«Լույսի» կրթաթոշակառու Արմեն Մկրտչյանը կայուն գյուղատնտեսության որոնումներում
Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիայի ինստիտուտում սովորող «Լույսի» կրթաթոշակառու Արմեն Մկրտչյանի նվիրական երազանքն է Հայաստանի գյուղական համայնքների վիճակի կայունացումը: Ավիացիոն գործի և տիեզերագնացության ոլորտներում մասնագիտացած Արմենը մշակում է ինքնակառավարվող օդագնացի մի անօրինակ նախագիծ, որը ստացված պատկերների միջոցով հայաստանցի ֆերմերներին թույլ կտա որոշել հողի որակը:
Տասնամյակներ շարունակ ֆերմերների առաջնային խնդիրն է եղել հոգ տանել իրենց հողի որակի և վերարտադրողականության մասին:
«Ֆերմերները հակված են իրենց ֆերման մշակելու`որպես միատարր հողակտոր, ինչը բնավ նպատակահարմար չէ,- բացատրում է Արմենը: - Նրանք նույն քանակությամբ պարարտանյութ և թունաքիմիկատներ են օգտագործում ողջ դաշտի համար, մինչդեռ վերջինիս տարբեր հատվածներում բերքը նույնկերպ չի աճում, ուստի մշականյութի նույն քանակի օգտագործման կարիք չկա: Սա հաճախ հանգեցնում է որոշ հատվածներում պարարտանյութի և թունաքիմիկատների գերածախսի»:
Արմենը նախագծել է ինքնակառավարվող թռչող մեքենա, որը նման է անօդաչու ինքնաթիռի, և կոչել է «Ագրոդրոն»: Այն գործարկվում է ձեռքով, թռչում բերքի դաշտերի վրայով և լուսանկարում դրանք: Արմենի մշակած և ներդրած համակարգչային ծրագիրը կարողանում է վերլուծել արված նկարները և ներկայացնել բուսականության առողջության քարտեզը, որը ցույց է տալիս հողակտորի տարբեր հատվածների որակական վիճակը:
Արված նկարների օգնությամբ ֆերմերները կարող են վայրկենապես որոշել ընդունելի աճի տեմպը: Բույսերի վիճակը գնահատելու համար հողատարածքի նկարահանման մեթոդը կիրառվում է արդեն երկար տարիներ. այս նպատակով են օգտագործվում արբանյակները, որոնք, սակայն, առավել լայն ընդգրկմամբ տարածքներ են նկարահանում: Իսկ Արմենի օդագնաց սարքը ճշգրիտ նկարահանում է իրականացնում անգամ փոքր ֆերմաներում: Ուստի ֆերմերները կարող են որոշել` որքան պարարտանյութ և թունաքիմիկատ է անհրաժեշտ օգտագործել առանձին հատվածներում` այդպիսով կրճատելով ծախսերը և ավելացնելով բերքատվությունը:
Արմենն ասում է, որ համաձայն շուկայական հետազոտությունների, որոնք անց են կացվել հիմնականում ԱՄՆ-ում, այս մեթոդը շուրջ երեսուն տոկոսով կկրճատի քիմիկատների ծախսը և ամենայն հավանականությամբ կբարելավի բերքատվությունը 10-20 տոկոսով:
«Սա կարող է հանգեցնել զգալի խնայողությունների` հաշվի առնելով հայաստանյան ֆերմերների ամսական (և սեզոնային) ցածր եկամտաբերությունը»,- ասում է Արմենը:
Արմենը մեծացել է իր տատիկ-պապիկների կողմից մշակվող ֆերմայում` Արմավիրի մարզի Մրգաշատ գյուղի մոտակայքում, ուր Արմավիր քաղաքից մեքենայով հնարավոր է հասնել ընդամենը հինգ րոպեում: Ֆերման ներառում է ծիրանի այգի, որտեղ անցյալ ամառ Արմենը փորձարկել է իր «Ագրոդրոնը», 4,8 հեկտար զբաղեցնող խաղողի այգի, բալենիներ և պտղատու այլ ծառեր:
«Ես աշխատել եմ ֆերմայում, պարարտանյութ և թունաքիմիկատներ օգտագործել,- հիշում է նա: - Փոքր ժամանակ ես արթնանումէիժամը 6-ինուանասուններինարոտավայր տանում:Ես ատում էի այդ գործը, թեև կարծում եմ, որ դա հասունացման գործընթացի, ինչպես նաև աշխատանքը գնահատելու կարևոր մաս է»:
Արմենը երկու տարի սովորել է Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետում` հիմնարար գիտելիքներ ձեռք բերելով մաթեմատիկայի, ճարտարագիտության և ֆիզիկայի բնագավառներում։ Այնուհետ` 2006-ին, տեղափոխվել է Գրանդ Ֆորկս` Հյուսիսային Դակոտայի համալսարանի էլէկտրական ինժեներիայի բակալավրական ծրագրով սովորելու:  Այնտեղ Արմենը հետազոտություններ էր կատարում «Ավիացիոն համակարգերի նախագծման» լաբորատորիայում, որտեղ մի քանի մասնագետ մշակումէին ագրոդրոնի նախագիծը, որը, սակայն, ավելի ծավալուն էր: Այնշատավելիմեծէր` 22,5-25 կգ կշռող թևերի 3,5 մ փռվածքով, և բուսականության վիճակի նկարահանման համար բավականին թանկարժեք տեսախցիկներ էր նախատեսում:
«Այդ ժամանակ մտածեցի` իսկ ի՞նչ, եթե կարողանամ նախագծել այն որևէ զարգացող երկրում և շատ ավելի մատչելի գնով,- պատմում է Արմենը:- Հնարավոր է` ֆերմերը չունի 10000 դոլար, սակայն կարող է իրեն թույլ տալ վճարել ամսական 20-30 դոլար` այս սարքը ձեռք բերելու համար:  Այս միտքն էլ ինձ գաղափար տվեց ստեղծելու նմանատիպ, բայց ավելի փոքր ու մատչելի սարք»:
Արմենն ընդունվեց Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի օդագնացության և տիեզերագնացության ֆակուլտետի մագիստրատուրա, որտեղ նրա հետազոտությունն առնչվում էր ինքնակառավարվող օդասարքերի և մարդկանց փոխներգործության մոդելավորմանը: Այժմ նա սովորում է նույն ֆակուլտետի ասպիրանտուրայում և պատրաստվում է 2015-ին պաշտպանել ավարտական թեզը:
Արմենի ինքնաթիռի թևերի բացվածքը 1,2 մետր է, և կշռում է ընդամենը միքանի կիլոգրամ: Մրցակցող ապրանքների համեմատ՝ այն բավականին ցածր գին ունի, հիմնականում շնորհիվ պատվիրված խցիկների համակարգի և տարատեսակ այլ սխեմաների, որոնք մշակվել են՝ մատչելիությունն ապահովելու համար։
«Լույսի» հանդեպ սերը
Արմենը «Լույսի» առաջին կրթաթոշակառուներից է` 2009-ին Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտ ընդունվելու տարվանից: Նրա համար «Լույսն» ավելին է, քան պարզապես Հայկական աշխարհի ուսանողներին ֆինանսավորում տրամադրող հիմնադրամ:
«Լույսը» կապ է ապահովում մարդկանց միջև,- բացատրում է Արմենը:- Այն համայնք է ստեղծում, որտեղ կարողեք մտքեր փոխանակել  և չվախենալ խոսել գաղափարներից, որոնք կարող են ընկալվել որպես ֆուտուրիստական, ինչպես իմն է,թեև այն այդպիսին չէ: Դա տեխնոլոգիաների կիրառումն է աշխատանքում: «Լույսը» ռեսուրսներ է տրամադրում, որի լավագույն դրսևորումը մարդկանց միջև կապի հաստատումն է: Մոտեցումը հետևյալն է. «Տեսնենք` ինչքան հեռու կարող ես գնալ ինքդ՝ համագործակցելով նաև ուրիշների հետ, ովքեր պատրաստ են աջակցելու»:
«Լույսի» կրթաթոշակն ինձ ազատություն տվեց ընտրելու այն հետազոտական ծրագիրը, որով ես մեծապես տարված եմ:  Առավել կարևոր է, որ «Լույսի» շնորհիվ ինձ հասանելի է դարձել մարդկանց մի աներևակայելի ցանց, ովքեր խանդավառությամբ պատրաստ են սատարելու միմյանց` իրենց երազանքներին հասնելու համար: Հենց այս ուսանողների, մենթորների և մասնագետների ցանցն է, որն ամրակազմ է մնալու և երկարընթաց զարգացում է ապրելու»:
Ապագա ծրագրեր
Արմենի երազանքներից մեկն է Հայաստանում հետազոտական կենտրոն հիմնելը, որը շահութաբեր է ոչ միայն իր, այլև Հայաստանի քաղաքացիների համար:
Արմենը զարգացող երկրների համար արտադրանք ստեղծել ցանկացող մեծ կամ փոքր ընկերությունների դաշտի ստեղծման նախագիծ է մշակում:
«Անցյալում բազմաթիվ հետազոտություններ են արվել, որոնք ցույց են տալիս, որ զարգացած շուկաների համար արտադրված ապրանքներն իրացում չեն գտնում զարգացող շուկաներում,- ասում է Արմենը:- Կարիքները նույնը չեն. մարդիկ չեն կարող իրենց նույնը թույլ տալ: Այլ են նաև պայմանները` մի շարք պատճառների բերումով:  Այսպիսով, ես փորձում եմ մշակել այնպիսի մի հարթակ, որն սկսնակ ձեռնարկություններին կամ ֆինանսական ընկերություններին հնարավորություն կտա նոր ապրանք արտադրելու»:
Արմենի հետազոտությունների մեծ մասն այժմ կատարվում է Հայաստանում: Նա զրուցել է հայաստանյան մի շարք ՏՏ ընկերությունների հետ` պարզելու համար` ինչպես կարող են ապրանքները մշակվել հայկական շուկայի համար, անգամ եթե նրանց մեծ մասն արտահանվի արտերկրյա շուկաներ: Արմենի նպատակն է ոչ միայն իր ինքնակառավարվող օդասարքի արտադրությունը հիմնել, այլև կազմակերպել դրա արտահանումը:
«Եթե կարողանանք Հայաստանում հիմնել օդասարքի արտադրությունը, մենք այն կարող ենք արտահանել, օրինակ, Միացյալ Նահանգներ, Ավստրալիա, Արևելյան Եվրոպա, Ռուսաստան, որտեղ շուկան ավելի լայն է, քան Հայաստանում»,- ասում է Արմենը:
«Նախատեսում եմ բավականաչափ գումար հավաքել՝ հնարավորինս արագ գործնական փուլին անցնելու համար (հենց որ ավարտեմ դասերս), ոչ մի դեպքում չհետաձգել, քանի դեռ չափազանց ուշ չէ: Շուկան գնալով առավել հագեցած է դառնում, քանի որ ինքնակառավարվող այս օդասարքերը մեծ պահանջարկ են սկսում վայելել, ուստի ես չեմ կարող ինձ թույլ տալ սպասել»:

Luys scholar at MIT Armen Mkrtchyan is dreaming big about the sustainability of rural communities in Armenia. With a background in aeronautics and astronautics, Armen is working on the unheard-of -- an airborne drone that can analyze the quality of soil for Armenian farmers using imagery.
The problem farmers have faced for decades has been properly caring for the health and viability of their land.
“Farmers tend to treat their farm as a homogenous piece of land, which it’s not,” Armen explains. “They apply the same amount of fertilizer and pesticide to the whole field, although different parts of the field don’t grow crops the same way so they don’t need the same amount of treatment. This often results in a lot of wasted fertilizer and pesticide for some areas.”
Armen has developed a small unmanned aerial vehicle (UAV) that flies by itself, like a drone. He actually calls it an “agrodrone,” which is hand launched and flies over crop fields, taking pictures. The software Armen has written can analyze the images and provide a vegetation health map that shows the health of areas of land.
