Փարիզի դեղատներից մեկում ցուցադրվող ապրանքատեսակների մեջ ուշադրություն գրավեց թռչնագիր մի տառ: Անմիջապես մոտեցանք` Papier d'Armenie (Հայաստանի թուղթ): «Սա ի՞նչ է»,- հարցրեցինք դեղատան աշխատողին: Վերջինս ոգեւորվեց տեսնելով մեր հետաքրքրությունը` «Կա Հայաստան մի երկիր: 19-րդ դարում այնտեղ ժանտախտ է տարածվում, եւ ոչ մի միջոց չի օգնում դրա դեմ պայքարելու համար, ի վերջո սկսում են վառել բենզոյական (խնդրուկի, սեւ խնկի) խեժը, որը օդում տարածվելով` բուժում է հիվանդությունը:
Մի ֆրանսիացի էլ գնում է Հայաստան եւ բերում է գաղտնիքը: Այսօր Հայաստանում մոռացվել է այդ մասին, բայց Ֆրանսիայում այն արտադրվում է մինչ օրս»: Papier d'Armenie ձեռնարկության տնօրեն Միրեյ Շվարցը պատմեց, որ 19-րդ դարում Հայաստանում այդ խեժը վառում էին պարզապես տները վարակազերծելու, օդափոխելու համար:
21_12-pda-2
Դա իր ճանապարհորդություններից մեկի ժամանակ նկատում է ֆրանսիացի դեղագործ Օգյուստ Պոնսոն: Պոնսոն հիանում է վարակազերծման այդ ավանդույթով: Ֆրանսիա վերադառնալով` իր գործընկեր եւ դեղագործ Անրի Ռիվիեի` Միրեյ Շվարցի մեծ պապի հետ փորձում է այդ խեժը լուծել ալկոհոլի մեջ` մնայուն բուրմունք ստանալու համար, որի մեջ այնուհետեւ թրջում են թղթեր, որոնք չորանալուց հետո դանդաղ այրվում են առանց ծխի` պահպանելով բենզոյական խեժի իրական բույրը: Այսպես էլ ծնվում է Papier d'Armenie-ն:
21_12-pda-1
«Հայաստանի թղթի» արտադրությունը սկսվում է 1885 թվականից: Ձեռնարկությունը նախ գործում է Փարիզում, այնուհետեւ տեղափոխվում է Մոնռուժ` փարիզյան արվարձանի մի քաղաք: Այսօր այն կրում է Մոնռուժի ամենահին ձեռնարկություն տիտղոսը: «Մեծ պապս եւ պարոն Պոնսեն շատ շուտով բաժանվում են միմյանցից: Մեծ պապս պահում է ձեռնարկությունը:
21_12-pda-3
Ընտանեկան գործը շարունակում են պապս, այնուհետեւ մայրս: 1993-ից ի վեր ես եմ ղեկավարում ձեռնարկությունը: Երբ ստանձնեցի տնօրենի պաշտոնը, ընկերությունը մահվան եզրին էր: Մի օր հրավեր ստացանք մասնակցելու բիոլոգիական մի ցուցահանդեսի, որտեղ մեծ հաջողություն ունեցանք: Ստացանք նոր պատվերներ: Մի ժամանակ վաճառում էինք տարեկան 220 հազար գրքույկ, այսօր դրանց թիվն հասել է երկու միլիոնի: Դեռ մեծ պապիս ժամանակ այն արտահանվում էր Կանադա: Այսօր մեծ հետաքրքրություն կա Ճապոնիայում, արտահանվում է արեւմտյան եվրոպայի երկրները»,- պատմեց Միրեյ Շվարցը: Տարիների ընթացքում արտադրությունը մեքենայացվում է: Այսօր ձեռնարկությունն ունի ինը աշխատող: Այն ծառը, որից ստանում են բենզոյական խեժը, կոչվում է ստիրաքս, այն ներկրում են Լաոսից: Արտադրության ողջ ընթացքը տեւում է վեց ամիս:
21_12-pda-4
