Բասենում ձգտում են վերականգնել ձեռագործ գորգագործության ավանդույթները
«Գորգագործությունն իմ արյան մեջ է, և ուշ թե շուտ ես սրանով զբաղվելու էի,-ասում է Շիրակի մարզի Բասեն գյուղի բնակիչ Արշակ Վարդանյանը,- եթե Վան Գոգի նկարները ժամանակին չեն հասկացել, դա չի նշանակում, որ նա պիտի չնկարեր: Եթե «Հայ գորգ»-ն արդեն գոյություն չունի, դա չի նշանակում, որ հայ գորգագործությունը պիտի վերջնականապես մեռնի: Եվ վերջապես, եթե մարդն ունի երազանք, ունի ծրագրեր, դրանք պիտի անպայման իրականացնի»:
42-ամյա Արշակ Վարդանյանի հիշողությունները` տնային պայմաններում գործվող գորգերի մասին, հասնում են վաղ մանկություն: Ասում է, որ գորգագործությամբ ցանկացել է զբաղվել դեռ ուսանողական տարիներից:
Բասեն գյուղի բնակիչների 90 տոկոսը խորհրդային տարիներին զբաղվել է գորգագործությամբ: Տարածված կարծիքը, որ «Հայ գորգ» գործարանը արգելել է տնայնագործությունը, միֆ է: Արշակի հարազատներն, ինչպես և շատ բասենցիներ, ժամանակին կատարել են հենց «Հայ գորգ»-ի պատվերները:
«Դազգահները տները դրած` մարդիկ գործում էին: Ես երեք տարեկանից տեսել եմ այդ պրոցեսը: Հիմա էլ մարդիկ կան գյուղում, որ մտնես տները, պատերին կտեսնես խորհրդային տարիներից պահպանված գորգ, որ հենց իրենք են գործել»,-ասում է Արշակ Վարդանյանը:
Տնտեսագետ Արշակի բիզնես-ծրագիրը շունչ ու հոգի է ստանում միայն 2012թ.-ին: «Իմ մասնագիտությամբ, որպես տնտեսագետ, երբեք չեմ աշխատել: Գյուղատնտեսական աշխատանքներով եմ հիմնականում զբաղվել: Ամուսնացած եմ, երեք որդի ունեմ,-ասում է Արշակը,-մի քանի տարի աշխատել եմ գյուղապետարանում որպես հաշվապահ: Հետո, երբ ազատվեցի աշխատանքից, դարձա գործազուրկ, որոշեցի տարիներ առաջ մտահղացած ծրագիրս իրականացնել: Հենց հիմա էլ մի 50 մտահղացում ունեմ, որոնք կյանքի կոչելու համար մեծ գումարներ են հարկավոր, սակայն որոշեցի սկսել նրանից, ինչը քիչ ներդրում էր պահանջում»:
2012թ. սեպտեմբերին Արշակը գրանցվում է որպես անհատ ձեռնարկատեր ու զբաղվում գործընկերոջ փնտրտուքով: Արշակը լսել էր «Թուֆենկյան թրանս կավկազուս» ընկերության մասին եւ հստակ գիտակցում էր, որ առաջին քայլերն անելու համար հենց նրանց աջակցությունն է հարկավոր: «Բառերով, որ հիմա պատմում եմ, շատ հեշտ է թվում, բայց էդ ուղին էնքան էլ հեշտ չի եղել,-հիշում է Արշակը,- քանի-քանի անգամ եմ գնացել, մինչեւ այդ բաղձալի հանդիպումը «Թուֆենկյանների» ներկայացուցիչի հետ կայացել է: Ի վերջո հանդիպեցինք, զրուցեցինք, մարդիկ վստահեցին ու գործը սկսեցինք»:
Արշակը խնայած միջոցներից 500 հազար դրամով գնում է դազգահ և գործիքներ, իսկ հումքը պիտի տրամադրեր «Թուֆենկյան թրանս կավկազուս» ընկերությունը,ինչպես նաեւ կազմակերպեր պատվիրված գորգի իրացումը: Արշակն առավելություն է համարում, որ չի զբաղվում այդ խնդիրներով: «Եթե մի օր հանկարծ իմ պատվիրատուն, այսինքն` «Թուֆենկյան» ընկերությունը չլինի, այ էն ժամանակ էլ կմտածեմ շուկայի մասին,- Արշակը ծիծաղում է,-եթե տասը տարի առաջ լիներ, կդժվարանայի, բայց հիմա գոյություն ունի համացանց, հիմա ավելի հեշտ կլինի ճանապարհներ փնտրելը»:
Ըստ բասենցի գործարարին` միակ մտահոգիչը ցածր աշխատավարձն է՝ 30-ից 60 հազար դրամ: Սա հիմնական պաճառներից մեկն է, որ երիտասարդները չեն ձգտում տիրապետել ձեռագործ գորգագործության գաղտնիքներին:
Արշակի կինը՝ Գրետան, հիշում է, թե ինչպես մի օր ամուսինը հայտնեց, որ ցանկանում է գորգ գործել սովորել: «Ես սկզբից չհասկացա ինչու, նույնիսկ սկզբում զարմացա,-ասում է Գրետան,-հետո ասաց, որ ուզում է գործ հիմնել: Ինձ հարցրեց, թե կկարողանա՞մ գործել, ես էլ ասի` ինչու չէ, եթե այդքան մարդ ժամանակին սովորել է, ես էլ կսովորեմ»:
Հիմա արդեն ժպիտով է հիշում Արշակը գյուղում գորգագործության ուսուցչի իր փնտրտուքները: Շատերը մերժում էին՝ պատճառաբանելով, թե մոռացել են գորգ գործելու հմտությունները, մի մասն էլ պատճառաբանում էին, թե վատ են տեսնում, երևի չկարողանան օգտակար լինել համագյուղացուն: «Պատճառն այդպես էլ չհասկացա մերժումների, բայց, փառք Աստծո, ունեինք գյուղում Սաթենիկ Իգիթյանի նման վարպետ, ով նախ ինձ սովորեցրեց, հետո կնոջս, հիմա էլ մեր մոտ աշխատում է»,-ասում է Արշակը:
Գորգ գործելը կանաց մենաշնորհ չէ, համոզված է զրուցակիցս: Բասենում եւ տղամարդիկ, եւ երեխաները տիրապետել են այդ արհեստին:
«Ընդհանրապես արհեստավորների կանայք իրենց տղամարդկանց միշտ օգնել են, վերցնենք թեկուզ դարբիններին, որ հետները մուրճ են խփել: Դե գորգագործների մոտ էլ հակառակ պատկերն է եղել: Կարող է էդ տղամարդը գուղամիջում այլ կերպ է ներկայացել, բայց տանը հաստատ իմացեք, որ նստել է կնոջ կողքին, դազգահի առաջ ու գործել է»,-Արշակը ծիծաղում է:
Մեկ տարի շարունակ Արշակի հիմնած փոքրիկ ձեռնարկությունում երկու հոգի են աշխատել՝ կինը և Սաթենիկ Իգիթյանը:
«Հետո մասնակցեցի սոցապ նախարարության պետական զբաղվածության ծառայության հայտարարած ծրագրին, որի նպատակն էն էր, որ եթե դու ինչ-որ գաղափար ունես, ուզում ես կոնկրետ մարդկանց ինչ-որ բան սովորեցնես կոնկրետ թվաքանակով, այդ մարդկանց հիսուն տոկոսին պարտավոր ես ընդունել աշխատանքի,-պատմում է զրուցակիցս,- այդ ծրագրով չորս հոգու ուսուցանեցի, երեք հոգին մեր գյուղից էին, մեկը՝ Գյումրիից: Ուսուցումը երեք ամիս էր, հետո երկուսին ընդունեցի աշխատանքի: Հիմի արդեն չորս հոգի աշխատող ունեմ: Աշխատանքի ընդունեցի Գյումրու բնակչին և մեկ հոգու էլ մեր գյուղից»:
Կախված գորգի երկարությունից, լայնությունից, թելի խտությունից ու գործողի արագությունից՝ այն ավարտելու ժամկետն էլ ձգվում է մեկից մինչեւ չորս ամիս: Մեկ հոգին պետք է օրական գործի վեց հազար հանգույց, դա պարտադիր նորմ է: Մեկ հանգույցի արժեքը նվազագույնը 0,3 դրամ է: Գորգագործն աշխատավարձ ստանում է` ըստ կատարած նորմի և որակի, հաշվի է առնվում նաեւ թելի խտությունը: Ըստ այդմ էլ աշխատավարձը կարող է տատանվել:
Բնական ձեռագործ գորգի վաճառքի մեկ քմ-ը 170 հազար դրամ է, ասում է Արշակն ու շտապում ավելացնել, թե ամեն գնահատող չէ, որ կարող է այն ձեռք բերել, այդ թվում` նաև ինքը:
«Գնահատողները միշտ փող չեն ունենում,-կատակում է Արշակը,-ես ինքս իմ գործած գորգը չեմ կարող գնել, ինչքան էլ որ ուզենամ, փողս չի հերիքի: Ինչպես ամեն մեկը բնական կաշվից կոշիկ չի կարող գնել, այնպես էլ ամեն մեկի գրպանի բանը չէ ձեռագործ գորգ ունենալը»:
Հայկական գորգերի միայն 10 տոկոսն է սպառում գտնում հանրապետության տարածքում, հիմնականում արտահանվում է Ամերիկա: «Այս գորգը, որ տեսնում եք, երկարությունը 10 ու կես մետր պիտի լինի պատրաստի վիճակում: Կեսից ավելին գործել ենք: Հատուկ պատվեր է, միայն գիտեմ, որ Վաշինգտոն է ուղարկվելու»,-ասում է Արշակը:
Զրուցակցիս խնդրում եմ բացահայտել մտքում խմորվող 50 ծրագրերից մի քանիսը: Համաձայնում է խոսել միայն մեկի մասին, որ իրականացնելու է գորգագործությանը զուգահեռ: Ասում է միայն, որ բնապահպանական ուղղվածություն է ունենալու, սկիզբն էլ դրվելու է սեփական տան բակում:
«Էնպես չէ, որ հեծանիվ եմ հայտնագործելու ու էնպես էլ չէ, որ էդ միտքը միայն իմ գլխում է ծագել: Ընդհանրապես ցանկացած գործ սկսելուց առաջ մարդ պիտի անալիզի ենթարկի այն: Եթե դուք կարողանանք հստակորեն որոշել ձեր մտահղացման թույլ ու ուժեղ կողմերը, գտնել խանգարող հանգամանքներն ու հասկանաք հնարավորությունները, ապա կկարողանաք հասկանալ՝ գործը ձեռնարկեք, թե ոչ,-խորհուրդ է տալիս Արշակը,-թե չէ մեր մոտ մարդիկ ինչ գործ էլ փորձում են դնել, վերջում խանութ են բացում, որովհետեւ իրանք իրանց գործունեությունը անալիզի չեն ենթարկում»:

В Басене стремятся возродить традиции ручного ковроделия
“Ковроделие у меня в крови, и рано или поздно я должен был этим заняться,- говорит житель села Басен Ширакской области Аршак Варданян. – Если в свое время картины Ван-Гога не понимали, это не значит, что он не должен был рисовать. Если “Ай горг” уже не существует, это не значит, что армянское ковроделие должно окончательно умереть. Наконец, если у человека есть мечта, планы, они обязательно должны осуществиться”.
Воспоминания 42-летнего Аршака Варданяна о ткавшихся дома коврах уходят в раннее детство. Аршак говорит, что ковроделием хотел заниматься еще со студенческих лет.
90 процентов жителей села Басен занимается ковроделием еще с советских времен. Распространенное мнение, что фабрика “Ай горг” запрещала ткать ковры в домашних условиях, миф. В свое время родные Аршака, как и многие жители Басена, выполняли заказы именно “Ай горга”.
“Я наблюдал за этим процессом с трехлетнего возраста. В деревне и сегодня есть люди, у которых дома на стенах висят ковры советского периода, сотканные их руками”,- говорит Аршак Варданян.
