Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիայի սկզբունքներն` ընդդեմ Գագիկ Շամշյանի դատավճռի
Աստղիկ Սիմոնյան
«Առավոտ» եւ «Չորրորդ իշխանություն» օրաթերթերի ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանի գործով Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի 2009 թ. ապրիլի 17-ի դատավճիռը[1] որոշակիորեն հակասում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի (ՄԻԵԿ) 10-րդ եւ 6-րդ հոդվածների դրույթների առնչությամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) նախադեպային իրավունքով սահմանված սկզբունքներից մի քանիսին:
ՄԻԵԿ-ի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասով երաշխավորվում է յուրաքանչյուրի արտահայտվելու ազատությունը «առանց պետական մարմինների միջամտության եւ անկախ սահմաններից»: Այդուհանդերձ, այս իրավունքը բացարձակ չէ, եւ 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ամրագրում է այն հիմքերը, որոնցով այն կարող է սահմանափակվել` պայմանավորված
«այնպիսի ձեւականություններով, պայմաններով, սահմանափակումներով կամ պատժամիջոցներով, որոնք նախատեսված են օրենքով եւ անհրաժեշտ են ժողովրդավարական հասարակությունում` ի շահ պետական անվտանգության, տարածքային ամբողջականության կամ հասարակության անվտանգության, անկարգությունները կամ հանցագործությունները կանխելու, առողջությունը կամ բարոյականությունը, ինչպես եւ այլ անձանց հեղինակությունը կամ իրավունքները պաշտպանելու, խորհրդապահական պայմաններով ստացված տեղեկատվության բացահայտումը կանխելու կամ արդարադատության հեղինակությունն ու անաչառությունը պահպանելու նպատակով»:
Ինչպես ցույց է տալիս վերոհիշյալ հոդվածի եւ ՄԻԵԴ-ի պրակտիկայի վերլուծությունը, ազատորեն արտահայտվելու իրավունքի որեւէ միջամտություն համարվում է իրավաչափ միայն ու միայն այն դեպքում, երբ այն բավարարում է հիշյալ հոդվածի բոլոր երեք պայմանները միաժամանակ: Պայմաններից առաջինն այն է, որ ցանկացած միջամտություն պետք է «նախատեսված լինի օրենքով»` ապահովելու իրավական որոշակիության սկզբունքը եւ հնարավորություն ընձեռելու անձին ինքնուրույն, իսկ հարկ եղած դեպքում` նաեւ համապատասխան մասնագետի օգնությամբ կանխատեսելու իր գործողությունների համար նախատեսված պատասխանատվության ձեւը եւ չափը: Երկրորդ պայմանը պահանջում է, որ պետական մարմինների ցանկացած միջամտություն համապատասխանի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված «օրինական նպատակներից» առնվազն մեկին: Եվ երրորդ ու ամենակարեւոր պայմանն այն է, որ միջամտությունը պետք է «անհրաժեշտ լինի ժողովրդավարական հասարակությունում»: Այս պայմանի առկայությունը որոշելու համար ՄԻԵԴ-ը կիրառում է եւս երկու իրավական կատեգորիա. միջամտությունը պետք է բխի «հրատապ հասարակական կարիքից» եւ լինի «համաչափ»: Ավելին` միջամտության անհրաժեշտությունը պետք է ապացուցվի «համոզիչ կերպով», այն է` պետության կողմից այդ անհրաժեշտությունը հիմնավորող փաստարկները պետք է լինեն «տեղին եւ բավարար»: Ցանկացած միջամտություն, որի նպատակին կարելի էր հասնել «պակաս սահմանափակող միջոցներով», համարվում է անհամաչափ: Հենց այս վերջին պայմանին է, որ հակասում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 343-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցանքի համար Գագիկ Շամշյանի նկատմամբ կայացված դատավճիռը: Ակնհայտ է, որ դատավոր Գագիկ Ավետիսյանի «հեղինակությունն ու իրավունքները պաշտպանելու», ինչպես նաեւ ի դեմս նրա «արդարադատության հեղինակությունն ու անաչառությունը պահպանելու» օրինական նպատակով ՀՀ Քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցանքի համար Գագիկ Շամշյանին դատապարտելը խախտում է ժողովրդավարական հասարակությունում միջամտության անհրաժեշտության պայմանը մի քանի պատճառով: Ինչպես բազմիցս նշել է ՄԻԵԴ-ը. «Արտահայտվելու ազատությունը հասարակության լրջագույն հիմքերից մեկն է, նրա առաջընթացի եւ յուրաքանչյուր մարդու զարգացման նախապայմանը: գ Այն վերաբերում է ոչ միայն այնպիսի «տեղեկությունների կամ գաղափարների», որոնք դրականորեն են ընդունվում կամ վիրավորական չեն, այլեւ տեղեկությունների կամ գաղափարների, որոնք վիրավորական են, ցնցող