«Հայկական էլեկտրացանցերի» ոդիսականը
Վերջինշրջանում Yerkir.am-ը տեղեկություններ է հրապարակել «Հայկականէլեկտրացանցեր» ընկերության հնարավոր վաճառքի մասին: Որպես գնորդի առավել հավանական թեկնածու նշվում է «Գազպրոմը»: «Հետքը» ներկայացնում է ուսումնասիրություն՝ «Հայկական էլեկտրացանցերի» ստեղծման պատմության և ներկայիս ֆինանսական իրավիճակի մասին:
Ինչպե՞ս սեփականաշնորհվեց ՀԷՑ-ը
ՀԷՑ-ը ստեղծվել է 2002 թ.՝ 4 բաշխիչ ցանցերի միավորման արդյունքում՝ «Երևանի էլեկտրացանց» ՓԲԸ, «Հյուսիսային էլեկտրացանց» ՓԲԸ, «Հարավային էլեկտրացանց» ՓԲԸ և «Կենտրոնական էլեկտրացանց» ՓԲԸ: Նույն թվականին նորաստեղծ ընկերությունը միջազգային մրցույթով 12 մլն դոլարով վաճառվում է բրիտանական օֆշորում գրանցված Midland Resources Holding ընկերությանը: Այս ընկերության հիմնադիրներն էին կանադացի Ալեքսանդր Շնայդերը և ուկրաինացի Էդվարդ Շիֆինը: Ընկերությունը մասնագիտանում էր հետխորհրդային տարածքներում սեփականաշնորհման գործարքներում՝ ակտիվների հետագա վերավաճառքի միջոցով շահույթի ստացմամբ: Եւ իսկապես՝ 2006 թ. ՀԷՑ-ի սեփականատեր է դառնում ռուսական «Ինտեր ՌԱՕ ԵԷՍ» ընկերության դուստր ձեռնարկություններից մեկը: Ներկայում ՀԷՑ-ի միակ սեփականատերը Ամստերդամում գրանցված INTER RAO Credit B.V ընկերությունն է, որը «Ինտեր ՌԱՕ ԵԷՍ»-ի դուստր ընկերությունն է: Midland Resources Holding-ի և «Ինտեր ՌԱՕ ԵԷՍ»-ի միջև գործարքի արժեքը հրապարակված չէ, սակայն որոշ տեղեկություններով՝ ռուսական կողմին այն արժեցել է մոտ 40 մլն դոլար: Նշենք, որ ՀԷՑ-ը տարեկան իրացնում է մոտ 5-5,5 մլրդ կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա, որն ապահովում է տարեկան մոտ 100-150 մլրդ դրամ հասույթ (մոտ 300-350 մլն դոլար):
ՀԷՑ-ի ֆինանսական վիճակը
ՀԷՑ-ն, ընդհանուր առմամբ, հիմնականում շահույթով է աշխատել: Սակայն 2012 թ. հաշվետվության մեջ ցույց են տվել 10 մլրդ դրամի վնաս՝ նախորդ տարվա 2,8 մլրդ դրամ շահույթի համեմատ: ՀԷՑ-ի հաշվետվությունում վնասը մեկնաբանել են հետևյալ կերպ. ստիպողական կերպով գնել են «Հրազդան 5» ՋԷԿ-ի թանկ էլեկտրաէներգիան (հիշեցնենք՝ այն կազմում է 26 դրամ 1 կվտ/ժամի համար): Այստեղից էլ պարզ է, թե որտեղից ե՞ն գալիս ՀԷՑ-ը «Գազպրոմին» վաճառելու լուրերը՝ չէ՞որ «Հրազդան 5» ՋԷԿ-ի էլեկտրաէներգիան թանկացրել են հենց «Գազպրոմին» աջակցելու համար:
Սակայն խնդիրը թերևս միայն բաշխիչ ցանցերին մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի թանկությունը չէ: Bloomberg-ը տեղեկացնում է, որ INTER RAO Credit B.V-ն վերջին շրջանում մի շարք վարկեր է վերցրել: Մասնավորապես՝ 2013 թ. վերջերին 20,1 մլն ռուբլի վարկ է ստացել Եվրոպայի զարգացման և վերակառուցման բանկից (ՎԶԵԲ), 51 մլն ռուբլի՝ «ՎՏԲ բանկից», ընդհանուր առմամբ՝ մոտ 2,3 մլն դոլար:
Այսպիսով՝ ՀԷՑ-ն իսկապես էլ ծանր ֆինանսական պայմաններում է հայտնվել, թեև շարունակում է մնալ Հայաստանի խոշորագույն հարկատուներից մեկը: Ընկերությունը 2013 թ. վճարել է մոտ 10 մլրդ դրամի հարկեր և զբաղցրել խոշոր հարկատուների ցանկի 7-րդ հորիզոնականը: Սակայն այդ հարկերը ձևավորվում են ոչ թե շահույթից, այլ էլեկտրաէներգիայի սակագնումներ առած ավելացված արժեքի հարկից: Մյուս կողմից՝ ՀԷՑ-ը Հանրային ծառայությունների կարգավորող հանձնաժողովին ներկայացրած ներդրումային ծրագրով նախատեսում է տարեկան ներդրումների ծավալը առաջիկա տարիներին հասցնել 4,5 մլրդ դրամի (մոտ 11 մլնդոլար)՝ 2014 թ. 2 մլրդ դրամի համեմատ: Սակայն ներկա ֆինանսական պայմաններում այդ ծրագիրը կարող է և ձախողվել:

Одиссея ЗАО “Электрические сети Армении”
В последнее время Yerkir.am опубликовал сведения о возможной продаже ЗАО “Электрические сети Армении”. В качестве наиболее вероятного покупателя называют “Газпром”. “Hetq” представляет историю создания компаниии “Электросети Армении” и ее нынешнее финансовое положение.
