Մաքսային միությունն ու թանկացումները
Երբ ձևավորվեց Մաքսային միությունը, Ղազախստանում բոլորին զարմացրեց այն, որ պարենը, ավտոմեքենաներն ու վառելիքն անմիջապես թանկացան: Նույնը սպասվում է նաև Հայաստանում: Էկոնոմիկայի նախարարության գնահատականով՝ այդ գնաճը ընդհանուր գնաճի վրա մինչև 1,5%-ի ազդեցություն կթողնի: Գուցե դա այդպես է, սակայն որոշ կարևոր ապրանքախմբերում գնաճը կկազմի 10-15%, այդ թվում՝ կաթնամթերք, մսամթերք, շաքարավազ:
Դա պայմանավորված է հետևյալ հանգամանքով: Մաքսային միությունն իրականացնում է ուժեղ արտահայտված պրոտեկցիոնիստական (ներքին շուկայի պաշտպանության) քաղաքականություն: Այն ճյուղերը, որոնք զարգացած են Մաքսային միությունում, հատուկ պաշտպանվում են բարձր մաքսային դրույքաչափերով: Դա ինչ-որ արտառոց բան չէ. բազմաթիվ երկրներում կիրառվում է, այդ թվում՝ մեր հարևան Թուրքիայում ու Իրանում: Զարգացած երկրները ներքին շուկայի պաշտպանության համար օգտագործում են այլ մեթոդներ՝ տեխնիկական կանոնակարգերն ու սանիտարական պահանջները: Մաքսատուրքն ավելի կոպիտ մեթոդ է ու օգտագործվում է ոչ այնքան զարգացած երկրներում:
Ինչևէ, Մաքսային միությունը կիրառում է սակագնային պաշտպանության մեթոդը, քանի որ որակի վերահսկողության համակարգերն այնքան էլ ուժեղ զարգացած չեն: Բելառուսն ու Ռուսաստանն ունեն լավ զարգացած ճյուղեր՝ ավտոմոբիլաշինություն, մսամթերքի, կաթնամթերքի արտադրություն և այլն: Այդ պատճառով էլ պաշտպանության տակ են առնվել այդ ճյուղերը: Որպես գործիք` կիրառվում է հիմնականում 25% մաքսատուրքը, թեև կան նաև ավելի ցածր դրույքաչափեր: Իսկ Հայաստանը ներկայում կիրառում է 0 կամ 10% մաքսատուրք, հետևաբար՝ որոշ ապրանքների գծով մենք կբախվենք առնվազն 10-15% գնաճի:
Սակայն դա այն դեպքում, եթե ապրանքը ներկրվի այլ երկրներից, այլ ոչ թե Մաքսային միությունից: Օրինակ՝ Ռուսաստանում արտադրվում են «Տոյոտա» ֆիրմայի մարդատար ավտոմեքենաներ, հետևաբար՝ այդ մեքենաների ներմուծումը կիրականացվի առանց մաքսի, այսինքն՝ 10%-ով կէժանանա, քանի որ հիմա Ռուսաստանից ներկրումները ազատված չեն մաքսատուրքերից: Փոխարենը կթանկանան Վրաստանից կամ Եվրոպայից բերվող ավտոմեքենաները, ընդ որում՝ զգալիորեն: Եթե հայկական շուկան վերակառուցվի այնպես, որ ներկրումները հիմնականում իրականացվեն Մաքսային միությունից, ապա թանկացումներն այնքան էլ զգալի չեն լինի: Սակայն այնպես է դասավորվել, որ պարեն, վառելիք ու մեքենաներ հիմնականում ներկրում ենք ոչ Մաքսային միության երկրներից: Դժվար թե հայկական բիզնեսը կարողանա կարճ ժամանակահատվածում վերակողմնորոշվել դեպի Ռուսաստան ու Բելառուս: Սա, ի դեպ, վերաբերում է խոշոր օլիգարխներին, որոնք Ուկրաինայից, Եվրոպայից ու Հարավային Ամերիկայից զգալի քանակությամբ պարեն ու վառելիք են ներկրում:
Այսպիսով՝ Մաքսային միությանն անդամագրվելու դեպքում թանկացումների աստիճանը մեծապես կախված է նրանից, թե բիզնեսը ինչ արագությամբ կվերակողմնորոշվի:

Customs Union Consequences: Prices Will Rise in Armenia Absent a Market Reorientation
When the Customs Union was formed, everyone in Kazakhstan was surprised when prices for foodstuffs, cars and fuel immediately increased. The same situation awaits Armenia.
According to Armenia’s Ministry of the Economy, this situation will push up the overall inflation rate by 1.5%. This might well be the case, but certain commodities will see price rises of between 10 to 15%; these include dairy products, meat and sugar.
The reason can be found in the strong protectionist policies enacted by the Customs Union (CU) to defend the domestic market. Those sectors in the CU that are well developed are protected by specially placed high customs tariffs. There is nothing out of the ordinary in this. Numerous countries, including neighboring Turkey and Iran, enact such a policy. Other methods are used in order to protect the domestic market in developed countries; technical regulations and sanitary requirements, for example. The use of customs tariffs is a cruder form of protection and is employed in less developed states.
In any event, the CU employs the tariff method of defense, given that quality control systems aren’t that well developed. Belarus and Russia have well developed automobile, dairy and meat manufacturing sectors. Thus, these sectors fall under protectionist policies. As a rule, the tool used is a 25% customs tariff; although lower tariff rates also exist. Right now in Armenia, custom tariffs of 0% or 10% are in place. Consequently, we are confronted with 10-15% inflation for certain goods.
But this is the case if the goods are imported from countries other than those in the CU. For example, Toyota passenger cars are manufactured in Russia. If and when Armenia joins the CU, these auto imports, which are now slapped with customs tariffs, will be 10% cheaper. Cars imported from Georgia and Europe, on the other hand, will become more expensive; and dramatically so.
If the Armenian market were to be restructured so that the bulk of imports would come from the CU, the price rises would be limited. But the market has evolved in such a manner that foodstuffs, fuel and autos are basically not imported from the CU.
It’s difficult to imagine that Armenia’s business sector will undergo a reorientation to Russia and Belarus any time soon. This is especially the case with large oligarchs would import sizeable amounts of foodstuffs and fuel from Ukraine, Europe and South America.
Thus, if Armenia does eventually join the CU, the level of price hikes will mainly depend on how fast Armenian business can reorient itself.