Իշխանություն + ժողովուրդ = մարմնավաճառ + «կլիենտ»
«Հիշու՞մ եք՝ 90-ականներին մի պահ ամեն ինչ Վանոյի ձեռքին էր, հենց ասում էին Հայաստան, պատկերացնում էին`Վանո: Անեկդոտ. երկու ավտոտեսուչ կանգնած խոսում են, ասում է` «Լսիր, Քլինթոնը վերընտրվել է», մյուսը գոռում է` «Մալադե’ց, Վանո»: Հիմա մեր շախմատիստները դարձել են աշխարհի չեմպիոն, ասում են` մալադեց Սերժ»,- լրագրողների հետ հանդիպումը այսպես սկսեց դերասան Վարդան Պետրոսյանը:
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ Վ. Պետրոսյանը հայ հանդիսատեսին ներկայանում է ժանրային տարաբնույթ ներկայացումներով: Այս տարվա «Սեռասարսափ» ներկայացումը կինոներկայացում է: Բանախոսի ներկայացմամբ՝ այն հիմնականում ուղղված է երիտասարդ սերնդին:
«Այսօրվա երիտասարդ սերունդն իրեն լքված է զգում մեր կողմից: Հիմա ժամանակները այնքան են փոխվել, որ ոչ թե պապ ու թոռ նույն երգը չեն երգում, այլեւ ավագ ու կրտսեր եղբայրներ տարբեր երգեր են երգում. նրանք տարբեր արժեքներ ու տարբեր հերոսներ ունեն»,- ասաց բանախոսը` նշելով, որ վաղվա լրջագույն հարցերը մնալու են անպատասխան, քանի որ այսօր միջավայր չի ստեղծվում, որտեղ երիտասարդները զարգանան:
Ներկայացումը մի քանի անգամ փոխել է իր անունը` կապված քաղաքական զարգացումների հետ:
«Եղել է «Յո՞ երթաս», «Մի վախեցեք» եւ մի քանի այլ տարբերակներ, բայց զարգացումներն այնքան արագ են ընթանում, որ ես անընդհատ ստիպված էի լինում փոխել թե վերնագիրը, թե ինչ-որ սյուժետային գծեր»,- ասաց Վ. Պետրոսյանը:
Դերասանը մի փոքր բացեց փակագծերը: Ներկայացման մեջ նա մարմնավաճառի եւ հաճախորդի հարաբերությունները համեմատում է իշխանություն-ժողովուրդ հարաբերությունների հետ: Մարմնավաճառ հերոսուհին ու նրա դպրոցական սերը` մի  բիզնեսմեն, պատահաբար  հանդիպում են, ու նրանք աստիճանաբար կերպարանափոխվում են՝ վերածվելով իշխանության եւ ժողովրդի:
Բանախոսը, անդրադառնալով երկրի ներքին քաղաքական իրականությանը, անկեղծացավ, որ դեռ 2008 թվականին ինքը սպասում էր, որ իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ կլինի երկխոսություն, որի միջոցով երկու ուժերը կկարողանային երկիրն առաջ մղել:
«Հիմա շատերը չեն հավատում, որ այս երկխոսությունը մի բան կփոխի: Ես անկեղծ ասեմ՝ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Սերժ Սարգսյանն այնքան խելացի մարդիկ են, որ ես չեմ ուզում հավատալ, թե նրանք չեն տեսնում այս ամենը, եւ այս ամենից դուրս գալու ելքերի մասին չեն մտածում»,- եզրափակեց դերասանը:

Власть + народ = проститутка + “клиент”
“Помните, в 90-х годах в какой-то момент все было сосредоточено в руках Вано. И когда говорили об Армении, то сразу представляли Вано. Один анекдот. Двое гаишников стоят, разговаривают. Один говорит: “Слушай, Клинтона переизбрали”. Другой кричит: “Маладец Вано!” Сейчас, когда наши шахматисты стали чемпионами мира, говорят: “Молодец Серж”, – так начал свою встречу с журналистами актер Вардан Петросян.
Уже несколько лет Петросян выступает перед армянскими телезрителями с разножанровыми спектаклями. В этом году он представил киноспектакль “Sex-ужас”, который, по его словам, адресован в основном молодому поколению.
“Сегодняшнее молодое поколение чувствует себя покинутым нами. Времена так изменились, что сейчас не только дед и внук не поют одну и ту же песню, но даже старший и младший братья поют разные песни. У них разные ценности и разные герои”,- сказал Вардан Петросян, отметив, что завтра серьезнейшие вопросы останутся без ответов, так как сегодня не создается среда, способствующая развитию молодежи.
В зависимости от политических процессов название спектакля несколько раз менялось. «Было «Камо грядеши?», «Не бойтесь» и несколько других вариантов. Однако процессы развивают так быстро, что мне приходится все время менять и название, и некоторые сюжетные линии»,- сообщил актер.
Вардан Петросян немного раскрыл скобки. В спектакле он сравнивает отношения между проститкой и клиентом с отношениями власть-народ. Героиня, проститутка, и ее школьная любовь, бизнесмен, случайно встречаются и, постепенно, преображаясь, превращаются во власть и народ.
Касаясь внутриполитической ситуации в стране, Вардан Петросян признался, что еще в 2008 г. ждал диалога между властью и оппозицией, посредством которого обе силы могли бы повести страну вперед. «Сейчас многие не верят, что этот диалог что-то изменит. Скажу откровенно: Левон Тер-Петросян и Серж Саргсян настолько умны, что я не хочу верить, что они не видят всего этого и не думают о путях выхода из всего этого»,- резюмировал актер.