Գյուղատնտեսական վարկերը մատչելի են դառնում
«Եթե 8-10 տարի առաջ գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրում անելու համար բանկից վարկ էինք խնդրում, մեզ վրա ծիծաղում էին»,- պատմում է «Առողջ Սունկ» ՍՊԸ-ի ղեկավար Արմեն Սարջանյանը:
Այդ ժամանակ վարկ տրամադրելու մերժման հիմնական պատճառն այն էր, որ գյուղատնտեսությունը համարվում էր ոչ վարկունակ ոլորտ:
Հիմա Հրազդանում գործող սնկի արտադրության ձեռնարկության ղեկավարը նշում է, որ ընկերությունը զարգացավ հիմնականում վերջին երկու տարվա ընթացքում վերցրած վարկերի շնորհիվ:
Այսօր գյուղատնտեսության վարկավորման խնդիրը մասնակիորեն լուծվում է. վարկեր տրամադրվում են միջազգային, պետական եւ մասնավոր կառույցների նախաձեռնությամբ:
2005 թվականին ՀՀ կառավարության եւ Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի միջեւ կնքվեց գյուղական տարածքների զարգացման համաձայնագիր, եւ հիմնադրամի տրամադրած 28 մլն ԱՄՆ դոլարից 8.9 մլն-ն ուղղվեց գյուղատնտեսության վարկավորմանը:
Նույն թվականին վարկավորման ծրագիրն իրականացնելու համար ՀՀ ֆինանսների նախարարության կազմում ստեղծվեց «Գյուղական ֆինանսավորման կառույց-ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՊՀ (ԳՖԿ): Կառույցի ստեղծումից հետո վարկավորման ծրագրին իր մասնաբաժնով միացավ նաեւ Համաշխարհային բանկը` տրամադրելով 5.2 մլն ԱՄՆ դոլար:
2006 թվականից սկսած` 8 բանկերի միջոցով տրամադրվում են գյուղատնտեսական վարկեր 10-12 տոկոս տոկոսադրույքով, մինչեւ 7 տարի մարման ժամկետով: Հաշվի առնելով գյուղատնտեսության ոլորտի առանձնահատկությունները` վարկառուները վարկի տոկոսները կարող են վերադարձնել 18-րդ ամսից սկսած: Վարկի առավելագույն գումարը 150.000 ԱՄՆ դոլար է:
«Նշված գումարներից 9 մլն ԱՄՆ դոլարն արդեն շրջանառության մեջ է գյուղատնտեսության տարբեր ոլորտներում` այգեգործություն, անասնապահություն, ձկնաբուծություն, պանրագործություն, թռչնաբուծություն եւ այլն: Ամեն ամիս վարկառուները մեզ են վերադարձնում մոտ 107 հազար ԱՄՆ դոլար, որը դարձյալ վարկի տեսքով տրամադրվում է նոր ծրագրերին»,- ասում է «Գյուղական ֆինանսավորման կառույց - ծրագրերի իրականացման գրասենյակ»-ի տնօրեն Արա Մուրադյանը:
«Առողջ Սունկ» ընկերությունը թարմ սնկի արտադրության ոլորտում միակ խոշոր ձեռնարկությունն է Հայաստանում եւ ԳՖԿ-ի առաջին վարկառուներից մեկը:
Երկու տարի առաջ վերցրած վարկով նրանք գնեցին նոր սարքավորումներ, որոնցով կարգավորում են սնկի արտադրության համար անհրաժեշտ խոնավությունն ու ջերմաստիճանը:
Սնկանոցներում աճում են ագարիկոն (շամպինիոն) եւ պորտոբելլո տեսակի սնկեր: Թեպետ ընկերությունն անցած տարվա համեմատ 20 տոկոսով ավելացրել է իր բերքատվությունը` հասցնելով 60 տոննայի, այնուամենայնիվ, թարմ սնկի շուկան Հայաստանում սահմանափակվում է միայն Երեւանում: Մարզային բնակավայրերում, չհաշված փոքրիկ տնամերձ հողամասերում աճող սունկը, մարդիկ հիմնականում օգտագործում են վերամշակված սունկ, որից Հայաստան անցած տարի ներկրվել է մոտ 1000 տոննա:
Ընկերության հիմնական նպատակը թարմ սնկի` Հայաստանի ամբողջ շուկայի պահանջարկը բավարարելն է: Պրն Սարջանյանը համոզված է, որ ոլորտում ներդրումներ անելու միակ արդյունավետ ուղին վարկն է:
Անցած երկու տարիների ընթացքում ԳՖԿ- ն մշակել է վարկավորման մի քանի նոր մեխանիզմներ, որոնք ապահովում են վարկի տրամադրման արդյունավետությունը: Դրանց շնորհիվ վարկառուի, բանկի եւ ԳՖԿ-ի համագործակցությունն արդյունավետ եւ շահութաբեր է բոլոր երեք կողմերի համար:
Մասնավորապես, վարկի ետ վերադարձման ամբողջ պատասխանատվությունը պետության առջեւ կրում է ոչ թե վարկառուն, այլ կոնկրետ վարկ տրամադրած բանկը: Այսինքն` անկախ այն հանգամանքից` վարկառուն կվերադարձնի՞ վարկը, թե՞ ոչ, բանկը պարտավոր է սահմանված ժամանակացույցով վերադարձնել գումարը: Իհարկե, բանկն է որոշում` ում վարկ տալ, իսկ ում` մերժել: Այս տարիների ընթացքում տարբեր պատճառաբանություններով մերժվել են ընդհանուր հանրագումարով 4-5 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ հայտեր, եւ չի եղել մի դեպք, երբ վարկառուն սննկանալու պատճառով չի վերադարձրել վարկը:
«Ստեղծված է այնպիսի համակարգ, որ եթե բանկը խնդիրներ ունենա, ապա մենք ոչինչ չենք կորցնի եւ նույնիսկ ավելին` կշահենք. մենք բանկին գումար ենք տալիս, նա ավելացնում է իր տոկոսը եւ տալիս վարկառուին: Եթե բանկը սննկանա, ապա գումարը, բոլոր տոկոսներով, վարկառուից անմիջապես կփոխանցվի մեզ: Բանկը միշտ մտածելու տեղիք ունի` սննկանա՞, թե՞ լավ աշխատի»,- ասում է պրն Մուրադյանը:
«Առողջ Սունկ» ձեռնարկությանը վարկը տրամադրվել է 12 տոկոսով: Վարկավորման կանոնները, այդ թվում եւ տոկոսադրույքների ձեւավորումը, իրականացնում է բանկը, եւ այս հարցում ԳՖԿ-ի միջամտությունը սահմանափակված է:
Հայաստանը վարկային ռեսուրսները միջազգային կառույցներից ստանում է շատ ցածր տոկոսադրույքներով` 0.75 տոկոսով: Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամը թույլատրում է վարկերը տրամադրել` ավելացնելով ընդամենը 2 - 4 տոկոս:
Սակայն բանկերը, ավելացնելով իրենց տոկոսները, տոկոսադրույքները հասցնում են մինչեւ 10-12 տոկոս: Առայժմ տոկոսադրույքների սանդղակը միայն բարձրանում է` նախկինում եղել է 8 - 9 տոկոս:
«Խնդիրն այն է, որ բարձրացել են ավանդի տոկոսները` 7-ից հասնելով մինչեւ միջինում 11 տոկոս: Եթե վարկերի տոկոսադրույքները չբարձրանան, ապա վտանգ կա, որ վարկառուն կվերցնի 10 տոկոսանոց վարկ եւ, տնտեսության մեջ ներդնելու փոխարեն, բանկում 11 տոկոսով ավանդ կդնի»,- բացատրում է Արա Մուրադյանը:
Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի շրջանակներում վարկերը տրամադրվում են միայն Տավուշի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Շիրակի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի եւ Արագածոտնի մարզերում:
Համաշխարհային բանկի ծրագիրը թույլ է տալիս ֆինանսավորել Հայաստանի բոլոր մարզերը:
Ի դեպ, վարկերի տրամադրման աշխարհագրության մեջ կան բնակավայրեր, որոնք առհասարակ չեն վարկավորվում, եւ դա դարձել է նորմալ: Պատճառը մեկն է` այդ բնակավայրերի մարդիկ վարկունակ չեն:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը` կառավարությունը հաստատել է մի ծրագիր, որի համաձայն` Գեղարքունիքի մարզի 15 եւ Շիրակի մարզի 44 գյուղական համայնքները վարկավորելու դեպքում պետությունը կվճարի վարկի տոկոսադրույքի 10 տոկոսը: Այս նպատակի համար պետությունն արդեն իսկ ԳՖԿ-ին տրամադրել է 100 մլն դրամ: Հաջորդ տարիներին ծրագրում կներառվեն նոր գյուղական համայնքներ` մարզերի ներսում գյուղատնտեսական ոլորտների զարգացման համաչափությունն ապահովելու համար:

Agricultural Credits are Becoming More Accessible
Armen Sarjanyan, Director of the “Healthy Mushroom” Company says that, “Around 8-10 years ago banks used to laugh at us when we went to them for agricultural loans.” The main reason that loans were refused at the time was that agriculture wasn’t seen as a economically solvent sector.
