Բանակում հաշմանդամ դարձած նախկին զինվորը առողջական խնդիրներ ունի բանտում
«Հետքի» խմբագրություն ահազանգած Գյումրիի բնակչուհի Էմմա Մկրտչյանը պատմեց 13 տարի ազատազրկման վայրում՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում գտնվող ամուսնու՝ Արման Իսկանդարյանի առողջական վատ վիճակի մասին:
Տիկին Մկրտչյանը հայտնեց, որ ամուսինը երկրորդ կարգի հաշմանդամ է, տեղաշարժվում է հենակի միջոցով, մեկ ոտքը կտրված է: «Դեպքը տեղի է ունեցել զինվորական ծառայության ժամանակ՝ 1990-ականների կեսերին: Ադրբեջանական ուժերի հետ փոխհրաձգության ժամանակ մին է պայթել, ու Արմանն այդ ժամանակ զրկվել է ոտքից»,- պատմեց նրա կինը:
Իսկ տարիներ անց՝ 2001-ին, 25 տարեկանում նրան մեղադրել են առանձնապես ծանր հանցագործություն՝ սպանություն կատարելու մեջ ու դատապարտել մահապատժի (2003թ.-ից ՀՀ նախագահի հրամանագրով պատիժը փոխարինվել է ցմահ ազատազրկմամբ):
«Մեր որդին ծնվեց, երբ հայրն արդեն դատապարտված էր: Նա 13 տարի բանտում է, տղաս արդեն 13 տարեկան է»,- «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում ասաց ցմահ դատապարտյալի կինը՝ փոխանցելով, որ վերջին անգամ ամուսնուն երկու ամիս առաջ է տեսակցել (ցմահ դատապարտյալներն իրավունք ունեն տարեկան առնվազն 1 երկարատև տեսակցության՝ 3 օրով և 3 կարճատև տեսակցության) ու անձամբ տեսել պրոթեզի խնդիրը:
Լինելով բուժքույր ու տեսնելով ամուսնու առողջական վիճակը՝ Էմման խիստ անհանգստացած է. «Պրոթեզը ստացել է 4 տարի առաջ, բայց հպման տեղը ցավեցնում է, արյուն է հավաքվում պրոթեզի տակ: Չի կարողանում կրել այն, իսկ առանց պրոթեզի էլ չի կարողանում ինքնուրույն տեղաշարժվել, իր կենցաղային հարցերը հոգալ: Նա դիմել է, որ պրոթեզավորողը մտնի բանտ ու շտկումներ կատարի կամ իրեն տեղափոխեն բուժմաս կամ «Դատապարտյալների հիվանդանոց», սակայն այս հարցում որևէ տեղաշարժ չկա: Բանտի բժիշկը մի քանի անգամ տեսել է Արմանի վիճակը, խոստացել, որ պրոթեզավորողը կգա, անգամ մենք պատրաստ ենք հոգալ բժշկի տեղափոխման ծախսերը: Եթե պրոթեզավորողը չի մտնում բանտ, գոնե երկու հենակ հատկացնեն Արմանին, հիմա ունի մեկը, որ գոնե տեղաշարժվի»,- ահազանգեց ցմահ դատապարտյալի կինը: Նա նշեց, որ ամուսինը ըմբշամարտիկ է եղել, բազմաթիվ մրցանակներ ունի, որ նրա կյանքը խեղվել է բանակում ծառայելուց հետո, իսկ դատարանը քրեական գործը քննելիս հաշվի չի առել շատ հանգամանքներ. «Գոնե հանուն նրա, որ Արմանը հաշմանդամ է դարձել հայրենիքը պաշտպանելիս, կարելի է ուշադրություն դարձնել ու լուծել պրոթեզի հետ կապված խնդիրը: Նոր պրոթեզ պետք չի, այլ միայն շտկումներ կատարվեն իր ունեցածի վրա»:
Խնդրի առնչությամբ դիմեցինք Քրեակատարողական վարչություն: ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը նշեց, որ բժիշկը մեկ անգամ ևս լսել է ցմահ դատապարտյալի գանգատը: Հարցին, թե ինչու դատապարտյալը չի տեղափոխվում բուժմաս կամ «Դատապարտյալների հիվանդանոց», բաժնի պետը պատասխանեց, որ նման հարցերը որոշում է ՔԿՀ ղեկավարությունը:

У ставшего инвалидом в армии бывшего солдата в тюрьме возникли проблемы со здоровьем
В редакцию “Hetq” позвонила жительница Гюмри Эмма Мкртчян, которая сообщила, что у находящегося 13 лет в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” ее мужа Армана Искандаряна ухудшилось здоровье.
По словам женщины, муж является инвалидом второй группы, перемещается с помощью костыля, у него ампутирована одна нога. Этот случай произошел во время воинской службы, в середине 1990-х годов. В ходе перестрелки с азербайджанскими силами взорвалась мина, в результате чего Арман лишился ноги. А через несколько лет, в 2001 году, 25-летнего Армана Искандаряна обвинили в соввершении особо тяжкого преступления – убийства и приговорили к смертной казни (в 2003 году указом президента РА смертная казнь была заменена на пожизненное заключение).
“Наш сын родился, когда его отец уже был осужден. Арман уже 13 лет находится в тюрьме, сыну 13 лет”,- рассказала в телефонной беседе с нами жена осужденного. В последний раз она виделась с мужем два месяца назад (пожизненно осужденные имеют право на одно продолжительное – трехдневное и три краткосрочных свидания в году) и лично убедилась в наличии проблемы протезирования.
Состояние здоровья мужа встревожило Эмму, которая сама является медсестрой. “Протез он получил 4 года назад, но место соприкосновения причиняет ему боль, кровит. Пользоваться протезом он не может, а без протеза не может самостоятельно передвигаться, решать свои бытовые проблемы. Муж попросил либо вызвать в тюрьму протезиста, либо перевести его в “Больницу для осужденных”, но этот вопрос до сих пор не решен. Тюремный врач несколько раз осматривал Армана, пообещал вызвать специалиста. Мы даже выразили готовность оплатить его приезд в тюрьму. А если он даже не приедет, то пусть хотя бы ему дадут два костыля, сейчас у него один”,- сказала Эмма Мкртчян. По ее словам, муж был спортсменом, борцом, у него много наград. Однако после армии в его жизни все изменилось в худшую сторону. Суд при рассмотрении уголовного дела не учел многие обстоятельства, “хотя бы то, что Арман стал инвалидом, защищая родину”. “Можно ведь решить проблему с протезом. Новый не нужен, надо лишь подогнать старый”,- отметила наша собеседница.
Мы обратились по этому вопросу в управление по уголовно-испонительным учреждениям. Руководитель пресс-службы Гор Клечян сказал, что врач знает о жалобе пожизненно осужденного. На вопрос, почему его не переводят в “Больницу для осужденных”, Клечян ответил, что подобные вопросы решает руководство УИУ.