Սյունիքի մարզ է վերադարձել ուրանի ուրվականը
Լեռնաձոր գյուղի բնակիչները, իմանալով, որ շուտով իրենց գյուղում նորից ուրան են փնտրելու, խուճապի են մատնվել` վերհիշելով, թե ինչպես մոտ 40 տարի առաջ գյուղ եկան ռուս երկրաբաններ եւ իրենց բնակավայրի մոտակայքում հայտնաբերեցին ուրանի հանք:
Ի՞նչ պատահեց հետո, եւ ինչո՞ւ 70-ական թթ. դադարեցվեցին ուրանի որոնումները, գյուղի բնակիչների եւ նույնիսկ Խորհրդային Հայաստանի ղեկավարների համար մնաց գաղտնիք: Հանքի մասին բոլոր տեղեկությունները փակվեցին Մոսկվայի արխիվներում:
Երբ այս տարվա փետրվարին ՀՀ բնապահպանության նախարարության եւ ՌԴ «Ռոսատոմ» ատոմային էներգիայի գործակալության միջեւ ստորագրվեց հուշագիր Հայաստանում ուրանի հանքավայրերի երկրաբանական հետախուզման, արդյունահանման եւ վերամշակման ոլորտում համագործակցության մասին, Լեռնաձորում հառնեցին ուրանի հանքի հետ կապված ու արդեն մոռացված պատմությունները:
75-ամյա լեռնաձորցի Ալեքսեյ Հակոբյանը հիշում է այն տարին, երբ գյուղ եկան ռուս երկրաբանները: Նրա հիշողությունները շատ լավ են արտացոլում այն տարիների գաղտնիության մթնոլորտը: «Մենք բան չիմացանք: Հիշում եմ, որ երբ ռուսները բացեցին հանքը, նրանցից մեկ կամ մի քանի հոգի մահացավ: Դրանից հետո հանքի փոսի մեջ մի գիշերում բետոն լցրեցին, մահացածներին տարան Մոսկվա, ու ամեն ինչ վերջացավ»,- պատմում է նա: Այս պատմության բազմաթիվ պատումներն էլ սարսափ են ներշնչում բնակիչներին այն ամենի հետ կապված, ինչ վերաբերում է ուրանին: Իհարկե, ոչ մեկը ստույգ չգիտի, թե ի՞նչ էր իրականում պատահել, եւ ինչի՞ց են մարդիկ մահացել:
Սյունիքում ուրանի հանքի պատմության մեջ լույս սփռեց «Ռոսատոմ» գործակալության ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոն: Հուշագրի ստորագրման ժամանակ նա հայտարարեց, որ 70-ական թթ. մոսկովյան արշավախումբը հայտնաբերել էր մոտ 30.000 տոննա ուրան: Այդ ծավալի պաշարը համարվում է միջին մեծության հանք: Մի քանի ամիս անց` ապրլին, ՀՀ բնապահպանության նախարարության եւ Ռուսաստանի «Ատոմռեդմեդզոլոտո» ԲԲԸ-ի միջեւ կնքվեց պայմանագիր Հայաստանում ուրանի հանքավայրերի ուսումնասիրության եւ շահագործման աշխատանքների կատարման համար համատեղ ձեռնարկություն հիմնելու մասին:
Այդ ժամանակ էլ Բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը հայտարարել էր, որ հետախուզական աշխատանքները կսկսվեն այս տարվա սեպտեմբերին, սակայն մինչեւ հիմա տեղանքի հետազոտում Լեռնաձորում չի սկսվել: Լեռնաձորի համայնքապետ Ստեփան Պետրոսյանի տունը գտնվում է ուրանի հանքից մի քանի մետր հեռավորության վրա: Նա նոր տուն է կառուցում եւ, ամեն անգամ ԶԼՄ- ներով լսելով իր համայնքի հետ կապված միջկառավարական պայմանագրերի ու հուշագրերի ստորագրման մասին, մեղմ ասած, շփոթության մեջ է հայտնվում:
«Պաշտոնապես ինձ ոչինչ չեն հայտնել, մինչդեռ ուսումնասիրման տեղանքը ներառում է Լեռնաձոր, Փուխրուտ եւ Կաթնառատ գյուղերը, որոնց հողերը պատկանում են Լեռնաձոր համայնքին: Մինչեւ հիմա ոչ մի հետազոտող չի եկել եւ չի ուսումնասիրել»,- ասում է համայնքապետը: Գյուղի բնակիչներն ու բնապահպանները դեմ են ուրանի հանքի շահագործմանը: Առաջինները վախենում են ուրանից` ցանկացած վիճակում, երկրորդները դեմ են առհասարակ եւս մեկ հանքի բացմանը մի մարզում, որտեղ արդեն իսկ գտնվում են Հայաստանի հանքարդյունաբերության ամենախոշոր օջախները (Քաջարան, Կապան, Ագարակ) ու ամենամեծ պոչամբարները (Արծվանիկ, Ողջի, Դարազամի, Գեղանուշ):
Ուրանի ծրագրի նախաձեռնողները հանքի շահագործման նպատակահարմարությունը պայմանավորում են տնտեսական շահերով: 2006 թ. միջազգային շուկայում 1 կգ ուրանն արժեր 36 ԱՄՆ դոլար, այս տարվա հունվարի տվյալներով՝ այն բարձրացել է մինչեւ 86 ԱՄՆ դոլար 1 կգ-ի համար: Միջազգային շուկայում գների աճը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ աշխարհում փոխվում են ատոմային էներգիայի վերաբերյալ մոտեցումները:
Նույնիսկ էներգակիրներով հարուստ Իրանն ու Միացյալ Արաբական Էմիրությունները զարգացնում են ատոմային էներգիա ստանալու ծրագրերը: Ատոմային կայան կառուցելու մտադրություն է հայտնել նաեւ Ադրբեջանը, որն արդեն իսկ մտածում է էներգիայի ապահովման մասին, երբ երկրում կպակասեն գազի ու նավթի պաշարները:
Հայաստանի ատոմակայանը կաշխատի մինչեւ 2016 թ., իսկ նորն ավելի շատ ռեսուրսներ կպահանջի, որպեսզի կարողանա ապահովել Հայաստանում էներգիայի մեծացող պահանջարկը (2025 թ. Հայաստանում էներգիայի պահանջարկը, Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության տվյալներով, կկազմի մոտ 10 մլրդ կվտ մեկ ժամում):
Ուրանի ծրագրի ռուսական եւ հայկական կողմերը պնդում են, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման դեպքում էկոլոգիական վնասը նվազագույն է: Ըստ մասնագետների կանխատեսումներիգ՝ուրանի պաշարները Հայաստանում տատանվում են 10-60 հազար տոննայի սահմաններում: ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Սերգեյ Գրիգորյանն ուրանի թաքնված հանքավայրերի որոնման եւ կիրառման երկու հայտնագործությունների հեղինակ է:
Նա ասում է, որ ուրանը հետազոտության փուլում վտանգավոր չէ, այն սկսում է ճառագայթել միայն հարստացումից հետո: Իսկ պաշտոնական աղբյուրները բազմիցս հայտարարել են, որ ուրանի հարստացում Հայաստանում չի կատարվի. հայկական կողմն արդեն պատրաստակամություն է հայտնել արդյունահանված ուրանը հարստացնել Ղազախստանի եւ Ռուսաստանի կողմից Անգարսկում 2007թ. հիմնադրված ատոմային կենտրոնում:

The Specter of Uranium Once Again Hangs Over Syunik
In February of this year, when a memorandum was signed i between the ROA Ministry of Nature Protection and  “Rosatom”, the Russian State Nuclear Energy Corporation, regarding cooperative geological exploration, production and reprocessing in the Armenian uranium sector, stories linked to the uranium mine, long since forgotten, began to resurface in Lernadzor.
Aleksei Hakobyan, a 75 year-old Lernadzor resident remembers the year when the Russian geologists came to the village. His recollections perfectly reflect the atmosphere of secrecy that dominated during those years.
Mr. Hakobyan recounts, “We didn’t know anything. All I remember is after the Russians opened the mine, one or a few of them died. After that, in the course of one night, the mine opening was plugged up with cement. They took the corpses back to Moscow and everything came to an end.”
The countless retelling of this story has instilled fear into the hearts of residents whenever uranium is mentioned. Suffice to say, no one knows what actually happened back then and what caused the death of the geologists.
Sergey Kiriyenko, the President of “Rosatom”, shed some light on the history of the Syunik uranium mine at the memorandum signing ceremony when he stated that the 1970’s Russian exploration team uncovered a mine containing some 30,000 tons of uranium. In the uranium sector, this is considered to be a medium-sized mine.
In April, a few months after the memorandum signing, a contract was penned between the ROA Ministry of Nature protection and the Russian mining company “ARMZ Uranium Holding” to take preparatory steps towards joint research and operation of uranium mines in Armenia.
At the time ROA Minister of Nature Protection, Aram Harutyunyan, stated that exploratory work would begin by September of this year. No such work however has begun in Lernadzor as yet.
The house of Lernadzor Mayor Stepan Petrosyan is located a stone’s throw away from the mine. He is building a new home and every time he hears reports in the media regarding the inter-governmental contracts and memorandums being signed, he’s thrown into a state of confusion.
Mayor Petrosyan relates that, “ Officially, they tell me nothing whilst the area of exploration includes the villages of Lernadzor, Poukhrut and Katnarat and those lands belong to the community of Lernadzor. I haven’t seen one researcher till now.”
Environmentalists and village residents are opposed to the operation of the mine. Residents are fearful of uranium, whatever the case, while environmental activists oppose the opening of yet another mine in Syunik, a Marz (Region) that is already home to many of the largest mining operations in Armenia (Kajaran, Kapan, Agarak) and the largest tailing dams (Artzvanik, Voghtchi, Darazami, Geghanoush).
The rise in international market prices is based on the factor of changing approaches regarding the use of nuclear energy. Even energy rich nations like Iran and the United Arab Emirates are developing plans to harness nuclear energy. Even Azerbaijan, already thinking about its long-term energy security, has expressed a desire to build a nuclear power plant in preparation for the day when its oil and gas reserves are drawn down. Armenia’s current atomic power plant will operate till 2016v and the proposed new one will demand much more raw material in order to meet the growing energy demands of the country. (According to the forecasts of the Ministry of Energy and Natural Resources the energy demand of Armenian in 2025 will equal about 10 billion kilowatts per hour.)
The Russian and Armenian partners in the uranium project claim that with the implementation of modern technologies, any environmental damage will be minimal.
Sergey Grigorian, a member of Armenia’s National Academy of Sciences, is the author of two research papers on the location and operation of concealed uranium mines. The Academician states that uranium doesn’t pose a threat in the exploratory phase and only gives off radiation after being enriched.
Official sources have repeatedly claimed that uranium enrichment will not occur in Armenia. The Armenian party in the uranium project has already expressed a readiness to have the exported uranium processed at the Angarsk Enrichment Plant, a joint Russian-Kazakhstan venture constructed in 2007.