կամ անհանգստացնող պետության կամ հասարակության որեւէ հատվածի համար: Այդպիսին է բազմակարծության, հանդուրժողականության եւ լայնախոհության թելադրանքը, առանց որի չի կարող լինել «ժողովրդավարական հասարակություն»»:[2] Այս սկզբունքները վերաբերում են ցանկացած արտահայտության, սակայն դրանք առավել քան խստորեն պետք է պահպանվեն լրատվամիջովների եւ նրանց ներկայացուցիչների նկատմամբ, որոնք կատարում են «հանրային հսկող շան» գործառույթ[3]` տեղեկություններ հաղորդելով հանրությանը «վերջինիս շահերին վերաբերող ցանկացած հարցի շուրջ»[4]: Այդ պարտքը կատարելիս լրագրողներն ազատ են ապավինելու որոշակի չափազանցության եւ նույնիսկ պրովոկացիայի[5]: Լրագրողների` հիշյալ պարտականությանը համապատասխանում է հանրության տեղեկացված լինելու իրավունքը: ՄԻԵԴ-ն ընդունել է, որ լրատվամիջոցների «հանրային հսկող շան» գործառույթը նաեւ ենթադրում է այնպիսի հարցերի բարձրացում, որոնք առնչվում են արդարադատության իրականացմանը: Լրատվամիջոցներն այն կառույցն են, որոնք հնարավորություն են ընձեռում քաղաքական գործիչներին եւ հանրությանը տեսնելու, թե արդյոք դատավորները պատշաճորե՞ն են իրականացնում իրենց ծանր պարտականությունները[6]: Հասկանալիորեն, դատավորը, որպես պետության դատական իշխանության ներկայացուցիչ, նույնպես պետք է հանդուրժող լինի վիրավորական, ցնցող կամ անհանգստացնող տեղեկությունների կամ գաղափարների նկատմամբ: Մյուս կողմից, դատարանը, ըստ ՄԻԵԴ-ի, օժտված է հատուկ գործառույթներով եւ դրանց իրականացման ընթացքում պետք է վայելի բարձր «հասարակական վստահություն»: «Հետեւաբար, կարող է հարկ լինել` պաշտպանելու այդ վստահությունը կործանարար եւ, ըստ էության, անհիմն հարձակումներից` հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քննադատության արժանացած դատավորը պարտավոր է դրսեւորել զսպվածություն, ինչը թույլ չի տալիս նրան անդրադարձնելու իրեն ուղղված հարձակումները»[7]: Այս հարցում միանգամայն այլ է ամերիկացի դատավորների մոտեցումը, որոնք խիստ ինքնավստահ են եւ մերժում են այն փաստարկը, որ հասարակության վստահությունն իրենց հեղինակության եւ արդարադատության իրականացման նկատմամբ կարող է խաթարվել թշնամական արտահայտությունների միջոցով[8]: Ըստ ՄԻԵԴ-ի` ներպետական իշխանություններն են, որպես կանոն, որոշում` անհրաժե՞շտ է, արդյոք, տվյալ միջամտությունը արտահայտվելու ազատության իրականացման ընթացքին: Այդուհանդերձ, նրանց հայեցողությունը ենթակա է եվրոպական վերահսկողության ինչպես օրենսդրության, այնպես էլ դրա կիրառության հետ կապված որոշման մասով նույնիսկ այն դեպքում, երբ այդ որոշումը կայացրել է անկախ դատարանը[9]: Վերադառնալով «ժողովրդավարական հասարակությունում անհրաժեշտության» պայմանի առաջին բաղադրիչին` միջամտության «հրատապ հասարակական կարիքին», պետք է փաստել, որ ՄԻԵԴ-ն այս հարցին մոտենում է երկու կարեւոր բաղադրիչների լույսի ներքո: Միջամտությունն անօրինական է համարվում, եթե արտահայտված խոսքը պարունակում է փաստացի հայտարարություններ կամ սուբյեկտիվ գնահատական, որը, սակայն, նույնպես չպետք է զուրկ լինի որոշակի փաստական հիմքից: Հասկանալիորեն, Գագիկ Շամշյանը կամ որեւէ այլ մեկը կդժվարանա տալ այնպիսի փաստական հիմք, որը կհիմնավորի դատավոր Գագիկ Ավետիսյանի հասցեին իբր-թե հնչեցված ««հորթ», «տխմար» եւ այլ վիրավորական արտահայտությունների» ճշմարիտ կամ գոնե ճշմարտամոտ լինելը, մանավանդ այն դեպքում, երբ առհասարակ վիճարկելի է այդ արտահայտությունների հնչեցման փաստը: Խնդրո առարկա նիստին ներկա մի շարք անձինք պնդում են, որ նման արտահայտություններ չեն հնչել: Մինչդեռ այս փաստի առնչությամբ է, որ խախտվել է ՄԻԵԿ-ի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասով երաշխավորված` լրագրողի արդար դատաքննության իրավունքը, քանի որ դատարանն անհեթեթ պատճառաբանությամբ մերժել է լսել պաշտպանության կողմի վկաներին[10], ինչը հանգեցրել է կողմերի հավասարության սկզբունքի եւ քրեական դատավարության մրցակցության սկզբունքի խախտման: Դատարանի այն հիմնավորումը, որ վկաներին հրավիրելիս պաշտպանական կողմը չի նշել նրանց հասցեները, ինչը դատարանին զրկել է ծանուցագրեր ուղարկելու հնարավորությունից, դարձյալ վկայում է այն