Թուրքիան շարունակում է ժխտել
Նախորդ շաբաթները ցույց տվեցին, որ Հայոց Ցեղասպանության հիմնահարցը շարունակում է մնալ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը խոչընդոտող գործոններից մեկը: Թեեւ վերջին շրջանում հայ-թուրքական փոխգործակցությունը կարծես վկայում էր այն մասին, որ Թուրքիան եւս Ցեղասպանության հարցը այլեւս չի դիտում որպես հարաբերությունների կարգավորման նախապայման:
Սակայն Բարաք Օբամայի` Միացյալ Նահանգների նոր նախագահ ընտրվելու հանգամանքը նոր մեկնաբանությունների առիթ տվեց. իր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Օբաման, ինչպես հայտնի է, Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչելու խոստում տվեց, ավելի ուշ հաստատեց իր խոստումը պահելու պատրաստակամությունը:
Թուրքիայի վարչապես Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը դեռեւս ամերիկյան ընտրություններից առաջ Բարաք Օբամային նույնիսկ անվանել էր «դիլետանտ քաղաքականության մեջ»` Հայոց Ցեղասպանության մասին իր հայտարարությունների համար:
Թուրք քաղաքական գործիչները, ինչպես եւ թուրքական մամուլը, անհանգստությամբ արձագանքեցին Օբամայի հայտարարություններին` կոչ անելով Միացյալ Նահանգներին հետ կանգնել նման քայլից. չէ՞ որ Թուրքիան այժմ հանդես է գալիս տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ապահովման սեփական նախաձեռնություններով եւ մտադիր է ուղիղ հարաբերություններ պահպանել Հայաստանի հետ:
Վարչապես Էրդողանը, երկու շաբաթ առաջ Նյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանում «Թուրքիայի դերը ապագան ուրվագծելու գործում» վերնագրով իր ելույթի ժամանակ նշելով, որ Թուրքիան եւ Միացյալ նահանգները «բացասական ժամանակաշրջան» են ունեցել 2007թ.-ին Իրաքի հյուսիսից եկող ահաբեկչական հարձակումների եւ «1915թ. իրադարձությունների» հայկական պնդումների պատճառով, հույս է հայտնել, որ ամերիկյան նոր ադմինիստրացիան «հաշվի կառնի Թուրքիայի զգայունությունը կենսական նշանակության հարցերի հանդեպ»:
Էրդողանը Ամերիկայի հայկական լոբբիի ջանքերը անվանել է «էժանագին»: «Ես հուսով եմ, որ ԱՄՆ նոր ադմինիստրացիան հաշվի կառնի Թուրքիայի ջանքերը: Արդարացի չէ դատողություններ անել` հենվելով նման էժանագին քաղաքական լոբբիի վրա»,- նշել է նա:
Իր ելույթի ժամանակ Թուրքիայի վարչապետը եւս մեկ անգամ բարձրաձայնեց թուրքական կողմի առաջարկը` ստեղծել Ցեղասպանությունն ուսումնասիրող պատմաբանների հայ-թուրքական համատեղ հանձնաժողով: «Մեր առաջարկը դեռ սեղանի վրա է: Եկեք թողնենք դա պատմաբաններին,- կոչ աչեց Էրդողանը:- Մենք բացել ենք մեր արխիվները, եւ հայերը եւս պետք է բացեն իրենց արխիվները: Մինչ այսօր մենք ուսումնասիրել ենք 1 մլն փաստաթուղթ»:
Էրդողանի այս առաջարկը առաջին անգամ հնչեցվեց դեռ 2005թ.-ին, ինչը, փաստորեն, այն ժամանակ մերժվեց Երեւանի կողմից:
«Այն ժամանակաշրջանի թուրքական արխիվները թեեւ ցուցադրաբար բաց են, այնուամենայնիվ, խիստ գրաքննության տակ են, իսկ այն գիտնականները, ովքեր ուսումնասիրում են Ցեղասպանությունը, վերահսկվում եւ ահաբեկվում են Թուրքիայի անվտանգության ծառայությունների կողմից. դրա մասին են վկայում այն գիտնականները, ովքեր փորձել են հետազոտել Հայոց Ցեղասպանությունը Թուրքիայի արխիվներում»,- նշում է «Ասպարեզը»:
Ամերիկայի հայոց ազգային հանձնաժողովի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի կարծիքով՝ պատմաբանների հանձնաժողովի գաղափարի վերաբացումը Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության մերժողականության քարոզարշավի եւս մեկ մարտավարությունն է: Ըստ նրա` այս առաջարկությունն ընդհանրապես հակասության մեջ է մտնում հայտնի 301 հոդվածի հետ, որով Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ անկեղծ դատողությունները Թուրքիայիում դատական կարգով հետապնդելի վիրավորանք են համարվում:
Նախանցած երկուշաբթի գերմանական Frankfurter Allgemeine Zeitung թերթին տված հարցազրույցում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, նշել է, որ նման հանձնաժողով ստեղծելու անհրաժեշտություն բացարձակապես չկա. «Մենք չենք կարծում, որ դրանով հնարավոր կլիներ որևէ բանի հասնել: Մենք ցանկանում ենք առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել երկու երկրների միջև, բացել սահմանները, այնուհետև միջկառավարական գործընթացի մակարդակով կարող ենք քննարկել հարևան երկրներին վերաբերող բոլոր հարցերը: Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը մենք նախապայման չենք համարում հարաբերությունների հաստատման համար: Մենք ցանկանում ենք վերջինս, բայց՝ ոչ ամեն գնով»:
Ավելի մեծ աղմուկ հանեց Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Վեչդի Գյոնյուլի հայտարարությունն այն մասին, որ եթե հույներն ու հայերը դեռեւս ապրեին երկրում, Թուրքիան չէր լինի այն ազգային-պետությունը, որպիսին հիմա է: Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը այս մասին հայտարարեց նոյեմբերի 10-ին Բրյուսելում թուրքական դեսպանատանը` Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի մահվան տարելիցի միջոցառման ժամանակ:
«Եթե հույներ լինեին Էգեյանում եւ հայեր Թուրքիայի շատ շրջաններում այսօր, կլինե՞ր, արդյոք, դա նույն ազգային-պետությունը: Ես չգիտեմ, թե ինչ բառերով կարելի է բացատրել բնակչության փոխատեղման կարեւորությունը, բայց եթե նայեք գործի նախկին իրավիճակին, այդ կարեւորությունը պարզ կլինի»,- նշել է Գյոնյուլը: Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը նկատի ուներ հայտնի «մեծ փոխատեղումը» Թուրքիայի եւ Հունաստանի միջեւ: Այն նախատեսվել էր 1923թ. Լոզանի հաշտության պայմանագրով: Դրա արդյունքում տեղահանվեց մոտավորապես 2 մլն մարդ, որից 1.5 մլն հույն հարկադրված լքեց իր հայրենիքը Փոքր Ասիայում:
Նախարարն իր ելույթում նաեւ ակնարկեց, թե Հայաստանն աջակցում է Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցությանը (PKK): «Մենք չենք կարող ժխտել, որ այն մարդիկ, ովքեր իրենց համարում են այս ազգի կառուցման եւ հատկապես բռնի գաղթի զոհեր, ներդրում ունեն հարավարեւելյան Անատոլիայում տեղի ունեցող պայքարում»,- նշեց նա:
Վեչդի Գյոնյուլի այս հայտարարությանն արձագանքեցին 40-ից ավել թուրքահայեր վարչապետ Էրդողանին ուղղած իրենց բաց նամակում` նախարարի մեկնաբանությունները որակելով որպես «էթնիկ զտման եւ հանցագործության գովաբանում»: Նամակի տակ ստորագրել են նաեւ մի շարք թուրք մտավորականներ` այդ թվում նաեւ Թաներ Աքչամը:
Նամակում նշվում է, որ Գյոնյուլի դիտողությունները հակասում են Թուրքիայի Սահմանադրությանը, որում ասվում է, որ Թուրքիայի յուրաքանչյուր քաղաքացի թուրք է:
«Շատ դժվար է հասկանալ, եթե խոսում ենք թուրքական ազգի մասին, ինչո՞ւ հայերը եւ հույները (ոչ մուսուլմանները) չեն կարող լինել այս ազգի մի մասը, երբ քրդերը, արաբները եւ ալբանացիները (մուսուլմանները) կարող են: Որքանո՞վ է այս մտածողությունը, որն ընդգծում է, որ կրոնական միասնություն է անհրաժեշտ ազգ լինելու համար, համատեղվում ժամանակակից օրենքի պետության հետ»,- հռետորական հարց է տրվում նամակում:
Պաշտպանության նախարարի այս մեկնաբանություններին արձագանքեցին նաեւ հունական կողմից: Հունաստանի ԱԳՆ խոսնակ Գեորգ Կումուտսակոսը հայտնեց, որ Թուրքիայում հունական եւ հայկական համայնքների ոչնչացումը հրամայական էր արդի թուրքական ազգային պետության ստեղծման գործընթացում: «Թուրքիայի պաշտպանության նախարարի կողմից արված հայտարարությունները առնվազն դժբախտություն են: Նման հայտարարությունները անընդունելի եւ վտանգավոր են, եւ պետք է թողնված լինեին մութ անցյալում, որին եւ պատկանում են»:
Բացասական արձագանքներ եղան նաեւ թուրք մտավորականության կողմից: Ստամբուլի Բիլգիի համալսարանի քաղաքագիտության պրոֆեսոր Սոլի Օզելը Hurriyet Daily News & Economic Review -ին հայտնել է, որ «80 տարի անց այդ քայլը (բնակչության փոխատեղումը-հեղ.) հանգեցրեց Թուրքիայի սոցիալական եւ մշակութային աղքատացմանը»:
Պրոֆեսոր Բասկին Օրանի խոսքերով՝ հույների եւ հայերի տեղահանումը Անատոլիայից հետաձգեց Թուրքիայի արդյունաբերականացումը առնվազն 50 տարով` տնտեսական տեսանկյունից, իսկ էթնիկ եւ կրոնական զտումները վերացրեցին Թուրքիայի բազմակարծությունը` քաղաքական առումով:
Վեչդի Գյոնյուլը ատիպված էր հրապարակային հայտարարություն անել` պնդելով, որ իր խոսքերը սխալ են հասկացվել:
Վերջին շրջանում Թուրքիայի հասարակական-քաղաքական կյանքում ավելի շատ են խոսում Ցեղասպանության մասին: Դեռեւս մի քանի շաբաթ առաջ ազատական Taraf թերթում հետաքրքիր հոդված էր հեղինակել Իզմիրի մոտ գտնվող Օդեմիշի դատավոր Ֆարուկ Օզսուն: Դատավորը մասնավորապես խիստ քննադատության է ենթարկում 301 հոդվածը, իսկ Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ Թուրքիայի պաշտոնական գծի հետեւորդներին անվանում «կույր հայրենասերներ»:
Անդրադառնալով վերջերս շվեյցարական դատարանի կողմից Հայոց Ցեղասպանությունը մերժելու համար երեք թուրքերի դատապարտմանը՝ Օզսուն նշում է, որ Շվեյցարիան ոչ թե սահմանափակել է խոսքի ազատության իրավունքը, այլ պաշտպանել մարդկային արժանապատվությունը` հարգելով նահատակների հիշատակը: Ընդունելով, որ ցեղասպանության մերժումը ցեղասպանության շարունակությունն է, թուրք դատավորը նշում է, որ Շվեյցարիան պարզապես թույլ չի տվել, որ «զոհերը երկրորդ անգամ նահատակվեն»:
Սա, թերեւս, առաջին անգամն է, երբ գործող դատավորը նման քննադատությամբ է հանդես գալիս: Հայոց Ցեղասպանության, հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ վերջերս ծավալված քննարկումները ակնհայտ առաջընթաց են Թուրքիայի հասարակական-քաղաքական կյանքում: Նման քննարկումները անխուսափելիորեն կբերեն հարցի վերաբերյալ բազմակարծության ձեւավորմանը եւ չարաբաստիկ 301 հոդվածի վերացմանը: Եվ գուցե այս դեպքում եւս հայերն իրենց ներդրումն ունենան այն գործում, ինչին ձգտել են հասնել բոլոր ժամանականերում Թուրքիայի հայազգի քաղաքացիները` Թուրքիայի ժողովրդավարացմանն ու զարգացմանը:

Turkey Continues its Policy of Denial
The previous weeks have shown that the question of the Armenian Genocide remains one of the factors impeding the normalization of Armenian-Turkish relations. This, even though the joint Armenia-Turkish collaboration in the recent period would seem to testify to the fact that for Turkey the Genocide issue is no longer viewed as a precondition for the normalization of relations.
However, the consequence of the election of Barack Obama as the new U.S. President has given rise to new commentary. During his pre-election campaign Obama, as widely noted, made promises to recognize the Armenian Genocide and later confirmed his willingness to keep his promise.
