Ավել վաճառված տոմսե՞ր, թե՞ պարզապես թյուրիմացություն
03-12_bagrattourԵրեկ երեկոյան 10:45-ի «Երեւան-Ստամբուլ» չվերթը մեկ ժամ տասը րոպե ուշացումով է իրականացվել: Մեր թղթակցի փոխանցմամբ` բոլոր ուղեւորներին իջեցրել են ինքնաթիռից եւ երկրորդ անգամ անվտանգության զննում իրականացրել:
«Արմենիա» միջազգային օդանավակայանների հանրային կապերի պատասխանատու Գեւորգ Աբրահամյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում պարզաբանեց տեղի ունեցածը. «Երբ բոլոր ուղեւորները բարձրացել են ինքնաթիռ, երկու ուղեւորներ են հայտնվել, որոնք եւս տոմսեր ունեին: Թե ինչպես է դա տեղի ունեցել, «Բագրատ տուր»-ի ներքին խնդիրն է եւ նրանից պետք է ճշտել: Այդ պահին իրենք որոշել են, որ այդ երկու կանանց պետք է հանեն: Երբ մեկ ուղեւոր թեկուզ հանվում է ինքնաթիռից, պարտադիր ձեւով անվտանգության վերազննում են անցնում թե' օդանավը, թե' բոլոր ուղեւորները: Բոլոր ուղեւորներին ինքնաթիռից իջեցրել են ըստ կանոնակարգի պահանջների»: Չվերթն իրականացնող «Արմավիա» ընկերության ավիատոմսեր վաճառող «Բագրատ տուր» ընկերության տնօրեն Բագրատ Նավոյանից տեղեկացանք, որ չնայած վերը նշված կանանց անունները գրանցված չեն եղել իրենց ցուցակում, սակայն նրանք տոմսեր են ունեցել: «Բանն այն է, որ տոմսերը վաճառող «Դեբիտ տուր» ընկերության դիսպետչերը շփոթել է ամսաթվերը եւ դեկտեմբերի 7-ի փոխարեն գրանցել դեկտեմբերի 2-ը»: Իսկ «Դեբիտ տուր»-ի տնօրեն Գրիգոր Բալյանի խոսքերով` շփոթության պատճառը ինֆորմացիայի փոխանցման հետ է կապված. «Ամեն դեպքում, դիսպետչերների մեղքով է եղել` թե' մեր, թե' «Բագրատ տուր»-ի: Երբ մենք տոմս ենք գրանցում, տվյալները ուղարկում ենք «Բագրատ տուր»-ին` որպես գլխավոր գրասենյակի, որ այսինչ անուն ազգանունով տոմս է գրվել: Հիմա մեր աղջիկը ասում է, որ ինքն այդ ինֆորմացիան տվել է, «Բագրատ տուր»-ը ասում է` չենք ստացել: Իսկ այդ ինֆորմացիան համակարգչի մեջ չի պահվում: Թյուրիմացություն է եղել»: Վերոնշյալ կանայք, ըստ Գրիգոր Բալյանի, ապահովվել են դեկտեմբերի 7-ի չվերթի տոմսով: «Բագրատ տուր» ընկերության տնօրեն Բագրատ Նավոյանն ասաց, որ այս տարվա ընթացքում սա առաջին դեպքն էր: Նշենք, որ «Հետք»-ին հայտնի են նմանատիպ այլ դեպքեր, երբ «Երեւան-Ստամբուլ» չվերթի ժամանակ տոմսեր ունեցող ուղեւորները չեն կարողացել թռչել ինքնաթիռում բոլոր տեղերն արդեն զբաղեցված լինելու պատճառով: Այս մասին կարդացեք Հետքում առաջիկա օրերին:

Overbooking or Oversight? Delays on Yerevan-Istanbul Air Route
On yesterday’s Yerevan to Istanbul flight, scheduled to take-off at 10:45 am, there was an unexpected and somewhat confusing delay. A “Hetq” reporter on the plane stated that all the passengers were ordered to embark and pass through security a second time. Gevorg Abrahamyan, Public Affairs Director for Armavia, told “Hetq” that after the plane was filled with passengers an additional two individuals also showed up with tickets. A decision was made to remove the additional passengers. According to airline safety regulations when even one person disembarks, security checks must again be completed for the plane and the remaining passengers. The repeated security was the cause for the delay.
Bagrat Avoyan, Director of Bagrat Tours, the ticket sales agent for the flight, told “Hetq” that while the two women didn’t show up on the flight passenger list, they somehow obtained tickets. He claimed that the oversight happened when an agent at “Debi Tour” got the date of the women’s flight mixed up; writing down December 2 instead of December 7. “Debi Tour” Director Grigor Balyan told “Hetq” that it was a human error and that the two tour companies were at fault. “Our sales agent says that the information regarding the sale of the two tickets was conveyed to Bagrat Tours. They claim they never received the information. It was a simple oversight.” Bagrat Avoyan assured us that this was the first such “overbooking” incident this year. However, “Hetq” is aware of many similar incidents that have occurred on the Yerevan-Istanbul flight where passengers have been turned away since all the plane’s seats have already been filled. More on this in a few days.