Պատրա՞ստ է, արդյոք, Թուրքիան ներողություն խնդրել
«Ես գիտակցորեն չեմ կարող ընդունել անտարբերությունը այն մեծ աղետի հանդեպ, որ օսմանյան հայերն ապրեցին 1915-ին, եւ դրա ժխտումը: Ես մերժում եմ այս անարդարությունը եւ, գործելով իմ սեփական կամքով, ես կիսում եմ իմ հայ եղբայրների եւ քույրերի զգացմունքները եւ ցավերը եւ ներողություն եմ խնդրում նրանցից»:
Մի խումբ թուրք մտավորականների այս նամակը, որում վերջիններս ներողություն են խնդրում հայերից 1915թ. իրադարձությունների համար, խիստ հակասական արձագանքներ առաջացրեց Թուրքիայում: Նախաձեռնողների թվում են պրոֆեսոր Բասկին Օրանը եւ Ահմեդ Ինսելը, լրագրող Ալի Բայրամօղլուն եւ Չենգիզ Աքթարը:
Առճակատման ասոցիացիայի (Yuzlesme Dernegi) համակարգող Այտեկին Յըլդըզն ընդգծեց, որ Թուրքիայի հայ համայնքն արդեն իսկ տեղյակ է, որ Թուրքիայում գիտակից շատ մարդիկ կան, եւ խնդիրը հայտնի փաստերի մասին հայտարարելը չէ: «Սա լավ սկիզբ է, բայց բավարար չէ: Նախեւառաջ, ի՞նչ նկատի ունեն նրանք «մեծ աղետ» ասելով: Եկեք տանք դրա անունը, դա ցեղասպանություն էր: Եվ հետո, պետությունը պետք է ներողություն խնդրի»,- գտնում է Յըլդըզը:
Պատմաբան Այշե Հյուրին եւս կիսում է այն կարծիքը, որ պետությունը պետք է ներողություն խնդրի. «Ինձ համար այդ բոլոր իրադարձությունները այն ժամանակ ծաղկող թուրքական ազգայնականության մեղքն են, եւ ես ինձ չեմ նույնականացնում դրա հետ, ուստի անձնապես ներողություն խնդրելու կարիք չունեմ»: Նրա կարծիքով` պետությունը նախ պետք է համապատասխան միջավայր ստեղծի քննարկումների համար, այնուհետեւ պետք է ներողություն խնդրի ինչպես ոճրագործների, այնպես էլ իր անունից, քանի որ «տարիներ շարունակ օրինականացրել է նրանց գործողությունները»:
Չնայած այն հանգամանքին, որ ստորագրահավաքի տեքստում «Ցեղասպանություն» բառն օգտագործված չէ, այն մեծ հակադարձության հանդիպեց հատկապես թուրք ազգայնականների շրջանում: Նախաձեռնությունը որակվեց որպես «դավաճանություն», «վիրավորանք թուրք ժողովրդի հասցեին»:
Ազգայնական շարժում կուսակցության (MHP) Էրզրումի տեղակալ Զեքի Էրթուգայը Today’s Zaman-ին տված հարցազրույցում մեղադրեց նախաձեռնության հեղինակներին «հիստերիայի մեջ գտնվելու» համար: Ըստ նրա` ոչ թե հայերն են տառապել օսմանյան թուրքերից, այլ թուրքերը, որոնց կոտորել են հայերը. «Հայերից ներողություն խնդրելը ես համարում եմ վիրավորանք թուրք ժողովրդի հասցեին…  Այնպիսի ամոթալի արատ, ինչպիսին ցեղասպանությունն է, երբեք տեղի չի ունեցել թուրք ժողովրդի պատմության մեջ: Եթե կա մեկը, ով պիտի ներողություն խնդրի, դա հայերն են եւ արեւմտյան պետությունները, որոնք հայերին սադրեցին թուրքերի դեմ` խոստանալով նրանց, որ սեփական երկիր կունենան»:
Նույն կուսակցության Մերսինի տեղակալ Բեհիչ Չելիկի խոսքերով` նույնիսկ տեղահանության համար ներողություն խնդրելն է անընդունելի, որովհետեւ տեղահանություններ իրականացվել են շատ երկրների կողմից, ոչ միայն Թուրքիայի. «Միացյալ Նահանգները տեղահանեցին բնիկ ամերիկացիներին, Ռուսաստանը աքսորեց կազակներին եւ Ղրիմի թաթարներին: Նրանց մտավորականները երբեք ներողություն չխնդրեցին որեւէ մեկից»:
Հայտնի ուլտրանացիոնալիստ Յուսուֆ Հալաչօղլուն, ով նախկինում ղեկավարել է Թուրքական պատմական ընկերությունը (TTK), կարծում է, որ այս ամենը սերտ առնչություն ունի Թուրքիայի նոր արտաքին քաղաքական նախաձեռնության հետ, որը սկսվեց սեպտեմբերի սկզբին, երբ Աբդուլլա Գյուլը եւ Ալի Բաբաջանը Երեւան այցելեցին ֆուտբոլային խաղը դիտելու: «Նպատակը հասարակական կարծիքը նախապատրաստելն է այդ նախաձեռնությունը մյուս մակարդակի վրա տեղափոխելու համար»,- գտնում է նա:
«Արդյո՞ք հայերը կհայտարարեն, թե ում հետ են նրանք համագործակցել, երբ Օսմանյան կայսրությունը պատերազմում էր համաշխարհային տերությունների դեմ: Արդյո՞ք նրանք պատրաստվում են հրապարակավ հայտարարել, թե քանի հայեր կային այն ժամանակ ֆրանսիական եւ ռուսական բանակներում: Հայերը, ովքեր համագործակցում էին թշնամու հետ իրենց սեփական երկրներում, պարտվեցին այս պատերազմում: Դա է այն իրականությունը, որ մենք այսօր ունենք»,- ընդգծում է Հալաչօղլուն:
«Սա մեր նախնիների հասցեին արված ամենամեծ դավաճանությունն է, որ կարող էր լինել»,- հայտարարեց պատմաբան Չեմալեթթին Թաշքիրանը, ում խոսքերով` քարոզարշավը նախաձեռնվել է` վնասելու թուրք ժողովրդի միասնականությանը եւ ուղի հարթելու Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության հայկական պնդումները վերջնականապես ճանաչելու համար:
«Թուրք գիտնականները եւ գրողները իրենց ենթարկում են դաժան պետական խարազանի արժանանալու վտանգին` հրապարակային ներողություն խնդրելով Առաջին համաշխարհային պատերազմում օսմանյան զորքերի կողմից հայերի ապրած ցեղասպանության համար,- գրում է ավստրալիական The Age-ը:- Կոտրելով թուրք հասարակության ամենամեծ տաբուներից մեկը` ներողությունը ներկայացվում է բաց նամակով, որը հրավիրում է թուրքերին ստորագրել էլեկտրոնային խնդրագիրը` աջակցելով դրա բովանդակությանը»:
«Խնդրագրի արձագանքները… եւս մեկ անգամ ցույց տվեցին, թե որքան քաջ պետք է մեկը լինի` իր այլախոհ կարծիքները Թուրքիայում հրապարակավ հայտարարելու համար, հատկապես եթե այդ կարծիքները հակասում են պաշտոնական գաղափարախոսությանը»,- գրում է թուրքական Today’s Zaman-ը:
Հայաստան այցելած թուրք լրագրող Օսման Քյոքերը Հետքի հետ զրույցում հաստատեց, որ այս նախաձեռնությունը խիստ քննադատության է ենթարկվում Թուրքիայում` հատկապես ազգայնամոլական շրջանակների կողմից: Ճիշտ է, նախաձեռնության համար դեռեւս քրեական գործ չի հարուցվել: «Սա ներողություն խնդրելու փորձ է, բայց նրանք ներողություն են խնդրում ոչ իրենց արածի համար, կարեւորում եմ այս ակցիան եւ ես էլ առաջին ստորագրողներից եմ»,- նշել է նա:
«Մենք ներողություն ենք խնդրում, որ այդքան երկար ժամանակ` մոտ հարյուր տարի, չենք կարողացել այս հարցը բաց քննարկել,- հայտնել է նախաձեռնողներից Չենգիզ Աքթարը թուրքական Vatan օրաթերթին:- Այսօր Թուրքիայում շատերը, ովքեր ունեն լավ մտադրություններ, կարծում են, որ ոչինչ չի պատահել հայերի հետ… Պաշտոնական պատմությունն ասում է, որ դեպքերը պատահել են երկրորդական, ոչ այնքան կարեւոր եւ նույնիսկ փոխադարձ կոտորածների միջոցով… Ցավոք, փաստերը լրիվ ուրիշ բան են ասում»:
Քարոզարշավի կազմակերպիչները հայտարարել են, որ նրանք նախ ստորագրություններ կհավաքեն մտավորականներից, այնուհետեւ կբացեն ապահով կայքէջ` ստորագրություններ հավաքելու համար: Ի դեպ, հայտնի Facebook կայքէջում արդեն իսկ ստեղծվել են մի քանի խմբեր, եւ բուռն քննարկումներ են սկսվել հարցի շուրջ:
Իսկ մինչ այդ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլին բաց նամակ են հղել նաեւ 300 հայ մտավորականներ: Նամակում նրանք նշում են, որ թուրք պետությունը ժառանգաբար պատասխանատու է հայոց Մեծ Եղեռնի համար, եւ պահանջում են Թուրքիայի նախագահից ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Նամակի տակ իրենց ստորագրությունն են դրել գրող Պերճ Զեյթունցյանը, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը, Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը, «Առավոտ» օրաթերթի խմբագիր Արամ Աբրահամյանը, Հայաստանի Հանարային հեռուստաընկերության «Հայլուր» լրատվական ծառայության ղեկավար Հարություն Հարությունյանը:
«Թուրքիայի ղեկավարության Ձեր սերունդը պետք է ընդունի անհերքելի ճշմարտությունը և ճանաչի Հայոց Ցեղասպանության փաստը: Կարծում ենք` սա առաջին հերթին հենց թուրք ժողովրդին է անհրաժեշտ: Այդպիսով նա կազատվի պատմության բեռից և բաց ճակատով կկանգնի մյուս պետությունների կողքին: Միայն այդպես է հնարավոր փակել այս էջը և համարձակ քայլ անել դեպի ապագա: Միայն այս դեպքում կկայանա մեր երկու ժողովուրդների անկեղծ երկխոսությունը եւ ցանկալի իրական հաշտության գործընթացը»,- ընդգծում է նամակը:

Is Turkey Ready to Apologize for 1915?
"My conscience does not accept the insensitivity showed to and the denial of the Great Catastrophe that the Ottoman Armenians were subjected to in 1915. I reject this injustice and for my share, I empathise with the feelings and pain of my Armenian brothers. I apologise to them."
This public statement, made by a group of Turkish intellectuals apologizing for the events of 1915, has created uproar in Turkey and has lead to a backlash within national circles there. The statement is the initiative of three scholars, Ahmet Insel, Baskin Oran and Cengiz Aktar, and a journalist, Ali Bayramoglu.
Aytekin Yıldız, the coordinator of the Confrontation Association (Yüzleşme Derneği), pointed out that the Armenian community was already aware of the fact that there are many people in Turkey of conscience, and the important thing was not to declare what is already known. “It is a good starting point, but not enough. Firstly, what do they mean by ‘great disaster’? Let us name it; it is genocide. Secondly, the state has to apologize,” Yıldız stressed.
Historian Ayşe Hür said apologizing is the duty of those who were responsible for the act, or for those who share their arguments. “It seems that a very elite group discussed that petition, because I learnt about this petition from the media and I was surprised,” she said, and added, “I approach these types of events as a scientist, as a historian, not as a member of the Turkish nation. For me, all these events were the fault of Turkish nationalism flourishing at that time, and personally, I don’t identify with it, so I do not feel the need to apologize personally.”
She also pointed out that the petitioners are concentrating only on 1915; however, she says there were events after and before. “There is a state tradition which legitimizes all these events and prevents any discussion about them. Firstly, the state has to ensure a suitable atmosphere to discuss all these things; then it has to apologize on behalf of the perpetrators and for itself, because it has legitimized their actions through the years.”
Zeki Ertukay, National Movement Party (MHP) Deputy for Erzeroum, in an interview given to “Today’s Zaman”, charged the authors of the statement for “being in a state of hysteria”. According to Ertukay, it was not Armenians who suffered at the hands of the Ottoman Turks but rather Turks who were assaulted by Armenians. “I regard apologizing to the Armenians as an insult to the Turkish nation. People who call themselves intellectuals have not even been enlightened about their own history. A stain of shame like genocide has never taken place in the history of the Turkish nation. If there is somebody who needs to apologize, it is the Armenians and the Western states that provoked the Armenians against the Turks by promising them a state of their own.”
