Վերջին շաբաթներին պաշտոնական Երեւանի «շարժը» դեպի Թեհրան ակնհայտ դարձրեց, որ Հայաստանը որոշել է գործի դնել իր Բ պլանը: Հիմա արդեն, երբ հայ-թուրքական փակուղում որեւէ ճեղքում արձանագրելու հնարավորություն չկա, Հայաստանում մտորում են պահեստային ծրագրերը գործի դնելու հնարավորության մասին:
Հունվարի վերջին, ինչպես հայտնի է, Իրանի Արտաքին Գործոց Նախարար Մանուչեհր Մոթաքիի հրավերով Իրան էր այցելել Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: Թեհրանում նախկին նախագահին ընդունել էին Մոթաքին եւ ԻԻՀ նահագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը: Այստեղ, ինչպես բացահայտեցին իրանական լրատվամիջոցները, Քոչարյանը քննարկել է տարածաշրջանային խնդիրներ:
Իրանական մամուլը մասնավորապես մեջբերեց ՀՀ նախկին նախագահի արած հայտարարությունը, թե տարածաշրջանում օտարերկրյա զորքերը խաթարում են տարածաշրջանի երկրների կայունությունը եւ անվտանգությունը: Այնուհետեւ Երեւան պաշտոնական այց կատարեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱրտԳործ Նախարար Մանուչեհր Մոթաքին:
Այցի շրջանակներում քննարկվեցին երկկողմ համագործակցության` տնտեսական եւ էներգետիկ ծրագրեր: Նույն օրերին Երեւանում տեղի ունեցավ Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման ծրագրի աշխատանքային խմբի եռակողմ` հայ-ռուս-իրանական հանդիպումը: Ինչպես Երեւանում հայտարարեց ՌԴ տրանսպորտի նախարարության երկաթուղային տրանսպորտի պետական քաղաքականության բաժնի տնօրեն Սերգեյ Տուգարինովը, ռուսական կողմը դիտարկում է Իրան-Հայաստան երկաթգիծը Միջազգային տրանսպորտային միջանցքներում` մասնավորապես Հյուսիս-Հարավ միջանցքում ընդգրկելու հնարավորությունը:
Ճիշտ է, ռուսական կողմը իր վերջնական որոշման մասին կհայտնի ծրագրի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման աշխատանքներից հետո միայն, սակայն հիշեցնենք, որ մինչեւ վերջերս Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքում ընդգրկվելու ավելի մեծ հնարավորություն ունեցող ծրագիրը Իրան-Ադրբեջան-Ռուսաստան երկաթուղին էր: Հանդիպման ընթացքում նաեւ հաստատվեց այն փաստը, որ Ասիական զարգացման բանկը 1 մլն ԱՄՆ դոլար է տրամադրել հայ-իրանական երկաթուղու տեխնիկատնտեսական հիմնավորման աշխատանքների համար:
Այս երկաթուղու կառուցման ծրագիրը, տնտեսական նշանակությունից բացի, ունի կարեւոր քաղաքական նշանակություն, որն ավելի է մեծանում տարածաշրջանում ընթացող գործընթացների համատեքստում: Հայ-թուրքական փակուղու պատճառով տարածաշրջանում կրկին ակտիվանում է հյուսիս-հարավ (Մոսկվա-Երեւան-Թեհրան) առանցքը, որի արտաքին հիմքն են կազմում տնտեսական եւ էներգետիկ ծրագրերը:
Իրան-Հայաստան-Ռուսաստան առանցքի ակտիվացման համար, ըստ էության, երեք պետություններից յուրաքանչյուրն ունի իր պատճառը: Մոսկվան, օրինակ, հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացը խրախուսելով հանդերձ` առիթը բաց չի թողնում տարածաշրջանում իր ներգրավվածությամբ որեւէ այլընտրանքային ծրագիր իրագործել: Ռուսաստանը հայ-իրանական համագործակցությունից միայն շահում է:
Ռուս-թուրքական զարգացող գործընկերությունը (թուրք-ամերիկյան լարված հարաբերությունների պայմաններում), ինչպես նաեւ ռուս-իրանական համագործակցությունը եւ ավելի խորը ներգրավվածությունը հայ-իրանական ծրագրերում միայն ավելի են ուժեղացնում Մոսկվայի դիրքերը տարածաշրջանում` այստեղից դուրս մղելով Արեւմուտքին:
