Հայ լինելու գիտակցումը
«Չգիտեմ` պե՞տք է, արդյոք, այս ամենը փոխանցեմ իմ երեխաներին, թե՞ ոչ: Չգիտեմ` շարունակեմ հա՞յ մնալ, թե՞ ապրեմ»: Նժարի երկու ծայրերում ոչ համարժեք, սակայն իրականության թելադրանքով միմյանց հակակշռող երկու «գոյություն» է` հայ մնալ եւ ապրել:
Ֆրանսահայ երիտասարդ օրիորդն անկեղծացավ սփյուռքահայ բոլոր երիտասարդների փոխարեն, ովքեր իրենց ամենօրյա կենսապայքարում եւս մեկ պայքար ունեն մղելու` հայ մնալ: Իսկ արդյոք հայ ինքնության պահպանումը գիտակցվու՞մ ու կարեւորվու՞մ է, արդյոք այն այդքան պարտադի՞ր է: Հեշտ չէ՞ պարզապես ապրել` փոխանակ փորձելու պահպանել ազգային ինքնությունդ մի հասարակությունում, ուր իշխում են արեւմտյան բարքերը: Այս հարցականները դրված են սփյուռքահայ շատ երիտասարդների առջեւ, ովքեր դեռ ընդունում են իրենց հայկական ծագումը եւ ֆրանսիացի, բելգիացի, ամերիկացի լինելուց զատ` ասում են նաեւ, որ հայ են:
Ես հայ եմ 27_07-ruben
«Փոքր տարիքում քեզ հաշիվ չես տալիս, որ հայ ես: Բայց երբ մեծանում ես, զգում ես, որ տարբերվում ես ֆրանսիացիներից: Հատկապես ընտանիքի տեսանկյունից, ինչը շատ կարեւոր է: Մեր ընտանիքներն ավելի խիստ են, ավելի մեծ տեղ են տալիս ազգականներին` այցելություններ տատիկ-պապիկին, զարմիկներին: Դաստիարակությունը նույնպես տարբեր է: Երբ մեծանում ես Ֆրանսիայում, զգում ես այդ տարբերությունը»,- պատմեց քսանամյա Ռուբենը:
Նա նախորդ տարի Հայաստան կատարած այցից հետո որոշեց հայերեն սովորել: Սորբոնի համալսարանի պատմության ֆակուլտետի ուսանողը, մեկ տարի ապրելով Փարիզի Հայ ուսանողների տանը, տարբեր երկրներից ժամանած հայ ուսանողների կողքին, էլ ավելի արժեւորեց իր հայկական ծագումն ու արմատները, իր իսկ խոսքով` դա իրեն թույլ տվեց կառուցել իր հայկական ինքնությունը: Բացի այդ, ինքն իրեն ու բոլորին ապացուցեց, որ ցանկության դեպքում կարելի է կարճ ժամանակաընթացքում հայերեն սովորել, քանի որ հայ լինելը լոկ բառեր չեն: Ռուբենի օրինակը, թերեւս, եզակի չէ, սակայն դժվար է ասել, որ նման ոգեւորվածությունը համատարած բնույթ է կրում: Սփյուռքում այսօր ծնվում է ցեղասպանությունը վերապրածների չորրորդ սերունդը: Բնականաբար, նրանց համար հայրենիք է այն հողը, որի վրա ծնվել են: Մանավանդ արեւմտյան երկրներում, որտեղ կողք-կողքի տարբեր ազգություններ են ապրում, եւ հասարակության մեջ նրանց ինտեգրումն այնքան հաջողված է, որ երբեմն ավելորդ է դառնում ազգային ինքնությունդ, ծագումդ, ինչը ժամանակի ընթացքում` սերունդների հերթագայմամբ, մոռացության է մատնվում: Ձուլման այս վտանգը սպառնում է նաեւ հայերին: Շատերին է մտահոգում այն խնդիրը, որ հայությունը վաղը սփյուռքում պարզապես դառնալու է «մեծ ծնողների ազգություն»: Ահա թե ինչու շատ ընտանիքներ շարունակում են իրենց զավակներին դաստիարակության միջոցով փոխանցել հայի մտածելակերպը, ավանդույթները, հայոց լեզուն, հավատը, մշակույթը եւ պատմությունը: Իսկ ի՞նչ է նշանակում հայ լինել: Մեզ հետ զրույցում երիտասարդներն առանձնացրին հայ մնալու համար անհրաժեշտ չորս կարեւոր հանգամանք` լեզու, կրոն, մշակույթ, ընտանիք: Ցավոք, ոմանց համար հայ լինելը կապվում է նաեւ փակված հասարակության ու արգելքների հետ, որոնք նրանց առջեւ դրվել կամ դրվում են ձուլման վտանգից խուսափելու համար:
Հայ լինել` նշանակում է հայերեն խոսել