Մ. Շվարցը պատմեց նաեւ, որ բենզոյական խեժը շատ է գործածվում դեղագործության մեջ, թոքային հիվանդությունների, բրոնխների համար: Օգնում է վերքերի սպիացմանն ու դրանց չորացմանը: 1989 թ-ին առաջին ցուցահանդեսի ժամանակ Papier d'Armenie-ի գյուտարարները երկու ափսեի մեջ միս են դնում եւ գլանով ծածկում: Առաջինի մեջ Papier d'Armenie են այրում: Մեկ շաբաթ անց բացում են երկու ափսեները: Երկրորդ կտոր միսը ամբողջովին փչացած է լինում, իսկ առաջինը` համեմատաբար նորմալ վիճակում: Սա լինում է նրանց առաջին հաջողությունը: Այնուհետեւ այն լայն տարածում է գտնում ողջ երկրում, արժանանում տարբեր մրցանակների:
Ֆրանսիական ընտանիքներում տասնյակ տարիների ավանդույթ դարձած Papier d'Armenie-ն նոր արտադրատեսակներով շուկա դուրս եկավ Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա շրջանակներում, երբ համագործակցության առաջարկ արվեց ֆրանսահայ մեծ օծանելիքագործ Ֆրանսիս Կուրկջյանի կողմից:
«Ֆրանսիս Կուրկջյանը զանգահարեց ինձ, ասաց` ես հայ եմ եւ շատ եմ սիրում Papier d'Armenie-ն եւ կուզենայի մի բան անել հայկական տարվա շրջանակներում: Եվ այդպես նոր գրքույկ ստեղծեծինք: Իսկ կազմի համար ներշնչվեցինք պապիկիս համաքածուի մի հին գրքույկից: Երբ Ֆրանսիսը տեսավ սա, ասաց, որ իրեն ծանոթ է: Հետո փնտրեց հայկական այբուբենում ու ասաց, որ Բ տառն է: Մի դիզայների օգնությամբ ուղիղ գծիկը թեքեցինք ու ստացան P-ն: Այս գրքույկներն արտադրեցինք հայկական տարվա շրջանակներում, բաժանեցինք հանդիսությունների ժամանակ: Այնուհետեւ վաճառքի հանեցինք ու մեծ հաջողության հասանք: Արտադրությունը շարունակեցինք: Հետո սկսեցինք մոմերի արտադրությունը: Այս տարվանից սկսեել ենք արտադրել վարդի բույրով մոմեր: Վաճառքը շատ լավ է, բայց մի փոքր պետք է կանգ առնենք»,- պատմեց տնօրենը:
Papier d'Armenie ապրանքանիշն այսօր էլ բարձր վարկանիշ ունի Ֆրանսիայում, ըստ վիճակագրական տվյալների ֆրանսիական յուրաքանչյուր չորրորդ ընտանիք արդեն իսկ գործածել է այն, իսկ յոթանասունմեկ տոկոսը ճանաչում է ապրանքատեսակը: Տնօրենը ափսոսանք հայտնեց, որ իրենց արտադրանքի մասին անտեղյակ են Հայաստանում` հույս հայտնելով, որ մեր հոդվածից հետո միգուցե հետաքրքրություն առաջանա, եւ Papier d'Armenie-ն արտահանվի նաեւ Հայաստան: «Ֆրանսիայի հայերը լավ ճանաչում են մեզ, շատ զանգում են եւ հաճախ հարցնում են, թե ես հայ եմ: Ես պատասխանում եմ, որ հայ չեմ, բայց սրտով եմ հայ»,- ասում է Միրեյ Շվարցը:

Bird-like lettering in a group of articles on display for sale in a Parisian pharmacy caught my eye and I went to take a closer look. The item in question was named « Papier d’Arménie ». « What’s this? » I asked the druggist, who seemed pleased at my interest in the item. “There’s a country called Armenia. During the 19th century the plague had spread throughout the land and nothing seemed able to stop its deadly advance. They finally started to burn benzoin resin (a balsamic resin obtained from the bark of several species of trees in the genus Styrax).