Как было приватизировано ЗАО “Электрические сети Армении”
ЗАО “Электрические сети Армении” было создано в 2002 году в результате объединения четырех распределительных станций: ЗАО “Ереванская электросеть”, ЗАО “Северная электросеть”, ЗАО “Южная электросеть” и ЗАО “Центральная электросеть”. В том же году новосозданная компания посредством международного тендера была продана за 12 млн долларов зарегистрированной в британском оффшоре компании Midland Resources Holding. Ее учредителями были канадец Александр Шнайдер и украинец Эдвард Шифин. Компания специализировалась в получении прибыли за счет сделок по приватизации на постсоветском пространстве с дальнейшей перепродажей активов. И действительности, в 2006 году владельцем “Электросетей Армении” стало дочернее предприятие компании “Интер РАО ЕЭС”. В настоящее время единственным собственником “ЭСА” является зарегистрированная в Амстердаме компания INTER RAO Credit B.V, дочернее предприятие “Интер РАО ЕЭС”. Стоимость сделки между Midland Resources Holding и “Интер РАО ЕЭС” не была обнародована, однако, по некоторым сведениям, российской стороне она обошлась примерно в 40 млн долларов. Отметим, что “Электросети Армении” реализуют в год около 5-5,5 млрд квт/ч электроэнергии, которая обеспечивает прибыль в размере около 100-150 млрд драмов (около 300-350 млн долларов)
Финансовое положение “ЭСА”
ЗАО “Электрические сети Армении” в целом работало с прибылью. Однако в отчете за 2012 год был показан ущерб в размере 10 млрд драмов против прибыли в 2,8 млрд драмов в прошлом году. В отчете “АЭС” ущерб прокомментирован следующим образом: им пришлось в принудительном порядке приобрести дорогую электроэнергию ТЭЦ “Раздан-5” (напомним, что стоимость этой электроэнергии составляет 26 драмов за 1 квт/ч). Из этого объяснения становится понятно, как появились слухи о продаже “АЭС” “Газпрому”, ведь стоимость электроэнергии ТЭЦ “Раздан-5” повысили с целью содействия “Газпрому”.
Однако проблема не только в подорожании поставляемой распределительным сетям электроэнергии. Bloomberg сообщает, что в последнее время компания INTER RAO Credit B.V взяла ряд кредитов. В частности, в конце 2013 г. компания получила рублевый кредит от Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и кредит на сумму 51 млн рублей от банка “ВТБ”. Общая сумма кредитов составила 2,3 млн долларов.
Таким образом, ЗАО “Электрические сети Армении” действительно оказалось в тяжелом финансовом положении, хотя и продолжает оставаться в числе крупнейших налогоплательщиков Армении. В 2013 году компания уплатила налоги на сумму 10 млрд драмов и заняла седьмую горизонталь в списке крупных налогоплательщиков. Однако эти налоги формируются не за счет прибыли, а за счет добавленной стоимости электроэнергии. С другой стороны по инвестиционной программе, представленной “АЭС” в Комиссию по регулированию общественных услуг, в ближайшие годы предусмотрено довести объем ежегодных инвестиций до 4,5 млрд драмов (около 11 млн долларов) против 2 млрд драмов в 2014 году. Однако в нынешних финансовых условиях эта программа может не осуществиться.