Ռուբենի կարծիքով` եթե երեխայիդ հետ հայերեն ես խոսում, ուրեմն հայ ես, քանի որ երեխայիդ հետ միշտ խոսում ես սրտիդ լեզվով: Հակոբ Թալաթինեանը ծնվել եւ մեծացել է Լիբանանում, ընտանիքում մայրենի լեզուն հայերենն է եղել, հաճախել է հայկական վարժարան: Միակ մտահոգությունն այսօր այն է, որ զավակները հայերեն խոսեն, քանի որ ցանկանում է նրանց փոխանցել այդ «գանձը»: 27_07-hakob«Մեծ հորս ընտանիքը ինչքան դժվարությամբ է հայերեն սովորել: Ասում են, որ անապատի մեջ, ավազների վրա են սովորել, որ հայերենը չկորչի: Ես որոշ պարտք եմ զգում մեծ հորս ու իր մոր նկատմամբ, որ փորձեց մի արժեք պահպանել: Մենք հարգանքի պարտք ունենք տալու: Դրա համար ես չեմ կարող ինքս ինձ ասել` ես հայ չեմ: Չեմ կարող, որովհետեւ մարդ իր հոր աչքերին պիտի նայի, եւ հոր ու մոր աչքերը պիտի ասեն` այդ արժեքը, որ ես քեզ տվեցի... Երեխան, երբ ծնվում է, չես ասում` նայենք` ինչ հագուստ կուզի հագնել: Դու հագուստ պետք է հագցնես, որպեսզի հետագայում որոշի` այդ հագուստը կուզի՞, թե ոչ: Այդպես է լեզուն եւ կրոնը»,- ասում է Հակոբ Թալաթինեանը:
Մկրտիչ Բասմաջյանը, ով թատերական խմբակ է ղեկավարում Փարիզում, հայերենով պիեսներ բեմադրում, նկատեց, որ սփյուռքում հայ մնալ կարելի է միայն դպրոցի եւ եկեղեցու զուգահեռ աշխատանքով: Սակայն հատկապես արեւմտյան երկրներում այլեւս հարցականի տակ է հայերենի տարածումը: Եթե այսօր դեռ կան հայերենի ուսուցմամբ հետաքրքրվողներ, ապա նրանց թիվը զգալիորեն նվազում է նախորդ տարիների համեմատությամբ: Վերջերս փակվեց Փարիզի միակ հայատառ թերթը` «Հառաջը», որը հիմնադրվել էր 1925-ին: Երկար տարիներ այն մեծ պահանջարկ էր ունեցել ֆրանսահայ համայնքում` ոչ միայն իբրեւ տեղեկատվության միջոց, այլ նաեւ իբրեւ հայատառ պարբերական, որը, շատերի վկայությամբ, իրենց ծնողների ու մեծ ծնողների համար անչափ սպասված էր. հայրենիքի կարոտն էին առնում: Ինչու՞ փակվեց «Հառաջը»` նախկինի համեմատությամբ էլ ավելի մեծ հայկական համայնք ունեցող Ֆրանսիայում: Սփյուռքում այսօր հայերենը շատ հաճախ խորհրդանշական, քան լեզվի կամ հաղորդակցման դեր է կատարում: Նույնիսկ եթե շարունակում են գործել հայկական դպրոցները, ոչ բոլոր ընտանիքներում է հայերենը մնում իբրեւ մայրենի լեզու: 27_07-tigran«Մեր լեզուն սուրբ է, գանձ է» պիտակները էլ ավելի են մոռացության դատապարտում լեզուն: «Իմ կարծիքով` շատ վտանգավոր է ասել, որ մեր այբուբենը սրբատառ է, որովհետեւ որքան սուրբ լինի, այնքան պիտի խաչենք, այն խաչքար պիտի դառնա, չենք կարող այդ արժեքները արդիականացնել եւ փոխանցել»,- նշեց քսանչորսամյա Տիգրան Եկավեանը:
Դժբախտաբար, այսօր սփյուռքում տարածված է ավելի շատ պահպանման սկզբունքը, քանի որ նորն իր մեջ պարունակում է արեւմտյան մշակույթի մեջ ինտեգրման վտանգը: «Հայապահպանումը, ինչպես նաեւ մշակույթը դառնում է պահածոյի մի տուփ: Այսինքն` բոլոր առարկաները` լեզուն, ավանդույթները, խորհրդանշական իրերը պիտի լցնեմ պահածոյի տուփի մեջ ու պիտի փակեմ: Ինձ համար հայի զարգացումն է կարեւորը: Փոխանակ խրախուսելու նոր սերունդներին, նոր տաղանդները, նախընտրեցինք կլասիցիզմը` պահպանել անցյալի փրկված ժառանգությունը: 50-60 տարի պիտի արտասանենք նույն բանաստեղծությունը, օրինակ` Սիամանթո: Մարդիկ ոչ մի բան չպիտի հասկանան ու պիտի շարունակեն ավանդույթները»,- շարուակեց Փարիզի Քաղաքագիտական Դպրոցի շրջանավարտ Տիգրան Եկավեանը: Թերեւս, տարբեր հայկական կազմակերպություններ շարունակում են ակտիվ գործունեություն ծավալել` տարածելու համար հայկական մշակույթը, պատմությունը, սակայն երիտասարդների գնահատմամբ` հիմնականում ամեն ինչ պտտվում է մեկ անցքի շուրջ` ցեղասպանություն:
Ազգային ինքնությունը հարկավոր է մշակույթի վրա կառուցել
«Տարիներ ի վեր կտրված եմ եղել հայկական համայնքից: Հիմա հետ եմ գալիս: Երբեք չեմ հասկացել, թե ինչու այդքան ցավ ունենք: Արդյոք ցեղասպանությա՞ն պատճառով: Այնքան շատ են դրվում ցավի, զոհ լինելու հարցերը, որ մեզ չի հաջողվում մշակութային տեսանկյունից կապեր հաստատել մյուս երկրների հետ: Տարբեր մշակութային միջոցառումների, փառատոների եմ մասնակցում, բայց ինձ չի հաջողվում հայերի հանդիպել: Ես կցանկանայի, որ մշակութային առումով մենք հանդես գայինք: Ինչու՞ մենք` հայերս, փակված ենք մնում: Միշտ կա մշակույթը կորցնելու վախը: Կարծես մի գանձ է, որին չպետք է դիպչել: Պետք է տալ, քանի որ երկխոսություն է պետք սկսել նաեւ մյուս երկրների հետ: Հայ լինելը միայն վերքի այդ պատմությունը չէ, այլ հարուստ մշակույթն է: Մեզ փոքրուց սովորեցնում են ցեղասպանությունը եւ կրոնը: Բայց կրոնն ինձ համար մշակույթ չէ, իսկ ազգային ինքնությունը հարկավոր է մշակույթի վրա կառուցել եւ ոչ թե ցեղասպանության»,- ասաց ֆրանսահայ Նոյեմի Յափուջյանը: Զրուցակիցներիս խոսքով` սփյուռքում այսօր միջոցառումների հիմնական մասը նվիրված է ցեղասպանության թեմային: Այն համախմբում է բոլոր սփյուռքահայերին, այս հարցի շուրջ համընկնում են բոլոր տեսակետերը: Եվ ինչպես իր խոսքում նշեց Մկրտիչ Բասմաջյանը` «Հայ զգալու համար զգացական մի ջիղ կա. զգացմունքները վերագրում ենք 1915-ին»: Այսօր սփյուռքում այնքան շեշտադրված է հայ ժողովրդի պատմության այդ սեւ էջը, որ երբեմն մոռացության է մատնվում հայոց պատմության եւ մշակույթի գոյությունը մինչեւ 1915-ը: 27_07-peter«Մենք պատմություն ունենք եւ ոչ միայն ցեղասպանություն: Այդ ողբերգական դեպքի դեմ պայքարելու լավագույն միջոցն այն է, որ ցույց տանք մեր պատմությունը: Օսմանյան կայսրության մեջ հայերը մեծ ներդրում ունեին կայսրության կայացման գործում, պետք չէ դա մոռանալ: Ամենամեծ պալատները հայերի կողմից են ստեղծվել»,- նշեց բելգիահայ Պիտեր Բողոսյանը:
Ֆրանսահայ մի օրիորդ խոստովանեց, որ երկար ժամանակ չի իմացել, որ Հայաստան երկիրը գոյություն ունի: Հայաստանն այսօր շատերի համար պարզապես խորհրդանշում է այն «էրգիրը», որը կորցրինք: Իրենց ապագան Հայաստանում շատերը չեն պատկերացնում: «Եթե վաղը Կիլիկիայի հողերը ետ տան, ես կգնամ այնտեղ ապրելու: Բայց Հայաստանը այն երկիրը չէ, որտեղից գալիս են նախնիներս, այն խորհրդանիշ է: Շատ սիրեցի Հայաստանը, երբ այցելեցի, բայց դա չէ մեր Հայաստանը: Մենք գալիս ենք մի Հայաստանից, ուր հայերի կողքին ապրում էին հույներ, թուրքեր, արաբներ, հրեաներ»,- ասաց Պիտերը: Սփյուռքում գործող հայկական բոլոր կազմակերպությունների հիմնական գործունեությունն այս կամ այն չափով առնչվում է ցեղասպանության ճանաչմանը նպաստող միջոցառումների կազմակերպման հետ: Այլ կերպ ասած` Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ժխտումն այսօր համախմբում է սփյուռքի հայությանը: Ի՞նչ է լինելու, եթե Թուրքիան ընդունի Հայոց ցեղասպանությունը: 27_07-shant«Մեր երիտասարդների հավաքներին մեր առաջին նպատակը հայկական ջարդն է, երկրորդ` աշխատում ենք, որ երիտասարդները հայ մեծանան: «Նոր Սերունդ»-ի մեջ ունենք հայկական թերթ: Թերեւս, որ այսքան տարի հայ ենք զգում մեզ, այն է, որ Թուրքիան չընդունեց, դա ավելի մեզ ուժ տվեց»,- պատմեց նոր սերունդական Շանթ Հաբիբյանը:
Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության Փարիզի երիտասարդական թեւի նախագահ Րաֆֆի Տեր-Հակոբյանի խոսքով` երիտասարդական հավաքներին խոսում են ամեն ինչից, սակայն ապրիլի 24-ը միավորում է բոլորին: «Այդ խնդիրը` անընդհատ խոսել ցեղասպանությունից, սպանում է ինձ: Այն օրը, երբ Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, հայերը կրակի մեջ են ընկնելու, քանի որ այնքան ենք կենտրոնացել մեր պատմության այդ սեւ անցքի շուրջ, որ չենք կարողանում պատկերացնել, թե ինչ ենք անելու հետագայում»,- ասում է Րաֆֆին: Հիրավի, այս հարցն այսօր մտահոգում է շատերին, սակայն այդ մասին բարձրաձայնում են քչերը:
Հայ մնալ` նշանակում է նաեւ պայքարել ամեն օր
«Շատ դժվար է ֆրանսիացուն բացատրել, որ ես հայ եմ, քանի որ ասում են` բայց դու այստեղ ես ծնվել, ծնողներդ այստեղ են: Բայց իմ երակներում հայկական արյուն է հոսում: Ես ինձ շատ հայ եւ շատ ֆրանսիացի եմ զգում: Երկու աշխարհ կա մեզ համար, ինձ համար` հայկականը, որ իմ ընտանիքն է, եւ ֆրանսիականը` հասարակությունը: Երկուսը միացնելու համար պայքար ես մղում ամեն օր»,- պատմում է Րաֆֆի Տեր-Հակոբյանը:
Բարեբախտաբար, սփյուռքում այսօր դեռ կան շատ ընտանիքներ, որոնք ձգտում են պահպանել իրենց ազգային տեսակը` դաստիարակության միջոցով երեխաներին փոխանցելով, շատ հաճախ պարտադրելով «հայկական արժեքները», որ տարբեր կերպ են գիտակցվում տարբեր ընտանիքներում` լեզուն, կրոնը, մշակույթը, հայ ընտանիքին բնորոշ սովորույթները եւ այլն: «Մինչեւ 15 տարեկան ես ինձ շատ զորավոր կերպով հայ էի նկատում եւ շատ հպարտ էի: Եվ մանավանդ հիշում եմ, երբ միջնակարգը ավարտում էի, շարադրություն էի գրել. «Եթե հայ ծնված չլինեի, կուզենայի հայ ծնվել»: Բայց 17-18 տարեկանից սկսեցի մի քիչ տարբեր մտածել: Եվ բնական է, որ մտածում ես` ո՞վ ես, ի՞նչ ես, որտեղի՞ց ես գալիս, սիրու՞մ ես, արդյոք, քո ինչ լինելդ: Անդրադարձա, որ շատ բաների մեջ ազդված եմ իմ ծնողների դաստիարակությունից: Եվ կային բաներ, որ չէի սիրում կամ չեմ սիրում դեռ եւ հանդուրժում եմ ծնողներիս պատճառով: Հայ լինելս չեմ մերժում եւ չեմ ամաչում: Իրենց էլ հասկանում եմ, իրենք էլ տառապել են, բայց երբ որ ցանկանում են պստիկ տարիքից փոքրիկներին փոխանցել այս ամենը, ուղեղի լվացում է ստացվում: Եվ, վերջիվերջո, երբ 17 տարեկան ես դառնում, սկսում ես մտածել այս բաների մասին եւ հասկանում ես, որ overdosing է լինում»,- պատմեց հունահայ Անին: Դաստիարակությունից զատ` շատ ընտանիքներում պարտադրվում է նաեւ ամուսնությունը հայի հետ: Չգիտես` արդյոք վա՞խ կա, որ ձուլումը հետզհետե կարող է բերել հայ ինքնության բնաջնջման, թե պարզապես մտավախություն ունես զավակիդ համար, ցանկանում ես, որ ամուր ընտանիք ունենա, ինչը, քո խորին համոզմամբ, հնարավոր է միայն հայի հետ: «Հայրս չի կարող ընդունել մինչեւ այսօր, որ ես օտարի հետ ամուսնանամ, անկարելի է, անզիջելի: Ինչ-որ չափով պարզ է, քանի որ փոքր ազգ ենք եւ չենք կարող «էդ լյուքսը ունենալ»` օտարի հետ ամուսնանալ եւ կորցվել»,- ասաց Տիգրան Եկավեանը: Քսանվեցամյա Նարեկը, որը մանկությունն անցկացրել է աֆրիկյան մի երկրում, ուր մի քանի հայ ընտանիք կար