«Այստեղ ժողովուրդը պահանջատեր չէ»,- ասում է Տեր Կտրիճը
«Ես ծնվել էի որպես ամերիկացի, ես մեծացել եմ որպես ամերիկացի, ես զգում էի, որ հայ եմ, որովհետեւ գնացել էի հայկական դպրոց, հաճախում էի Հայ Առաքելական եկեղեցի եւ ընտանիքում խոսում էինք հայերեն: Երբեք չէի մտածի, որ մի օր կապրեմ Հայաստանում: Մտածում էի` ծնվել եմ Ամերիկայում, այնտեղի քաղաքացի եմ, պետք է մինչեւ վերջ այնտեղ ապրեմ:
Բայց Հայաստանը դա փոխեց: Երբ եկա այստեղ, տեսա, որ հայրենիք ունեմ, տեսա, որ այստեղ էլ կա ապագա հայի համար, ոչ միայն տեղացի հայերի համար, այլեւ սփյուռքահայերի»,- պատմում է Տեր Կտրիճը: Նա Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի օգնականն է: Երբ կաթողոիկոսը մեկնում է արտերկիր, նրան ուղեկցում է Տեր Կտրիճը (ավազանի անունը` Արմեն Դեւէջյան): Արմենը առաջին անգամ Հայաստան է այցելել 1990 թ., վերջնականապես տեղափոխվել` 2001-ին: Մասնագիտությամբ ճարտարապետ է, ծնվել է ԱՄՆ-ի Ֆիլադելֆիա քաղաքում, իսկ կինը` Փոլան` Ֆրեզնոյում: Ծանոթացել են Ֆրեզնոյում` համալսարանում աշխատելու տարիներին: Տեր Կտրիճի արմատները Արաբկիրից են, Փոլայինը` Խարբերդից: Ներկայումս Տեր Կտրիճը Մայր Աթոռի Օտար հաղորդակցության բաժնի ղեկավարն է, իսկ երեցկինը` ինտերնետային էջի պատասխանատուն եւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ներկայացուցիչը մի քանի միջազգային կառույցներում:
Տեր Կտրիճն ասում է, որ ԱՄՆ-ում համայնքը համախմբված էր եկեղեցու շուրջը, իսկ իր համար հոգեւորականը միշտ եղել է տարեց, մի քիչ խիստ, ավելի շատ ոչ թե ընկեր, այլ մեկը, ում հանդեպ պետք է մեծ հարգանք ունենալ: Հայաստան առաջին այցելության ժամանակ Արմենը ծանոթացել է մի երիտասարդ, աշխույժ հոգեւորականի հետ: Լավ ընկերներ են դարձել, ամեն անգամ Հայաստան այցելելիս հանդիպել են, սուրճ խմել կամ ճաշել: Այդ երիտասարդ հոգեւորականն Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն է: Քանի որ ֆինանսական միջոցներ չեն ունեցել Հայաստանում ներդրում կատարելու համար, Արմենը եւ Փոլան որոշել են իրենց ժամանակը տրամադրել եւ դրանով օգտակար լինել: Երբ եկել են Հայաստան, մտածել են, թե ետ կվերադառնան, վերցրել են երկարատեւ բացակայության իրավունք, դուռը փակել ու եկել:
«Էնտեղ մենք շատ ավելի լավ էինք ապրում, տուն ունեինք, աշխատանք, բայց վերջիվերջո տեսնում ես, որ ամեն ինչ փողով չի պայմանավորված, կյանքի արժեքը միայն ունեցվածքի մեջ չէ, այլ կյանքի որակի»,- ասում է Տեր Կտրիճը: 6 ամիս այստեղ մնալուց հետո հասկացել են, որ իրենց լավ են զգում, այստեղի դժվարությունները ավելի պարզ են ու հասարակ:
Տեր Կտրիճն օրինակ է բերում, որ այստեղ կարող է երեկոյան հանգիստ զբոսնել, գնալ ընկերներից մեկի տուն, հյուրընկալել եւ հյուրընկալվել, եւ ոչ ոք չի ասի` ինչու ես եկել: ԱՄՆ-ում այդպես չէ, ընկերներով հանդիպելու համար մեկ շաբաթ առաջ զանգահարում են, նախապես օր եւ ժամ նշանակում: Տեր Կտրիճը համոզված է, որ եթե այստեղ մարդն աշխատանք ունենա, իրեն հարգված զգա աշխատանքում, աշխատավարձը համապատասխանի աշխատանքին, գործատերը հարգի իր աշխատողին, ապա կարող է շատ հանգիստ ապրել, որովհետեւ այստեղ ծախսերը տարրական են` սնունդ, կոմունալ վճարումներ, որից հետո մարդ հոգսեր չունի: Եթե փող ունի, կարող է ծախսել հաճույքի համար, եթե չունի, չի ծախսում, որովհետեւ միջավայրն ինքնին հաճույք է:
«Դու ինքդ էլ կարող ես քեզ համար հաճույքներ ստեղծել, իսկ Ամերիկայում չկան պարզ հաճույքներ: Ես եղել եմ ընտանիքներում, որ գումար չունեն, մի կոպեկ էլ չունեն, հավաքվում են, մի փոքր հաց ուտում ու ամբողջ գիշեր երգում, դա էլ իրենց հաճույքն է: Կամ էլ` կարող են դուրս գալ եւ զբոսնել, դրա համար գումար պետք չէ, այստեղ մարդիկ իրար հետ խոսում են»:
«Ես գիտեմ, որ կարող եմ մասնակցել այս երկրի կառուցմանը: Ես չդարձա հոգեւորական, որ Աստծուն ծառայեմ, այլ ժողովրդին, ես պարտք եմ զգում իմ նախնիների հանդեպ: Նրանք զոհողություններով անցան, որ ես կարողանամ հանգիստ կյանք ապրել, որքանո՞վ ճիշտ կլինի, որ ես գնամ դրսում հանգիստ նստեմ եւ ոչ մի բան չվերադարձնեմ էս ժողովրդին»,- ասում է Տեր Կտրիճը: 9 տարի Հայաստանում ապրելը նրա համար զոհողություն չէ, ասում է` եթե զոհողություն լիներ, հնարավոր է չապրեր: Այստեղ կարոտում են ԱՄՆ-ում ապրող հարազատներին: «Մենք այստեղ միայն իրար ունենք եւ մեր ընկերներին»,- ասում են Տեր Կտրիճն ու Փոլան: Տեր Կտրիճի ու Փոլայի ընկերները Հայաստանում ապրող սփյուռքահայեր են եւ տեղացիներ, որոնց հետ ծանոթացել են եկեղեցու միջոցով, աշխատանքի բերումով, երբեմն ընկերների խմբերը խառնվում են միմյանց:
Ժողովուրդը պետք է պահանջատեր լինի
«Իշխանությունը կարող է շատ ավելի մեծ բան անել, եթե ավելի հանդուրժող լինի, եթե արգելքներ չդնի, եթե չվախենա ժողովրդից: Ինչքան նա ժողովրդին նայի որպես սպառնալիքի, երկիրը չի զարգանա»,- ասում է Տեր Կտրիճը:
Ըստ նրա` այսօր Հայաստանում բազում մարտահրավերներ կան հաղթահարելու: 9 տարվա ընթացքում նա մի բանում է համոզվել. «...խորհրդային իշխանությունը 70 տարվա մեջ ավելի ավեր է գործել ժողովրդի բարոյական եւ հոգեւոր կյանքի վրա, քան թուրքը` 600 տարվա մեջ, քանի որ, ապրելով Թուրքիայում, եկեղեցին ինչ-որ չափով ազատ էր, կտրված չէր իր համայնքից, հոգեւորականը ամենօրյա ներկայություն էր ընտանիքների մեջ, հոգեւորականը ամուսնացնում էր, կնքում, տարին 2 անգամ գալիս էր տունը օրհնում, ճանաչված անձ էր, բոլորը նրան գիտեին, ինքն էլ` բոլորին, կարող էր դուռը ծեծել, մտնել ընտանիքների մեջ, խնդիրներ լուծել, չկար հոգեբան, չկար հոգեբույժ, հոգեւորականն էր դա անում: 70 տարվա մեջ մեր եկեղեցիները քանդվեցին, հոգեւորականներին սպանեցին, եկեղեցական կառույցը կործանվեց»:
Հայաստանի հիմնական խնդիրը նա համարում է բարոյական համակարգի վերստեղծումը քրիստոնեական արժեքների ուսուցմամբ եւ կիրառմամբ:
Նրա խոսքերով` Հայաստանում չկա աթեիստ, կա անտարբեր մարդ, ով հպարտությամբ ասում է, որ ինքը քրիստոնյա է, բայց չի գիտակցում դրա նշանակությունը. «Եկեղեցին ժողովուրդն է, ոչ թե կառույցը, պետք է հասկացնել ժողովրդին, որ քրիստոնյա լինելը պարտավորություն է, միայն խոսքերով չէ, պետք է նաեւ ապրել որպես քրիստոնյա: Ի՞նչ իմաստ ունի կիրակի գնալ եկեղեցի, իսկ երկուշաբթի նորից խաբել»: Քրիստոնեական դաստիարակությունը մատչելի դարձնելու նպատակով նա առաջարկում է նոր եկեղեցիներ կառուցել:
Օրինակ է բերում 1911 թ. Կոստանդնուպոլսի պատրիարք Մաղաքիա Օրմանյանի արձանագրությունը, համաձայն որի` Երեւանն ուներ 250 հազար բնակչություն, 245 եկեղեցի, այսինքն` հազար հոգու համար եղել է մի տեր հայր կամ հայր սուրբ, իսկ այսօր 1 մլն մարդ կա` տասը եկեղեցի, այսինքն` 100.000 հոգու համար կա մի տաճար:
«Հավատքը առանց գործերի մեռած հավատք է, մենք էդ վիճակում ենք, կարող է հիմա էս ժողովուրդը մեծ հավատք ունի, բայց այն քնած է, մեռած չի: Կարող է հավատքի մակարդակը ինձ բավարարում է, բայց ես դրա արդյունքը չեմ տեսնում»,- ասում է կաթողիկոսի օգնականը: Արդյունքի հասնելու համար անհրաժեշտ է ոչ միայն բողոքել, այլեւ պահանջել: «Եթե մենք մեզ ժողովրդավար երկիր ենք համարում, դա նախեւառաջ նշանակում է, որ ոչ միայն իշխանությունն ունի պարտավորություններ, այլեւ ժողովուրդը: Շատ հեշտ է, երբ ժողովուրդն ասում է, թե իշխանությունը լավը չէ, այս բանը չի անում, բայց չէ՞ որ ժողովուրդն էլ իր պարտավորությունները չի կատարում. ժողովուրդը պահանջատեր չէ: Իսկ ո՞վ է ասել, որ պահանջելու դեպքում չի ստանալու: Ամերիկան Ամերիկա չդարձավ նախագահի կամ ինչ-որ մեկի շնորհիվ, այլ որովհետեւ ժողովուրդը պահանջատեր էր, պահանջում էր որոշ բաներ, իսկ այստեղ ժողովուրդը պահանջատեր չէ»:
Տեր Կտրիճը զգացել է, որ Հայաստանում երեխան ոչ թե բեռ է ընտանիքի համար, այլ հաճույք. «Սա իմն է, ես ինձ հաստատուն եմ զգում այստեղ»,- շեշտում է նա: Տեր Կտրիճին դուր չի գալիս այն, որ Հայաստանում լուրջ խնդիրների մասին լռում են, օրինակ` ընտանեկան բռնություն, կաշառակերություն: Նրա կարծիքով` եկեղեցին կարող է շատ ավելի խիստ խոսել դրա մասին, ժողովուրդն էլ կարող է շատ ավելին պահանջել:
«Ինչու՞ հոգեւորականները չեն խոսում» հարցին հոգեւորականը պատասխանում է. «Իրենց հարցրեք, ես խոսում եմ, կարող է իրենց համար դա առաջնային խնդիր չէ, ինձ համար առաջնային է»: Միջնակարգ դպրոցներում դասավանդման ձեւը նրա համար անընդունելի է, որովհետեւ հիսուն տարի առաջ էլ նույնն էր, եւ չի պատրաստվում մի սերունդ, որը կկարողանա մրցակցել 21-րդ դարում. «Ես ավելի շատ վախենում եմ, որ մենք չենք սովորեցնում, թե մեր երեխաները ինչպես պիտի մտածեն, սերունդ չենք կրթում, ավելի շատ դրանից եմ վախենում, քան թուրքից ու ադրբեջանցուց: Այստեղ ոչ մի դասախոս չի հարցնում իր երեխային, թե դու ինչ ես մտածում»:
Հայաստանը Տեր Կտրիճին ավելի անհամբեր է դարձրել, մինչդեռ ԱՄՆ-ում նա ավելի համբերատար էր: Ասում է` երբ դրսում ինչ-որ բան ես ձեռնարկում, ավելի հեշտ ես արդյունք ստանում, իսկ այստեղ երկար ժամանակ է պահանջվում, ուստի հոգնում ես:
Ազատ ժամանակ Տեր Կտրիճը ֆիլմեր է դիտում, ընթերցում է, գրում: Հայկական հեռուստատեսություն չի նայում, հայկական թերթեր չի ընթերցում, որովհետեւ կարծում է, որ այստեղ թերթը կարծիք է ներկայացնում, ոչ թե լուր հաղորդում: Ամուսինների երազանքն է տուն գնել, մեկ կամ երկու երեխա որդեգրել: Իրենց հետագա կյանքը ամերիկահայ ամուսինները պատկերացնում են միմիայն Հայաստանում:

An American-Armenian Makes the Journey to Armenia and the Priesthood
Father Ktridj – “It is easy to complain but the people must demand change as well” “I was born and raised as an American. But I felt like an Armenian because I attended Armenian school and went to services at the Armenian Apostolic Church. We spoke Armenian at home. I never thought that one day I’d be living in Armenia. I believed that since I was born in America and was a U.S. citizen, I had to spend my entire life there. Armenia changes all of that.
When I came here, I saw that I indeed had a homeland and that there was a future here, not only for local Armenians but for diaspora Armenians as well.” This is how Father Ktridj, who now serves as the personal assistant to Catholicos Garegin II, describes his journey from America to Armenia. Father Ktridj, who accompanies Catholicos Garegin II, on all his trips abroad, was born Armen Devechian in Philadelphia. He first visited Armenia in 1990 and repatriated in 2001. He is an architect by profession and is married to Paula, an Armenian from Fresno, California. They met while he was teaching at the local college. Born and raised in Philadelphia and now working at Etchmiadzin Father Ktridj traces his roots back to Arabkir, in western Armenia. Paula’s family hails from Kharpert. He now is in charge of the foreign correspondence section at the Holy See. His wife, “Yeretskin” Paula manages the Holy See’s website and is Etchmaidzin’s liaison with a number of international organizations. Father Ktridj tells me that the Armenian community back in the States was united around the local church parish. He grew up regarding a priest as usually being elderly, somewhat stern, and someone always demanding a great deal of respect. The clergy weren’t exactly what you’d call a friend. The first time Armen visited Armenia he made the acquaintance of a young, energetic clergyman. They became good friends. Whenever Armen returned to Armenia, the two would meet over coffee or a meal. That young clergyman was the future Catholicos of All Armenians, Garegin II Since Armen and Paula didn’t have the finances to invest in Armenia, they decided to invest their time instead and thus contribute. When they first moved here, they figured that they’d return. They had taken a leave of absence, locked the door to the house and came. “We lived much better there. We had a house and good jobs. But, in the end, you realize that everything doesn’t revolve around money. Ones quality of life isn’t merely measured in material belongings,” says Father Ktridj. After spending six months