Even before the U.S. elections, Turkish Primes Minister Recep Tayyip Erdogan went so far as to call Obama “a political dilettante” for his statements on the Armenian Genocide.
Turkish political players and the Turkish press reacted to Obama’s statement with a sense of unease and called on the U.S. to pull back from such moves for isn’t it true that Turkey is now coming across with its own initiatives to safeguard peace and stability in the region and intends to maintain direct relations with Armenia.
Two weeks ago in New York’s Columbia University Prime Minister Erdogan in a speech entitled “Turkey’s role in shaping the future” where he noted that Turkey and the Unit5ed States had a negative period in 2007 due to terrorist attacks emanating from the north of Iraq and due to Armenian claims surrounding the events of 1915 and expressed the hope that the new American administration would take into account Turkish sensitivities on matters of vital import.
Erdogan termed the efforts of the Armenian lobby in America as “cheap” and noted that, ““I hope the new U.S. administration would take into account Turkey’s efforts. It is not fair to make a judgment upon such cheap political lobbying.”
During his speech the Turkish PM once again voiced the Turkish proposal to create a Joint Conference on the Genocide comprised of Turkish and Armenian historians. «Our proposal is still on the table. Let\'s leave the issue to the historians» declared Erdogan. «We have opened our archives and the Armenians must do the same. To date, we have studied over one million documents.» Erdogan first made this proposal back in 2005 and it was essentially refused by Yerevan.
The newspaper Asbarez notes that while the Turkish archives appear to be open they still remian under heavy censorship and those experts who reserach thye genocide are followed and menaced by Turkey\'s Security Services.
In the opinion of Aram Hamparian, Executive Director of the Armenian Assembly of America, the renewed call for a conference of historians on the part of Turkey is just another tactic in its campaign of genocide denial. In his view, this proposal essentially comes into conflict with Article 301 which is used to label all sincere discourse on the Armenian Genocide that takes place in Turkey as «injurious» and prosecutable in the Turkish court system.
Armenian President Serzh Sargsyan in a recent interviw with the Frankfurter Allgemeine Zeitung newspaper, when answering a reporter\'s question, noted that there was absolutely no necessity to create such a commission. «We didn\'t believe that such a move would lead anywhere. We want to establish diplomatic relations between the two countries without any preconditions, to open the borders and then will we be able to discuss all issues relating to neighboring countriesd on an intergovernmental level. We do not view the recognition of the Genocide by Turkey as a precondition for the establishment of relations. We desire such a thing but not at all costs.”