ընդամենը, պատմեց, որ փոքր տարիքում մերժում էր հայությունը, քանի որ նախ` երբ քեզ չեն ճանաչում, դժվար է լինում ինտեգրումը տվյալ հասարակության մեջ: Մյուս կողմից էլ` այն ներկայացնում էր ծնողների իշխանությունը: «Ես համաձայն չէի այն ամենի հետ, ինչ ծնողներս ինձ պարտադրում էին` խելոք տղայի դաստիարակություն, որը հիմարություններ չի անում: Երբ առաջին անգամ դուրս եկա մի արաբ աղջկա հետ եւ ասացի ծնողներիս, իրենց համար դա վտանգավոր էր: Մայրս հիվանդացավ: Ամեն օր ճնշում կար իմ ընտանիքում: Ես ցանկանում էի մնալ այդ աղջկա հետ, բայց հայկական բարքերի պատճառով դա արգելված էր: Դրանից հետո շատ աղջիկներ կային, որ ինձ դուր էին գալիս, բայց ես դադարեցնում էի, քանի որ ավելի հեռու գնալը մեծ ցավ կպատճառեր ավելի ուշ: Մյուս կողմից էլ` ուզում եմ հաճույք պատճառել ծնողներիս: Հայերը ալտրուիստ են, իրենց ցավ են պատճառում, որ դուր գան մարդկանց: Թուլության պահերին շատ հաճախ ինձ ասել եմ, որ շատ կցանկանայի արաբ լինել»,- ասում է Նարեկը: Այսօր Նարեկը դրական է գնահատում ծնողների դաստիարակությունը: Դժվար է ասել, թե որքանով էր անկեղծ, սակայն մեզ հավաստիացրեց, որ հոգու խորքում երեւի ինքն էլ էր այդպես ուզում: «Երբ մի քիչ հոգնում ես, մի քիչ հեռանում, զգում ես, որ կարիքն ունես: Նույնիսկ եթե շատ հոգնում ես հավաքներից, շատ չես կարող հեռանալ: Հեռանում ես թե չէ` զգում ես կարիքը: Էլաստիկի էֆեկտն ունի` որքան ձգում ես, այնքան հետ է գալիս ու ավելի զորավոր է գալիս»,- նշեց Շանթ Հաբիբյանը: 27_07-rafiԱմերիկահայ Րաֆֆի Պարսումյանը մանկության տարիներին շրջապատված է եղել հայերով, ընտանիքում հայերեն են խոսել: Միայն տնից հեռանալուց, քոլեջ գնալուց հետո է սկսել մտածել իր ազգային ինքնության պահպանման անհրաժեշտության մասին: «Հեռու ապրեցի երկար ժամանակ ու սկսեցի մտածել` հիմա ի՞նչ պիտի անես, պիտի ամուսնանաս, տարբեր բաներով պիտի զբաղվես եւ կարող ես շեղվել: Մտածում ես` կյանքը կյանք է, բոլոր մարդիկ մարդիկ են, ինչու՞ չէ: Բայց անցյալ օրը ընկերս բան էր ուղարկել ինձ youtube-ով Մոնթե Մելքոնյանի մասին, որ Կալիֆոռնիայում է մեծացել, ապրել, որ ամերիկացի է ու զինվոր եղավ: Այս պատմությունը որ տեսնում ես, ասում ես` կան ուրիշ մարդիկ, ուրիշ երկրներ, կարող ենք գնալ լինել ամերիկացի, ֆրանսիացի, բայց մեղք է: Մարդիկ կան, որ իրենց կյանքը տվել են, որ պահեն-պահպանեն այն, ինչ դու ունես արյանդ մեջ»,- ասում է Րաֆֆին: 27_07-france-1 Հ.Գ. Հոդվածը գրելու գաղափարն առաջացավ Մկրտիչ Բասմաջյանի «Բեկանած հույսեր» ներկայացմանը (Փարիզ) հաջորդած քննարկման ընթացքում: Ամենամեծ հարցականը, որ երիտասարդների կողմից դրվեց երեկոյի ընթացքում, այն էր, թե ի՞նչ է պետք անել հետագայում, արդյոք պե՞տք է ապագա սերունդներին էլ փոխանցել այս «ծանրությունը», որն իր մեջ ներառում է հայկական ծագումը, պատմությունը` մասնավորապես ցեղասպանությունը, մյուս կողմից էլ` հայկական հպարտությունը: Բնական է, որ օտար ափերում ծնվելով` այս երիտասարդները այլեւս միայն հայ չեն: Սակայն պարզ էր նաեւ, որ ինչ-որ բան նրանց դեռ մոտ է պահում իրենց հայկական արմատներին: Մեզ հետ ունեցած զրույցի ընթացքում շատերը խոստովանեցին, որ բազմիցս մտածել են` ի~նչ հեշտ կլիներ, եթե հայ չլինեին, սակայն հայությունը միշտ ձգել է, որքան էլ փորձել են հեռանալ:

A Conscious Existence? What Does it Mean to be Armenian?
