Ախալքալաքում բոշաներ մնացել են, բայց մաղագործ արհեստավորներ այլևս չկան (վիդեո)
«Բոշան որ չլիներ, մկի ծիրտ պիտի ուտեիք: Մաքուր մարդիկ են եղել բոշաները, մաղը ստեղծել են, որպեսզի ալյուրը մաղեն, մարդիկ մկների ծիրտ չուտեն»,-ասում է բոշա Հարութը:
Մաղագործության գործիքներ Ախալքալաքում ապրող բոշաների տներում պահպանվել են: 69-ամյա բոշա Լևոն Ավետիսյանը թվարկում է դրանք` ալրմաղ գործելու թուր, քյըսգըյ, զինար, շաղափ, քամանակ, փայտե քուղա, ուխլաբի և այլն:
Ախալքալաքի շուկայում` դեպի ավտոկայան տանող ճանապարհին մի մեծ տաղավարում տարիներ առաջ մաղ էր վաճառվում, գործող արհեստավորն էլ բոշա էր: Մաղագործի տաղավարն այժմ նորաձև է, մաղ էլ կա այնտեղ, բայց արդեն ոչ թե տեղացի բոշաների գործածն է, այլ Ախալցխայից բերված մաղերն են վերավաճառում: «Մեր իսկական պապական արհեստը չկա, մաղագործություն այլևս չեն անում,- ասում է 58-ամյա բոշա Խաչիկ Հակոբյանը,- արդեն գործարաններն են արտադրում մաղ, ձեռքով գործելու անհրաժեշտություն չկա»:
Բոշաները երկարավուն դեմքով, նեղ, ետ ընկած ճակատներով սևակն ու սևահեր են: Այդպես են բնութագրել նրանց նախկինում, սակայն վերջիններս իրենց հայ են համարում և ասում են, որ ոչնչով հայերից չեն տարբերվում: Թերևս միայն նրանով, որ մաղագործության հմուտ վարպետներ են եղել:
Ախալքալաքի շուկայից ներքև` Մյասնիկյան փողոցից  սկսվում է «բոշա մայլան»: Այդպես են անվանում ախալքալաքցիները քաղաքի հյուսիս-արևելյան հատվածը, որտեղ շուրջ 4 զուգահեռ ձգվող փողոցներում հիմնականում բոշաներն են բնակվում: «Մենք միշտ աշխատել ենք քաղաքի արվարձաններում ապրել, միշտ սիրել ենք առանձին ապրել, ոչ մարդաշատ տեղերում»,- նկատում է Խ. Հակոբյանը:
Խաչիկն ասում է, որ բոշաների շուրջ 100 տուն է մնացել Ախալքալաքում. մի մասն արդեն հեռացել է: Քաղաքում ապրում են Խաչատրյանների, Ավետիսյանների, Բալոյանների, Հակոբյանների, Տոնականյանների, Տոնոյանների գերդաստանները: Բոշա Երանոսյաններ կան նաև Նինոծմինդայի շրջանի Դիլիֆ գյուղում: Բոշաների համայնքներ դեռևս կան Ախալցխայում, Ծալկայում, Գորիում, Թբիլիսիում, Գյումրիում, Երևանում, Ախթալայում և մի քանի այլ բնակավայրերում:
Բոշայերենն արդեն մոռացվել է
Բոշաները հայախոս քրիստոնյա գնչուներ են համարում, որոնք հիմնականում բնակվել են Արևմտյան Հայաստանում: Ախալքալաքում բոշաները հայտնվել են 1830-ականներին, գաղթել են Էրզրումից` Կարապետ արքեպիսկոպոս Բագրատունու առաջնորդությամբ Ջավախք հայերի զանգվածային գաղթի ժամանակ:
Կարծիքը, որ բոշաների նախահայրերը գնչուներ են եղել` հյուսիս-արևմտյան Հնդկաստանից, ախալքալաքցի բոշաները ժխտում են: Սակայն միևնույն ժամանակ հաստատում են, որ իրենց նախնիները թափառական կյանք են վարել: 19-րդ դարի վերջերից նրանք սկսել են կիսանստակյաց կյանք վարել: Ներկայումս բոշաները մշտական բնակության վայրեր ունեն և դարձել են նստակյաց:
«Մենք մեր պապերից էլ չենք լսել, որ Հնդկաստանից են եկել: Մենք ուրիշ ազգ չենք եղել, հայ ենք, պարզապես մաղագործի գործ ենք արել: Մենք միշտ հայերի հետ ենք եղել, ուրեմն մենք հայ ենք»,-ասում է Խաչիկը:
Բոշաները իրենց լեզուն ունեն` բոշայերենը, որը պատմական աղբյուրներում դասվում է նոր հնդկական լեզվախմբին: Կրել է հիմնականում հայերենի, մասամբ նաև պարսկերենի ազդեցությունը: Բոշաներն ասում են, որ իրենց լեզուն «գաղտնի» լեզու է, իրենք ստեղծել են այն, որպեսզի այլ ազգի ներկայացուցիչները, կողքից լսելով իրենց խոսակցությունը,  չկարողանան հասկանալ: Այժմ բոշաների լեզուն գործածությունից դուրս է եկել: Ախալքալաքի բոշաները նույնիսկ տանը չեն խոսում բոշայերեն:
«Մի քիչ գիտենք, ջահելությունը չգիտի»,-ասում է Լևոն Ավետիսյանը: Խաչիկն էլ ավելացնում է, որ իրենց սերունդն է արդեն մոռացել բոշաների լեզուն, իսկ երիտասարդները միայն հայերեն են հաղորդակցվում. «Մեզանից հետո ջահելությունն ընդհանրապես չի իմանա»,-շարունակում է Լևոնը:
Շուկայի «տերը» բոշաներն են
Բոշա տղամարդիկ արհեստավոր են, հիմնականում մաղագործներ: Կանայք փոխանակություններ են արել, զբաղվել մանր առևտրով:  «Վարսավիրներ ենք եղել, մաղագործներ են եղել, ժեշտանչիկներ են եղել»,- ասում է Լ. Ավետիսյանը:
Բոշաներն Ախալքալաքում էլ հմուտ արհեստավորներ են համարվում: Լավագույն թիթեղագործները նրանք են. երեք տավաղավար ունեն շուկայում, մեկն էլ քիչ հեռու` Ախալքալաքի ավտոկայանում: Թիթեղագործ եղբայրներ Ժոռան և Արտյուշը շարունակում են իրենց հոր գործը, հարևանությամբ երիտասարդ Հակոբի տաղավարն է, նա էլ թիթեղագործությունը պապից է ժառանգել:
Թիթեղագործների դիմացը ուստա Աղասի տաղավարն է` Բալոյանների ազգի 50 տարվա գլխարկ կարողը: Նրա մոտ դեռ պահպանվում են ստալինյան ոճի գլխարկները` չնայած գնորդներ գրեթե չկան. երիտասարդներն այլևս գլխարկ չեն դնում, ծերերն էլ հետզհետե մահանում են, բայց բոշա Աղասը շարունակում է կարել. «Արհեստ է, պիտի անես»,- ասում է նա:
Ախալքալաքի շուկայում մշտական առևտրականների մեծ մասն էլ է բոշա: Նրանք տարբեր գյուղերից բերված ապրանքը գնում ու նորից վերավաճառում են: Ախալքալաքցիներն ասում են, որ բոշաների հետ դժվար է սակարկել, շատ հմուտ են իրենց գործում, ոչ մշտական կամ վրացի վաճառողների հետ առեւտուր անելն ավելի դյուրին է:
Շուկայի կենտրոնում երկու բոշա կոշկակար կա աշխատող: Նախկինում Լևոն Ավետիսյանն էլ է կոշկակար եղել, հիմա շուկային կից տոնավաճառում կոշիկի առևտրով է զբաղվում:
Նրանց առանձնահատկությունը «թասիբն» է
Բոշաները համեմատաբար փակ են ապրել Ախալքալաքում, ամփոփված իրենց համայնքում, սակայն տարիների ընթացքում ինտեգրվել են տեղացիներին: Նախկինում բոշաները միայն իրար հետ են ամուսնացել. բոշաներն իրենց աղջիկներին ոչ բոշաների հարս չեն տվել և դրսից էլ աղջիկ չեն բերել: Հիմա խառնամուսնությունները հաճախակի են դարձել:
Ավանդույթների տարբերություն բոշաները չունեն: «Մեր առանձնահատկությունը մեր թասիբն է,- ասում է Խաչիկը,- մենք կարողացել են պաշտպանել մեզ: Մենք չենք սիրում մարդու ծախել:  Մեծերին հարգող ենք եղել: Օրինակ` հայերիս մեջ մարդ կա, որ ծերանոցներ են տալիս ծնողներին, բայց բոշաների մեջ դա անհնար է: Մենք կթքենք մեկս մեկիս երեսին: Ծնողի նկատմամբ հարգանքը մեր մեջ շատ ուժեղ է»,- ասում է Խաչիկը:
Եթե Ախալքալաքում մարդաշատ հուղարկավորություն է, ուրեմն հանգուցյալը բոշա է. երբ բոշաներից որևէ մեկը մահանում է, ողջ համայնքը գնում է նրա թաղմանը, նույնիսկ եթե տարիներ շարունակ միմյանցից խռով են եղել:
Սոցիալապես անապահով ընտանիքներ էլ չկան բոշաների մեջ, նրանք միմյանց թիկունք են կանգնում, օգնում են:
Բոշա տղամարդիկ խիստ են իրենց կանանց նկատմամբ, միայն վերջերս են կանայք սկսել տաբատ կրել: Մոտ 20 տարի առաջ տղամարդիկ թույլ չեն տվել, որ իրենց կանայք աշխատեն:
«Հիմա դարը փոխվել է, աղջիկները շատ են զարգացել»,- միջամտում է Լևոնի կինը: «Բայց կուլտուրաեն ադպես հետ չենք,- կատակում է Խաչիկը և բարբառով շարունակում,- խոսկըմ կա, թե` էշն օր խրդի, ձիեն կանցնի, ադ է եղել»:
Միևնույն ժամանակ բոշա տղամարդիկ հպարտանում են իրենց կանանց քաջությամբ և խոստովանում, որ բոշա կանայք ավելի քաջ են քան տղամարդիկ:
«Անձնագրում ես հոմ բոշա չեմ գրվում, գրվում եմ հայ»
Լևոնի ընտանիքի անդամների և Խաչիկի հետ մեր զրույցը երկարում է: Հարցնում եմ, թե ինչպես են վերաբերվում տեղացիները բոշաներին, արդյոք տարանջատում են իրենցից: Խաչիկը խոստովանում է, որ 30-40 տարի առաջ նրանց նկատմամբ երբեմն արհամարական վերաբերմունքի դրսևորումներ եղել են, հիմա համեմատաբար քիչ է:
Երբեմն բոշա երեխաներին դպրոցում տարբերել են հայերից: Հարութն իր ուսանած տարիներին անձամբ է զգացել որոշակի խտրական վերաբերմունք իր նկատմամբ` թե իր համադասարանցիների, թե ուսուցիչների կողմից: Նա երկու երեխա ունի` 13 և 12 տարեկան: Նրանք այժմ դպրոց են գնում:
«Իմ դպրոցում սովորելու ժամանակ էլ, հիմա էլ նույնպես զգում եմ, որ ուսուցիչները այլ կերպ են վերաբերվում մեզ»,- ասում է նա:
«Գյուղացին իր բառապաշարի մեջ անպայման իր երեխաներին վախեցնում է բոշաներով` խելոք մնա բոշա պապն եկավ»,- ավելացնում է Խաչիկը:
«Կամ ի՞նչ ես առնում, դա բոշի բան է»,- շարունակում է Հարութը:
Խաչիկը շատ է ազդվում, երբ հայկական հեռուստառադիոընկերություններում «բոշա» բառը բացասական երանգով են հնչեցնում: Նա պատմում է, որ մեկ անգամ Հանրայինի «Որբերը» կինոնկարում հերոսներից մեկը ընկերուհու հետ խոսելիս արհամարական և բացասական իմաստով նրան «բոշա» է անվանել:
