Ինչո՞ւ է «Երկիր» օրաթերթը օգտագործել «լակոտ» բառը
Այսօր Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում լսվեց ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանի բողոքը՝ ընդդեմ «Երկիր» օրաթերթի: Հիշեցնենք, որ բողոքն առնչվում է հունվարի 13-ի համարում «131 դեմք ու դիմակ» խորագրի ներքո տպագրված տեղեկություններին, որոնց հրապարակմամբ, ըստ հայցվորի, արատավորվել է Տիգրան Արզաքանցյանի պատիվն ու արժանապատվությունը:  Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը Տիգրան Արզաքանցյանի հայցը բավարարել է մասնակի` «լակոտ» բառի մասով:
Նիստին ներկա «Երկիր» օրաթերթի խմբագիր Բագրատ Եսայանը դատավորի հարցին, թե ինչպես են հիմնավորում իրենց թերթում Տիգրան Արզաքանցյանի նկատմամբ հրապարակված «լակոտ» բառը, պատասխանեց, որ իրենք տեղեկություն են ունեցել, որ Հրանտ Բագրատյանը իր գործուղման ժամանակ, որտեղ ներկա են գտնվել ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, սահմանափակ թվով աձանց շրջանում արել է այդ արտահայտությունը՝ հակառակ Հրանտ Բագրատյանի ստորագրած և գրավոր տրված ժխտման հայտարարությանը:
Բագրատ Եսայանը նաև ավելացրեց, որ Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է իր միջնորդությունը լրագրողին կանչել դատարան՝ վկայություն տալու, որ գործուղման ժամանակ Հրանտ Բագրատյանը արել է այդ արտահայտությունը:
Այս անգամ Տիգրան Արզաքանցյանը պահանջում է պարտավորեցնել «Երկիր» օրաթերթին հրապարակել սույն գործով դատարանի վճիռը` լրիվ կամ մասնակի, պարտավորեցնել հրապարակել հայցվորի ներկայացրած պատասխանը, բռնագանձել օրաթերթից 3.000.000 ՀՀ դրամ որպես վիրավորանքի և զրպարտության հետևանքով իր պատվին ու արժանապատվությանը պատճառված վնասի փոխհատուցում, ինչպես նաև  500.000 դրամ՝ փաստաբանական ծառայության վճարի համար:

Почему газета “Еркир” использовала слово “щенок”
Сегодня в Апелляционном гражданском суде был заслушан иск Тиграна Арзаканцяна против газеты “Еркир”. Напомним, что жалоба истца касалась сведений, содержавшихся в статье “131 лицо и маска” от 13 января, публикация которой, по мнению Тиграна Арзанцяна, опорочила его честь и достоинство. Суд общей юрисдикции ерванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш удовлетворил иск Арзаканцяна частично – только по части слова ”щенок”.
Присутствовавший на судебном заседании редактор газеты “Еркир” Баграт Есаян на вопрос судьи, как они обосновывают использование слова “щенок” в отношении Тиграна Арзаканцяна, ответил, что они располагают сведениями о том, что бывший премьер-министр РА Грант Багратян во время своей командировки в узком кругу людей, где присутствовали также представители СМИ, использовал это выражение, хотя в своем письменном заявлении он отрицает этот факт.
Баграт Есаян также отметил, что суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш отклонил его ходатайство о вызове в суд для дачи свидетельский показаний журналиста, который во время командировки слышал это выражение Гранта Багратяна.
На этот раз Тигран Арзаканцян требует обязать газету ”Еркир” опубликовать полностью или частично приговор суда по данному делу и представленный истцом ответ, удержать с газеты 3.000.000 драмов в качестве компенсации за нанесенный оскорблением и клеветой моральный ущерб его чести и достоинству, а также 500.000 драмов на оплату адвокатских услуг.