I don’t know. Must I pass all this down to my kids or not ? I don’t know. Should I continue to remain Armenian or just get on with life? These are two types of “existence” of the scale that don’t fully equate but that counterbalance the other given the dictates of reality – to live or remain Armenian.
The young French-Armenian woman came clean on behalf of all diaspora youth who wage another battle in the overall battle of daily life – to remain Armenian. Is the preservation of Armenian identity given such prominence and thought; is it that mandatory? Isn’t it hard enough just to live without trying to maintain ones national identity in a society where western values hold sway? Such questions are faced by many diaspora Armenian youth who still recognize their Armenian roots and who say that they are Armenian, in addition to being French, Belgian and American. 20 year-old Rouben – “I feel different from the French” 27_07-ruben
«When you’re young you don’t give the matter much thought. But when you grow up you feel that you are different from the French. This is especially so when it comes to the family; which is very important. Our families are stricter and relatives are more respected. We visit our grandparents and cousins. Our upbringing is also different. When you grow up in France you feel these differences,” twenty year-old Rouben said.
He decided to learn Armenian after visiting Armenia last year. A student at the Sorbonne’s history department, the fact that he has resided at the “Armenian Student House” in Paris, rubbing shoulders with other Armenian students from various countries, really made him appreciate his Armenian roots. He says that it allowed him to mould his Armenian identity. In addition, he proved to himself and others that it’s possible to learn Armenian rather quickly if the desire exists, since being Armenian is more than just words. While Rouben is probably not unique, it would be stretching it to say that his level of enthusiasm is commonplace. In the diaspora today, the fourth generation of Genocide survivors is being born. Naturally, the place they are born is where they call home. This is especially the case in the West where they live along side of other nationalities and where their integration into the dominant society is at a level where talk about national identity and roots often become superfluous. Over time and with succeeding generations these concepts are often forgotten. This danger of assimilation also threatens Armenians. Many are worried that Armenians in the diaspora will soon become a “nation of grandparents”. This is the reason why many families continue to pass along the Armenian language, history and traditions to their children. What does it mean to be Armenian? The young people we spoke to singled out four necessary factors to remain Armenian – language, religion, culture and family. Sadly, for some, being Armenian connotates living in a closed-society with restrictions; barriers that have been or are being placed as a way to ward off the encroaching threats of assimilation.
Does one have to speak the language to be Armenian?