Սակայն Երեւանի եւ Թեհրանի միջեւ այս նոր շարժը միայն քաղաքական նշանակության տնտեսական ծրագրերով չի սահմանափակվում: Իրանը վերջին շրջանում ավելի հաճախ է առաջարկում իր միջնորդությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում: Ու թեեւ բոլորի համար էլ ակնհայտ է այս միջնորդության` անիրատեսական լինելու հանգամանքը, Իրանի ակտիվացումն այս հարցում մի շարք խնդիրներ է լուծում ինչպես իր, այնպես էլ Հայաստանի համար:
Նախ` Իրանը փորձում է վերադառնալ տարածաշրջան, որտեղից նա ակամա դուրս էր մղվել 2008-ի ռուս-վրացական պատերազմի եւ դրան հաջորդած զարգացումների արդյունքում: Միաժամանակ, Թեհրանը այս քայլով կրկին մրցակցության մեջ է մտնում Անկարայի հետ, որը եւս օրեցօր ավելացնում է Ղարաբաղյան կարգավորման գործում ազդեցություն ունենալու իր պահանջները:
Այսպիսով, Իրանը հաստատում է, որ ինքը նույնպես տարածաշրջանային գերտերություն է, ինչպես Թուրքիան: Իրանի միջնորդային հավակնությունները միաժամանակ ձեռնտու են Հայաստանին, քանի որ դրանք, ըստ էության, ի չիք են դարձնում Ղարաբաղի հարցում որեւէ ազդեցություն ունենալու` Թուրքիայի հավակնությունները:
Այսինքն` ստացվում է, որ Թուրքիան Ղարաբաղյան կարգավորման վրա ազդելու նույնքան հնարավորություն ունի, որքան Իրանը: Թեհրան-Երեւան-Մոսկվա առանցքի ակտիվացումը եւս մեկ դիվիդենտ է տալիս Հայաստանին Արեւմուտքի առջեւ` ենթադրաբար ստիպելով վերջինիս ճնշումներ գործադրել Թուրքիայի վրա հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացի տրամաբանական շարունակականությունն ապահովելու նպատակով:
Ակնհայտ է, որ այս առանցքի հետագա զարգացումը անխուսափելիորեն բերելու է օգոստոսյան պատերազմից առաջ տարածաշրջանում առկա ստատուս-քվոյին` այն տարբերությամբ, որ այլեւս շատ թույլ է դրան հակակշռող մյուս ավանդական եռանկյունին` Բաքու-Թբիլիսի-Անկարա դաշինքը, Թբիլիսիի` այլեւս անհուսալի գործընկեր լինելու եւ Բաքու-Անկարա դաշինքում առաջացած ճեղքերի պատճառով: Իսկ սա անթույլատրելի է Արեւմուտքի համար, որն օրեցօր ավելի է համոզվում, որ հայ-թուրքական հաշտեցումը նման զարգացումները կանխելու միակ տարբերակը կարող է լինել:
Հայկական կողմի մյուս կարեւոր նպատակն է շեղել ուշադրությունը Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացից եւ դրանով իսկ կանխել կողմերի վրա գործադրվող ճնշումը` զիջումների գնալ եւ առաջընթաց արձանագրել:
Այսպիսով, ակնհայտ է դառնում, որ հայ-թուրքական հաշտեցման եւ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցերում առաջացած փակուղում պաշտոնական Երեւանը գործի է դնում Բ պլանը, այն է` Իրանի հետ համագործակցության խորացումը` դրանով ցույց տալով, թե որ ուղղությամբ կշարժվի ինքը, եթե շարունակվեն թուրքական նախապայմանները եւ ճնշումները Ղարաբաղի հարցում:
Այլ հարց է, թե որքանով Երեւանը կհաջողի իր Բ պլանը: Վերջին հաշվով, սկիզբ առած գործընթացը լավ առիթ է` վերաիմաստավորելու հայ-իրանական հարաբերությունները, դրանք պահեստայինից վերածելու ռազմավարական գործընկերության:

Can Yerevan Play the “Iran Card” to its Advantage?
Yerevan’s official “shift” to Tehran clearly signified that Armenia has decided to put Plan-B into action. Given the unlikelihood of ratification in the current Armenian-Turkish deadlock, many in the Armenian government are mulling over the possibility of putting various back-up plans into effect.
At the end of January, former RoA President Robert Kocharyan visited Tehran at the invitation of Iranian Foreign Minister Manouchehr Mottaki Mr. Kocharyan was received by Mottaki and Iranian President Mahmoud Ahmadinejad. According to Iranian press reports, Mr. Kocharyan discussed regional issues with his Iranian hosts.