«Ինձ շատ է նեղություն տալիս, որ մեզ ջոկում են հայերից: Վրացին կյանքում նման բան չի անում, հակառակը, ձգտում է իր ազգի մեջ քաշել: Եթե պետք եղավ, ես կասեմ` ես հայ չեմ, բայց հայերը որ այդպես են անում, ես ավելի եմ ջղայնանում: Թող ասեն բոշա, բայց ոչ որպես վիրավորական բառ»,- նեղսրտում է Խաչիկը:
«Բոշա» բառը տեղացիները վերագրում են թուրքական ծագման. երբ բոշա առևտրականը մաղ վաճառելուց հետո տուն է վերադարձել, հարևան թուրքը հարցրել է. «Եղբայր, առևտուրդ ինչպե՞ս էր, բոշան պատասխանել է` բոշ (թուրքերեն` դատարկ), այդտեղից էլ եկել է նրանց անվանումը:
«Անձնագրում ես հոմ բոշա չեմ գրվում, գրվում եմ հայ, պապոց պապ այդպես է եղել,-ասում է Խաչիկը,- Բայց միշտ էլ մեզ ջոկել են հայերից: Նույնիսկ Վրթանես Փափազյանի գրքում Հայաստանի բնակչություն թվաքանակն է գրված, ասենք, ռուսներ` այսքան, քրդեր` այսքան, այսքան` եզդիներ` այսքան, հայեր` այսքան, բոշաներ` այսքան»:

В Ахалкалаке боша остались, но решетников среди них уже нет (видео)
"Если б не боша, вы бы ели мышиный помет. Боша были чистоплотными людьми, изготовили решето, чтобы люди просеивали муку и не ели мышиный помет",- говорит боша Арут.
Живущие в Ахалкалаке боша сохранили инструменты для изготовления решет. Много лет назад в большом павильоне на ахалкалакском рынке продавались решета, а плел их ремесленник-боша. В этом павильоне и сегодня продаются решета, но уже не изготовленные местными боша, а привезенные из Ахалкалака. "Нашего настоящего дедовского ремесла уже нет,- говорит 58-летний боша Хачик Акопян. – Решета производятся на заводах, так что необходимости в ручной работе уже нет".
Боша считают себя армянами и говорят, что ничем от армян не отличаются. Может, лишь тем, что раньше были умелыми мастерами-решетниками.
В северо-восточной части города, начиная с улицы Мясникяна, чуть ниже ахалкалакского рынка, находится район боша, или, как говорят ахалкалакцы, "боши майла". "Мы всегда стремились жить на окраине, любили селиться отдельно, в малолюдных местах",- рассказывает Хачик. По его словам, в Ахалкалаке осталось всего 100 семей боша, часть уехала. В город живут династии Хачатрянов, Аветисянов, Балоянов, Акопянов, Тонаканянов, Тоноянов. Боша Ераносяны есть также в селе Дилиф в Ниноцминдском районе. Бошские общины все еще сохранились в Ахалцихе, Цалке, Гори, Тбилиси, Гюмри, Ереване, Ахтале и в нескольких других населенных пунктах.
Бошский язык уже позабыт
Боша считаются армяноязычными цыганами-христианами, которые жили в основном в Западной Армении. В Ахалкалаке боша появились в 1830-х годах, когда под предводительством архиепископа Карапета Багратуни бежали из Эрзрума во время массовой депортации армян в Джавахк.
