Ախթալայի բնակիչները դժգոհում են. Մադլեն Թաշճյանը չի վճարում կոմբինատի աշխատակիցներին խոստացված գումարը
Ախթալայի մի խումբ կանանց անունից «Հետքը» ստացել է նամակ, որում կանայք գրում են Սերոբ Տեր-Պողոսյանի կնոջ` Մադլեն Թաշճյանի կողմից Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատում աշխատող իրենց ամուսիններին խոստացված ու չվճարված պարգևատրումների մասին. «Կարծես թե ֆաբրիկայի և հանքերի աշխատողներն են մեղավոր իր ամուսնու գործած սարսափելի հանցագործության համար, և հիմա նա կատաղած, իր մուռը հանում է հիմնարկում աշխատող մեր ամուսիններից, եղբայրներից ու որդիներից»:
Նամակի հեղինակները նշում են, որ դեռ 2010թ.-ի ապրիլ ամսին Սերոբ Տեր-Պողոսյանը 10 տոկոսով իջեցրել է ընկերության մի խումբ աշխատողների աշխատավարձը` հատուկ հրաման տալով, որ նրանք այդ գումարը կստանան պարգևատրման ձևով, եթե կատարեն պլանը: Մինչև 2011թ.-ի մարտ ամիսը դա տեղի է ունեցել երկու անգամ, և երկու անգամն էլ այդ գումարները Սերոբ Տեր-Պողոսյանի կողմից վճարվել են:
«Այս տարվա ապրիլ, մայիս և հունիս ամիսներին ընկերությունում խտանյութի արտադրության պլանները կատարվել են, սակայն Մադլենը մեզ անհայտ պատճառով չի ցանկանում նրանց վճարել այդ գումարները: Ավելին, նա հուլիսի 1-ից չեղյալ է համարել այդ պարգևատրման մասին հրամանը, առանց Սերոբի կողմից իջեցրած աշխատավարձերը վերականգնելու: Արդյունքում մեր ամուսինները զրկվել են իրենց աշխատավարձի մի մասը ստանալու հնարավորությունից, որը շատերի համար կազմում է ամսական ընդամենը 10-15 հազար դրամ: Կարծում ենք, որ այդ գումարները այժմ գնում են այդ տղաներից մի քանիսի գրպանը, քանի որ Ախթալայում լուրեր են տարածվել, որ նրանցից մի քանիսին Մադլենը և Րաֆֆին (Սերոբի եղբայրը) դեռ գումարներ են տալիս: Երևի դատարանում որոշ բաների մասին չխոսելու համար...
Մադլենի կողմից անհիմն կերպով աշխատանքից ազատվել են մի քանի աշխատողներ: Պահեստապետ Էդիկը և ուրիշներ: Անմեղ, բայց իրենց խանգարող մարդկանց աշխատանքից հեռացնելու համար շատ լավ են աշխատում նրա մանկլավիկներ Արսեն (բոդոլ) Չիթչյանը և Գրիշա Դավթյանը»,- գրում են Ախթալայի բնակիչները:
Նամակում արծարծված հարցերի շուրջ փորձեցինք պարզաբանումներ ստանալ «Metal Prince» ընկերությունից: Օգոստոսի 19-ին բանավոր պարզաբանումներ ստանալու նպատակով զանգահարեցինք ընկերություն: Հեռախոսազանգին պատասխանող Լիզան ասաց, որ հարցերը գրավոր ուղարկենք: Նույն օրը ուղարկեցինք գրավոր հարցեր, մինչ օրս դեռ պատասխան չենք ստացել:
Այսօր կրկին զանգահարեցինք ընկերություն` ճշտելու, թե, այնուամենայնիվ, պատասխանելու են մեր հարցերին, թե ոչ: Նույն Լիզան սկզբից ասաց, որ դա իրենց ընկերության ներքին խնդիրներն են, հնարավոր է պատասխան չլինի: Երբ հարցրեցինք, թե արդյոք դա մեր գրավոր հարցերի պաշտոնական պատասխանն է, Լիզան ասաց, որ իրենց արտաքին հարցերով զբաղվող անձը արձակուրդում է, նա կասի` կպատասխանեն, թե ոչ:
5 րոպե անց խմբագրություն զանգարահեց Լիզան և ասաց, որ սեպտեմբերի 5-ին արտաքին հարցերի պատասխանատուն կվերադառնա արձակուրդից և կասի` պատասխանելո՞ւ են մեր հարցերին, թե՞ ոչ:

Жители Ахталы недовольны: Мадлен Ташчян не выплачивает работникам комбината обещанные суммы
“Hetq” получил письмо от группы женщин из Ахталы, в котором сообщалось, что жена Сероба Тер-Погосяна, Мадлен Ташчян, обещала выплатить работающим на Ахталинском горно-обогатительном комбинате их мужьям премии, но не сдержала свое обещание. “Можно подумать, что в совершенном ее мужем страшном преступлении виноваты работники фабрики и рудников. Сейчас она взбешена и вымещает свою злобу на работающих на комбинате наших мужьях, братьях и сыновьях”,- говорится в письме.
Его авторы отмечают,что в апреле 2010 г. Сероб Тер-Погосян понизил на 10 процентов зарплату группы работников, издав специальный приказ о том, что если они перевыполнят план, то получат эти деньги в виде премий. До марта 2011 г. эти суммы были выданы дважды и оба раза Серобом Тер-Погосяном.
“В апреле, мае и июне этого года план призводства концентрата на комбинате был перевыполнен, однако Мадлен по неизвестным нам причинам не выплатила эти деньги. Более того, с 1 июля она объявила недействительным приказ о премиях, не восстановив сокращенную Серобом зарплату. В результате наши мужья лишились возможности получать часть своей зарплаты, которая для многих составляет 10-15 тысяч драмов. Мы считаем, что сейчас эти деньги идут в карманы нескольких мальчиков, поскольку в Ахтале поговаривают о том, что некоторым из них Мадлен и Раффи (брат Сероба) все еще платят деньги. Наверное, за то, чтобы они молчали в суде о каких-то вещах...
Мадлен без каких-либо оснований уволила с работы несколько человек – заведующего складом Эдика, других. Ее приспешники Арсен Читчян и Гриша Давтян вовсю стараются, чтобы с работы были уволены невинные, но мешающие им люди”,- пишут жительницы Ахталы.
О поднятых в письме вопросах мы попытались получить разъяснения в компании Metal Prince. 19 августа мы позвонили на комбинат, чтобы услышать устные объяснения. Ответившая на звонок Лиза попросила прислать вопросы в письменной форме. В тот же день мы отправили вопросы, однако ответа до сих пор не получили.
Сегодня мы вновь позвонили в компанию, чтобы уточнить, будут они отвечать на наши вопросы или нет. Та же Лиза сперва заявила, что это внутренние проблемы компании, поэтому не исключено, что ответа не будет. Когда же мы поинтересовались, следует ли воспринимать эти слова как официальный ответ на наш письменный запрос, Лиза сказала, что сотрудник, который занимается внешними связями и который должен решить этот вопрос, находится в отпуске.
Через пять минут Лиза позвонила в редакцию и сообщила, что 5 сентября ответственный за внешние связи вернется из отпуска и скажет, будут даны ответы на наши вопросы или нет.