Շիրակի մարզում հայտնաբերվել է եւս մեկ վաղբրոնզեդարյա ժամանակաշրջանի բնակավայր
Կապսի վաղբրոնզեդարյան հուշարձանը հայտնաբերվել է 1980-ականներին Կապս գյուղից 2 կմ հեռավորության վրա նախատեսված ջրամբարի կառուցման շինարարական աշխատանքների ժամանակ: Բացվել էր Քուր-Արաքսյան ժամանակաշրջանին պատկանող բնակավայր եւ դամբարանադաշտ: Որեւէ հետազոտական աշխատանք այդ եւ հետագա տարիներին այդ տարածքում չի իրականացվել:
2008 թ.-ին Գյումրիի Երկրագիտական թանգարանի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Համազասպ Խաչատրյանն ու հնագետ Լարիսա Եգանյանը նշված տարածքում խեցե անոթների բեկորներ էին հավաքել եւ, համոզվելով, որ դրանք պատկանում են վաղբրոնզեդարյա մշակույթին, տարածքի պահպանման խնդրով դիմել էին Հուշարձանների պահպանության գործակալություն: Այս տարի ԳԱԱ հնագիտության ինստիտուտի եւ Գյումրիի Երկրագիտական թանգարանի հնագիտական արշավախմբերը հուլիսի 2-ից օգոստոսի 1-ը համատեղ հետազոտական աշխատանքներ իրականացրին նշված տարածքում: Հնագետներին հաջողվեց պեղել գրեթե մեկ ամբողջական դամբարան, որից հայտնաբերվեց երեք թաղում` իրենց ուղեկցող նյութերով: 10_08-kaps-3«Մեր հայտնաբերած մարդկանցից մեկը կին էր, մատին` բրոնզե ոլորուն մատանի, իսկ երկուսը տղամարդ էին,- պարզաբանում է հնագետ Լարիսա Եգանյանը,- կինը նորմալ պառկած դիրքով էր, իսկ տղամարդկանց թաղել էին նստած, հնարավոր է` զոհաբերություն է եղել, այդ ժամանակաշրջանին բնորոշ արարողակարգ, որ ընդունված է եղել նաեւ հայերի մոտ»: Հնագետներին հաջողվել էր հողի շերտից անվնաս դուրս բերել մեկ ամբողջական խեցե անոթ: Բնակավայրը պեղելիս հայտնաբերվել էր հացահատիկի համար նախատեսված հորի քարե շրջանաձեւ բերան, խեցե անոթների բազմաթիվ բեկորներ: Արշավախմբի ղեկավար, ԳԱԱ Հնագիտության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող Լեւոն Պետրոսյանը փաստեց, որ 20 տարի առաջ իրականացրած շինարարական աշխատանքները խիստ խաթարել են բնակավայրը, որի հետեւանքով բնակավայրի սահմանների ճշգրտումը բավական դժվարանում է, իսկ դամբարաններից մի քանիսն էլ գտել են կիսավեր վիճակում: «Չնայած այս ամենին` մեր կատարած աշխատանքն անարդյունք չէ: Նախ` ապացուցվեց այդ տարածքում մ.թ.ա. 3-րդ հազարամյակի 1-ին կեսին պատկանող բնակավայրի գոյության փաստը: Կապսի հուշարձանով լրացվեց Քուր-Արաքսյան մշակույթին պատկանող հուշարձանների շարքը Հայաստանում եւ մասնավորապես Շիրակի մարզում»,- ասաց Լեւոն Պետրոսյանը: 10_08-kaps-1
Շիրակի մարզում հայտնաբերված համաժամանակյա պեղված հուշարձաների թվում են Քեթին եւ Հառիճը: Հետախուզական արշավախմբեր են աշխատել Ոսկեհասկում, Կարմրաքարում, Բյուրակնում, որտեղ նույնպես այս ժամանակաշրջանին պատկանող բնակավայրեր են հայտնաբերվել: Արշավախմբի ղեկավար Լեւոն Պետրոսյանն ասաց, որ Կապսի հուշարձանը ժամանակավորապես կոնսերվացնելու են, մինչեւ հաջորդ տարի: «Հայաստանում պեղման կարոտ հուշարձանները շատ են, իսկ մեր թե' մարդկային, թե' գումարային ռեսուրսները` չափազանց սուղ,- ցավ հայտնեց Լեւոն Պետրոսյանը,- բայց հույս ունեմ, որ հաջորդ տարի մենք Կապսում կշարունակենք աշխատանքները, այն, ինչ այս տարի հայտնաբերվեց, դրա նախադրյալներն ապահովում է»: Լինելով գյուղական բնակավայրից բավական հեռու` Կապսի հուշարձանն այս կերպ ժամանակին զերծ է մնացել մարդկանց կողմից հետագա ավերումներից: Հնագետների հավաստիացմամբ` հիմա էլ նման բան չի սպառնում: Այն գյուղերի տարածքներում, որտեղ արշավախումբը պեղումներ է կատարել, մարդիկ բավական զգուշավոր են հողային աշխատանքներ կատարելիս: Այնքան զգուշավոր, որ ընդամենը երկու օր առաջ Շիրակավան գյուղից մի ընտանիք զանգել ու գյումրեցի հնագետներին գյուղ էր հրավիրել: 10_08-kaps-2
Պարզվել էր` դրսում նոր զուգարանի համար հողը փորելիս շիրակավանցիք հանդիպել էին հարթ մակերեսով քարե զանգվածի ու մտածելով, որ հնարավոր է դամբարան լինի, ահազանգել հնագետներին: Տեղ հասնելով` հնագետները կատարել էին փորման ամբողջ աշխատանքն ու պարզել, որ ահազանգը կեղծ է: Արդյունքում շահել էին տանտերերը. պետքարանի համար հարակավոր ամբողջ տարածքը փորել էին հնագետները:

Discovery at Kaps: Another Early Bronze Age Site Unearthed in Shirak
