Նախկին տնօրենն ու որդին դատի են տվել թերթին
Էջմիածնի թիվ 2 ավագ դպրոցի նախկին տնօրեն Սուսաննա Նազարյանը, կրթության և գիտության նախարարությունը դատի տալու գործընթացը դեռ չավարտած, այս անգամ էլ որոշել է անչափահաս որդու հետ դատի տալ «168 ժամ» թերթին: Տնօրենն ու որդին թերթից պահանջում են 4 մլն դրամի հատուցում: Նրանց երկու առանձին հայցերը սեպտեմբերի 26-ին կլսվեն Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում:
Նախկին տնօրենը հայցադիմումով պահանջում է դատարանից «պարտավորեցնել «168 Ժամ» ՍՊ ընկերությանը և լրագրող Մարինե Մարտիրոսյանին՝ «168 Ժամ» թերթի միջոցով հերքել տեղեկատվությունն առ այն, որ ես հանդիսանում եմ դպրոցում բարոյահոգեբանական անառողջ մթնոլորտ ստեղծող, աշակերտներին սեռական բնույթի վիրավորանքներ-հայհոյանքներ տվող տնօրինուհի: «168 Ժամ» ՍՊԸ-ից և լրագրող Մարինե Մարտիրոսյանից համապարտության կարգով հօգուտ Սուսաննա Նազարյանի բռնագանձել 2մլն ՀՀ դրամ՝ որպես զրպարտության դիմաց փոխհատուցում»:
Սուսաննա Նազարյանը հայցադիմում է ներկայացրել «պատիվ ու արժանապատվությունը արատավորող տեղեկությունները հերքելու և զրպարտության համար փոխհատուցում վճարելու պահանջի մասին»:
Որդին՝ թիվ 2 ավագ դպրոցի աշակերտ Տիգրան Տերտերյանը, ևս հայցադիմումը ներկայացրել է նույն պահանջով: Նա էլ իր հերթին պահանջում է, որ դատարանը պարտավորեցնի «168 Ժամ» ՍՊ ընկերությանը և լրագրող Մ. Մարտիրոսյանին ««168 Ժամ» թերթի միջոցով հերքել տեղեկատվությունն առ այն, որ ես՝ Տիգրան Համլետի Տերտերյանս, հրդեհել եմ դպրոցի փաստաթղթային արխիվը: «168 Ժամ» ՍՊԸ-ից և լրագրող Մ. Մարտիրոսյանից համապարտության կարգով հօգուտ Տիգրան Համլետի Տերտերյանի բռնագանձել 2մլն ՀՀ դրամ՝ որպես զրպարտության դիմաց փոխհատուցում»:
Տիգրանը նաև պահանջել է հայցագնի չափով արգելանք դնել թերթին պատկանող գույքի կամ դրամական միջոցների վրա: Թե ինչ կորոշի դատարանը, պարզ կլինի առաջիկայում, սակայն տնօրինուհու պահվածքն Էջմիածնում շատերին է զարմացնում:
Թե ինչու է Սուսաննա Նազարյանն աջ ու ձախ դատի տալիս բոլորին, «Հետքի» ընթերցողները քաջատեղյակ են: Ամիսներ առաջ մի քանի հրապարակումներով տեղեկացրել էինք տնօրեն եղած ժամանակ դպրոցում Սուսաննա Նազարյանի կազմակերպած «շոուներին»: Նախկին տնօրենը նույնիսկ դասերն էր ընդհատում և աշակերտներին բակ հանելով՝ բողոքի ակցիաներ կազմակերպում հօգուտ իրեն:
Հիշեցնենք, ամեն ինչ սկսվեց այն բանից հետո, երբ նույն դպրոցում սովորող Ալբերտ Հարությունյանը լրատվամիջոցներին պատմեց, թե ինչպես է տնօրենը դպրոցում հայհոյում ու վիրավորում աշակերտներին: Ալբերտը և մի քանի այլ աշակերտներ պատմում էին, որ տնօրենը դպրոցում իրեն վատ է պահում, իսկ նույն դպրոցում սովորող նրա որդին ու դուստրը կրթօջախում իրենց տեր ու տիրակալ էին զգում:
Պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորված նախկին տնօրինուհին մեր թերթի միջոցով նույնիսկ թուրք էր անվանել Ալբերտի տատիկին՝ նույն դպրոցում պատմության ուսուցչուհի Բահար Եղիազարյանին, ինչ է թե ուսուցչուհին որոշել էր պաշտպանել իր իրավունքները:
Երբ Սուսաննա Նազարյանը աշակերտների թիկունքում պաշտպանություն էր գտնում, այդ նույն ժամանակ դպրոցի մի քանի տասնյակ աշակերտներ ու նրանց ծնողները իրենց դժգոհությունն էին հայտնում «Հետքին»: Ծնողներն իրար հետևից պատմում էին, թե ինչպես է տնօրենը վերաբերվել իրենց ու դպրոցի աշակերտներին: Ծնողներից մեկն էլ հիշեց, որ Սուսաննա Նազարյանի աշխատասենյակում ամոթից կարմրել է, երբ տնօրենը նրան ասել է. «Իմ ֆիգուրան քոնից լավն է, ես մեքենա եմ քշում, լիքը փող ունեմ»:
Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը մի քանի անգամ անձամբ հանդիպել է տնօրենից դժգոհող աշակերտներին ու ծնողներին: Մեկ անգամ էլ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցներն են հանդիպել Սուսաննա Նազարյանի պահվածքի հետևանքով դպրոցը փոխած աշակերտներին և լսել նախկին տնօրինուհու մասին աշակերտների պատմածները:
Անհասկանալի է, թե ինչու է Սուսաննա Նազարյանը վիրավորվել թերթի հրապարակած «բարոյահոգեբանական անառողջ մթնոլորտ ստեղծող, աշակերտներին սեռական բնույթի վիրավորանքներ-հայհոյանքներ տվող տնօրինուհի» տողերից, երբ մոտ հինգ տասնյակ ծնողներ այդ մասին գրավոր նամակ էին ուղարկել ԿԳՆ նախարար Արմեն Աշոտյանին: Տողերիս հեղինակը նույնպես ականատես է եղել, թե ինչպես է Սուսաննա Նազարյանի տնօրինության ներքո գործող դպրոցը մի քանի օր շարունակ վերածվել թատերաբեմի:
Մի՞թե անառողջ մթնոլորտ չէր, երբ ուսուցչուհի Բահար Եղիազարյանը ոստիկանության աշխատակիցների միջամտությամբ է դպրոցի շենքից դուրս եկել, քանի որ ուսուցչուհու ասելով, այնտեղ իր կյանքին վտանգ էր սպառնում: Ի վերջո, նախկին տնօրինուհու դեմ հարուցված է նաև քրեական գործ, ինչն ամենևին էլ «առողջ» մթնոլորտի արդյունք չէ:
ԶԼՄ-ների հրապարակումներից և ծնողների բողոքներից հետո նախարար Աշոտյանը տեսչական ստուգում իրականացրեց Էջմիածնի թիվ 2 ավագ դպրոցում: Հայտնաբերեցին մի շարք ֆինանսական խախտումներ, և ի վերջո՝ երկու նկատողությունից հետո, Սուսաննա Նազարյանը հեռացվեց դպրոցից: Վերջինս իրեն ազատելու վերաբերյալ նախարարի հրամանը վիճարկելու է դատարանում:
«Անչափ զարմացած եմ այդ կնոջ վարքագծի վրա: Որպես քաղաքացի, մանկավարժ, տնօրեն՝ գլխիս մեջ չի տեղավորվում նրա կերպարը: Դատի տալ թերթին, որն արձանագրել է իրականությունը, փաստը և այն իրական մթնոլորտը, դպրոցում ստեղծված իրավիճակը, որը հեռուստատեսությամբ ամբողջ հանրապետությունը տեսավ»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը:
Մյուս կողմից պատգամավորին չի զարմացնում Սուսաննա Նազարյանի պահվածքը, քանի որ իրավապահ մարմինները հանրությանը չեն տեղեկացնում, թե ինչ ընթացք ունի նախկին տնօրենի դեմ հարուցված քրեական գործը:
«Իրավունք ունեմ ենթադրելու, որ այդ կնոջ թիկունքին այդ մարմինների անպատժելի գործելակերպն է կանգնած, իրեն թև են տալիս, կամ ոգևորում են, թե այդպիսի բան արա, և մենք կկոծկենք այդ գործը: Հակառակ դեպքում նորմալ բարոյականության աստիճան ունեցող մանկավարժը, տնօրենը այդ պատմություններից հետո առնվազն պիտի ձայնը կտրեր և փորձեր իր հեղինակությունը բարձրացնել այդ ձևով և ցույց տար, որ ինքն իրոք կրում է բարոյական արժեքներ»,- ավելացրեց Ա. Բախշյանը:

Бывший директор школы и ее сын подали судебный иск против газеты
Еще не завершился судебный процесс по иску бывшего директора эчмиадзинской школы номер 2 Сусанны Назарян против Министерства образования и науки РА, а г-жа Назарян и ее несовершеннолетний сын уже подали в суд на газету "168 жам", требуя компенсации в размере 4 млн драмов.