in Armenia, the two found they had gotten used to life here and were comfortable with their new surroundings. The problems they faced were simple ones. With decent work a comfortable life is possible Father Ktridj likes to point out that in Armenia one can take evening strolls in relative safety, visit friends or receive guests, without anyone asking why you didn’t call in advance. It’s not the same in America. Friends arrange to meet a week in advance by phone. The time and place must be agreed to lest anyone is inconvenienced. Father Ktridj is certain that if one has a job in Armenia that pays moderately well, according to the level of work, a work environment where employees are respected by their employers, than it’s quite possible to live well here since expenses are the basic ones – food, utilities, etc. These are the major concerns one has to deal with. If there is money left over, it can be spent on entertainment, says Father Ktridj. If there is nothing left, then nothing is spent. Anyway, the environment here is a pleasure by itself. “One can create enjoyment on their own. There are no simple pleasures in America. I have been to the homes of families here in Armenia that are quite poor, without a kopek to their name. But they gather together, eat a simple meal and sing all night long. This is their enjoyment. Then too, you can always take a walk through the town for free. Here, people talk to one another.” “I realize that I can contribute to the building of this country. I didn’t become a clergyman to serve God, but to serve the people. I feel an obligation to my forefathers. They made many sacrifices so that I could live comfortably. How correct would it be for me to go overseas, have a cushy life, and not give back anything to this people,: says Father Ktridj. He doesn’t regard the nine years living in Armenia as a sacrifice. He says that if it was a sacrifice, they wouldn’t have stayed. Naturally, the couple misses their relatives back in the States. “We only have each other here and our friends,” they confess. Their friends are local and diaspora Armenians they’ve met through the church and work. Sometimes they get together and the two groups mingle. “The government can surely do more if it was only more tolerant; if it helped rather than hindered, and if it wasn’t afraid of the people. The country will never prosper if the government continues to view the people as a threat,” says Father Ktridj. 70 years of Soviet rule more destructive spiritually than 600 years of Turkish rule He says that Armenia faces many challenges that must be overcome. In the nine years living here, he is certain of one thing. “…During its 70 year rule, the Soviet regime would up playing greater havoc on the people’s moral and spiritual life than the Turks in over 600 years. I say this because the church in Turkey was freer in a sense, it wasn’t cut off from the community, and the local priest was always around to visit homes, conduct marriages, baptisms, bless homes twice a year. He was a recognizable individual who knew all in the community. The local priest could knock on any door and walk in, offering advice and counsel. There were no psychologists or psychiatrists. The clergy did it all. In the span of 70 years, all our churches were destroyed and the clergy killed off. The church structure was demolished.” Father Ktridj believe that the number one problem facing Armenia today is the rebuilding of the country’s moral system based on the teaching and implementation of Christian values. There are no atheists in Armenia, he says, just indifferent people who proudly