«Սփյուռքահայը այստեղ նույնքան անպաշտպան է, որքան հայաստանցին»
Ինտերնետային ծանոթության միջոցով ծնված սերը այս անգամ հանգրվան գտավ Հայաստանում: Ֆրանսահայ Մարկը եւ Դաղստանում ապրող հայազգի Նադեժդան ծանոթացել են չատի միջոցով: Շփվել են, պարզել, որ ընդհանուր շատ բան ունեն: Որպես առաջին հանդիպման վայր ընտրել են Հայաստանը: Նադեժդան երբեք չէր եղել Հայաստանում, երազանքն էր տեսնել հայրենիքը:
Դաղստանում ապրելով` հայկական երգերի տակ էր քնում, իսկ Մարկը տոլմա էր ուտում Ֆրանսիայում եւ ասում էր` հայ եմ: 2008 թ. Մարկ Ավագյանցը եւ Նադեժդա Իսախանյանը հանդիպում են Հայաստանում, մեկ ամիս շրջում, այցելում Ղարաբաղ: Այնուհետեւ` նշանադրություն, ամուսնություն, եւ նորապսակները տեղափոխվում են Հայաստան` այստեղ ապրելու մտադրությամբ:
Երիտասարդ ամուսինների այս որոշումը ծնողները չեն ողջունում. «Ապագայի մասին մտածելով` եկանք Հայաստան: Այստեղ լրիվ ուրիշ մշակույթ է, մարդիկ շփվում են իրար հետ, զգում են իրենց կյանքը, լսում ես հայերենը: Ֆրանսիայում մարդիկ մեքենայի են վերածվում, աշխատանք, աշխատանք, իսկ այստեղ պայքարում ես, հուսահատվում, հիասթափվում, դժվարություններ հաղթահարում, արդյունքում ուժեղանում ես, ինքնուրույն դառնում, ապրում ես, իսկ Ֆրանսիայում հոգի չկա: Մնալով Ֆրանսիայում կամ այլ երկրում` երեխաներդ հայ չեն մեծանա, ինչ էլ ուզում ես արա»,- ասում է Մարկը:
Մարկի ծնողները Վանից են, Եղեռնից հետո գնացել են Ֆրանսիա: Նադեժդայի հայրական կողմը Տեղ գյուղից է, իսկ մայրական կողմը` Ստեփանակերտից: Մարկը մասնագիտությամբ հաշվապահ է, տնտեսագետ, մարքեթինգի մասնագետ, աշխատել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Փարիզի գրասենյակում: Նադեժդան էլ անգլերենի մասնագետ է, Դաղստանում աշակերտներ է ունեցել, մի քանիսն էլ Հայաստանում է ունեցել: Հայաստան տեղափոխվելու առաջին տարին ամենադժվարն է եղել նրանց համար: «Մենք երկու հիմարի էինք նման, որ քայլում էինք Երեւանում, որ թողել էինք էնտեղի կյանքը ու եկել այստեղ»,- հիշում է Նադեժդան:
Մարկը կարծում էր, թե Հայաստան գալով` լավ քայլ է անում, օգուտ կտա, նաեւ` կստանա, մարդիկ ուրախ եւ հպարտ կլինեն` տեսնելով հայրենադարձ սփյուռքահայերի: Ամուսինները սպասում էին ավելի լավ վերաբերմունքի, որը, սակայն, չեն տեսել: «Մենք այս երկու տարիների ընթացքում պետությունից ոչ մի աջակցություն չենք ստացել»,- ասաց Նասեժդան:
«Սփյուռքի նախարարություն կա, լիքը սենյակներ, հաշվեցի` մոտավորապես 17, ամեն սենյակում` 5 աշխատող, բայց ոչինչ չեն անում, բազմիցս գնացել եմ այնտեղ, ոչ մի օգնություն չեմ ստացել: Ինչի՞ համար է բացվել այդ նախարարությունը, եթե սփյուռքահայերին ոչնչով չեն օգնում»,- հարցնում է Մարկը:
Նրանք բազմիցս դիմել են թե աշխատանքի տեղավորման, թե կացավայրի, թե ամուսնությունը գրանցելու, թե հայերեն սովորելու համար, բայց նախարարությունը որեւէ աջակցություն ցույց չի տվել: Ամուսիններին նախարարությունում ասել են, որ իրենք Հայաստանում չեն աշխատում, այլ` սփյուռքում: «Դուք մեզնից աշխատանք եք ուզում, մենք աշխատանքի տեղավորման գործակալություն չենք, ես էլ ասացի` բա ինչի՞ եք ամբողջ աշխարհում հայտարարում, թե եկեք տուն, կօգնենք»,- ասում է Նադյան:
«Հրանուշ Հակոբյանն ամբողջ աշխարհում «Արի տուն» ծրագրի մասին էր ասում. «Եկեք հայրենիք, այնտեղ ձեզ ամեն ինչով կօգնենք», մեզ էլ թվաց, թե, իրոք, այդպես է, էնքան ասաց` արի տուն, արի տուն, մենք էլ եկանք, հետո... ոչինչ»: Հայաստանում երիտասարդ ամուսինները բազմաթիվ դժվարություններ են ունեցել, այժմ էլ ունեն, բայց, միեւնույն է, չեն ցանկանում հեռանալ: Նախեւառաջ` նրանք աշխատանք չունեն, Հայաստան տեղափոխվելուց հետո աշխատել են ոչ իրենց մասնագիտությամբ, Մարկը` բարմեն, Նադյան` մատուցողուհի, հիմա էլ են պատրաստ աշխատել ոչ մասնագիտությամբ:
«Մենք սպասում էինք, թե հայաստանցիները մեզ կդիմավորեն աղուհացով, գրկաբաց, կգնանք եւ կգրավենք Հայաստանը, բայց այդպես չեղավ»,- պատմում է Նադյան:
Եթե աշխատանք ունենան, շատ երջանիկ կլինեն, կկարողանան ապրել այստեղ, երեխաներ ունենալ, հայկական ամուր ընտանիք ստեղծել: «Հայաստանում աշխատանք չկա, իսկ եթե կա էլ, ապա մի քանի տեղ պետք է աշխատես, որ կարողանաս ապրել, քանի որ աշխատավարձը ցածր է»,- ասում է Մարկը:
Նադյան եւ Մարկը բազմիցս փորձել են աշխատանք գտնել, ամենուր հայտարարություններ են փակցրել, բազմաթիվ դպրոցներ գնացել, որ Նադյան ուսուցիչ աշխատի: Նադյայի կարծիքով` Հայաստանում աշխատանք գտնելու համար կամ պետք է ծանոթ ունենալ, կամ` փող:
«Մարդիկ կարծում են, թե մենք սովոր ենք հարմարավետության, չենք ուզում աշխատել, բայց այդպես չէ: Վիրավորական է, որ անարդարությունները այստեղ ես տեսնում` քո Հայաստանում, իսկ դրսում մտածում ես` լավ, էդ քո երկիրը չի, ինչ ուզում են, անում են»,- ասում է Նադյան: Նադեժդային դուր չի գալիս նաեւ այն, որ այստեղ շատ են բամբասում, ուզում են ամեն ինչ իմանալ անձնական կյանքիդ մասին: Նադյան եւ Մարկը միաժամանակ նշում են, որ Հայաստանում եւս կան շատ գործազուրկներ: «Սփյուռքահայը այստեղ նույնքան անպաշտպան է, որքան հայաստանցին: Հայաստանում կան շատ հարուստներ եւ շատ աղքատներ: Հայաստանը տուրիստների համար է, ովքեր ունեն շատ փող, կարող են գալ եւ այցելել տարբեր վայրեր, իսկ այստեղի մարդիկ սոված են»,- ասում է Նադյան:
Նադեժդան ավելի շատ Ղարաբաղն է սիրում, այնտեղ ավելի հարազատ է զգում իրեն, ասում է` այնտեղ մարդիկ ավելի հասարակ են, պարզ, իսկ մայրաքաղաքում այդպես չէ, հոգին կծախեն փողի համար:
«Ամբողջ Երեւանը մի քանի մարդկանց ձեռքում է: Հայաստանում հարստանում են, քիթները ցցում են եւ վերեւից են նայում մյուս հայերին: Նրանք մոռացել են իրենց կրոնը, իրենց նախասկզբնական կերպարը, նրանք հիմա միայն փողով են երդվում»,- ասում է Նադյան:
Հայաստանը սփյուռքահայ ամուսիններին ավելի ճարպիկ, ինքնուրույն է դարձրել. «Այստեղ պետք է ցույց տաս քո ես-ը: Մենք այստեղ ոչ ոքի պետք չենք»,- ասում է Նադյան:

“What’s the sense of a Diaspora Ministry if it doesn’t help?”
Mark, an Armenian from France, and Nadezhda, an Armenian living in Dagestan, found true love through an internet chat site. Their love eventually brought the two to Armenia.