With these images, farmers can instantly determine the acceptable growth rate. Although the idea of taking images to compute the healthiness of crops has been around for many years with the use of satellites, they work on a much larger scale. But Armen’s drone can take pictures of a farm with much better accuracy even for small farms. Farmers can then determine how much fertilizer and pesticide to apply to which areas, thereby optimizing spending and increasing yields.
Armen says that according to market research conducted mainly in the US, this will decrease spending by about 30 percent on chemicals and will likely improve yield by 10-20 percent.
“This can result in significant savings, considering low (and seasonal) monthly income of Armenian farmers,” Armen said.
Armen grew up on a farm operated by his grandparents near Mrgashat, located in the region of Armavir, only a five-minute drive from the city of the same name. Their land supported an apricot orchard -- where he’s conducted testing of the drone this past summer -- a vineyard spanning 1.2 acres and cherry and other fruit trees.
”I used to work on the farm, apply fertilizer and pesticide,” he recalls. “I used to take the cattle out when I was young, they used to wake me up at 6:00 am. And I hated it, but I think its part of the process of growing up and knowing what work is.”
Armen spent two years acquiring fundamental skills in Mathematics, Engineering, and Physics at the Department of Radio-Physics at Yerevan State University (YSU) before moving on to the University of North Dakota at Grand Forks in 2006 to pursue an undergraduate degree in Electrical Engineering. There he was at the Unmanned Aircraft Systems Engineering Lab, where a few people were working on the agrodrone idea but on a larger scale. The planes were bigger and had a 10 ft. wingspan weighing 50-60 pounds and used expensive cameras to track vegetation health.
“Then I thought, what if I can do this in a developing country much cheaper?” he said. “What if a farmer doesn’t have $10,000, but maybe he can afford to pay you $20-30 per month to get this data. And that’s where the idea came -- trying to create something that’s much smaller and cheaper.”
He went on to obtain a Master's Degree from the Department of Aeronautics and Astronautics at MIT, where his research dealt with modeling human interaction with UAVs. He is currently pursuing a PhD at the same department, which he plans on defending in 2015.
Armen’s plane has a 4 ft. wingspan compared to 10 ft. and only weighs a few pounds. It would cost only a fraction of what other competing products cost, mainly due to the custom-made camera system and various other circuitry that was designed for affordability.
Love for Luys
Armen was one of the first Luys scholars from 2009, the year that he started at MIT. For him, Luys Foundation is about so much more than the funding it provides to students located throughout the Armenian World.
“Luys provides a connection to the people,” Armen explained. “It provides a community with a forum to share your ideas and not be afraid of saying something that would be considered futuristic like my project, which it’s not. It’s technology at work. But Luys is about helping with resources, which I think is what its best at--connecting people. The attitude is ‘let’s see how far you can go, but also how far by collaborating with others who are willing to help.’
“The Luys scholarship has given me the freedom to choose a research project that I am personally passionate about. More importantly, through Luys I have gained access to an incredible network of people who are enthusiastic about helping each other achieve their dreams. It is this network of young students, mentors and professionals that will stay strong and continue to develop for a long time.”
Future Plans
One of Armen’s dreams is to start a research center in Armenia that would not only benefit him but also Armenian citizens.
He is developing a framework for companies, small or large, who want to create products for developing or emerging countries.
“There’s been a lot of studies conducted in the past that show that products that are made for developed markets don’t really work well in developing markets,” he said. “The needs aren’t the same, people can’t afford them, and conditions are different--for a whole bunch of reasons. So I’m trying to develop this framework that we can provide to startups or financial companies to develop products.”
Most of his research is actually being conducted in Armenia. He has spoken to several IT companies in Armenia to discover how products can be developed for the Armenian market, even though most are outsourcing to foreign markets. His intent is not only to produce his UAV in Armenia but also export the product to other countries.
“If we can develop the UAV in Armenia, we can export it to the US for example, and to Australia, Eastern Europe, Russia, where the market is much larger than the Armenian market,” he said.
“The plan is to have enough money raised to start the actual commercial phase rather than the developmental phase when I’m done with my studies and not postpone until it’s too late. It’s going to be a very crowded space as UAVs are becoming very popular, so I cannot afford to wait.”