Դարձ ի շրջանս յուր. մայրը չի կարողանում ստանալ իր երեխաների ծննդյան վկայականները
Նաիրա Գալստյանի 7-ամյա որդին եւ 4-ամյա դուստրը ծննդյան վկայականներ չունեն: Երեխաները շուտով դպրոց եւ մանկապարտեզ պետք է գնան, իսկ առանց վկայականի նրանց չեն ընդունի: Վկայականների բացակայության պատճառով աղքատության մեջ ապրող ընտանիքը նաեւ նպաստ չի ստանում: 2002 եւ 2005 թթ.-ին, երբ ծնվեցին Էրիկն ու Լիաննան, նրանց մայրը` Նաիրա Գալստյանը, չուներ անձնագիր, ինչի պատճառով հիվանդանոցից դուրս գրման ժամանակ խնդիրներ առաջացան:
Հիվանդանոցում նրան տվեցին մի գրություն, որը, մոր պատմելով, Քաղաքացիական կացության ակտերի Էրեբունու եւ Նուբարաշենի տարածքային բաժնում (ԶԱԳՍ) չընդունվեց, եւ երեխաների ծննդյան փաստն այդպես էլ չգրանցվեց: Նաիրա Գալստյանի անձնագրի հարցը լուծվեց միայն 2008 թ.-ին, որից հետո նա սկսեց զբաղվել երեխաների ծննդյան վկայականների հարցով, բայց ապարդյուն: Երբ մենք էլ գնացինք Նաիրա Գալստյանի անցած ճանապարհով, ավելի շուտ` եւս մեկ անգամ պտույտ գործեցինք փակ շրջանով` բախելով համապատասխան կառույցների դռները, բոլորից ստացանք գրեթե նույն պատասխանը. «Մենք տարիներով այսպես ենք աշխատել, ու սա մեր պրոբլեմը չի»:
Ամեն մի կառույցի աշխատակից իր հերթին անկեղծ զարմանում եւ վրդովվում էր մյուս կառույցի նմանատիպ պատասխանից, սակայն ոչ մեկն առաջինը քայլ չէր ձեռնարկում`օգնելու Նաիրային փակ շրջանից դուրս գալու, բայց, ինչպես պարզվեց հետագայում, կարող էր դա անել: Մինչդեռ բժիշկների ու բուժքույրերի` ամիսներ տեւած «բա մենք ի՞նչ անենք»  «ճարահատյալ» պատասխանից հետո, իր երեխաների համար հարցի լուծում փնտրող մայրը դառնում էր ավելի ու ավելի անճար: Եվ նրան այլ բան չէր մնում, քան դիմել լրագրողի օգնությանը: Սկզբում մենք դիմեցինք «էրեբունի» բժշկական կենտրոն, որտեղ ծնվել էին երեխաները: Մայրը դիմումով խնդրել էր արխիվից հանել իր երեխաների ծննդյան փաստի մասին տեղեկություններ եւ տրամադրել տեղեկանք: Հիվանդանոցում մեզ պատասխանեցին, թե չեն կարող տրամադրել նման տեղեկանք:
«Գնացեք պոլիկլինիկա եւ բերեք երեխաների առողջության եւ կենդանության մասին տեղեկանք, հետո նաեւ կբերեք ԶԱԳՍ-ից տեղեկանք, որ այդ երեխաները չունեն ծննդյան վկայական»,- ասում էին հիվանդանոցի արխիվի աշխատակիցները` հղում անելով իրենց ներքին կարգին: Նույնը կրկնում էր նաեւ տնօրինությունը:
«Նոր Արեշ պոլիկլինիկա Գրիգոր Նարեկացի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում, որտեղ երեխաները հաշվառված են, մեզ ասացին, որ երեխաների առողջության մասին տեղեկանք տալու համար ԶԱԳՍ-ը պետք է հարցում ուղարկի պոլիկլինիկա, որից հետո պոլիկլինիկան կտա համապատասխան տեղեկանք:
«ՔԿԱԳ-ն պետք է ինձ հարցում անի այդ երեխաների կենդանության եւ առողջության մասին տեղեկություններ ստանալու համար, որից հետո այդ հարցման հիման վրա մենք կտանք տեղեկանքներ: Մենք չգիտենք` արդյո՞ք այդ երեխաները այս կնոջ երեխաներն են, թե՞ նա գտել է փողոցից կամ առեւանգել է եւ հիմա ուզում է իր ազգանունով ծննդյան վկայական ստանա»,- ասում էր «Նոր Արեշ պոլիկլինիկա Գրիգոր Նարեկացի բժշկական կենտրոն»-ի փոխտնօրեն Տաթեւիկ Մուշեղյանը:
Զարմանալի էր, թե ինչու՞ էր հենց հիմա հարց ծագում` արդյո՞ք այս կինն է երեխաների մայրը, եթե արդեն մի քանի տարի երեխաներն այդ պոլիկլինիկայում են հաշվառված, ունեն հսկող բժշիկ եւ երբեւէ նման կասկած չի ծագել: Հակափաստարկները, որ երեխաների բժշկական գրքույկներում պահվում է հիվանդանոցից ուղարկված գրությունը երեխայի ծնողի, առողջության եւ այլ տվյալների մասին, զուր էին: Քաղաքացիական կացության ակտերի Էրեբունի եւ Նուբարաշենի տարածքային բաժնում (ԶԱԳՍ) էլ մեզ ասացին, թե չեն կարող հարցում գրել պոլիկլինիկա` առանց երեխաների ծննդյան փաստը վկայող տեղեկանքի:
«Մենք հո՞ չենք կարող հավատալ ձեր բանավոր խոսքին, որ այդ երեխաները ծնվել են: Բերեք տեղեկանք այն վայրից, որտեղ երեխաները ծնվել են, մենք էլ դրա հիման վրա հարցումներ կուղարկենք մեզ անհրաժեշտ տեղեկությունները ճշտելու համար»,- ասաց ԶԱԳՍ-ի աշխատակիցը: Այստեղ շրջանը փակվում է: Մի կառույցը պահանջում էր տեղեկանք, որը հնարավոր էր ստանալ, եթե այդ նույն կառույցը տար տեղեկանք, սակայն չէր տալիս: «Ճիշտ էին անում,- ասում է ՀՀ առողջապահության նախարարի մամլո քարտուղար Ռուսլանա Գեւորգյանը,- կա իրավական դաշտ, որի հիման վրա էլ բժշկական կազմակերպությունները գործում են»:
Ուսումնասիրեցինք նաեւ իրավական դաշտը: «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածը սահմանում է մեկ տարեկան և ավելի դարձած երեխայի ծննդի պետական գրանցումը. «Մեկ տարեկան և ավելի դարձած երեխայի ծննդի պետական գրանցումը բժշկական կազմակերպության կամ բժշկի կողմից ծննդյան մասին տրված սահմանված ձևի փաստաթղթի առկայության դեպքում իրականացվում է ծնողների (ծնողներից մեկի) կամ շահագրգիռ այլ անձանց գրավոր դիմումի հիման վրա»:
Իսկ եթե երեխան ծնվել է բժշկական կազմակերպությունից դուրս, ապա օրենքը սահմանում է հետեւյալը. «Ծննդյան մասին սահմանված ձևի փաստաթղթի բացակայության դեպքում մեկ տարեկան և ավելի երեխայի ծննդի պետական գրանցումը կատարվում է ծննդի փաստը հաստատող դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած վճռի հիման վրա»: «Առողջապահության նախարարության անունից կուղարկվեն հարցումներ հիվանդանոց, պոլիկլինիկա եւ ԶԱԳՍ` պարզելու համար անհրաժեշտ տեղեկությունները, որից հետո արդեն պարզ կլինի հարցի լուծման տարբերակը»,- խոստացավ տկն Գեւորգյանը: Երկու օր առաջ լրացավ Էրիկի 7-ամյակը, սակայն դպրոց սեպտեմբերին նա չի հասցնի գնալ, որովհետե դեռ չունի ծննդյան վկայական:
Հ.Գ. Այս ընտանիքին` Նաիրային եւ իր երեք երեխաներին, «Հետքը» ծանոթ է 2007 թ.-ի ձմեռվանից (տես` «Դուք դա անում եք մեզ ծաղրելու համար»): Այդ ժամանակ մայրը չուներ անձնագիր, իսկ նրա երեք երեխաներից երկուսը` ծննդյան վկայականներ: Հանրակացարանում վարձակալած սենյակում չկար սանհանգույց, անկողին, հագուստ եւ դուռ. մուտքը փակվում էր վարագույրով: Նրանց պատմությունը հրապարակելուց հետո գտնվեցին բարի մարդիկ, որոնք նրանց տանը դուռ դրեցին, կահույք ու հագուստ տվեցին: Այժմ մայրը երեխաներին պահում է միայնակ` վաստակելով 30 հազար դրամ աշխատավարձ:

Bureaucratic Catch-22: Mother Unable to Obtain Birth Certificates for Her Kids
Naira Galstyan’s 7 year-old son and 4 year-old daughter don’t have birth certificates. The children must soon go to school and kindergarten but without documents they won’t be accepted. This family in need also doesn’t receive any state assistance because of the lack of documentation. In 2002 and 2005, when Naira Galstyan gave birth to her son Erik and daughter Lianna, she had no passport and problems arose when she was discharged from the hospital. The mother says that the hospital administration handed her a piece of paper that the Erebuni and Nubarashen branch of the Civil Status Acts Registry (CSAR) refused to accept. Thus the children’s births were never formally registered.