claim to be Christians but who don’t understand what that signifies. “The people comprise the church. We must teach the people that being Christian entails a certain obligation. One cannot be a Christian in words alone; one must live the faith. What is the sense for a person to attend church on Sunday, alone to fib and lie on Monday?” New churches needed to spread Christian teaching Father Ktridj proposes that new churches be built to make Christian teaching more accessible. As an example, he points to a document written by Patriarch Maghakia Ormanian in 1911, in Constantinople, documenting that Yerevan had 250,000 inhabitants at the time with 245 churches; one church for every 1,000 residents. Today, there are just ten churches in Yerevan with a population of over one million; a ratio of one church to each 100,000 residents. “Faith without practical work is a dead faith. This is the situation we are in today. It is possible that this people now have great faith but it is sleeping; not yet dead. Perhaps the level of faith is sufficient for me but I have yet to see its result,” says Father Ktridj. To achieve some tangible result, it is not enough just to complain, one must also demand. “If we consider ourselves to be a democratic nation, this first and foremost means that not only does the government have certain responsibilities but that the people do as well. It is very easy for the people to state that the government is bad, that it doesn’t do this or that, but isn’t it also true that the people aren’t fulfilling their responsibilities? The people aren’t out there making demands. Who ever said that these demands will not be met once made? The United States didn’t become the country it has just due to the actions of a president or certain individual. It was because the people made certain demands. Here, the people do not.” Father Ktridj has observed that here in Armenia, the birth of a child is a source of joy rather than a burden for the family. “This is mine. I feel at home here.” More clergy should speak out on issues of the day What displeases Father Ktridj is that many serious issues facing Armenia go neglected – family violence, bribery, etc. He thinks that the church could take a much more aggressive stance on these issues and that the common folk could demand more. When we asked why the clergy, in general, do not raise such issues, Father Ktridj answered, “You should ask them. Perhaps, they don’t regard such matters as vital, but I do.” Father Ktridj also finds that the method of instruction in the high schools is unacceptable, given that it’s a continuation of a 50 year-old system that cannot possible prepare a new generation to meet the challenges of the 21st century. “My main fear is that we are not teaching our children how to think for themselves. We are not properly educating a new generation and I fear this more than Turk or Azerbaijani. In Armenia, you will be hard-pressed to find one teacher that ever asks their children what they actually think.” Armenia has made Father Ktridj more impatient. Back in America, his patience cut-off point was much higher. He says it takes much longer to get something done in Armenia than overseas. In his spare time, Father Ktridj likes to watch films, read and write. He never watches Armenian TV nor does he read the local papers. He says that the press in Armenia is more interested in presenting opinion than actual news. The couple dream of owning a house and adopting a child, even two. This transplanted American-Armenian husband and wife only see Armenia as the stage on which to build their future life together.