Խմելու եւ ոռոգման ջրի սակագների փոփոխություն բացառված չեն
Այն պայմանագիրը, որ կառավարությունն ունի «Վիոլա» ընկերության («Երեւան ջուր») հետ, յուրաքանչյուր տարի նախատեսում է սակագների վերանայման խնդիր: ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Լեւոն Դոխոլյանը հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանից հետաքրքրվեց՝ գազի եւ էլեկտրաէներգիայի սակագների փոփոխությունը կարո՞ղ է բերել խմելու եւ ոռոգման ջրի թանկացման:
Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ յուրաքանչյուր տարվա մինչեւ փետրվարի 28-ը «Վիոլա» ընկերությունը պետք է հայտ ներկայացնի հանձնաժողով՝ սակագների վերանայման հարցով:
«Հիմա մենք սպասում ենք այդ հայտին: Չորս բաղադրիչներով պայմանավորված՝ նոր ինքը կարող է փոփոխության ենթարկվել: Առաջինը՝ սպառման ծավալների փոփոխությունն է, երկրորդը՝ դրամ-դոլար փոխհարաբերակցությունն է, երրորդը՝ էլեկտրաէներգիայի սակագնի փոփոխությունները, չորրորդը՝ սղաճը: Անցած տարի որ սահմանեցինք էլեկտրաէներգիայի սակագինը, դեռեւս փոփոխված չէր, եւ էլեկտրաէներգիայի սակագինը պետք է այս տարի արտացոլենք, սղաճի խնդիր էլ ունենք, դրամ-դոլարի էլ»,- ասաց Ռ. Նազարյանը:
Նրա կարծիքով՝ եթե նույնիսկ փոփոխություն լինի, ապա 1-2 դրամի տարբերությամբ: Իսկ ինչ վերաբերում է ոռոգման ջրի սակագների բարձրացմանը, ապա դա էլ չի բացառվում, քանի որ ջուրը գյուղացուն հասցնելու համար որոշ վայրերում օգտագործվում է էլեկտրաէներգիա:

Не исключено изменение тарифов на питьевую и оросительную воду
Договоры, которые правительство заключило с компанией “Виола” (“Ереван джур”), предусматривают ежегодный пересмотр тарифов. Депутат фракции “Оринац еркир “Левон Дохолян поинтересовался у председателя Комиссии по регулированию общественных услуг Роберта Назаряна, может ли изменение тарифов на газ и электроэнергию привести к повышению стоимости питьевой и оросительной воды.
Председатель КРОУ отметил, что до 28 февраля каждого года компания “Виола” должна представлять заявку на пересмотр тарифов.
“Сейчас мы ждем этой заявки. Тариф может быть пересмотрен с учетом четырех составляющих: изменение объемов потребления, курс драма по отношению к доллару, изменение тарифа на электроэнергию и инфляция. Новый тариф на электроэнергию мы должны отразить в этом году, есть и проблемы инфляции и курса драма”,- сказал Р.Назарян, добавив, что если даже стоимость питьевой воды изменится, то на 1-2 драма.
Что касается повышения тарифа на оросительную воду, то, по словам председателя КРОУ, это тоже не исключено, так как в некоторых районах для подачи оросительной воды используется электроэнергия.