After corresponding from afar, Mark and Nadezhda decided to meet in Armenia. Nadezhda had never been to Armenia and longed to visit. As a child in Dagestan, she was lulled to sleep hearing Armenian songs. In France, Mark loved to eat dolma and proudly said he was Armenian. Mark Avakian and Nadezhda Isakhanyan met up in Armenia in 2008. They spent the next month touring the country and visited Artsakh. The two got engaged, married and relocated to Armenia. They planned to make Armenia their future home. Their parents weren’t too pleased with the young couple’s decision.
“Hardships make you stronger”
“We came to Armenia based on our desires for the future. There’s a whole other culture here. People interact here socially and really live life. You hear Armenian spoken everywhere. In France, people have turned into work machines. Here, one really has to struggle day in and day out. There are difficulties and disappointments, but you grow stronger as a result. You become your own person. In France, people have lost their souls. Your kids won’t grow up as Armenians in France or other countries, no matter what you do,” Mark says. Mark’s parents hail from Van and made their way to France after the Genocide. Nadezhda, on her father’s side, traces her roots to the village of Tegh, near Goris. Her mother’s family comes from Stepanakert. Mark is an accountant and marketing specialist by profession. He worked for the Paris branch of the All Armenia Fund. Nadezhda taught English in Dagestan and has a few students here in Armenia. Their first year in Armenia proved to be the hardest.
“We expected a warmer welcome”
“We were like two crazy people walking the streets of Yerevan who had left it all behind and came here,” recounts Nadezhda. Mark thought that he would help Armenia by the move. He also expected that the locals would be happy and proud to see a couple of diaspora repatriates, The couple expected a much warmer reception than they got. “We haven’t received any assistance from the government these past two years,” says Nadezhda.
.Diaspora Ministry has little to offer other than slogans
“Yeah, there’s the Diaspora Ministry. It’s a huge place with many offices. I counted at least 17 with 5 staffers in each. But they do nothing. I’ve gone there several times but never received any help. Why did they create the ministry if it doesn’t assist diaspora Armenians?” Mark asks. They’ve contacted the ministry on several issues – employment, finding a place to live, registering their marriage and getting Armenian lessons. The ministry never offered any assistance or direction. The ministry explained that their programs are designed for the diaspora and not Armenia. Nadezhda says that the Diaspora Ministry told them that “We aren’t an employment agency.” I responded by saying, “Fine, if that’s the case why do go around the world telling Armenians to ‘come home’ and that you will help.” “Diaspora Minister Hranoush Hakobyan promotes the ‘Come Home’ program when she visits various Armenian communities overseas. She says the ministry will help those who go. We sort of believed her. We heard her say “come home’ so many times, that we came. But afterwards…nothing.” The couple still faces many difficulties in Armenia but have no desire to leave.
“If only we could find some work”
First of all, they have no jobs in their respective professions. Mark and Nadezhda have gotten by working as a bartender and waitress. The couple says they are ready to continue working such jobs if necessary. “We expected local Armenians to welcome us with open arms, with bread and salt. We thought we would take Armenia by storm. It didn’t work out that way,” says Nadezhda. They say that if they found suitable work, they’d be able to stay and raise a family in Armenia.
“We are just as vulnerable as locals”
“There are no jobs in Armenia and the wages are so low you’d have to work several places just to get by,” Mark says. God knows the two have tried to find work. They’ve posted job notices and have visited a bunch of schools for a teaching spot for Nadezhda. She’s convinced you either have to bribe someone to get work or have an influential friend. “People naturally assume we are used to creature comforts and that we don’t want to work. That’s completely wrong. You feel personally affronted when you see all the injustice here, in your Armenia. Overseas, you don’t care as much. It’s not your country,” Nadezhda says. She also doesn’t like the fact that people gossip so much in Armenia; that they want to know everything about your personal life. The couple recognizes that there are many other unemployed people in Armenia besides them.
“Here, a diaspora Armenian is just as vulnerable as a local. There are the very rich and very poor in Armenia. Armenia is for the tourists who have lots of money to spend. They can visit and see all the sights. All the while, local Armenians go hungry,” Nadezhda says. She says she feels more at home in Karabakh and that people there are more down to earth. She compares this to the situation in Yerevan where people are ready to sell their souls for money.
“All of Yerevan is in the hands of a few individuals. They get rich and look down at the average people in the street with derision. These fat-cats have forgotten their religion and inherited values. Their entire raison d’être now revolves around money,” Nadezhda says. Life in Armenia has made Mark and Nadezhda more shrewd and self-confident. “In Armenia, you really have to project yourself. Here, we are no good to anyone,” says Nadezhda.