«Մենակ գալիս են ընտրությունների ժամանակ, էն էլ` իրենց աթոռի խաթր»
Հատկապես ձմռանը Արագածոտնի մարզի Վարդենիս գյուղ գնալը իսկական փորձություն է: Ապարանից 5 կմ հեռավորության վրա գտնվող Վարդենիսի ճանապարհները տեղացած ձյունից պատվում են սառույցով: Համեմատաբար քիչ քանակությամբ ձյան դեպքում ճանապարհներն անմիջապես մաքրվում են, սակայն ձյունը լցնում են ճամփեզրին, ինչի հետեւանքով էլ անհնար է դառնում հակառակ ուղղությամբ ընթացող 2 ավտեմեքենաների երթեւեկը:
Վարորդներից մեկը ստիպված պետք է ավտոմեքենան մայթում կուտակված ձյան մեջ կանգնեցնի, հետո ուղեւորների հետ ավտոմեքենան հրելով` պետք է ճանապարհ դուրս բերի այն: Նման իրավիճակում հայտնվեցինք նաեւ մենք, երբ ճանապարհը զիջեցինք մեկ այլ ավտոմեքենայի: Մեկ հարկանի մի անշուք շենքի կողքին հավաքվել էին գյուղի տղամարդիկ: Անշուք շենքը վարդենիսցիները կոչում են «կուլտուրայի տուն»:
Երբ ներս մտանք, ծխախոտի ծխով լցված սենյակում հավաքված էր շուրջ 50 տղամարդ: Նրանք նարդի ու բլոտ էին խաղում: Նրանց շարքերում էին նաեւ Վարդենիսի 2 նախկին համայնքապետերը: Ջիվան Սարգսյանը համայնքապետ է եղել 1996-2002 թթ.: Այժմ նա գործազուրկ է եւ համագյուղացիների հետ նարդի խաղալով է օրն անցկացնում: Մեզ հետ զրույցում նա դրական գնահատեց գործող համայնքապետ Կամո Պետրոսյանի աշխատանքը, քանի որ «նա անում է ավելին, քան ինքը` համայնքապետ եղած ժամանակ»:
«Այսօրվա դրությամբ նորմալն այն է, որ ներկայիս գյուղապետը կարողանում է հարկերը գանձել: Իմ ժամանակ չէի կարողանում հարկերը հավաքել: Այսօր հարկահավաքությունը մեր գյուղում 103 տոկոս է կազմում»,-ասաց Ջ. Սարգսյանը:
Նրա համոզմամբ` հարկահավաքության նման բարձր ցուցանիշը պայմանավորված է պետության տրամադրած սուբսիդիաներով: Ըստ Ջ. Սարգսյանի` եթե պետությունը սուբսիդիա չտրամադրի գյուղերին, ոչ մի համայնքապետ չի կարողանա հարկերը հավաքել: 2002-2008 թթ. էլ համայնքապետ է ընտրվել Ջիվան Ասատրյանը: Նա էլ ասաց, որ 2 տարի առաջ չի մասնակցել ՏԻՄ ընտրություններին, քանի որ իր ուժերից վեր է սուղ միջոցներով համայնք ղեկավարելը:
«Եթե մեկի տուն հյուր ես գնում, առաջին հերթին նայում ես տանտիրուհուն ու տան մաքրությանը: Սա էլ մեր օջախն է, որովհետեւ ամբողջ գյուղն այստեղ է հավաքվում: Հենց ստեղից կարող եք կարծիք կազմել մեր գյուղացու վիճակի մասին»,- մատնացույց անելով իրենց «կուլտուրայի տունը»` ասաց Ջ. Ասատրյանը: Նրա պատմելով` Վարդենիսը շատ հոգսեր ունի, ու չգիտի, թե որտեղից սկսի ու վերջացնի: Վարդենիսն ունի մոտ 650 հա վարելահող, 100 հա բնական խոտհարք ու 500 հա-ից ավելի արոտավայր:
«Մեր հողերը շատ են, բայց գյուղացին հնարավորություն չունի սերմացու գնի, վար ու ցանք անի, հողը պարարտացնի, որ եկամուտ ստանա: Տանում ենք մեր տեղական սերմը գցում հողը ու անձրեւի հույսով սպասում, որ պիտի եկամուտ ստանանք: Ոռոգման ջուր ընդհանրապես չունենք, տնամերձ հողերն էլ խմելու ջրի ծորակներով ենք ջրում»,- ավելացրեց Ջիվան Ասատրյանը: Վերջինիս ներկայացմամբ` խոտ հնձելու ժամանակ ամբողջ գյուղը սթրեսի մեջ է ընկնում, երբ 1985 թ. արտադրության խոտհնձիչ կոմբայնը, դեռ 1 հեկտար չհնձած, խափանվում է ու օրերով անսարք կանգնում: Մեր այն հարցին, թե հնարավո՞ր չէ վարկով գյուղտեխնիկա գնել, պարոն Ասատրյանն ասաց, որ Վարդենիսում չկա մի բնակիչ, որ թեկուզ վարկով գյուղտեխնիկա գնելու հնարավորություն ունենա: Քանի որ նախկին համայնքապետը մի շարք խնդիրներ ներկայացրեց, նրանից հետաքրքրվեցինք` արդյո՞ք դրանց լուծման համար դիմել են իրենց պատգամավոր Լյովա Խաչատրյանին: «Նրանից ի՞նչ պահանջենք, ինքն անհատ մարդ է: Ճիշտ է, պետք է Ազգային ժողովում հարցեր բարձրացնի, արդեն երկրորդ նստաշրջանն է, որ պատգամավոր է, բայց ոչ մի հարց չի բարձրացնում: Ընդամենը 2007թ. 1.5 կմ գազիֆիկացում է գյուղում արվել, որտեղ Լյովա Խաչատրյանն էլ ներդրում ունի»,- ասաց նա: Նշենք, որ գազիֆիկացումը վարդենիսցիների ամենացավոտ խնդիրն է, որն արդեն 2 տարի չի լուծվում: Գյուղացիները աթարով են ձմռանը տաքանում, իսկ ֆինանսապես քիչ թե շատ ապահովվածները փայտ են գնում:
Զրուցեցինք նաեւ պարապությունից «կուլտուրայի տանը» հավաքված տղամարդկանց հետ: Վալերի Սաֆարյանն ասաց, որ գյուղում «չափից դուրս» անմշակ հողեր ունեն, որովհետեւ մշակելու հնարավորություն չունեն:
«Երիտասարդությունն էլ պարապ-սարապ ֆռֆռում ա: Ով հնարավորություն ունի` թողնում-գնում ա: Եթե հնարավորություն լինի, ամբողջ գյուղն էլ կթողնի, ստեղից կգնա»,- նշեց Վ. Սաֆարյանը:
«Մեր գյուղ ոչ մի պաշտոնյա չի եկել, չի հարցրել` այ ժողովուրդ, ո՞նց եք ապրում: Մենակ գալիս են ընտրությունների ժամանակ, էն էլ` իրենց աթոռի խաթր: Գալիս են, ժողովրդի աչքին երեւում ու 4 տարի անհետանում են»,- ասաց Հենդո անունով վարդենիսցին: «Բայց դիմե՞լ եք պաշտոնյաներին»,-հարցրի:
«Ցավդ տանեմ, դիմումը գրում տալիս ենք, հենց ոտներս քաշում ենք, մեր հետեւից դիմումը ճղում, գցում են ու անհետեւանք է մնում: Իրենց ինչի՞ն է պետք, որ կարդան: Ընտրությունների ժամանակ բերում փող են տալիս ու դրանով հարցը համարում են լուծված»,- պատասխանեց Հենդոն:
«Ինչքա՞ն գումար են տալիս» հարցին նա պատասխանեց. «Էնքան, ինչքան որ ձեզ են տվել` 5000 դրամ»: Վարդգես Մանուկյանն էլ ասաց, որ պատգամավոր Լյովա Խաչատրյանին շատ են դիմել, բայց առայժմ ոչ մի փոփոխություն գյուղում չկա: Նա մտահոգված էր գյուղի վթարային դպրոցի խնդրով: Վարդգեսի ասելով` վախենալով է իր առաջին դասարանցի թոռնիկին դպրոց ուղարկում, քանի որ նույնիսկ թեթեւ ցնցման ժամանակ կարող է փուլ գալ:
«Ամեն պաշտոնյա իր գյուղում է ներդրում անում: Խաչատրյան Լյովան իր գյուղում` Երնջատափում, մի հրաշալի մշակույթի տուն է կառուցում, գյուղն ամբողջությամբ գազիֆիկացրել են, իսկ մեր գյուղին ուշադրություն դարձնող չկա»,- ավելացրեց Վ. Մանուկյանը: Նա միակը չէր, ով վիրավորված էր պաշտոնյաների խտրական վերաբերմունքից:
«Մեր մարզպետը Թալինի շրջանից է: Գումարային բոլոր հատկացումները ամեն պաշտոնյա իր շրջանն է տանում, ինքն էլ իր հերթին: Եթե մեր հարգարժան նախագահը մեկին ուղարկի գյուղական վայրերն ուսումնասիրելու, հնարավոր է ինչ-որ բան փոխվի, մոտները խղճի խայթ առաջանա ու մի բանով գյուղացուն օգնեն»,- ասաց վարդենիսցի Արթուր Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ ԱԺ նախկին նախագահ, ներկայումս պատգամավոր Տիգրան Թորոսյանը արմատներով վարդենիսցի է, սակայն երբեք չի խոստովանել այդ մասին ու համագյուղացիների խնդիրներով չի մտահոգվել: ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Թորոսյանը չժխտեց իր կապը Վարդենիսի հետ, սակայն ասաց, որ դա եղել է 90 տարի առաջ` նախնիներն են եղել Վարդենիսից, ու հիմա այդ գյուղի հետ ինքը կապ չունի:
«Պաշտոնները որեւէ մեկին լավություն անելու համար չեն: Իրենք ունեն իրենց տարածքից ընտրված պատգամավոր, համայնքապետ, մարզպետ, թող այդ հարցերով իրենց դիմեն»,- «Հետքին» ասաց Տ. Թորոսյանը:
Ըստ պատգամավորի` երկրի դժբախտություններից մեկն էլ այն է, որ պատգամավորները ծրագրերն ու ֆինանսական միջոցները քաշում են իրենց ծանոթ բնակավայրերը, իսկ մնացածները զրկվում են դրանցից: «Բայց դուք էլ իրենց համայնքի միակ պաշտոնյան եք, ինչու՞ դուք էլ որեւէ ծրագիր չեք տարել Վարդենիս»,- հարցրինք պատգամավորին: «Քանի դեռ վարդենիսցիները չեն հասկացել, որ համայնքապետը պետք է զբաղվի իրենց հարցերով` միշտ էլ կմնան նույն վիճակին»,- պատասխանեց Տ. Թորոսյանը:
Վարդենիսի համայնքապետին չտեսանք: Նա գործերով Աշտարակում էր: Համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Փառանձեմ Գեւորգյանն էլ իրենց գյուղը ներկայացրեց այնպես, ինչպես ներկայացրել էին վարդենիսցիները: Ըստ նրա` հողագործությունն իրեն չի արդարացնում, քանի որ պետությունն այլեւս չի սուբսիդավորում պարարտանյութի համար, իսկ շուկայում վաճառվող պարարտանյութը թանկ է` պարկը մինչեւ 7500 դրամ:
«Էլ չեմ ասում, որ սերմեր չունենք: Պատգամավորը լավ գիտի, թե այս գյուղում ինչ է կատարվում: Շատ ենք դիմել, բայց ի՞նչ անի այդ մարդը»,- ասաց Փ. Գեւորգյանը: Համայնքապետարանի աշխատակիցը նշեց, որ իրենց վարելահողերի մեծ մասը` մոտ 400 հեկտար, չի մշակվում: Պատճառը մեկն է` «գյուղացին ի վիճակի չէ»:

MP Tigran Torosyan: “People must understand officials are not here to hand out favors”
Trying to reach the village of Vardenis, Aragatzotn Marz, especially during the winter, is an arduous and nearly impossible journey. Roads leading to the village, located just five kilometers from the town of Abaran, are covered with slick ice from the hardened snows.
When the snowfalls are light, the roads are usually cleared pretty quickly, but the snow is swept along the roadsides, making turning impossible on the two-lane road. One of the drivers must park the car along the snow covered roadside and then, with some elbow grease from the passengers, push the car back in the other direction. This is what happened to us when we allowed a passing car to overtake us. A group of men from Vardenis had gathered next to a non-descript one story building they call the cultural center. When we entered the smoke filled room, there were about fifty men inside playing backgammon and cards. There were two former village mayors in the crowd.