Версию о том, что предками боша были цыгане из северо-западной Индии, ахалкалакские боша опровергают. Но в то же время подтверждают, что в старину их предки вели бродячий образ жизни, но с 19-го века перешли на полуоседлую жизнь. "От своих отцов мы не слышали, что пришли из Индии. Мы всегда были с армянами, значит мы армяне",- говорит Хачик.
Боша имели свой язык – бошский, который причислен к новоиндийской языковой группе. Он испытал влияние в основном армянского языка и частично персидского. Но сейчас бошский язык вышел из употребления. "После нас молодежь вообще не будет его знать",- утверждает Левон.
"Хозяева" рынка – боша
Мужчины-боша – ремесленники, в основном решетники. Женщины занимались мелкой торговлей.
В Ахалкалаке боша считаются умелыми мастерами. Братья-жестянщики Жора и Артюша продолжают дело своего отца. По соседству с их павильоном находится павильон молодого жестянщика Акопа. Он тоже перенял свое ремесло от деда.
Напротив них – павильон мастера Агаса из рода Балоянов, который уже 50 лет шьет шапки. В последнее время клиентов у деда Агаса поубавилось – молодые шапок не носят, а старики постепенно умирают. Но боша Агас продолжает шить. "Ремеслом надо заниматься постоянно",- говорит он.
На ахалкалакском рынке большинство постоянных торговцев боша. Они скупают товары, привезенные из разных сел, и перепродают их. В Ахалкалаке говорят, что с боша трудно торговаться. В центре рынка работают двое сапожников-боша. Раньше Левон Аветисян тоже шил обувь, а сейчас на ярмарке при рынке продает обувь.
Их особенность – честь
Раньше боша жили довольно изолированно, замкнуто, своей общиной, но с годами они интегрировались в ахалкалакское общество. Раньше браки заключались только между своими. Боша никогда не выдавали дочерей замуж за чужих и невестку в дом не приводили, если она была не боша. Сейчас смешанных браков стало больше.
"Наша особенность в нашем тасибе, в чести,- говорит Хачик. – Мы можем постоять за себя, не любим предавать человека, уважаем старших. Например, среди армян есть такие, которые отдают родителей в дом престарелых. У боша это невозможно. Мы плюнем друг другу в лицо. В нас заложено очень сильное чувство уважения к родителям",- говорит Хачик.
Если в Ахалкалаке многолюдные похороны, значит покойный – боша. На похороны приходит вся община, даже если кто-то давно с кем-то в ссоре.
Социально необеспеченных семей среди боша тоже нет, они всегда помогают друг другу.
Мужчины очень строги с женами, женщины-боша только недавно стали носить брюки. Около 20 лет назад мужчины не разрешали своим женам работать. "Сейчас другие времена, девушки очень продвинутые",- говорит жена Левона. В то же время мужчины-боша очень гордятся храбростью своих жен и признаются, что они храбрее мужчин.
"В паспорте я записан как армянин"
Наша беседа с членами семьи Левона и Хачиком затянулась. Спрашиваю, как местные жители относятся к боша, делают ли различия. По словам Хачика, 30-40 лет назад к ним иногда относились презрительно, сейчас таких проявлений меньше.
В школе иногда делали различия между детьми-боша и армянскими детьми. В годы учебы Хачик чувствовал дискриминационное отношение как со стороны одноклассников, так и учителей. У Хачика двое детей – 13 и 12 лет, оба школьники.
Он очень расстраивается, когда по армянскому телевидению слово "боша" используется в отрицательном смысле. Хачик говорит, что в сериале "Сироты" один из героев презрительно назвал свою подружку "боша".
"Мне не нравится, когда нас отделяют от армян. Грузины никогда так не поступают, наоборот, они стремятся ассимилировать других",- жалуется он.
"В паспорте я не пишусь боша, я пишусь армянин. Так повелось еще со времен наших дедов,- говорит Хачик. - Но между нами и армянами всегда делали различия. Даже в книге Вртанеса Папазяна о численности населения Армении написано: русских – столько-то, курдов – столько-то, езидов – столько-то, армян – столько-то, боша – столько-то".