Бизнес-программа экономиста Аршака была претворена в жизнь в 2012 г. “Я никогда не работал по своей специальности. Занимался в основном сельскохозяйственными работами. Женат, у меня трое сыновей,- рассказывает Аршак. – Несколько лет проработал бухгалтером в сельской администрации. Потом, оставшись без работы, решил осуществить давно задуманную программу. У меня и сейчас около 50 идей, для осуществления которых требуются большие средства, поэтому я решил начать с того, что требует мало вложений”.
В сентябре 2012 г. Аршак зарегистрировался как частный предприниматель и приступил к поискам партнера. Услышав о компании “Туфенкян транс кавказус”, он понял, что для первых шагов нужно именно ее содействие. “Этот путь оказался не таким легким,- вспоминает Аршак. – Сколько попыток было предпринято, пока состоялась эта желанная встреча с представителем компании “Туфенкян”. В конце концов встретились, побеседовали, люди поверили в нас,и мы приступили к делу”.
На отложенные 500 тысяч драмов Аршак купил все необходимые инструменты. Сырье должна была предоставить компания “Туфенкян”. Она же взяла на себя реализацию заказанного ковра. Аршак считает преимуществом то, что он не занимается этими проблемами. “Если когда-нибудь моего заказчика, то есть компании “Туфенкян”, не будет, тогда я уже начну думать о рынке,- смеется Аршак. – Лет десять назад все было бы намного сложнее, но сейчас есть интернет, и искать пути намного легче”.
Единственная проблема, по словам басенского предпринимателя, это низкая зарплата. В этом одна из причин того, что молодежь не стремится овладеть секретами ручного ковроткачества.
Жена Аршака Грета вспоминает, как однажды муж заявил, что хочет научиться ткать ковер: “Я сперва не поняла, для чего, удивилась. Потом он сказал, что хочет основать собственное дело. Спросил меня, смогу ли я ткать ковры. Я ответила, почему нет, научусь”.
Сегодня Аршак с улыбкой вспоминает, как искал в селе мастера, который смог бы научить его этому ремеслу. Это оказалось не таким уж легким делом, отказывались многие: одни ссылались на то, что подзабыли, как это делается, другие – на плохое зрение. “Слава Богу, была у нас в селе такая мастерица, как Сатеник Игитян, которая сперва обучила меня, а потому и жену. А сейчас она работает у нас”,- говорит Аршак.
Ковроткачество – это не чисто женское занятие, убежден мой собеседник. В Басене этим ремеслом владели и мужчины, и дети.
Почти год на основанном Аршаком небольшом предприятии работали всего два человека – его жена и Сатеник Игитян. “Потом я принял участие в объявленной Госслужбой занятости Министерства соцобеспечения программе, в рамках которой обучил четырех человек. Обучение длилось три месяца, после чего двоих я взял на работу. Сейчас у меня уже четыре работника”.
В зависимости от длины, ширины ковра, плотности нитей и скорости работы ткача ковер можно соткать от одного до четырех месяцев. В день мастер должен связать 6000 узлов, это норма. Минимальная стоимость одного узла 0,3 драма. Ткач получает зарплату в соответствии с выполненной нормой и качеством, учитывается также плотность нитей. В соответствии с этим зарплата может колебаться.
Стоимость одного квадратного метра натурального ковра ручной работы – 170 тысяч драмов, говорит Аршак и спешит добавить, что не всякий ценитель может их приобрести, в том числе и он.
В Армении реализуется лишь 10 процентов армянских ковров, остальная часть экспортируется в США. “Этот ковр, который вы видите, в готовом виде должен иметь длину 10,5 метров. Больше половины мы уже соткали. Это спецзаказ. Знаю только, что должны отправить в Вашингтон”,- сообщил Аршак.
Я прошу моего собеседника рассказать и о некоторых других существующих в его голове идеях. Аршак согласился сказать только об одной, которую будет осуществлять параллельно ковроткачеству. Отметил лишь, что она имеет экологическую направленность, и начало будет положено во дворе его собственного дома.