Rouben believes that if you speak Armenian to your children then you are Armenian, because you are always using the language of your heart to converse with your child. 27_07-hakobHagop Talatinian was born and raised in Lebanon, in a family that spoke Armenian. He went to an Armenian school. His only concern today is that his children speak Armenian since he wants to transfer that “treasure” to them. “My grandfather’s family learned Armenian under difficult conditions. They tell the story of learning Armenian on the desert sands; I feel a certain obligation to my grandfather and mother for trying to preserve this value. We have a debt of respect to pay back. This is why I can’t tell myself that I am not Armenian. I can’t, because I have to look my father in the face. The eyes of my father and mother will tell me – those values that I gave you…When a child is born you don’t say – let’s see what clothes he wants to wear. You clothe the child so that later on the child can decide whether he likes the clothes or not. It’s the same with religion and the language,” says Hagop Talatinian. Mkrtich Basmajian, who directs a theater group in Paris that stages plays in Armenian, has realized that one can remain Armenian in the diaspora only through the parallel efforts of the school and church. However, especially in the west, the growth of Armenian language usage is dubious. If there are still those who are interested in learning the language, their numbers have drastically decreased when compared with the previous generation. Recently, “Haratch” the last remaining Armenian language newspaper in France, if not all of Europe, closed down. It first was published in 1925. Over the years the paper was in great demand in the French-Armenian community, not only as a source of information but because it was published in Armenian. Many say that their parents and grandparents looked forward to each new issue because it served as a link to the “lost” homeland. Why did “Haratch” shut down when the Armenian community in France is bigger than ever? Today, in the diaspora, Armenian plays a more symbolic role than as a means of communication or dialog. Despite the fact that Armenian schools continue to function, Armenian isn’t spoken in many families as the primary language. 27_07-tigranLabels such as « Our language is holy, a treasure” merely serve to consign the language to further disuse. “In my opinion, it is very dangerous to state that our ABC’s are holy letters because the more they are sanctified they more the letters become encases in stone, like “khatchkars”. We can’t modernize those values and pass them on,” said twenty-four year-old Tigran Yekavyan. Tragically, the principle of « preservation » is more in vogue in the diaspora today since what is « new » is perceived to hold the threat of integration into western culture. « The preservation of the Armenian identity ‘hayapahpanoum’ and the culture turn into something akin to a jar of preserves. In other words, I have to place everything, language, customs, and symbolic items into that jar and shut it tight. For me, the development of the Armenian is important. Rather than encouraging the new generation and new talents, we’ve chosen classicism; the preservation of our past inheritance that has survived. For another fifty years we’ll be reciting the same poetry; Siamanto for example. People will understand nothing but will continue the traditions,” continued Tigran Yekavyan, a graduate of the Paris School of Political Science. While true that Armenian organizations continue working to keep the Armenian culture and history alive, in the opinion of young people, these efforts revolve around one issue – the Genocide.
The Genocide isn’t a basis for national identity
Noyem Hapoujian says, « I’ve been cut off from the Armenian community for many years. Now, I’ve returned to the fold. I’ve never understood why we experience such pain. Is it due to the Genocide? These themes of pain and being victims are stressed to the point that we can’t culturally interact with other nations. I attend cultural events and festivals of other nationalities but rarely do I meet other Armenians there. I would like to see Armenians open up culturally. Why are we so closed as a community? There is the constant fear that we will lose the culture. It’s as if it’s a treasure that can’t be touched. We must learn to give since it’s important to create dialog with other nations. Being Armenian isn’t just about suffering; it’s a very rich cultural tradition. As children they teach about the Genocide and religion. But religion, for me, isn’t culture. It is necessary to build a national identity on the basis of culture and not the Genocide.” Most of the people I talked to said that the bulk of events now being organized in the diaspora revolve around the Genocide. It’s an issue that unites all Armenians in the diaspora and there is a broad consensus of opinion on the subject. As Mkrtich Basmajian noted, “There’s a sensory nerve that must be set off to feel Armenian and it relates to 1915.” The black chapter of Armenian history is so stressed in the diaspora today that oftentimes the history and culture of the Armenian people up till 1915 is forgotten. 27_07-peterBelgian-Armenian Peter Boghosian says, « Our history isn’t just the Genocide. The best way struggle against that tragic episode is to present our history to the world. We should not forget that Armenians contributed a great deal in the formation of the Ottoman Empire. Some of the largest palaces were built by Armenians.”
Many in diaspora do not view RoA as their homeland
A young French-Armenian woman confessed that she wasn’t even aware of the existence of the Republic of Armenia (RoA). In the minds of many, the name “Armenia” conjures up the “erkir” (lost homeland) of the past. These people don’t see their future as linked to present-day Armenia. Peter said, « If they give back the lands in Cilicia tomorrow, I would go and live there. But the RoA isn’t the land of my ancestors; it’s a symbol. I really loved the RoA when I visited but it isn’t our Armenia. Our roots come from an Armenia where we lived side by side with Greeks, Turks, Arabs and Jews.”
In the diaspora, Genocide recognition is the unifying factor
All Armenian organizations active in the diaspora today target their primary activities on the international recognition of the Genocide. In other words, the denial by Turkey of the Genocide serves to unite the Armenian diaspora. What would happen if Turkey one day recognizes the Genocide? 27_07-shantShant Habibian, a member of the « Nor Seround » (AYF in France), says that, »The number one aim for our meetings is to tell the youth about Armenian massacres and secondly, for them to grow up Armenian. We have an Armenian paper. Perhaps it is because Turkey denies the Genocide that we have considered ourselves Armenian for all these years. It’s been a source of strength.” Raffi Der-Hagopian, President of the AGBU’s Paris youth branch says that a host of issues are discussed at youth events but it is April 24th that unites everyone. “That problem, of constantly talking about the Genocide really kills me. On the day that Turkey recognized the Genocide Armenians will be in a panic since we’ve concentrated on that black page of our history for so long. We’ll be at a loss to what to do next, Raffi says. This question truly concerns many, but it is raised by only a few.
