Թուրքիան փորձարկում է հեռուստատեսային դիվանագիտությունը
Հունվարի 1-ից Թուրքական պետական ռադիո եւ հեռուստատեսային ընկերությունը (TRT) առաջին անգամ սկսեց հեռարձակել քրդալեզու TRT-6 24-ժամյա հեռուստաալիքը: Այս քայլը թեեւ որպես դրական որակվեց, այնուամենայնիվ, ուշացած քայլ էր երկրի քուրդ փոքրամասնության իրավունքներն ապահովելու ուղղությամբ:
Ինչպես հայտնի է, քրդերենը մինչեւ1991 թ. ընդհանրապես արգելված էր Թուրքիայում: 2002թ.-ին հանվեց քրդերեն լեզվով հեռարձակելու արգելքը, սակայն գործնականում մասնավոր ալիքների ստեղծումը մինչ այսօր անհնար է:
Քուրդ փոքրամասնության իրավունքներն ապահովելու Եվրամիության ճնշումների տակ Թուրքական ռադիո եւ հեռուստատեսային ընկերությունը 2004թ.-ին շաբաթական 30 րոպե քրդերեն լեզվով հեռարձակումներ սկսեց, սակայն այս նախաձեռնությունը լուրջ քննադատության ենթարկվեց հեռարձակվող հաղորդումների վատ որակի եւ բովանդակության համար:
Ներկայումս Թուրքիայում հնարավորություն կա դիտելու թվով 10 քրդալեզու ալիքներ, որոնք հեռարձակվում են Իրաքի եւ Իրանի տարածքներից, սակայն քրդալեզու բնակչության շրջանում մեծ հեղինակություն է վայելում Բելգիայում հիմնված արբանյակային «Ռոջ ԹիՎի» հեռուստաալիքը, որը համարվում է «Քրդստանի աշխատավորների կուսակցության» (PKK) քարոզչական խոսափողը:
Վերլուծաբանների համոզմամբ` իշխանությունները փորձում են նոր հեռուստաալիքի միջոցով գրավել «Ռոջ ԹիՎի»-ի լսարանը` հեռու պահելով քրդերին ծայրահեղական քարոզչությունից: PKK-ական մամուլն արդեն իսկ TRT 6-ը բոյկոտելու կոչ է արել` այն որակելով որպես դավաճանների եւ «ուծացման ալիք»:
Քուրդ ծայրահեղականները պնդում են, որ հեռարձակումը նպատակ ունի քրդերեն լեզվով պետական հակաքարոզչություն իրականացնել PKK-ի դեմ` ապահովելով Թուրքիայի դրական իմիջը Եվրամիությանն անդամակցելու ճանապարհին, ինչպես նաեւ ապահովել քրդական քվեներն այս տարվա մարտին սպասվող տեղական ընտրություններում, քանի որ հաշվարկների համաձայն` կառավարող կուսակցությունը կորցրել է քրդերի աջակցությունը:
Թուրք վերլուծաբան Նիհաթ Ալի Օզքանը նույնպես գտնում է, որ այս քայլով կառավարությունը ցանկանում է այլընտրանք ստեղծել ապստամբներին աջակցող «Ռոջ ԹիՎի»-ին. «Միաժամանակ, Թուրքիան ընդառաջում է քրդերի մշակութային ինքնության պահպանման իրավունքներին` Եվրամիության կողմից իրականացվող ճնշման տակ»: Թուրքիայում տեղի ունեցող գործընթացներին ուշի-ուշով հետեւոÕ Եվրամիության պաշտոնյաներÁ դրական են գնահատում քրդալեզու հեռուստաալիքի բացումը` միաժամանակ հույս հայտնելով, որ այն չի դառնա պետական քարոզչության գործիք:
Կառավարող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը հավաստիացնում է, որ TRT 6-ը ոչ մի դեպքում չի լինի քարոզչական հեռուստաալիք, այլ անկեղծորեն կփորձի բավարարել Թուրքիայի քուրդ փոքրամասնության պահանջները: Վարչապետ Էրդողանի խոսքերով` քրդական հեռուստաալիքը կամրապնդի միասնությունը եւ կբարելավի ժողովրդավարությունը երկրում, ճանապարհ կհարթի հետագա դրական քայլերի համար:
Հայտնի թուրք քաղաքական մեկնաբան Չենգիզ Քանդարը Reuters գործակալության հետ զրույցում կարծիք է հայտնել, որ հեռուստաալիքն էական քաղաքական ազդեցություն չի ունենա քուրդ բնակչության վրա: Հեռուստաալիքի մեկնարկման արարողության ժամանակ ելույթ է ունեցել քուրդ երգչուհի Ռոջինը, ով հայտնի է իր քրդական ազգայնական բալլադներով եւ ում ելույթները հեռարձակելու համար մի շարք հեռուստաալիքներ նախկինում բազմիցս տուգանվել են:
Այսուհետ երգչուհի Ռոջինը, ինչպես նաեւ այլ քուրդ ազգայնական երգիչներ հնարավորություն կունենան հայտնվել TRT 6-ի էկրանին: Որոշ տեղեկություններով` TRT 6-ը իր շոուներում կհյուրընկալի նաեւ քուրդ քաղաքական այլախոհներին: Քրդական մամուլն ընդգծում է այն հանգամանքը, որ իր հիմնադրման սկզբից Թուրքական պետության պաշտոնական քաղաքականությունն է եղել քուրդ ժողովրդի եõ քրդական ինքնության գոյության ժխտումը, հետեւաբար Թուրքիան առաջին հերթին պետք է ճանաչի քրդական ինքնությունը:
Քրդերեն լեզվի կիրառումը Թուրքիայում մինչ այսօր խնդիրներ է առաջացնում: Քուրդ երեխաները իրենց մայրենի լեզուն դպրոցում սովորելու հնարավորություն չունեն:
Քրդական գյուղերը չեն կարող կրել քրդական անուններ, դժվարություններ են առաջանում նույնիսկ մարդկանց անունների հետ կապված: Վերջերս Գերմանիայից Թուրքիա ժամանած քուրդ մի երեխայի թույլ չեն տվել անցնել սահմանը միայն այն պատճառով, որ նա ուներ քրդական անուն:
Վերջին ամսվա ընթացքում թուրքական խորհրդարանում քրդերենով արված հայտարարությունները պաշտոնապես գրանցվել են որպես «անհայտ լեզու», իսկ քրդամետ «Ժողովրդական հասարակություն» կուսակցության մի շարք քաղաքական գործիչներ հետաքննվել են հրապարակավ քրդերեն օգտագործելու համար:
Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի քուրդ փոքրամասնության շրջանում կան մարդիկ, ովքեր դրական են վերաբերվում հեռուստաալիքի ստեղծմանը:
Ըստ նրանց` քրդալեզու ալիքը հնարավորություն կտա բարձրացնել քրդերենի իմացության աստիճանը: Անկարան մտադիր է հեռուստատեսային դիվանագիտությունն իրականացնել նաեւ երկրի հայ փոքրամասնության վստահությունը շահելու համար: Թուրքական Sabah թերթի փոխանցմամբ` 2009-ի տարեվերջին Թուրքիայում կսկսի հեռարձակվել նաեւ հայկական հեռուստաալիք:
TRT-ն արդեն իսկ սկսել է հեռուստաալիքի նախապատրաստական աշխատանքները: Մինչ այդ` փետրվարին, կմեկնարկի ռադիո հեռարձակումը հայերեն լեզվով, ինչպես նաեւ կբացվի պաշտոնական կայքէջ` որպես նոր հեռուստաալիքի փորձարկում:
Հեռարձակումները կընդգրկեն հայտնի հայ երգիչների կատարումներ, ինչպես նաեւ «Քարդեշ Թյուրքյուլերի» եւ հայերեն երգեր երգող այլ թուրքական խմբերի կատարումներ: Հայկական հեռուստաընկերությունը տեղեկատվություն կտարածի Թուրքիայում եւ Հայաստանում տեղի ունեցող կարեւոր իրադարձությունների վերաբերյալ: Նոր արբանյակային ալիքը կհամալրվի հայ աշխատողներով, կլուսաբանի Հայաստանի, ինչպես նաեւ Թուրքիայի հայերի խնդիրները:

As of January 1, 2009, the Turkish State Radio and TV Company (TRT) began to broadcast a 24 hour Kurdish language station (TRT 6) for the first time in its history. While viewed as a mostly positive step, it was late in coming in terms of safeguarding Kurdish minority rights. It is common knowledge that up till 1991the use of Kurdish was generally prohibited in Turkey. In 2002, the ban on Kurdish language broadcasts was lifted but in practical terms the creation of private airwaves was all but impossible until now.