Behiç Çelik, a MHP deputy from Mersin, was equally enraged. "It is impossible to refer to these people as intellectuals. The so-called intellectuals trying to apologize to Armenians do not know the past. They do not know history. There has never been any genocide in the history of the Turkish nation. Apologizing even for the deportation is not acceptable, because deportations have been carried out by many nations, not just Turkey. The US relocated Native Americans; Russia deported the Kazaks and the Crimean Tatars. Their intellectuals never apologized to anybody."
Yusuf Halaçoğlu, a well-known ultranationalist who formerly headed the Turkish Historical Society (TTK), said the real target here was linked to Turkey's new foreign policy initiative, started in early September with President Abdullah Gül and Foreign Minister Ali Babacan visiting Yerevan for a soccer match between the national teams of Turkey and Armenia. "The aim here is to foment public opinion to be able to take that earlier initiative to the next level," Halaçoğlu said.
As reported in “Today’s Zaman” Halaçoğlu said only 22,000 people died before 1915, the year of the forced deportation. "Will they apologize for those, too? Or will the Armenians declare whom they cooperated with when the Ottoman Empire was fighting world powers? Are they going to publicly announce how many Armenians were part of the French and Russian armies at the time? Armenians, as a people who cooperated with the enemy in their own countries, have lost this war. This is the state of affairs as it stands today," he said.
Turkish historian Cemalettin Taşkıran was quoted in nationalist newspapers as saying, "This is the biggest betrayal that could be shown to our forefathers." Taşkıran said the campaign was set up to hurt the unity of the Turkish nation and to prepare the way for Turkey's eventual recognition of Armenian claims of genocide
“Today’s Zaman” writes that, The reaction to a petition initiated by a group of intellectuals… has shown yet again how courageous one must be to publicly announce his or her unorthodox opinions in Turkey, particularly if those opinions contradict the official ideology.”
During a recent visit to Armenia, Turkish reporter Osman Koker informed “Hetq” that the public apology was severely being criticized in Turkey, especially within nationalist circles. It is true that no criminal charges have yet been brought against the statement’s authors. Mr. Koker stated, “This is an attempt to request an apology but not for something they did. I applaud this initiative and I was one of the first to sign it.”
Cengiz Aktar, a professor of European Union studies at Istanbul's University of Bahcesehir stated, "Today many people in Turkey, with all good intentions, think that nothing happened to the Armenians," during an interview with the “Vatan” newspaper. "The official history says that this incident happened through secondary, not very important, and even mutual massacres … Unfortunately, the facts are very different." Aktar said the initiative was meant to allow Turks to offer a personal apology and to end an official silence. "We are not targeting anyone. It is an apology of individual nature. We want to tell our Armenian brothers and sisters we apologies for not being able to discuss this issue for almost 100 years.”
The campaign’s organizers state that they will first collect signatures of intellectuals and that afterwards they will set up a website to collect signatures from the public at large (press reports claim that the petition is now available on the internet). Several contending groups have already popped in the pages of Facebook where heated discussions on the subject are being held.
At the same time, a public letter signed by 300 intellectuals in Armenia has been addressed to Turkish President Abdullah Gul. The letter notes that modern Turkey bears “hereditary responsibility” for what they consider a “monumental crime against humanity” and calls on the Turkish President to finally recognize the Armenian Genocide.
Signatories to the Armenian letter include the writer Berj Zeytunyants; USSR National Artist Sos Sargsyan; Levon Ananyan, President of the Writers Union of Armenia; Karen Aghamyan, President of the Artists Union of Armenia; Aram Abrahamyan, Editor of “Aravot” and Harutyun Harutyunyan, Program Director of Armenian Public TV’s “Haylur” news agency.
“Your generation of Turkish leaders must accept the undeniable truth and recognize the fact of the Armenian Genocide. Recognition of the indisputable fact of the Armenian Genocide is first essential for the Turkish people. In addition, by doing so they will free themselves of this historical burden and stand in the company of other nations with a clear conscience. Only in that case can there be a sincere dialogue and a process of real reconciliation between our peoples,” the letter stresses.