Սև ու սպիտակ գույների «գիժ» լուսանկարիչը
Արամի լուսանկարներն առաջին անգամ տեսել եմ ֆեյսբուքով: Առաջինը «Խելագարանք» շարքն էր, որը միանգամից հետաքրքրություն առաջացրեց: Երբ տեսա իր լուսանկարը, մտածեցի, որ այս մարդու աշխարհայցացքն ու ապրումները թույլ են տվել նման շարք անել: Հետո սկսեցի նայել նրա մյուս գործերը. դրանց մեծ մասը սև ու սպիտակ են:
Լուսանկարիչ Արամ Կիրակոսյանն իր իսկ բնութագրմամբ` «անահանգիստ տղա է», ով սկսել է զբաղվել լուսանկարչությամբ որպես թերապիայի միջոց, որպեսզի դուրս գա դեպրեսիկ վիճակներից: Որոշ ժամանակ անց սիրողական բնույթի ֆոտոթերապիան դառնում է նրա աշխատանքը, զբաղմունքը, տարերքը: Գալիս է մի օր, երբ նա որոշում է թողնել իր բոլոր գործերը և լրջորեն զբաղվել լուսանկարչությամբ:
Զրույցի ընթացքում Արամը շատ ծխում էր, խոսում պարզ ու անկեղծ` ներկայացնելով իր հետաքրքրությունները, լուսանկարչության վերաբերյալ իր մոտեցումնները, հասարակության արատներն ու բացերը: Նրա` ամենաշատ օգտագործված բառերն էին` ահավոր, ներվայնանալ, աբսուրդ: Ժպտալով ասում է, որ առաջ, երբ շատ գրում էր, քիչ էր խոսում, հիմա երբ շատ նկարում է, շատ խոսում է:
Լուսանկարչի հետաքրքրությունների շրջանակը տարբեր է, բայց ամենից շատ նրան հետաքրքրում է վավերագրական լուսանկարչությունը:
«Հետաքրքիր է, որովհետև դա ռեալ կյանքն է: Կարող է էսթետիկ սիրուն էլ չլինի, բայց էն ինչ-որ կա, դու պետք է տաս, - բացատրում է Արամը: - Դու մասնակցություն պետք է ունենաս էդ իրական կյանքին, էդ մարդիկ պետք է վստահեն քեզ, դու պետք է հարգես նրանց, նրանց խնդիրները»:
Իր «Խելագարանք» շարքի մի մասը նույնպես վավերագրական է: Մի օր լուսանկարիչը պարզապես որոշում է զսպաշապիկով մարդկանց նկարել, որոնք հանդես էին գալիս որպես խելագարներ: Հետո ցանկանում է նկարել նաև իրական խելագարների: Մի քանի անգամ այցելել է հոգեբուժարան, նկարել, բայց շարքի «իրական» հատվածը դեռևս կիսատ է:
Որպես լուսանկարիչ հոգեբուժարան մտնել նրան չի հաջողվել: Սկսել է զրուցել բակում հանդիպած հիվանդների հետ, ու երբ հարցրել է, թե ինչի կարիք ունեն, բոլորը ասել են` «կոֆե և սիգարետ»: Արամի համար անհասկանալի էր, թե ինչպես կարելի է մի վայրում տեղավորել երեխաների և տարեցների, որոնք ունեն տարբեր ախտորոշումներ, երբ «էպիլեպսիայով հիվանդ երեխան պառկած է շիզոֆրենիկների հետ»:
«Իրականում ծանր է նկարել, որովհետև մտածեցի` մի շաբաթ մնամ էստեղ, ես ինքս կգժվեմ, - ասում է Արամը: - Եթե դու մտար ինչ-որ մեկի կյանք, չես կարող ինչ-որ ազդեցություն չունենալ նրանց վրա»:
Արամը համոզված է, որ Հայաստանում նկարելու թեմաներն ու խնդիրները շատ են, պարզապես սովորաբար մենք ենք անտարբեր լինում: Հետո խոստովանում է, որ իր լուսանկարների նման իր աշխարհայացքը ևս սև ու սպիտակ է: Ասում է` իր համար ավելի հեշտ է աշխատել սպիտակի հետ, որտեղ ամփոփված են բոլոր գույները: Իսկ եթե սև ու սպիտակին գույն է ավելանում կամ նկարը գունավոր է, դա անպայման պետք է լինի արդարացված:
«Իսկ այլ գույներով կայնքդ չե՞ս լցնում», - հարցնում եմ:
«Ախր սև ու սպիտակ դու պատկերացնում ես անգույն, ինքն ինձ համար անգույն չի, - սկսում է բացատրել Արամը: - Անգույնը մի բան է, որը չունի երես, չունի հատկանիշ: Ինձ համար դա միևնույն ժամանակ սիրուն է, ու միևնույն ժամանակ շատ տրագիկ»:
Արամը սիրում է նկարել հին գործարաններ, լքված վայրեր, որտեղից ստացված կադրերը անկրկնելի են, քաղաքում հանդիպած հետաքրքիր դեմքերի, անել էսքսպերիմենտներ՝ խառնելով գեղանկարչությունն ու լուսանկարչությունը:
«Ֆոտոշոփ չեմ սիրում, ներվայնանում եմ», - ասում է Արամը: Այդ պատճառով էլ ստեղծել է «ֆոտոշոփի» իր տարբերակը: «Ավելի լավ է՝ ես վերցնեմ նկարը գուաշով կամ եսիմ ինչով գունավորեմ, քան նույնն անեմ ֆոտոշոփով, որովհետև ձեռդ ներկ է լինում, որը ինչ-որ հոտ ունի: Հետո չես կարա ջնջես, նորից անես», - ասում է Արամը:
Այս ոճով Արամը հիմնականում ինքնանկարներ է անում: Միաժամանակ լուսանկարիչը խոստովանում է, որ շատ քննադատորեն է վերաբերվում թե իրեն, թե շրջպատին: Այդ պատճառով էլ երբ մտածում է, որ լավ է նկարում, նայում է, թե դրանից 50, 100 տարի առաջ ուրիշներն ինչ են արել, ու այդտեղ հասկանում է, թե որքան աճելու տեղ ունի:
Սակայն ամենաշատը սիրում է նկարել ժապավենով, երբ ձեռքի աշխատանքն ավելի շատ է, երբ կարելի է ավելի երկար մտածել կադրի շուրջ, ոչ թե սեղմել պրոֆեսիոնալ տեսախցիկի կոճակը, որտեղ բոլոր հնարավորություններն արդեն ստեղծված են:
«Իմ կյանքի սկզբունքը դա է. անել էն, ինչ-որ ուզում եմ, սիրում եմ, - ասում է Արամը: - Էն, ինչ-որ ես եմ սիրում ու ուզում անել, ինձնից լավ ոչ մեկ չի անի: Ու էն, ինչ-որ ուրիշն է սիրում ու ուզում անի, իրենից լավ ես չեմ անի, որովհետև դա իրանն է, սա` իմը»:
Ստուդիայում աշխատելու ժամանակ լուսանկարչի համար շատ կարևոր է, որ ճիշտ հարաբերություն ստեղծվի նկարողի և նկարվողի միջև: Երբ նրանք միմյանց ընդունում են այնպիսին, ինչպիսին կան, ստեղծվում է վստահություն, և աշխատանքն արդյունավետ է ստացվում: Արամի խոսքով` յուրաքանչյուր մարդ ունի առնվազն մի ժեստ, որ միայն իրեն է բնորոշ, ու հենց այդ պահը նկարելը ստեղծում է «հրաշք ֆոտո. նկարում ես մարդուն իր բնական տեսքի մեջ»:
Արամի խոսքով` այժմ ինքն անում է այն, ինչն իրեն դուր է գալիս, իսկապես հետաքրքրում և հուզում է: Բայց ցանկանում է, որ Հայաստանում լուսանկարչությունը մի քայլ առաջ գնա, իսկ լուանկարիչը հնարավորոթյուն ունենա գործել նաև դրսում: Սակայն ոչ թե մեկնի այլ երկիր, այլ իր գործը դուրս գա Հայաստանի սահմաններից:

"Сумасшедший" фотограф черного и белого
Фотографии Арама я впервые увидела в Фейсбуке. Первое, что сразу привлекло внимание, был цикл "Сумасшествие". Когда я увидела его фото, то подумала, что мировоззрение и переживания этого человека позволяют делать такой цикл. Потом я начала смотреть другие его работы – большинство фотографий были черно-белыми.