Under pressure by the European Union to safeguard the minority rights of the Kurdish community, Turkey’s TRT began broadcasting a 30 minute weekly program in Kurdish in 20004 but the initiative came under fire for its poor quality and content. Presently, in Turkey, one can view 10 Kurdish language TV stations broadcast from Iran and Iraq.
Most Kurds in Turkey however prefer “Roj TV”, a satellite station based in Belgium that is considered to be the publicity outlet for the Kurdish Workers Party (PKK). Analysts believe that by creating the new Kurdish TV station the Turkish government seeks to attract viewers away from “Roj TV” and its extremist political propaganda. In response, the PKK has already called for a boycott of the TRT-6 station, labelling it a tool of “traitors” that will lead to assimilation.
The Kurdish extremists claim that the station merely seeks to disseminate anti-PKK propaganda in the Kurdish language and thus ensure Turkey’s positive image for membership within the European Union and to rally Kurdish votes for the upcoming March local elections since, according to most accounts, the ruling Turkish party has lost the support of the Kurdish community.
Turkish analyst Nihat Ali Ozkan shares the view that the government, by launching the new station, seeks to provide an alternative to “Roj TV”, which supports the Kurdish separatists. “At the same time, Turkey, under pressure from the European Union, is taking steps to safeguard the rights of the Kurds to preserve their cultural identity.”
Officials from the European Union are closely following these developments in Turkey and positively view the launching of the Kurdish language station while at the same time expressing the hope that it doesn’t turn into a tool for government propaganda.
The ruling “Justice and Development Party” has given assurances that TRT-6 will never be used as a propaganda mouthpiece and that, on the contrary, it will sincerely seek to fulfil the demands of the Kurdish minority.
Turkish Prime Minister Erdogan has stated that the Kurdish station will bolster unity and improve democracy in the country, paving the way for new positive steps in the future. Well-known Turkish political commentator Cengiz Kantar, during an interview with Reuters, expressed the view that TRT-6 wouldn’t have much political impact on the Kurdish community.
Kurdish singer Rojin, known for her Kurdish nationalistic ballads, performed at the TRT-6 launching ceremonies. In the past several stations were fined for broadcasting her performances.
From now on, Rojin and other singers know for their nationalist-inspired works will have the opportunity to appear on the TRT-6 TV screens. According to some reports, TRT-6 will also invite Kurdish political dissidents to appear on its programs.
The Kurdish press underlines the fact that since its inception official Turkish state policy has been to deny the existence of the Kurdish people and its national identity. The use of the Kurdish language still leads to problems till today. Kurdish children aren’t afforded the opportunity to be taught in their mother language in schools.
Kurdish villages can’t have Kurdish names and there are even problems associated with people having Kurdish names. Recently, a young Kurdish child travelling from Germany wasn’t allowed to enter Turkey just because he had a Kurdish name.
During the past month, statements made in Kurdish within the halls of the Turkish parliament were labelled as an “unknown language”. Several political activists of the pro-Kurdish Democratic Society Party were investigated for their public use of the Kurdish language.
Nevertheless, there are elements within the Kurdish minority in Turkey that positively welcome the new TV station. They believe that the station will allow for an increase in the knowledge of the language. Ankara also intends to use TV diplomacy to garner the confidence of the Armenian minority community in Turkey.
The Sabah newspaper reports that an Armenian station will begin broadcasting by the end of 2009. TRT has already begun the preparatory work in this regard. In advance of the TV station, radio broadcasts in Armenian are slated to start this February and an official website will be launched as a trial run for the TV station.
The TV broadcasts will include performances of well-known Armenian singers and renditions of Armenian songs by the Kardes Turkuler and other Turkish groups. The Armenian TV station will also report on important developments occurring in Turkey and Armenia. The new satellite station will be staffed with Armenians and will cover issues of concern to Armenians, residing in Armenia as well as Turkey.