մասին, որ դատարանը լուրջ չի մոտեցել իր պարտականություններին, մինչդեռ ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 340-րդ հոդվածի 4-րդ մասից պարզ է դառնում, որ դատարանը վկային կարող է կանչել նաեւ իր նախաձեռնությամբ: Վերոգրյալի համատեքստում ՄԻԵԴ-ը դժվար թե համարի, որ միջամտության արդարացման համար դատարանի կողմից մատնանշված պատճառները «տեղին են եւ բավարար», եւ որ դատարանի վճիռը հիմնված է «համապատասխան փաստերի ընդունելի գնահատականի վրա»[11]: Մի վերջին խնդիր, որին հարկ է անդրադառնալ այս գործի առնչությամբ, ժողովրդավարական հասարակությունում միջամտության անհրաժեշտության պայմանի երկրորդ բաղադրիչն է` միջամտության համաչափությունը: Տոլստոյ Միլոսլավսկին ընդդեմ Միացյալ Թագավորության գործում[12] ՄԻԵԴ-ը միջամտությունն անհամաչափ է համարել զուտ այն պատճառով, որ բրիտանական դատարանը որպես վնասի փոխհատուցում էր ընտրել 1.5 միլիոն ֆունտը: Եթե մեր դատարանները գտնեն, որ Գագիկ Շամշյանից գանձվելիք տուգանքի չափն անհամեմատելի է վերոհիշյալ գործի գումարի չափի հետ, կարելի է առաջարկել նրանց կարդալ Ամիհալաչիոայեն ընդդեմ Մոլդովայի գործը[13], որտեղ ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ «չնայած դիմողի նկատմամբ սահմանված 360 լեին (համարժեք է 36 եվրոյի) համեստ գումար է թվում, այն, այդուհանդերձ, խորհրդանշական արժեք ունի եւ արտահայտում է Սահմանադրական դատարանի` դիմողի նկատմամբ խիստ պատիժ կիրառելու ցանկությունը, քանի որ առավելագույնս մոտ է օրենսդրությամբ սահմանված առավելագույն չափին»: Ընդունենք, որ Գագիկ Շամշյանի նկատմամբ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրհիսունապատիկի չափով տուգանքը, որը համարժեք է մոտ 700 եվրոյի, նույնպես խիստ հեռու է համաչափությունից:
Հ.Գ. Հայաստանի Հանրապետության Քրեական դատավարության օրենսգիրք, 7-րդ հոդված, 4-րդ մաս. «Որոշակի փաստական հանգամանքներ ունեցող գործով վճռաբեկ դատարանի կամ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատական ակտի հիմնավորումները` այդ թվում օրենքի մեկնաբանությունները, պարտադիր են դատարանի համար` նույնանման փաստական հանգամանքներով գործի քննության ժամանակ, բացառությամբ այն դեպքի, երբ վերջինս ծանրակշիռ փաստարկների մատնանշմամբ հիմնավորում է, որ դրանք կիրառելի չեն տվյալ փաստական հանգամանքների նկատմամբ»:

The Principles of The European Convention of Human Rights v The Judgment in Gagik Shamshyan’s Case
The 17 April 2009 judgment of the court of general jurisdiction of Kentron and Nork Marash communities in the case of Gagik Shamshyan[1], a photojournalist of the daily newspapers Aravot and Chorrord Ishkhanoutyun (Fourth Power) is clearly contrary to a number of principles established by the case law of the European Court of Human Rights (ECtHR) with regard to Articles 10 and 6 of the European Convention on Human Rights (ECHR).
Paragraph 1 of Article 10, ECHR, guarantees everybody’s right to freedom of expression ‘without interference by public authority and regardless of frontiers.’ This right, however, is not absolute and Paragraph 2 of Article 10 stipulates the grounds on which it may be restricted:
…subject to such formalities, conditions, restrictions or penalties as are prescribed by law and are necessary in a democratic society, in the interests of national security, territorial integrity or public safety, for the prevention of disorder and crime, for the protection of health or morals, for the protection of the reputation or rights of others, for preventing the disclosure of information received in confidence, or for maintaining the authority and impartiality of the judiciary.