What created much more of an uproar was the statement by Turkey’s Defense Minister Vecdi Gonul where he questioned whether "If Greeks continued to live in the Aegean and Armenians continued to live in many places in Turkey, I wonder whether there would be today\'s nation-state," The Turkish Defense Minister mad the statement during ceremonies at the Turkish Embassy in Brussels marking the death of Mustafa Kemal Ataturk. "I don\'t know how to tell you about the importance of this exchange. But if you look at the old balances, the importance of this would very clearly arise," he added. The 1923 exchange of populations between Greece and Turkey involved some two million people, of whom 1.5 million were Greeks and were forced to leave their homeland in Asia Minor in a treaty promoted and overseen by the international community as part of the Treaty of Lausanne.
In his statement the Defense Minister alluded to the fact that Armenia assists the KPP, “We cannot deny that those people who consider themselves victims of the establishment of this nation and particularly subject to forced exile have played a role in the struggle taking place in southeastern Anatolia.”
More than 40 Turkish Armenians responded to this statement of Vecdi Gonul by issuing an open letter to Prime Minister Erdogan labeling the remarks of the Defense Minister as “praise for ethnic cleansing and criminal acts.” A few Turkish intellectuals also signed the open letter including Taner Akcam.
In the letter it is noted that the observations of Gonul contradict the Turkish constitution in which it is stated that every citizen of Turkey is a Turk. The letter rhetorically asks, “It is hard to understand that when we are talking about the Turkish nation, why Armenians and Greeks (non Muslims) can’t be part of that nation when Kurds, Arabs and Albanians (Muslims) can be. To what extent does the mentality stressed that there must be religious unity in order to form a nation actually correspond to the current law of the state?”
The statement by the Defense Minister also elicited a reaction by the Greeks. George Koumoutsakos, the Greek Foreign Ministry spokesperson stated that the destruction of the Armenian and Greek communities in Turkey was an imperative in the process of the creation of the modern Turkish state.
Negative reactions also came from various Turkish intellectuals. Soli Ozel a Professor of International Relations at Bigli University in Istanbul stated to Hurriyet News & Economic Review that 80 years later, the population transfer had led to the impoverishment of Turkey’s society and culture. Professor Ozel stated that that the eviction of Armenians and Greeks from Anatolia postponed the industrialization of Turkey by some fifty years, from an economic point of view and that due to ethnic and religious cleansing the variety of thought in Turkey had been erased. Vecdi Gonul was forced to issue a public statement noting that his comments had bee misconstrued.
During the recent period, the Genocide has been more frequently discussed in the social and political life of Turkey. A few weeks ago in the liberal newspaper Taraf, there appeared an interesting article penned by Judge Faruk Ozsun. In the article he severely criticized Article 301 and labeled the supporters of the official line of Turkey regarding the Armenian Genocide as “blind patriotism”.
Commenting on recent guilty charges levied against three Turks in Switzerland for denying the Armenian Genocide Judge Ozsun comments that Switzerland, rather than restricting their right to freedom of speech, defended human dignity, by honoring the memory of the victims. Accepting that the denial of genocide is a continuation of genocide, the Turkish judge noted that Switzerland merely didn’t allow “for the victims to be sacrificed a second time.”
This is perhaps the first time than a presiding judge has expressed such criticism. The recent discussions of the Armenian Genocide and Armenian-Turkish relations that have occurred are clearly a step forward in the life of Turkey’s society and politics. Such discussions will inevitably lead to the creation of a variety of thought regarding the issue and the removal of that ill-fated Article 301. And perhaps this time as well Armenians will have their input in the process, something that they have always strived to do as ethnic Armenian citizens of Turkey, in the name of Turkey’s democratization and development.