Today, the Director of the Hrazdan firm that produces mushrooms states that it’s because of loans received in the past two years that the company has grown. Presently, the issuance of credit has been partially resolved as international, state and private institutions are involved in the process.
In 2005 an agreement was signed between the Government of Armenia and the International Fund for Agricultural Development. $8.9 million of the $28 million allocated by the Fund was targeted to agricultural credits.
That same year the “Rural Development Program Implementation Office” (RDPIO) was created within the ROA Ministry of Finance. Soon after, the World Bank allocated $5.2 million as its share to the credit issuance program.
As of 2006, eight banks have been issuing agricultural loans with 8-10% annual interest rates with pay-back periods of up to seven years. Taking into account the peculiarities of the agricultural sector, loan recipients can start paying back the interest after 18 months. The maximum loan available is $150,000.
Ara Muradyan, Director of the Rural Development Office, states that, “$9 million of the above mentioned amounts is already in circulation in various agricultural sectors like horticulture, animal husbandry, fish farming, cheese making and poultry. Every month borrowers pay us back $107,000 which gets ploughed back into new loans.”
“Healthy Mushroom” is the only large-scale firm operating in Armenia producing fresh mushrooms and one of the first to receive a loan from the Rural Development Office. With a loan they received two years ago the firm purchased modern machinery with which to maintain necessary humidity and heat levels.
The firm grows the Agarikon (champignon) and Portobello mushroom varieties in its hot houses. Even though the harvest is up 20% over last year, reaching some 60 tons, the market for mushrooms in Armenia is limited to Yerevan. In the regions outside of Yerevan, expect for what is grown on small garden plots, most people use canned varieties of mushrooms. Last year 1000 tons of such produce was imported into Armenia.
The aim of the company is to satisfy the market demand for fresh mushrooms in Armenia. Mr. Sarjanyan is convinced that the most effective way to invest in this sector is through loans. In the last two years the Rural Development Office has come up with a few new credit issuance mechanisms that guarantee the effectiveness of credit allocation. Thus, all three parties to the credit process, loan recipients, the banks and the RDPIO, profit as a result of this cooperation.
The banks are ultimately responsible for the return of these funds in the eyes of the government, not the individual loan recipients. It doesn’t make a difference whether the recipients pay back the loan or not. The banks are obligated to due so within a certain period of time. The banks of course reserve the right to select who is eligible to get loans. During this period loan requests amounting to some $4-5 million has been refused for a variety of reasons. Also, there has not been one case where a loan recipient couldn’t repay due to bankruptcy.
Mr. Muradyan states, “Such a system has been put in place that if the bank has problems we don’t loose anything, on the contrary, we profit. We allocate funds to the bank which in turn tacks on its own interest and loans it out. If the bank goes under the balance and all the interest is immediately transferred to us from the loan recipient. The bank has nothing to worry about, whether it goes belly-up or not.”
“Healthy Mushroom” received a 12% loan. All credit related mattes, including the agreed upon interest rate, was taken care of by the bank. The role of the RDPIO was limited.
Credit institutions in Armenia receive funds from international organizations at fairly low rates, 75%. The International Fund for Agricultural Development (IFAD) permits loans to be allocated by adding only 2-4%. Banks however, by adding on their rates, raise the interest to 10-12%. Presently, the interest scale is only increasing. In the past it was 8-9%.
Ara Muradyan explains that, “The problem is that deposit rates have gone up from 7% to an average of 11%. If interest rates don’t rise there is a danger that people will take out loans at 10% and reinvest the money in banks paying out 11%.”
Loans allocated by the IFAD are only being granted to the Tavush, Gegharkunik, Lori, Shirak, Syunik, Vayots Dzor and Aragatzotn regions in Armenia. The program of the World Bank allows for all regions of Armenia to receive loan financing.
We should briefly mention that in the geographical breakdown of credit issuance there are certain areas that are refused credit. This occurrence has become an accepted working norm. One of the reasons is that residents of such area are viewed as insolvent or credit risks.
Taking this factor into account the Armenian government has established a program according to which 15 village communities in Gegharkunik and 44 in Shirak will pay the government 10% if issued credit. To this end the government has already allocated 100 million drams to the RDPIO. In the coming years new village communities will be included in the program in order to guarantee symmetrical agricultural development within the various regions in Armenia.