As the analysis of the above article and the ECtHR case law demonstrates, the interference with the right to freedom of expression is regarded lawful when it satisfies simultaneously all the 3 conditions laid down in Article 10. The first of these conditions is that any interference must be ‘prescribed by law’ as required by the principle of legal certainty to enable the individual either by himself or, if necessary, with the help of his legal counsel, to foresee the form and size of liability established for any act to be committed by him. The second condition requires that the interference by a public authority complies with at least one of the ‘legitimate aims’ laid down by the Paragraph 2 of Article 10. And, the third and the most important condition is that the interference must be ‘necessary in a democratic society.’ To determine the State's compliance with this last condition, the ECtHR has set up 2 more legal categories: the interference must stem from a ‘pressing social need’ and be ‘proportionate.’  Furthermore, the necessity for interference must be ‘convincingly’ established. In other words,  the State’s arguments in support of the necessity of interference must be ‘relevant and sufficient.’ Any interference, whose aim could have been achieved by ‘less restrictive means,’ is considered to be disproportionate. It is this last condition that the judgment issued in Gagik Shamshyan's case for the crime stipulated by paragraph 3, Article 343 of the RA Criminal Code falls short of. Obviously, convicting Gagik Shamshyan for the legitimate aim of 'protecting the reputation and rights' of Judge Gagik Avetisyan and 'maintaining the authority and impartiality of the judiciary' in his person violates the condition of necessity in a democratic society for a number of reasons. Firstly, as has consistently been noted by the ECtHR, 'Freedom of expression constitutes one of the essential foundations of a society, one of the basic conditions for its progress and for the development of every man. Subject to paragraph 2 of Article 10, it is applicable not only to 'information and ideas' that are favourably received or regarded as inoffensive but also to those that offend, shock or disturb the state or any sector of the population. Such are the demands of pluralism, tolerance and broad mindedness without which there is no 'democratic society'.'[2] These principles relate to any expression. However, they should be more strictly observed with regard to the media and their representatives who perform the function of 'public watchdogs'[3] disseminating information to the society on any issue of 'public interest.'[4] While performing this duty, journalists are free to resort to a certain measure of exaggeration or even provocation[5]. Corresponding to this duty of journalists' is the right of the public to be informed. The ECtHR has admitted that journalists' function of a 'public watchdog' also implies raising questions that are related to the administration of justice. The media are the institute that enables both politicians and society at large to see whether or not judges perform their heavy responsibilities properly.[6] Clearly, it is incumbent on judges as representatives of the judicial branch of power of the State to be tolerant towards any offensive, shocking and disturbing information or ideas. On the other hand, the court, according to the ECtHR is endowed with special functions and, therefore, it 'must enjoy public confidence.'' It may therefore prove necessary to protect such confidence against destructive attacks that are essentially unfounded, especially in view of the fact that judges who have been criticised are subject to a duty of discretion that precludes them from replying.'[7] American judges adopt a totally different approach in this regard. They are extremely self-confident and they reject the argument that public confidence in their reputation and the administration of justice may be undermined by hostile comments of any kind.