«Մկները մեզ ուտում են... ոչ մեկ ուշադրություն չի դարձնում»,-ասում է կիրովաբադցի Ալվինան
1989 թվականի հունվարի 27-ն էր, երբ Ավլինա և Օնիկ Անանյանները իրենց երեխաների հետ եկան Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Կութ գյուղում հաստատվելու: 55-ամյա Ալվինան կիրովաբադցի աղջիկ է, հարս է գնացել Խանլարի շրջանի Գետաշենի մոտ գտնվող «101» կոչվող ավան: Նույն ավանից Կութ է տեղափոխվել ևս 10 փախստական ընտանիք:
«Շատ լավ ենք ապրել, ով էր ասում` աչքիդ վրա ունք կա: Էս Ղարաբաղի հարցը որ որոշեցին, տենց էլ կռիվները սկսվեցին,-հիշում է Ալվինան,-կմորթեին, եթե չգայինք: Ցերեկը գնում էին հայերի տներին խաչ դնում, որ գիշերը իրենց գործը տեսնեն: Ես իմ էրեխեքը վերցրել եմ, փախել, իսկ Գետաշեն շատ են սպանել կացնով»:
Ալվինայի ամուսինը Ադրբեջանում ատաղձագործ է եղել, հետո «գյուղսովետում» քարտուղար, զուգահեռ մեկ կով են պահել և այդպես նորմալ ապրել են: Երբ սկսվել են «խառը ժամանակները», ծանոթները խորհուրդ են տվել մեկնել Կութ գյուղ, որտեղ թուրքերի թողած դատարկ տներ են մնացել: Անանյաններն այդպես էլ արել են. եկել ու թուրքերից մեկի տանն են հաստատեվել, որը, սակայն, այլ սեփականատեր ունի: Չնայած արդեն 22 տարի է` այդտեղ են ապրում, բայց ամեն օր Անանյանները սպասում են, որ տանտերը կարող է գալ և վտարել իրենց:
Անանյանները երեք դուստր և մեկ որդի ունեն, որոնց արդեն ամուսնացրել են: Որդին գնացել է տատի հետ ապրելու, որովհետև տունը, որտեղ Անանյաններն ապրում են, վթարային է և գոմ չկա: Որպեսզի մկները չներխուժեն տուն, Ալվինան բուրդ կամ այլ իրեր է մտցնում անցքերի մեջ: «Էսի տուն ա, ստե մի ժամ չես կարա մնաս, որտեղ կանգնում ես, ընկնում ես: Ստե սաղ ծակ է, փլված է: Մկները մեզ ուտում են,-դժգոհում է տիկին Ալվինան,-մարզպետի վրա գրել եմ, ասել են, եթե ուրիշի սարքենք, ձեզ էլ ընդառաջ կբերենք: Էլ չգիտեմ` ում վրա գրեմ»:
Ալվինան ասում է` որպեսզի Կութում կարողնաս նորմալ ապրել, պետք է շատ անասուններ պահես. «Ստե լավն էն է, որ առողջություն ունենաս, սարերն ապրես, կովեր պահես, բայց իմ թղթերը բերեմ, կտեսնեք, համ զոբ ունեմ, համ կիստա, կանացի օրգաններս սաղ ճղել հանել են: Տարին 12 ամիս պիտի ծախես տանես բժիշկներին տաս: Խեղճ էրեխես 3 երեխա ունի, իրա՞ ընտանիքը պահի, թե՞ ինձ պահի, դեռ սկեսուրս էլ կենդանի է»:
Նախորդ վիրահատության ժամանակ Ալվինային «Վորլդ Վիժըն» կազմակերպությունն է օգնել, գումար է տրամադրել: Ամուսինը նույնպես առողջական խնդիրներ ունի, չի կարող աշխատել. ողնաշարի վրա «գրիժա» կա, ողնաշարն էլ կոտրված է, 2000 դոլար են ուզել, որ վիրահատեն:
Ալվինա Անանյանին կես դրույքով գյուղապետարանի հավաքարար են նշանակել, դեռ մեկ ամիս է` աշխատում է: Ամսական 17 հազար դրամ պետք է ստանա: Ալվինան ուզում է տուն ունենալ` գոնե մեկ սենյակ, որ ամուսնու հետ ապրեն, մինչև թոշակի անցնելը: Ասում է` գյուղում այլևս պիտանի չեն:
«Ոչ մեկն ուշադրություն չի դարձնում: Արդեն էնքան խոսացել ենք, չենք էլ ուզում էդ մասին խոսալ: Ասում են` մաղարիչ պիտի տալ, իսկ մենք նույնիսկ գոմ սարքելու փող չունենք, ուր մնաց մաղարիչ»,-ավարտում է Ալվինա Անանյանը:

"В доме полно мышей.... но никому до этого нет дела",- говорит Альвина из Кировабада
27 января 1989 года Альвина и Оник Ананяны вместе с детьми обосновались в приграничном селе Кут Гегаркуникской области. Альвина, которой сейчас 55 лет, вышла замуж и переехала в поселок под названием 101, рядом с селом Геташен Ханларского района. Из этого поселка в Кут переселилось еще 10 семей беженцев.
"Жили очень хорошо, никто нас не обижал. Как только решили вопрос Карабаха, начались боевые действия,- вспоминает Альвина. – Если бы мы не переехали, нас бы зарезали. Днем ходили по улицам и ставили на домах армян кресты, чтобы ночью делать свои дела. Я забрала детей и бежала. А в Геташене многих зарубили".
В Азербайджане муж Альвины был плотником, потом работал секретарем в сельсовете. У них была еще и корова, жили нормально. Когда начались "смутные времена", знакомые посоветовали переехать в село Кут, где остались заброшенные дома азербайджанцев. Ананяны так и поступили: приехали и обосновались в одном из домов азербайджанцев, у которого, однако, был другой владелец. И хотя в этом доме Ананяны живут уже 22 года, однако каждый день они ждут, что владелец может придти и выгнать их.
У Ананянов трое дочерей и один сын. Дочери замужем, сын женат. Вместе с женой он живет у бабушки, потому что дом, где поселились Ананяны, аварийный и не имеет хлева. Чтобы мыши не забирались в дом, Альвина заделывает щели шерстью или другими предметами. "Разве это дом, куда ни встанешь – пол проваливается, полно мышей,- жалуется Альвина. – Написала руководителю администрации, там сказали, что если построят другой дом, то нам выделят жилье. Не знаю, к кому еще обращаться".
По словам Альвины, чтобы в Куте жить нормально, нужно держать скот. "Если иметь здоровье, можно жить в горах, держать коров. Но я могу показать медицинские справки – у меня и щитовидка, и киста, все женские органы удалены. Весь год нужно что-то продавать, чтобы платить врачам. А у моего сына трое детей, что ему, бедному, делать – детей содержать или меня? Еще и моя сверковь жива".
В последний раз Альвине помогла организация "Ворлд Вижн" - дала деньги на операцию. У мужа тоже проблемы со здоровьем: грыжа позвоночника, перелом позвоночника, из-за чего он не может работать. За операцию попросили 2000 долларов.
Альвина Ананян уже месяц работает на полставки уборщицей в сельской администрации. В месяц будет получать 17 тысяч драмов. Альвина хочет иметь дом, хотя бы одну комнату, чтобы жить с мужем, пока не выйдут на пенсию. Говорит, что для сельской работы они уже не пригодны.
"Никто внимания не обращает. Столько нам обещаний давали, не хочу даже об этом говорить. Сказали, нужно дать магарыч. А у нас на строительство хлева нет денег, не то что на магарыч",- жалуется Альвина Ананян.