Оба иска будут рассмотрены в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш. Бывший директор требует от суда обязать ООО "168 жам" и журналистку Марине Мартиросян опровергнуть через газету информацию о том, что она как директор создала в школе нездоровую морально-психологическую атмосферу и оскорбляла учеников нецензурными ругательствами сексуального характера, а также взыскать с ООО "168 жам" и журналистки Марине Мартиросян в свою пользу 2 млн драмов в качестве компенсации за клевету.
Г-жа Назарян представила иск "с требованием опровергнуть сведения, порочащие честь и достоинство и выплатить компенсацию за клевету". Иск с таким же требованием представил и сын директрисы, ученик старшей школы номер 2 Тигран Тертерян. Последний требует от суда обязать ООО "168 жам" и журналистку Марине Мартиросян опровергнуть через газету "168 жам" сведения о том, он, Тигран Тертерян, поджог школьный архив с документами, а также в соответствующем порядке взыскать с ООО "168 жам" и журналистки М.Мартиросян в пользу Тиграна Тертеряна 2 млн драмов в качестве компенсации за клевету".
Кроме того, подросток требует наложить арест на имущество или денежные средства газеты в размере указанной в иске суммы. Какое решение примет суд, станет ясно в ближайшее время, однако в Эчмиадзине поведение директрисы вызывает удивление у многих.
Читателям "Hetq"-а известно, почему Сусанна Назарян так часто обращается в суд. Несколько месяцев назад мы не раз сообщали о том, какие "шоу" организовывала Сусанна Назарян, будучи директором школы. Она прерывала уроки и, выводя учеников во двор, устраивала акции протеста в свою пользу.
Напомним, что все началось после того, как учащийся той же школы Альберт Арутюнян сообщил СМИ, что директор ругается матом в адрес учеников. Альберт и несколько других учащихся рассказали, что в школе директриса ведет себя недостойно, а ее сын и дочь, которые учатся в этой же школе, чувствуют себя полновластными хозяевами.
Бывший директор через нашу газету даже обозвала "турком" бабушку Альберта, учительницу истории той же школы Бахар Егиазарян только за то, что она решила защитить свои права.
В то время как Сусанна Назарян пыталась найти защиту в лице одних учеников, несколько десятков других учеников школы и их родители выражали свое недовольство корреспонденту "Hetq"-а. Родители наперебой рассказывали, как директор относится к ним и ученикам школы. Одна из родительниц вспомнила, как покраснела от стыда, когда Сусанна Назарян в своем кабинете заявила ей: "Моя фигура лучше твоей, я вожу машину и у меня полно денег".
Депутат Национального Собрания Анаит Бахшян несколько раз встречалась с недовольными поведением директора учениками и их родителями. Ученики, поменявшие школу из-за поведения г-жи Назарян, встречались также с сотрудниками офиса Защитника прав человека, которым рассказали о действиях бывшего директора.
Непонятно, почему Сусанну Назарян оскорбила газетная публикация, в которой говорилось о том, что она создает в школе нездоровую морально-психологическую атмосферу и оскорбляет учеников нецензурными ругательствами сексуального характера, если около пятидесяти родителей написали об этом письмо министру образования и науки Армену Ашотяну.
Разве не о нездоровой атмосфере свидетельствует тот факт, что учительница Бахар Егиазарян смогла покинуть здание школы только после вмешательства сотрудников полиции, поскольку, по словам учительницы, в школе ее жизни угрожала опасность. В конце концов, против бывшего директора возбуждено уголовное дело, что тоже не свидетельствует о здоровой атмосфере.
После публикаций в СМИ и жалоб родителей министр Ашотян дал поручение провести в старшей школе номер 2 города Эчмиадзина инспекционную проверку. В результате был выявлен ряд финансовых нарушений, и после двух замечаний Сусанна Назарян, в конце концов, была уволена из школы. Приказ министра Назарян намерена обжавалать в суде.
"Я как гражданин, педагог, директор школы поражена поведением этой женщины. Ее действия не укладываются у меня в голове. Отдать под суду газету, которая рассказала правду, представила факты и созданную в школе реальную атмосферу, о которой благодаря телевидению узнала вся страна...",- сказала корреспонденту "Hetq"-а депутат Национального Собрания Анаит Бахшян.
В то же время депутата не удивляет поведение Сусанны Назарян, поскольку правоохранительыне органы не информируют общественность о том, какой ход дан уголовному делу, возбужденному против бывшего директора.
"Позволю себе предположить, что она чувствует себя уверенно благодаря бездействию правоохранительных органов, которые, наверное, успокаивают ее: действуй как хочешь, мы будем покрывать тебя. В противном случае после таких историй педагог, директор, который придерживается нравственных принципов, должна была замолчать, попытаться повысить свой авторитет другим способом и показать, что она действительно является носительницей моральных принципов",- отметила А.Бахшян.