The Iranian press especially picked up on Mr. Kocharyan’s comment that the presence of foreign military forces in the region disrupted the peace and security of regional nations. After Kocharyan’s visit, it was the turn of Iranian Foreign Minister Mottaki to make an official visit to Yerevan. During his visit, bilateral cooperation was discussed, including economic and energy related projects. At the same time, there was a meeting in Yerevan of the trilateral (Armenian, Iranian and Russian) working group dealing with the construction of the Iran-Armenia railway. At the meeting, Sergei Tugarinov, Deputy Director of Russian Transport Ministry's Department for Railway Transportation, said that Russia considers the possibility of including the Iran-Armenia railway within the existing international transport corridors, particularly the North-South corridor.
Moscow’s stake in the Iran-Armenia railway
While true that the Russians will announce it final decision only after completion of technical and economic feasibility studies, we must remember that until recently it was the Iran-Azerbaijan-Russia railway project that had greater potential to be included in the North-South transport corridor. At the same meeting, it was also announced that
The Asian Development Bank had allocated $1 million for technical and economic studies regarding the Iranian-Armenian railway. In addition to its economic significance, this railway project has important political significance as well. When we take into account regional developments, this significance grows even larger. Due to the Armenian-Turkish deadlock, the north-south (Moscow, Yerevan, Tehran) axis is again being set in motion.
Economic and energy projects constitute its external base. Each of the three nations involved in the reactivation of the Iran-Armenia-Russia axis has its reasons for this to happen. Moscow, for example, despite encouraging Armenian-Turkish rapprochement, is set on being included in any and all alternative regional projects. Russia can only benefit from cooperation between Armenia and Iran. The developing Russo-Turkish partnership (against the backdrop of sharpening Turkish-U.S. relations), as well as Russian-Iranian cooperation and greater participation in Armenia-Iranian projects, only serves to strengthen Moscow’s position in the region while at the same time squeezing the West out.
Iran seeks status as regional player; once again
However, this new “move” between Yerevan and Tehran isn’t merely confined to economic projects having political significance. Recently, Iran has proposed its mediation of the Karabakh conflict with more frequency. And, despite the fact that all concerned realize how unrealistic such mediation is, by getting more active in the issue, Iran resolves some of its own problems and those of Armenia. First, Iran is attempting to get back into the “regional game” from which it was involuntarily forced out as a result of the 2008 Russian-Georgian war and subsequent developments.
At the same time, by taking this step, Tehran again enters into competition with Ankara, which also is daily making greater demands to be included in the Karabakh conflict settlement process. Thus, Iran is declaring that it too is a regional superpower, just as Turkey.
Iran’s posturing to play a mediating role also works to the benefit of Armenia, since it evidently cancels out any Turkish ambitions to do the same regarding Karabakh. What results is the conclusion that Turkey has the same potential for influencing a settlement to the Karabakh issue as does Iran.
Reemergence of Tehran-Yerevan-Moscow Axis
The setting into motion of the Tehran-Yerevan-Moscow axis also affords another dividend to Armenia vis-a-vis the West – presumably it coaxes the West to exert pressure on Ankara designed to ensure the logical outcome of the Armenia-Turkish reconciliation process. It is clear that the future development of this axis will inexorably lead to the regional status-quo that existed before the 2008 Russian-Georgian war, but with the difference that this time around the traditional bloc in opposition (the Baku, Tbilisi, Ankara alliance) will be all the more weaker.
The reason is that Tbilisi can no longer be considered a reliable ally and due to the cracks in the Baku-Ankara alliance. All this is unacceptable to the West which daily become more convinced that Armenian-Turkish rapprochement is the only possible way to avert such developments. The other important aim of Armenia is to divert attention away from the Karabakh conflict settlement process and to thus prevent pressure being exerted on the negotiating parties to make concessions and register progress.
Thus, it becomes evident, that official Yerevan is putting Plan-B into action given the impasse in Armenian-Turkish rapprochement and the Karabakh conflict negotiations. Plan-B involves deepening cooperation with Iran and to thus make it clear which way Armenia will turn if Turkish preconditions and pressure regarding Karabakh continue.
The question remains just how successful Yerevan will be with activating Plan-B. Nevertheless, given the launch of the process, it’s an opportune opportunity to reassess Armenian-Iranian relations; to convert them from a replacement strategy into a strategic partnership.