«Խոսքի իրավունք». ՊՆ-ն գիտեր խելագարության հասցված զինվորի մասին, բայց կոծկել է
Երեկ համացանցում կայծակի արագությամբ տարածվեց խելագարության հասցված զինվորի մասին սահմռկեցուցիչ տեսանյութը: Այնուհետև պաշտպանության նախարարությունը մի դիրքորոշում ընդունեց, համաձայն որի՝ ինքը, իբր, կատարվածի մասին տեղեկացել է այդ տեսանյութից:
Մինչդեռ Ասկերանի զորամասի հրամանատարը պարտավոր էր այդ դեպքը ներկայացնել ռազմական ոստիկանությանը։ Վերջինս այդ մասին պիտի հաղորդում ներկայացներ ՊՆ-ի քննչական վարչություն և զինվորական դատախազություն:
Հասկանալի է, որ այդ դեպքը փորձել են կոծկել և «Չենք լռելու» նախաձեռնության կողմից տեսանյութը տարածվելուց հետո ստիպված են եղել արագ ծառայողական քննություն սկսել ու հայտարարել, որ քրեական գործ է հարուցվել:
Ավելին, պաշտպանության նախարարությունը տեղյակ է եղել Ասկերանի զորամասում ծառայող Հովհաննես Վարդանյանի խելագարության մասին Հելսինկյան ասոցիցիա իրավապաշտպան կազմակերպության օգոստոսի 31-ին ՀՀ Պաշտպանության նախարարին հղած դիմումից, որում անդրադարձ է կատարվել Հովհաննես Վարդանյանի դեպքին:
Դրանից բացի՝ «Խոսքի իրավունքը» համարում է, որ եթե Հովհաննեսը հոգեկան անառողջ վիճակ ունեցել է ավելի վաղ՝ նախքան բանակ գնալը, ապա դա պարտավոր էր բացահայտել զինվորական հանձնաժողովը: Ժառանգականությունը հենց այնպես չէր կարող գլուխ բարձրացնել բանակում:
Այս ամենից հետո ՊՆ-ն ձև է բռնել, թե, իբր, տեղյակ չէր Վարդանյանի դեպքի մասին: Սա ևս մեկ ապացույցն է, որ Հայկական բանակը առողջացման կարիք ունի:

"Право на слово": в МО знали о доведенном до потери рассудка солдате, но молчали
В сети вчера с молниеносной скоростью распространился ужасающий видеоролик о доведенном до потери рассудка солдате. Позиция Министерства обороны по этому случаю свелась к тому, что МО якобы узнало о произошедшем из видеоролика.
Между тем командир воинской части в Аскеране обязан был доложить о произошедшем в военную полицию, которая должна была представить эту информацию в следственное управление Министерства обороны и военную прокуратуру.
Понятно, что в МО пытались скрыть этот факт, но после того, как инициатива "Не будем молчать" распространила видеоматериал, они вынуждены были начать служебное расследование и заявить, что возбуждено уголовное дело.
Более того, о том, что военнослужащий воинской части Аскеранского района Ованнес Варданян лишился рассудка, Министерство обороны было осведомлено из заявления, адресованного министру обороны 31 августа правозащитной организацией "Хельсинкская ассоциация".
Кроме того, "Право на слово" считает, что если Ованнес Варданян находился в нездоровом душевном состоянии до призыва в армию, то военная комиссия обязана была выявить это обстоятельство. В армии наследственность не могла так просто дать о себе знать.
После всего этого МО делает вид, будто не осведомлено о случае с Ованнесом Варданяном. Это еще раз доказывает, что армянская армия нуждается в оздоровлении.