The early Bronze Age monument at Kaps was discovered back in the 1980’2 during construction work on a reservoir some two kilometers from the village. A settlement and burial field dating back to the Kur-Araks epoch was unearthed. No archeological studies were carried out at the site in the years that followed. In 2008, Hamazasp Khachatryan, who heads archeological expeditions at the Gyumri Geological Museum, and archeologist Larisa Yeganyan, collected some earthenware vessels at the site.
Convinced that they belonged to an early Bronze Age culture they petitioned the RoA Monuments Preservation Agency to have the site protected. This year, a joint expedition by the RoA National Academy of Sciences’ Institute of Archeology and the Gyumri Geological Museum carried out a study of the site from July 2 to August 1. The expedition successfully unearthed one complete burial mound and discovered three graves with materials intact. Three bodies at burial mound
“One of the bodies discovered was that of a woman with a round bronze ring on her finger. The other two were males,” explains Larisa Yeganyan. “The woman lay in a normal prone position and the males were buried in a seated position. A sacrificial ceremony could have taken place there. Such rituals are characteristic of the period and it was also performed by Armenians.” The archeologists were able to extract one complete clay vessel from the site. During the dig, a round stone cover for grain storage well was discovered as well as numerous shards of pottery. Expedition leader Levon Petrosyan, a leading researcher with the National Academy of Sciences’ Institute of Archeology, stated that the construction work performed twenty years ago severely damaged the site. As a result, it is difficult to exactly fix its boundaries. He also says that the team found some of the crypts damaged as well. Shirak replete with archeological sites “Despite all this, our work wasn’t for naught. First of all, the existence of a settlement dating back to the first half of the 3rd millennium B.C. was proven. With the discovery of the Kaps site the series of monuments belonging to the Kur-Araks culture in Armenia, particularly in the Shirak Marz, has been completed, Mr. Petrosyan said.
Other monuments also discovered in Shirak include the sites at Keti and Harij. Archeological teams have worked at Voskehask, Karmrakar and Byurakan, where human settlements dating back to the same period have been discovered. Levon Petrosyan said that they would be temporarily preserving the Kaps site until next year. “There are many archeological sites in Armenia that need to be investigated but our financial and manpower resources are quite limited,” complained Mr. Petrosyan, adding, “I am hopeful that we can continue our work at Kaps next year. Whatever we unearthed this year has been preserved for later on.”
The archeologists point out that the Kaps site is luckily quite removed from the nearest rural communities and thus has been spared human defilement. The experts see little threat of this in the future as well. Residents of the rural areas where the archeological digs took place are quite careful when construction work is carried out. In fact, just two days ago a family from the village of Shirakavan telephoned the Gyumri archeologists and invited them to their village. It turns out, that the residents of Shirakavan unearthed a flat stone layer during the construction of a new toilet outside. Thinking that it might be a burial chamber, residents called in the archeologists. The experts arrived and got to work excavating the entire site, discovering, in the end, that it was a false alarm. It was the local residents who came out on top. The archeologists had excavated the entire site for the new bathroom for free.