Օգնենք բազմազավակ ընտանիքին
Բեգինյանների ընտանիքն ապրում է Տավուշի մարզի Այգեհովիտ գյուղում։ Սուրենն ու Հրածինն ունեն վեց երեխա՝ երեք աղջիկ, երեք տղա։ Նրանց հետ է ապրում նաեւ Սուրենի մայրը, ում 35000 դրամ թոշակը՝ գումարվելով անչափահաս երեխաներին տրվող 55000 դրամ նպաստին, կազմում է ընտանիքի ամսական բյուջեն։  «90000 դրամն ինը հոգանոց ընտանիքի համար, կարելի ա ասած, եկամուտ չի». ասում է Սուրենը։
Ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամին օրական հասնում է 333 դրամ։ Դրանով գուցե հնարավոր է լուծել սննդի հարցը, բայց հագուստ եւ կենցաղի համար անհրաժեշտ պարագաներ գնել հնարավոր չէ։
«Վերջը օրումեջ էդքան երեխայ ա, դրանց շորերը լվանալու համար փոշի ու սապոն ա պետք, էդ ամեն ինչը ծախս ա». ասում է Հրածինն ու ավելացնում, որ կոշիկ չունենալու պատճառով երեխաները հաճախ դպրոց չեն գնում։ Սուրենը ժամանակին վարորդ է եղել։ Հիմա գործազուրկ է։ Սեփական հող ունի, որն, իր ասելով՝ մշակման համար պիտանի չէ։ «1500 մետր հողամաս ա, էն էլ սաղ քար ա տակը: Խոտհարքի տակ թողել ենք` ինչ կըլնի-կըլնի»:
Վեցերորդ երեխայի ծնվելուց հետո Բեգինյանները պետությունից միանվագ 430 հազար դրամ են ստացել, որով անմիջապես փակել են բոլոր պարտքերը։ Վերջին երեխային օգնություն է տվել նաեւ «Օրորոց-հոգածություն անապահով ընտանիքների նորածիններին» ծրագիրը։ «Ուրիշ ոչ մի տեղից մենք օգնություն չենք ստացել». ասում է Հրածինը։ Բեգինյանների տան պատը 1988-ի երկրաշարժից վնասվել է։ Սկզբում փոքր ճաքեր են առաջացել, որոնք ժամանակի ընթացքում դարձել են թափանցիկ ճեղքեր։ Թոշակով ու նպաստով ապրող բազմազավակ ընտանիքը, հասկանալի է, մտածել անգամ չի կարող տան հիմնանորոգման մասին։ Իսկ ճեղքերը գնալով մեծանում են, դառնում վտանգավոր։ Այս խնդիրը լուծելու համար անհրաժեշտ է *600 հազար դրամ։ Պետք է քանդել տան պատերից երկուսը, ամրացնել հիմքը եւ կառուցել շուրջ 60 քառակուսի մետր մակերեսով նոր պատեր։ Ձմեռը մոտենում է։ Բեգինյանների վեց զավակները ստիպված են լինելու եւս մեկ ձմեռ անցկացնել թափանցիկ ճեղքերից փչող քամու դեմ, եթե հասարակությունը չլարի իր ուժերը այս ոչ բարդ խնդիրը լուծելու համար։ Բեգինյանների տունն ամրացնելը կլինի քաղաքացիական փոխօգնության դրսեւորում, ինչը չափազանց կարեւոր է իշխանությունների անտարբերության եւ «բարերարների» քաղաքականացվածության պայմաններում։ Որքան շատ լինեն մասնակիցներն, այնքան տպավորիչ կլինի հասարակական աջակցության արդյունքը։ Եթե 1200 մարդ մասնակցի 500 դրամով կամ 600 մարդ՝ 1000 դրամով, շատ արագ կլուծվի մի խնդիր, որը տարիներ շարունակ անտեսվել է, եւ բազմազավակ ընտանիքը կունենա ապրելու նվազագույն պայմաններ։ Մասնակցելու մտադրության մասին կարող եք հայտնել՝ գրելով [email protected] էլեկտրոնային հասցեին։ Անպայման նշեք Ձեր անուն-ազգանունը,   հեռախոսի համարը եւ գումարի չափը։ Հարցերի եւ առաջարկների համար զանգահարեք 091-46-32-39 Տիգրան Պասկեւիչյանին կամ  094-16-80-09` Սաթենիկ Ֆարամազյանին։ Շտապենք։ Ձմեռը մոտենում է, իսկ Բեգինյանների անչափահաս վեց երեխաները սպասում են մեր օգնությանը։ ՆԱԽԱՀԱՇԻՎ ՇԻՆԱՆՅՈՒԹ Քար - 144.000 դրամ Ցեմենտ - 81.000 դրամ Ավազ - 30.000 դրամ Խճաքար - 30.000 դրամ Ամրան - 27.000 դրամ Ամրալար - 11.000 դրամ Գաջ - 30000 դրամ ԱՇԽԱՏԱՎԱՐՁ Պատշար - 12.0000 դրամ Բանվոր - 60.000 դրամ ՉՆԱԽԱՏԵՍՎԱԾ - 67.000 դրամ ԸՆԴԱՄԵՆԸ - 600,000 դրամ

A Public Call to Action
The Beginyan family lives in Aygehovit, a village in Armenia’s Tavoush Marz. Souren and his wife, Hratzin, have three boys and three girls. Souren’s mother, who receives a 35,000 AMD pension, also lives with them. This amount, coupled with the 55,000 AMD they receive in child support, makes up the monthly family budget.