They found that the smoke, by diffusing into the air, would cure the sickness. A Frenchman travelled to Armenia and brought back the secret. They have forgotten about all this in Armenia but it continues to be produced here in France.” Mireille Schvartz, head of the company Papier d’Arménie, Told me that in 19th century Armenian households people burned the resin to ward off air-borne viruses and as a simple room deodorizer.
At the end of the 19th century, French pharmacist Auguste Ponsot came upon the practice during the course of his travels and was amazing at the purifying effects it had. Ponsot brought his find back to France and with the help of a pharmacist colleague, Henri Rivier, the grandfather of Mireille Schvartz, they discovered that the resin could be dissolved in alcohol at a temperature of 90 C, and then infused onto a blotting paper support. And voila! Typically, a strip of is torn from the booklet, folded accordion-style, and placed on a heat-resistant support. The strip is lit and blown on until the paper begins to glow and release the vanilla scent characteristic of resin compounds.
Papier d'Arménie has been manufactured in France since 1885, first in Paris and then in Montrouge, a town neighboring the capital. Today, it enjoys the title of the oldest business still operating in Montrouge.
“My grandfather and Ponsot soon parted ways. Grandpa Rivier retained control of the business, passing it down to my father and later my mother. I’ve been heading the company since 1993. When I took over as president the company was on the edge of ruination. One day, we received an invitation to attend a biological exhibition. We went, displayed our wares, and got great rave reviews. The orders started to pour in. It saved our skin. Back in the day we were selling about 220,000 booklets a year. Today, that number is more like 2,000,000. Even back in my grandfather’s day the company exported to Canada. Today, the Japanese have shown great interest in the paper. It’s sold all across western Europe,” stated Mr. Schvartz.
Over the years, the manufacturing process was mechanized. Today, the company employs a total of nine workers. The Styrax trees from which the resin is obtained are imported from Laos. The entire process from resin to paper takes six months.
Mr. Schvartz noted that benzoin resin is widely used in the pharmaceutical profession and is particularly prescribed for lung and respiratory ailments. It is also used to treat and dry skin wounds. Back in 1889 at the first exhibition of Papier d’Arménie, the two pharmacists conducted an experiment. They placed a piece of raw meat in each of two plates and covered them with a cylinder. In the one plate they lit a piece of the magic paper. A week later they removed the cylinders. The untreated meat had gone bad while the meat treated with the paper was relatively unspoiled. This was their first public relations success and the product quickly took off, winning various medal and awards.
Papier d’Arménie, a family tradition in French households for decades, came out with new additions to its product line on the occasion of the celebration of Armenian Year in France when it teamed up with famous createur-parfumeur Francis Kurkdjian (Dior, Versace, Jean Paul Gaultier, Yves Saint Laurent, Giorgio Armani).
“Francis Kurkdjian called me up one day and told me ‘I’m Armenian and I really like your Papier d'Arménie and I’d like to do something for ArmeniaYear. And that’s how a new booklet was created. We got the inspiration for the cover from an old booklet in my grandfather’s collection. When Francis saw it he said it looked familiar. Later, he looked it up in an Armenian alphabet book and said that it was the letter “Բ” (Ben-2nd letter in the Armenian alphabet). With the help of a designer, we took the letter, bent it a bit, and came up with the letter “P”. We made up a bunch of the booklets and handed them out during the Armenia Year festivities and events here in France. Afterwards, we sold them and the demand continued. So we continued to manufacture the booklets. Then we introduced “La Bougie “(The candle). This year we’ve come out with a rose scented one. Sales are good but we have to take a small break,” stated the company president.
Papier d’Arménie’s product line is highly regarded in France today. Marketing research shows that one on every four French households uses one of the company’s products and that 71% recognize the brand name. President Schvartz lamented the fact that Armenia was clueless about the company and its link to the country’s past. He expressed the hope that after this article appears in the press, people in Armenia will want to try the product as well. Just imagine... Papier d'Arménie exported to Armenia.
“French-Armenians are very familiar with us. They’re always calling up and asking if I am Armenian. I answer no; I’m not Armenian, but that I’m Armenian in my heart.”