Being Armenian means struggling every day
“It’s very difficult to explain to a French person that I’m Armenian. They tell me – ‘but you were born here; your parents are here.’ However, Armenian blood flows through my veins. I feel very Armenian and very French at the same time. We have two worlds – the Armenian one, my family, and the French one, the surrounding society. You struggle daily to unite the two somehow, says Raffi Der-Hagopian.
Luckily, there are still many families in the diaspora they are trying to preserve their national identity, passing on, sometimes forcing “Armenian values” on their children through education. These values are perceived differently in different families – language, religion and culture are typical traits of the Armenian family. “Up until the age of fifteen I had a strong sense of being Armenian and was quite proud of it. I remember writing a report when I graduated entitled, ‘If I hadn’t been born Armenian, I would have liked to’. But at the age of 17 or 18 I started to think differently. Naturally you begin to ponder things like – who am I, what am I, where do I come from, and do I like what I am? I realized that my parent’s education has influenced the way I see many things. But there are many things about it that I didn’t like and still don’t but tolerate because of my parents. I do not deny being Armenian nor am I ashamed of it. I understand them and that they went through hard times as well. But when they try to pass along all this to young kids it’s like brainwashing. In the end, when you turn 17 you start to think about these things and understand that it’s an “overdose”, said Greek-Armenian Ani. Aside from this inculcation, many families force their kids to marry only Armenians. Perhaps, it’s out of a fear that assimilation will gradually result in the disappearance of the Armenian identity. Or perhaps, it’s merely out of concern for one’s children and the wish that they have a strong family; something that they believe can only be formed by marrying an Armenian.
Marrying “odars” still a taboo?
“Even till today, my father can’t cope with the fact that I might marry a non-Armenian. It’s out of the question. It’s understandable in a way since we are a small nation and don’t have the “luxury” of marrying non-Armenians and thus disappearing,” said Tigran Yekavyan. 26 year-old Narek, who spent his youth in one of the African countries, where there were only a handful of Armenian families, recounted that he rejected his being Armenian while young. He explains that this was the case because when others don’t understand who you are, integration becomes difficult in that society. Then too, accepting his Armenian roots came to symbolize the authority of his parents. “I agreed to everything that my parents forced on me; the education of a well-mannered boy that doesn’t get into mischief. The first time I started to date an Arab girl and told my parents about it, they saw it as a dangerous thing. My mother fell ill. There was pressure every day in my family. I wanted to stay with that girl, but it was taboo according to Armenian tradition. There were many other girls that I liked but I put an end to things. If I let the relationships get serious it would have only created more pain. Then too, I really wish to please my folks. Armenians are altruistic; they go out of their way to please others. During moments of weakness, I often told myself that I wished to have been an Arab,” says Narek. Today, Narek positively regards the education given by his parents. It’s hard to say how sincere he was when he assured us that in the depths of his soul perhaps he also wanted it to be thus. “When you grow a bit tired and move away a bit, you feel that need. Even when you grow tired of all the events and such, you can’t really distance yourself that much. Whether or not you distance yourself, you feel that longing. It’s like a rubber band; the more you stretch it, the stronger it springs back,” noted Shant Habibian.
Monte Melkonian as symbol of diaspora contradiction
American-Armenian Raffi Barsoumian spent his youth in the company of Armenians and spoke Armenian in the home with the family. Only after going away to college did he think about the necessity of preserving his national identity. “For many years I lived far-away and began to think, what will I do now? I’ll get married, work at different things and maybe lose direction. You think to yourself that life is life and that all men are just like others; why not. But the other day my friend sent me a clip of Monte Melkonian on “you-tube”. You know he was born and raised in California, an American, who became a soldier. When you watch his story you realize that there are other people out there, other nations. You can go become an American or a Frenchman, but it’s a pity. There are people who gave their lives, to protect and preserve that which you have in your blood,” says Raffi. 27_07-france-1 P.S. The idea for this article resulted from a discussion that took place after the staging of Mkrtich Basmajian’s “Broken Dreams”. The essential question that was raised during the discussion by the youth that evening was what should be done in the future. Was it really necessary to pass on this “heavy burden” to future generations as well? For this burden includes one’s Armenian roots, the history, especially the Genocide, and on the other hand, Armenian pride. Naturally, having been born on foreign soil, these young people are not only Armenian. However, it is also clear that there is something that pulls them close to their Armenian roots. Many we spoke too quietly confessed that they had often thought about how easy life would be if they weren’t Armenian but that deep down inside the Armenian within always pulled them back, no matter how hard they tried to escape.
Seda Grigoryan is a reporter for “Hetq”. She currently attends the The Institut National des Langues et Civilisations Orientales (INALCO) is located in Paris and is defending her thesis in linguistics.