարցի բուռն քննարկումը: ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց, որ ԲՀԿ-ն ընդհանուր առմամբ դեմ չէ կուտակային կենսաթոշակային համակարգին, սակայն պետք է բացառել պարտադիր բաղադրիչը: Ըստ պատգամավորի` քաղաքացին ինքը պետք է որոշի՝ հավատու՞մ է այս իշխանություններին, բարեփոխիչ Տիգրան Սարգսյանին, թե՞ ոչ, ցանկանու՞մ է ապագայում ստանալ բարեկեցությունն ապահովող կենսաթոշակ, թե՞ առաջնորդվում է գործող համակարգով:
Հիշեցնենք, որ կուտակային կենսաթոշակներին վերաբերող օրենքներն ընդունվել են 2010-ին: Նաիրա Զոհրաբյանը քաղաքական մեծամասնությանը հորդորեց անընդհատ չհիշեցնել 2010 թվականը, որ իրենք կողմ են քվեարկել օրինագծերին:
«Մեր հիշողությունը շատ լավ է, ամեն ինչ հրաշալի հիշում ենք, բայց մենք որպես քաղաքական ուժ չէինք կարող կանխատեսել, թե այս կառավարությունը 2010-ից առ այսօր ինչ սոցիալական եւ տնտեսական աղետի եզրին կհասցնի երկիրը, որ այսօր խոսել իշխանության եւ այս կառավարության հանդեպ հավատի մասին՝ առնվազն ամենամեծ իլյուզիան է: Այո, մենք չէինք կարող 2010թ. կանխատեսել, որ 2014-ի նախաշեմին ունենալու ենք կործանված տնտեսություն, արտագաղթի խայտառակ տեմպ, այնպիսի կառավարություն, որին, հարցումների համաձայն, բնակչության 75 տոկոսը չի վստահում»,-ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ըստ պատգամավորի` Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի իր մաշկի վրա է զգացել այս կառավարության բարեփոխումների արդյունքները, այն է` կատաստրոֆիկ արտագաղթ, աղքատություն, գործազրկության աճ, օտարերկրյա ներդրումների բացարձակ նվազում եւ, որ ամենասարսափելին է, հույսի եւ հավատի կորուստ:
Նաիրա Զոհրաբյանը նկատեց, որ երկրին եւ քաղաքացիներին վերաբերող հիմնական հարցերը պետք է որոշվեն հանրաքվեով, մինչդեռ առ այսօր որեւէ գերակա հարցի վերաբերյալ հանրության կարծիքը հաշվի չի առնվել: Նա որպես օրինակ նշեց Մաքսային միությանը միանալու հարցը:
«Հիմա եկեք հարցնենք՝ սիրելի քաղաքացիներ՝ ծնված 1974թ.-ից վերեւ, դուք հավատու՞մ եք բարեփոխիչ այս կառավարությանը: Ստանանք պատասխանը, եթե ասեն, որ հավատում են, գոնե ես, առնվազն ԲՀԿ-ի անունից, երաշխավորում եմ, որ կպաշտպանենք բարեփոխիչ Տիգրան Սարգսյանի ներդրած հերթական տնտեսական եւ ֆինանսական ավանտյուրան»,-ավելացրեց Նաիրա Զոհրաբյանը՝ կոչ անելով չտապալել այս նախաձեռնությունը եւ չենթարկվել կառավարության ճնշումներին ու «մանիպուլյացիաներին»:

“Если граждане скажут “да”, мы поддержим осуществляемую реформатором Тиграном Саркисяном очередную экономическую и финансовую авантюру”
В Национальном Собрании продолжается бурное обсуждение вопроса об обязательном компоненте накопительной пенсионной системы. Депутат фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян заявила с трибуны парламента, что “ПА” в целом не против накопительной пенсионной системы, однако из нее необходимо исключить обязательный компонент. По словам депутата, граждане должны сами решить, верят они эти властям и реформатору Тиграну Саркисяну или нет, хотят получать в будущем обеспечивающую их благосостояние пенсию или намерены ограничиться действующей системой.
Напомним, что законы, касающиеся накопительной пенсионной системы, были приняты в 2010 году. Н.Зограбян призвала политическое большинство не ссылаться постоянно на то, что в 2010 году они голосовали за эти законопроекты. “У нас хорошая память, мы все прекрасно помним. Однако наша политическая сила не могла предположить, что с 2010 года и по сей день правительство доведет страну до социальной и экономической катастрофы, и сегодня говорить о доверии к властям и действующему правительству – это просто иллюзия. Да, в 2010 году мы не могли предположить, что в преддверии 2014 года будем иметь разрушенную экономику, ужасающие темпы эмиграции и правительство, которому, согласно опросам, не доверяет 75 процентов населения”,- отметила депутат.
По словам Наиры Зограбян, граждане Армении на себе почувствовали результаты реформ этого правительства – катастрофическую эмиграцию, бедность, рост безработицы, полное сокращение иностранных инвестиций и, что самое ужасное, потерю надежды и веры.
Член фракции “ПА” отметила, что основные вопросы, касающиеся страны и граждан, должны решаться путем референдума, между тем сегодня ни по одному приоритетному вопросу общественное мнение не было учтено. В качестве примера Наира Зограбян привела вопрос присоединения Армении к Таможенному союзу.
“Теперь давайте спросим наших граждан, родившихся после 1974 года, верят ли они этому реформаторскому правительству. Если граждане скажут, что верят, то я по меньшей мере от имени фракции “Процветающая Армения” гарантирую, что мы поддержим осуществляемую реформатором Тиграном Саркисяном очередную экономическую и финансовую авантюру”,- сказала Наира Зограбян, призвав не подчиняться давлению и “манипуляциям” правительства.