Former Vardenis mayors now unemployed
Djivan Sargsyan was mayor of Vardenis from 1996-2002. He’s now unemployed and passes the time of day playing backgammon with other men from the village. During our conversation, he had only praise for current Mayor Kamo Petrosyan, saying that the new man has already done more than he ever did. “Today, it’s become the accepted norm that all taxes in the village are collected. Back in my day, we just couldn’t do that,” said Mr. Sargsyan The former village mayor points to government subsidies for the tax collection success story, arguing that without government assistance no community leader could ever manage to collect taxes. Another Djivan, this time Asatryan, served as Vardenis mayor from 2002-2008. He said that he pulled out of the local race two years ago because it was becoming next to impossible to manage a community with such few resources. “I you go pay a visit to someone’s home the first thing you pay attention to is the how clean the place is and the woman who runs the household. This here is like our living room because everyone from the village meets here. Take a look around and you’ll get a good idea of what shape the village is in,” Mr. Asatryan said, pointing towards the cultural center. He said that the list of problems facing Vardenis is a long one Land aplenty but farming just not profitable Vardenis has about 650 hectares of tillable land, 100 hectares of natural meadow and 500 hectares of pasture. “The village has a good amount of land, but residents just don’t have the means to buy seed and fertilizer to work the land and make a profit. We sow our local seed and pray for rain. There’s practically no irrigation water to speak of. We even use drinking water to irrigate the gardens by our homes,” Mr. Asatryan said. He told the story of how the entire village flew in a panic the day the meadow grasses were being mowed for harvesting. The combine, made in 1985, conked out after just one hectare and remained out of order for days. We asked Mr. Asatryan if the village couldn’t get the needed equipment on credit. He answered that there wasn’t one person in Vardenis able to make such a purchase. We also asked if he had followed up on a list of issues that his predecessor had presented to Lyova Khachatryan, the local Member of Parliament. “What do you expect us to demand of him; he’s just one individual. You’re correct he should raise these issues in parliament. This is his second term in office. But he says nothing about the problems here. The only development was the 1.5 kilometer gas pipe they installed back in 20007. Lyova Khachatryan had something to do with that small event,” he said.
Village remains without gas
Gas for heating and cooking has been the main problem in the village and remains so today. Residents burn dried dung for their winter heating needs. Those better off can afford to buy wood.
Valery Safaryan, one of the unemployed men, who had gone to the cultural center to shoot the breeze, told us that the village had loads of uncultivated land. “Even the young people have nothing to do and drift around aimlessly. Those who can, leave the village. All of us would leave if he had the chance,” he said.
“No government official has ever visited the village to ask how we are coping. The only time we see a politician is before an election to ask for our votes. You don’t see these guys for the next four years,” said Hendo, a village resident.
Residents claim MP Khachatryan practices “favoritism with funds”
I asked if they ever got in touch with their representatives. “Geez, give me a break. The minute we turn our backs they tear up the petition we just handed over. Nothing gets done. Why should they even read the damn thing? They come and hand out money at election time and figure they’ve solved the problem,” answered Hendo. When we asked how much the politicians hand out Hendo replied, “5,000 AMD, the same amount they gave you.” Vardges Manoukyan, another resident, said that they have petition MP Lyova Khachatryan several times but that nothing has yet to be done. Mr. Manoukyan was worried about the village school. The building is structurally unsafe. He confessed that it’s with some trepidation that he sends his grandchild to first grade since the building could collapse at the slightest tremor. “Every official invests in their home town. It’s the same with Lyova Khachatryan. He takes care of Yerndjatap. He’s built a fabulous cultural center in the village and the gas flows freely. No one cares about us,” Mr. Manoukyan said. He wasn’t the only one critical of the discriminatory largesse handed out by the local MP. “Our regional governor is from the Talin region. They all direct the bulk of state funding to their districts. It’s the same with the regional governor. Perhaps, if our esteemed president would just send a fact-finding team around to the villages, it’s just possible that they’d have a change of heart, a feeling of remorse, and make changes to actually help rural folk,” said resident Artur Grigoryan.
Former NA Speaker Torosyan – Villagers should pester their elected representatives
He noted that while MP Tigran Torosyan, the former parliament speaker, traces his roots to Vardenis, he’s never publicly acknowledged the fact and has done nothing for the village. When asked, MP Torosyan didn’t deny the connection to Vardenis but added that it was his ancestors that lived there ninety years ago and that today, he has no dealings with the village. “Officials aren’t there to do favors for anyone. They have their elected MP, village mayor and regional governor. These are the officials they should be contacting regarding the problems they face,” MP Torosyan told Hetq. MP Torosyan said that one of the unfortunate aspects of the country is that members of parliament usually funnel government money and projects to their home towns. Other districts go without as a result. We asked MP Torosyan why he hadn’t channeled any government projects to Vardenis, given that he is the only official to ‘hail’ from the village. “Since the good people of Vardenis have yet to understand that it’s their local mayor who must seek solutions for local problems, they’ll always wind in the same predicament,” he answered. We didn’t get to see the mayor of Vardenis. He was in Ashtarak on business. We did get to speak with Parandzem Gevorgyan, the municipality’s staff secretary. She basically repeated what we had heard from local residents. Mrs. Gevorgyan pointed out that farming was no longer cost-effective since the government had halted subsidies for fertilizer. The cost, at 7,500 AMD a sack, is prohibitive for most “Forget about the fact that we have no seed to plant. Our MP knows what’s going on in this village. We’ve petitioned him on many occasions but what can he do?” Mrs. Gevorgyan answered in despair.