6 տարվա ազատազրկում` ընդամենը մեկի ցուցմունքով
Եկող տարվա հունվարին կլրանա 2 տարին, ինչ 36-ամյա Վահրամ Անտոնյանը գտնվում է անազատության մեջ: Նա դատապարտվել է թմրանյութ իրացնելու մեղադրանքով, սակայն գործում, բացի Վահրամի համագյուղացու ցուցմունքից, որեւէ ապացույց չկա: Ընդ որում` նույն համագյուղացին նույն գործի շրջանակներում մեղավոր է ճանաչվել սուտ մատնության համար:
2009 թ. դեկտեմբերի 24-ին ոստիկանության Արմավիրի բաժնի աշխատակիցները Ջրառատ գյուղում` 1962 թ. ծնված Սամվել Պողոսյանի տանը հարակից հացատանը, հայտնաբերել են մոտ 25 գ թմրանյութ` 17,45 գ «մարիխուանա» տեսակի եւ 7,1 գ կանեփի բույս:
«Դրանից հետո Սամվելը տարբեր անուններ է տալիս, մարդկանց տանում են ոստիկանություն, ստուգում ու բաց թողնում: Մի քանի անգամ ոստիկանները մեր տունը խուզարկում են, բայց ոչ մի բան չեն գտնում: Մոտ մեկ ամիս հետո էլ 6-7 հոգով գալիս են, Վահրամը հիվանդ պառկած է լինում, անկողնուց խփելով-բանով հանում են ու տանում կալանավորում»,- պատմում է Վահրամի եղբայրը` Վրույր Անտոնյանը:
Սամվել Պողոսյանը նախաքննության ընթացքում ցուցմունք է տվել, որ 4 հոգու հյուրասիրել է չորացված «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց: Սակայն նշյալ անձանց հետ առերես հարցաքննության ժամանակ նա հրաժարվել է ասածներից, ինչի արդյունքում հետագայում դատապարտվել է նաեւ «Սուտ մատնության» մեղադրանքով: Ընդ որում` այս սցենարը նրա համար ամենից ձեռնտուն էր, որովհետեւ «Սուտ մատնության» պատճառով տուգանվել է (200 հազար դրամ), իսկ թմրամիջոց հյուրասիրելու պարագայում պետք է մի քանի տարի անցկացներ անազատության մեջ:
«Ոստիկանները թմրանյութը հայտնաբերել են ընթերակաների ներկայությամբ: Նրանք դատարանում պատմեցին, որ այդ պահին Սամվել Պողոսյանը հայտարարել է, որ այդ թմրամիջոցն իր եղբորինն է: Նա Վահրամի անունն ընդհանրապես չի տվել»,- ասում է փաստաբան Մնացական Սարգսյանը:
Հետագայում` առաջին ատյանի դատարանում, Սամվել Պողոսյանը հարցաքննության ժամանակ նշել է. «Ասենք, ես ըտենց մեկ-մեկ եմ օգտագործում` լյարդերիս ցավի համար: Ես չեմ առնում, հայաթում մշակում եմ, այդքանը» (տվյալ նիստի ձայնագրառման կրիչը «Հետքի» խմբագրությունում կա): Հետո միջամտել է մեղադրող-դատախազ Դավիթ Բարոյանը եւ, ստանձնելով դատավորի պարտականությունները, Սամվելին հիշեցրել, որ նա կարող է ցուցմունքներ չտալ, եւ դա որեւէ բացասական հետեւանք չի ունենա: Ս. Պողոսյանն էլ հայտարարել է, թե պնդում է իր նախաքննական ցուցմունքները:
Փաստաբան Մնացական Սարգսյանը մանրամասնում է. «Նախաքննության ժամանակ Ս. Պողոսյանը հակասական ցուցմունքներ է տվել: Մեկ նշել է, որ լյարդի ցավերի պատճառով հաճախ թմրանյութ է օգտագործել ու քանի որ իմացել է` Վահրամը զբաղվում է թմրանյութի վաճառքով, դիմել է նրան, վերջինս էլ ասել է` դու լավ տղա ես, վերցրու սա քեզ: Ինքն էլ դրա դիմաց Վահրամին 1 տուփ ծխախոտ եւ մեկ շիշ օղի է տվել: Մեկ ուրիշ ցուցմունքով էլ հայտնել է, թե 2009 թ. նոյեմբերի վերջին գյուղում պատահաբար հանդիպել է Վահրամին, վերջինս իրենից խմիչք է ուզել ու փոխարենը տվել թմրամիջոց»:
2010 թ. մարտին Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի դատարանը, Արթուր Ադամյանի նախագահությամբ, «առանց իրացնելու նպատակի իր օգտագործման համար խոշոր չափի թմրամիջոց ապօրինի ձեռք բերելու եւ պահելու» համար Սամվելին դատապարտել է 6 ամսվա ազատազրկման: Իսկ Վահրամին թմրամիջոց իրացնելու մեղադրանքով դատապարտել է 6,5 տարվա ազատազրկման:
Վահրամ Անտոնյանն ի սկզբանե իրեն մեղավոր չի ճանաչել: Դատարանը գտել է, որ դրանով վերջինս պարզապես փորձում է պատասխանատվությունից խուսափել: Ուշագրավն այն է, որ դատավճռում Արթուր Ադամյանը, իբրեւ իր եզրահանգման հիմք, թվարկել է ամբաստանյալների հանցանքը հիմնավորող մի շարք ապացույցներ: Սակայն դրանցում Վահրամին առաջադրված մեղադրանքը հիմնավորող որեւէ ապացույց չկա` բացի Սամվելի մեղադրական ցուցմունքից:
2010 թ. հունիսին վերաքննիչ դատարանը նշյալ դատավճիռը բեկանել է: Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի դատարանն էլ, արդեն նոր կազմով, այս տարվա ապրիլին Վահրամին կրկին մեղավոր է ճանաչել, բայց պատժաչափը 6 ամսով կրճատել է` դատապարտելով 6 տարվա ազատազրկման:
Հունիսին վերաքննիչ դատարանը բեկանել է նաեւ այս դատավճիռը: Հիմա գործը պետք է նորից սկսի քննել առաջին ատյանը:
«Երբ եղբորս կալանավորեցին, գնացի քննիչ Արմեն Ումուրշատյանի մոտ: Ասաց` ես 200 հոգի վկա ունեմ, որ քո ախպերը բառիգ ա: Վերջ, էս ա եղել մեր խոսակցությունը: Թե ո՞ւր են էդ 200 հոգին, ինչո՞ւ գոնե մեկին չգտան, կարեւոր չէ: Լրիվ կեղծիքի վրա կազմված գործ ա. որոշել են, դատում են»,- ասում է Վրույր Անտոնյանը:
«Բնականաբար, մեկ հոգու ցուցմունքով չի կարելի անձին դատապարտել, մանավանդ, որ տվյալ անձը համամեղադրյալ է, նույն գործի շրջանակներում նույնիսկ դատապարտվել է ակնհայտ սուտ ցուցմունք տալու համար»,- ասում է փաստաբան Սարգսյանը եւ նշում, որ ամեն ինչ անելու է, որպեսզի հասնի իր պաշտպանյալի արդարացմանը:

Sentenced to 6 Years on the "Testimony" of Just One Witness
Other than the testimony of one person from his village, no other incriminating evidence was presented during the trial. Even weirder is the fact that the same person was found guilty of providing false denunciation in the case.
On December 24, 2009, Armavir police found 25 grams of marijuana at a bakery next to the home of Samvel Poghosyan in the village of Jrarat.
Vrouyr, Vahram's brother, says that afterwards Samvel gave the cops some names of people who were taken in for questioning. They were later released.
"They even searched our home but came up empty handed. A month later, about 6-7 cops returned. Vahram was sick in bed. They roused him and took him in," says Vrouyr.
During the pre-trial examination, Samvel Poghosyan testified that he had offered four people some marijuana. He retracted this testimony in the presence of the four individuals. This is why he was charged with false denunciation.
Samvel was fined 200,000 AMD, a much lighter sentence than the years he would have spent in jail for offering drugs to others.
Attorney Mnatsakan Sargsyan says that the police found the drugs in the presence of witnesses to the search. In court, they testified that at the time, Samvel Poghosyan had stated that the drugs belonged to his brother.
"The name of Vahram never came up," says Sargsyan.
At the trial, Samvel Poghosyan stated during questioning that he was a casual user of marijuana to calm his liver pain. Poghosyan said he grew the plant in his yard and never purchased it.
Later, Prosecutor Davit Baroyan, assuming the prerogative of the judge, reminded Samvel that he could refuse to testify without any negative consequences. Samvel Poghosyan declared that he was sticking by his pre-trial testimony.
Attorney Sargsyan says that Poghosyan offered conflicting testimony in the pre-trial examination.
"At first, Poghosyan says he uses drugs to calm his liver pain and knowing that Vahram sells drugs went to him. He testified that Vahram gave him some marijuana, saying that Samvel was a good guy, and that Samvel gave him some cigarettes and a bottle of vodka in return. Elsewhere, Samvel stated that in November, 2009, he met Vahram by chance in the village and that Vahram asked him for some liquor and that he paid him off in drugs."
In March of 2010, the Armavir court sentenced Samvel Poghosyan to six months on the charge of "obtaining large quantities of drugs for personal use".
The same court sentenced Vahram Antonyan to 6.5 years for selling drugs.
Vahram Antonyan has claimed his innocence from the start.
In June, 2010, an Appeals Court overturned the lower court's ruling.
In April of this year, the Armavir Court again found Vahram guilty, this time sentencing him to 6 years.
Two months later, in June, the Appeals Court overturned this verdict as well.
The case is now waiting to be heard in the Armavir Court of First Instance – for the third time.
"When they arrested my brother, I went to see Investigator Armen Oumurshatyan. He said 'I have 200 witnesses to say your brother is a drug seller.' This was the extent of our conversation. So where are these 200 witnesses? Couldn't they find just one? The whole case is based on trumped-up charges and lies. They have decided to try my brother and they have," says Vrouyr Antonyan.
Attorney Sargsyan says that naturally the court cannot find someone guilty based solely on the testimony of one person, especially when this person has been found guilty of perjury.