[8] Further, according to the ECtHR, normally it is up to the domestic authorities to determine whether a particular interference with the exercise of freedom of expression is necessary. Nevertheless, their discretionary powers are subject to European supervision embracing both the legislation and the decisions applying it, even those given by an independent court.[9] Going back to the first constituent of the 'necessity in a democratic society' – the 'pressing social need' of the interference – it should be noted that the ECtHR's approach takes account of 2 important elements. The interference is unlawful if the expression contains factual statements or value judgments which, however, must not be devoid of a certain factual basis. Understandably, Gagik Shamshyan or any other person will have difficulties in providing the court with a factual basis supporting the truth or at least the likelihood of truth of the words ''calf,' 'idiot' or other offensive words' that were allegedly addressed to Judge Gagik Avetisyan when the fact of such expression itself is contested. A number of people that were present during the court seating insist that they heard no such words. This is exactly where the journalist's right to fair trial guaranteed by Article 6 of the ECHR was violated in view of the fact that the court refused to hear the defence witnesses[10] providing justifications that do not stand any reason. This has resulted in the violation of the principle of equality of arms and the adversarial character of criminal procedure law. The court's reasoning that when inviting the witnesses the defence failed to mention their addresses which deprived the court of the opportunity to send notices to them again testifies to the fact that the court was not serious in performing its duties, whereas paragraph 4, Article 340 of the RA Criminal Procedure Code makes it clear that the court may call witnesses on its own initiative. In the context of what has been said, hardly will the ECtHR consider that the reasons adduced by the court in support of its interference were 'relevant and sufficient' and that the court judgment was based on an 'acceptable assessment of the relevant facts'.[11] The last problem that is necessary to consider in relation to this case is the second constituent of the condition of necessity in a democratic society – the proportionality of interference. In the case of Tolstoy Miloslavski v UK[12] the ECtHR considered the interference disproportionate simply because the British court had made a damages award of 1.5 GBP. If our courts believe that the fine to be paid by Gagik Shamshyan is incomparable with the above case, they may be offered to familiarize themselves with the case of Amihalachioaie v Moldova[13], where the ECtHR ruled that, 'although the fine of 360 lei (equivalent to 36 euros) imposed on the applicant is a seemingly modest sum, it nevertheless has symbolic value and is indicative of the Constitutional Court's desire to inflict severe punishment on the applicant, as it is close to the maximum that could be imposed under the legislation.' There is no denying that the fine amounting to 350 x minimum monthly salary in Gagik Shamshyan's case, which is equivalent to 700 Euro, is again far from proportionality.
P.S. Paragraph 4, Article 7 of the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia, 'the reasons stated in a judicial act of the Court of Cassation or the European Court of Human Rights with regard to a case with specific factual circumstances, including judicial interpretations of a law are binding on the court during the examination of a case with similar factual circumstances, except for cases where the court adduces serious arguments to justify their inapplicability to the factual circumstances in question.'