“Can a family of nine live on 90,000 AMD ($250) a month?” Souren asks. Do the calculation. Each person is thus allocated 333 AMD, or less than $1 per day. Maybe it’s just enough to feed a person, but what about clothes and other daily basics?
“With so many kids around, I have to do the laundry round the clock. There’s detergent and soap to buy. It all adds up,” says Hratzin. She says that since the children have no shoes they often don’t go to school. At one time, Souren worked as a driver. Now he’s unemployed. He owns some land but says it’s not fit for growing anything. “It’s a 1,500 meter strip of rocky land. We’ve let it grow over with grasses. Let’s see what happens.” After the birth of the sixth child the Beginyans received a one-time allowance of 430,000 AMD from the government. They immediately used the cash to pay all their debts.
The family also received some assistance for their last child through the Ororotz (Cradle) Project, which supports newborn children in Armenia’s impoverished regions. “We haven’t received help from anywhere else,” says Hratzin. The 1988 earthquake damaged the wall of the family’s house. Over time the tiny cracks grew into much larger gaps that travel right through the structure. Naturally, a family solely getting by on a pension and a state allowance is in no position to even consider a major renovation of the house. In the meanwhile, the wall cracks are getting bigger and present a real safety threat. It will take 600,000 AMD* to fix the problem. Two of the house walls must be demolished in order to reinforce the underlying supports. Then, 60 square meters of new wall will have to be built.
Winter is quickly approaching. The problem is a simple one to fix. However, if help doesn’t arrive soon, all six Beginyan children will have to face yet another winter huddled in a home that affords little protection from the icy winds and cold temperatures outside. The project to reinforce the Beginyan house will be a demonstration of public goodwill and support. Such a project is extremely important given the neglect shown by the authorities and the politicized approach to charity by various “benefactors”.
The greater the number of participants, the more impressive the final result will be of this civil initiative to lend a helping hand. If 1,200 individuals each contribute 500 AMD (just $1.40), or if 600 individuals give 1,000 AMD, this housing issue, neglected for so long, will quickly be fixed. This large Armenian family will finally have a decent place to call home. Those wishing to contribute should write to: [email protected]. Make sure to leave your full name, phone number and the amount you wish to donate. You can direct your questions and suggestions to Tigran Paskevichyan (091-46-32-39) or Satenik Faramazyan (094-16-80-09) Let’s hurry, winter will soon be here. The six young Beginyan children anxiously await our assistance. Estimated Costs Construction Materials Stone - 144,000 AMD Cement - 81,000 Sand - 30,000 Crushed rock - 30,000 Reinforcers - 27,000 Reinforcement Wire - 11,000 Plaster - 30,000 Wages Stone Mason - 120,000 Laborer - 60,000 Unplanned for expenditures - 67,000 Total Project Cost - 600,000 AMD