Naira Galstyan’s passport problem was only resolved in 2008. She then started to work on getting birth certificates for her kids; but to no avail. We traveled the same bureaucratic road as Naira Galstyan and were given the same run around as she was. On every door we knocked we were greeted with the same answer – “We’ve been working this way for years. It’s not our problem.”
Government officials unwillingly to buck protocol
Surprisingly, each government official we spoke to expressed amazement and indignation as to the treatment we received from colleagues in other state agencies. Sadly, none were ready or willing to take the first step towards solving Naira’s “catch-22”. All the while the doctors and nurses, for months on end, would ring their hands and ask, “What do you expect us to do?” Banging her head against a brick wall at every turn, the desperate mother finally turned to the press for assistance. The first thing we did was to go to the Erebuni Medical Center where her two children were born. The mother submitted a request that the files be pulled regarding their birth and that she be provided with an official letter to that effect. Hospital staff told us that they couldn’t issue such a letter. Staff at the hospital’s records division told us, “Go to the polyclinic and bring us a letter regarding their health and that they are alive. Then go to the CSAR and get a letter stating that the kids have no birth certificates. The hospital administration told us the same thing. There was a formal protocol to be respected however irrational it appeared. At the Nor Aresh Polyclinic attached to the Grigor Narekatsi Medical Center, where the children are registered, they told us that before they could issue a copy of their health records the CSAR must submit a request in writing to them. Nor Aresh Polyclinic Deputy Director Tatevik Mousheghyan told us that, “The CSAR must contact me for information regarding the health and well-being of the children. We will issue the necessary statements based on their request. We have to way of knowing if this woman is actually the mother or if she kidnapped them off the street and now wants to get a birth certificate in her name.” What’s amazing is why such a question regarding the true identity of the children’s mother would arise at this late date. For years, the children have been registered and treated at this same polyclinic. Their doctor has never seen the need to raise this question.
You can’t rationalize with government staffers
Our attempts to rationalize with the polyclinic on the matter were useless. We tried to explain that the children’s health records would contain information regarding their parents and other details. Ah…but remember there is protocol to be followed. The Erebuni and Nubarashen CSAR Office also told us that they couldn’t send such a request to the polyclinic without a formal notice certifying the birth of the children. “Do you expect us to believe you just on your say-so; that these kids were born? Bring a document from the place you say they were born and we will send a request based on that to verify the information we need,” said the CSAR staffer. Here the bureaucratic rigmarole comes full circle. An agency demands a notice that it could get if the same agency issues a notice in turn; but it doesn’t.
Ministry of Health promises action
“They did the right thing,” says RoA Health Ministry Press Secretary Rouslana Gevorgyan. “There is a legal protocol that must be respected by medical organizations.” So, we researched the applicable law. Article 21 of the RoA “Law on Civil Status Acts” sets out the procedure for the registration of the birth of children who have turned one year-old or more. “The state registration of the birth of children now one year or older is processed on the basis of a written request by the parents (or one parent) or an interested part when there exists a document by the medical establishment or doctor involved.” If the child is born outside a medical establishment, the law states the following: “In the case where such birth document doesn’t exist, the state registration of the birth of one year-old or older children is processed on the basis of a court issued document to that effect.” Mrs. Gevorgyan promised that, “The Ministry of Health will forward inquiries to the hospital, polyclinic and CSAR to verify what the facts of the case are. This will allow us to choose the most appropriate solution to the issue.” Two days ago Erik turned eight. Unfortunately, he won’t be going to school in September since he has no birth certificate.
P.S. “Hetq” has previously covered the travails of this family in a 2007 article entitled “You Do That to Mock Us”. At the time, the mother had no passport and two of her three children had no birth certificate. Their one room in the dormitory lacked a toilet, bed and even a door. A curtain separated the family from the outside corridor. The kids had no shoes and just the clothes on their back. After the article was published some kind-hearted readers chipped in for a door and some furniture and clothes. Today, Naira takes care of the children on her 30,000 AMD monthly salary (approximately $80).