Իշխանություն + ժողովուրդ = մարմնավաճառ + «կլիենտ»
«Հիշու՞մ եք՝ 90-ականներին մի պահ ամեն ինչ Վանոյի ձեռքին էր, հենց ասում էին Հայաստան, պատկերացնում էին`Վանո: Անեկդոտ. երկու ավտոտեսուչ կանգնած խոսում են, ասում է` «Լսիր, Քլինթոնը վերընտրվել է», մյուսը գոռում է` «Մալադե’ց, Վանո»: Հիմա մեր շախմատիստները դարձել են աշխարհի չեմպիոն, ասում են` մալադեց Սերժ»,- լրագրողների հետ հանդիպումը այսպես սկսեց դերասան Վարդան Պետրոսյանը:
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ Վ. Պետրոսյանը հայ հանդիսատեսին ներկայանում է ժանրային տարաբնույթ ներկայացումներով: Այս տարվա «Սեռասարսափ» ներկայացումը կինոներկայացում է: Բանախոսի ներկայացմամբ՝ այն հիմնականում ուղղված է երիտասարդ սերնդին:
«Այսօրվա երիտասարդ սերունդն իրեն լքված է զգում մեր կողմից: Հիմա ժամանակները այնքան են փոխվել, որ ոչ թե պապ ու թոռ նույն երգը չեն երգում, այլեւ ավագ ու կրտսեր եղբայրներ տարբեր երգեր են երգում. նրանք տարբեր արժեքներ ու տարբեր հերոսներ ունեն»,- ասաց բանախոսը` նշելով, որ վաղվա լրջագույն հարցերը մնալու են անպատասխան, քանի որ այսօր միջավայր չի ստեղծվում, որտեղ երիտասարդները զարգանան:
Ներկայացումը մի քանի անգամ փոխել է իր անունը` կապված քաղաքական զարգացումների հետ:
«Եղել է «Յո՞ երթաս», «Մի վախեցեք» եւ մի քանի այլ տարբերակներ, բայց զարգացումներն այնքան արագ են ընթանում, որ ես անընդհատ ստիպված էի լինում փոխել թե վերնագիրը, թե ինչ-որ սյուժետային գծեր»,- ասաց Վ. Պետրոսյանը:
Դերասանը մի փոքր բացեց փակագծերը: Ներկայացման մեջ նա մարմնավաճառի եւ հաճախորդի հարաբերությունները համեմատում է իշխանություն-ժողովուրդ հարաբերությունների հետ: Մարմնավաճառ հերոսուհին ու նրա դպրոցական սերը` մի  բիզնեսմեն, պատահաբար  հանդիպում են, ու նրանք աստիճանաբար կերպարանափոխվում են՝ վերածվելով իշխանության եւ ժողովրդի:
Բանախոսը, անդրադառնալով երկրի ներքին քաղաքական իրականությանը, անկեղծացավ, որ դեռ 2008 թվականին ինքը սպասում էր, որ իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ կլինի երկխոսություն, որի միջոցով երկու ուժերը կկարողանային երկիրն առաջ մղել:
«Հիմա շատերը չեն հավատում, որ այս երկխոսությունը մի բան կփոխի: Ես անկեղծ ասեմ՝ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Սերժ Սարգսյանն այնքան խելացի մարդիկ են, որ ես չեմ ուզում հավատալ, թե նրանք չեն տեսնում այս ամենը, եւ այս ամենից դուրս գալու ելքերի մասին չեն մտածում»,- եզրափակեց դերասանը:

On the eve of the premier of his film Սեռասարսափ (very loosely translated as "Sex Terror"), satirist/comic Vardan Petrosyan equated the relations today between the government and the people with those that arise between a prostitute and a prospective client or "john".
At least that's how Armenia's domestic political situation will be allegorically portaryaed in his film.
It revolves around the main protagonist, a prostitute, and her childish crush on a businessman.
The two meet by accident and during the course of the film are transformed – the former becomes the government and the latter, the people.
Petrosyan confides that as far back as 2008 he held out hopes that the government and the political opposition would sit down and dialog, and that jointly the two sides would be able to meet the challenges facing the nation.
"Now, there are many who believe that such dialog will not change anything. I sincerely believe that Levon Ter-Petrosyan and Serzh Sargsyan are intelligent guys and savvy enough to see what is happening. I just can't believe that they aren't preoccupied with finding resolutions to our problems."
The actor said the film was mainly targeted to the youth in Armenia.
"Today, the young generation feels left out. Times have changed so much that a grandfather and grandson are not on the same wavelength at all. There's even a disconnect between older and younger brothers. They have different values and heroes."
Petrosyan noted that the serious issues of tomorrow remain unanswered since an environment in which the younger generation can develop is not being created in Armenia.