Фотограф Арам Киракосян, по его собственному определению, "беспокойный парень", который начал заниматься фотографией как средством терапии, чтобы выходить из депрессивных состояний. Через некоторое время любительская фототерапия становится его работой, занятием, стихией. Наступает день, когда Арам решает оставить все свои дела и всерьез заняться фотографированием.
В ходе нашей беседы Арам много курил, говорил просто и искренно, рассказывал о своих интересах, о своем отношении к искусству фотографии, о пороках и недостатках общества. Он с улыбкой сказал, что раньше, когда много писал, говорил мало, а сейчас, когда много фотографирует, говорит много.
Круг интересов фотографа разнообразен, но больше всего его интересует документальная фотография.
"Это интересно, потому что это реальная жизнь. Возможно, эстетически это не так красиво, но необходио отображать то, что есть,- поясняет Арам. – Ты должен участвовать в этой реальной жизни, эти люди должны доверять тебе, а ты должен уважать этих людей и их проблемы".
Часть снимков цикла "Сумасшествие" тоже носит документальный характер. В какой-то день фотограф решил снимать людей в смирительной рубашке, которые просто выступали в качестве психически больных. Потом ему захотелось фотографировать реальных сумасшедших. Он несколько раз посещал психиатрическую клинику, фотографировал пациентов, однако "реальная" часть цикла пока не завершена.
Пройти в психбольницу в качестве фотографа ему не удалось, поэтому он начал беседовать с больными, которыми встречались ему во дворе. И когда он их спрашивал, в чем они нуждаются, все в один голос говорили: в кофе и сигаретах. Араму непонятно, как можно держать в одном месте и детей, и взрослых, имеющих разные диагнозы, как это возможно, чтобы ребенок с эпилепсией лежал в одной палате с шизофрениками...
"В действительности фотографировать было очень тяжело. Я подумал, что если останусь там еще неделю, то сам сойду с ума,- рассказывает Арам. – Если ты проникаешь в чью-либо жизнь, то ты не можешь не оказывать влияние на жизнь этих людей".
Арам убежден, что в Армении много тем и проблем, которые можно отражать на фотографиях, просто мы очень безразличны. Потом он признался, что его мировоззрение, как и его снимки, черно-белое. По словам Арама, ему легче работать с белым цветом, в котором заключены все цвета.
"А ты не заполняешь свою жизнь другими цветами?" – поинтересовалась я. "Проблема в том, что ты представляешь черное и белое как бесцветное, но для меня это одновременно и красиво, и очень трагично",- последовал ответ.
Арам любит фотографировать старые заводы, заброшенные места, встречающиеся в городе интересные лица, экспериментировать, смешивая живопись и фотографию.
"Я не люблю фотошоп",- говорит Арам. Именно поэтому он создал свой вариант "фотошопа". "Уж лучше я возьму фотографию и разрисую ее гуашью или еще чем-то, нежели сделаю то же самое с помощью фотошопа, потому что твои руки пачкаются краской, которая имеет запах. Кроме того, ты больше не сможешь стереть то, что получилось, и сделать заново",- поясняет Арам.
В этом стиле он создает в основном автопортреты. Вместе с тем фотограф признается, что очень критически относится и к себе, и к окружающим. Поэтому когда ему кажется, что он хорошо снимает, то обращается к работам, сделанным другими 50, 100 лет назад, и понимает, как много ему надо еще совершенствоваться.
Но больше всего Араму нравится работать с пленкой, когда можно долго думать над кадром, а не нажимать на кнопку профессионального аппарата, в котором созданы все возможности.
"Это мой жизненный принцип: делать то, что хочу, что люблю,- говорит Арам. – То, что я люблю и хочу делать, никто лучше меня не сделает. А то, что любит и делает другой, я не сделаю лучше него".
В процессе работы в студии для фотографа очень важно установить правильные взаимоотношения со своими моделями. Когда фотограф и модель принимают друг друга такими, какие они есть, возникает чувство доверия, и работа получается более эффективной. По словам Арама, у каждого человека есть как минимум один жест, который характерен только для него, и запечатление именно этого момента и создает "чудо-фотографию, когда человека снимаешь в его естественном состоянии".
Сейчас Арам занимается тем, что ему нравится, что действительно интересует и волнует его. Но он хочет, чтобы в Армении искусство фотографии продвинулось на шаг вперед, а фотограф имел возможность работать также за границей. Не уехать в другую страну, а представить свою работу за пределами Армении.