Բնակելի եկեղեցի. խորհրդային աթեիզմի հետեւանքները
Գյումրու «Սլաբոդկա» կոչվող թաղամասում 1843-1855 թթ. կառուցված կաթոլիկների եկեղեցին վաղուց կորցրել է ոչ միայն իր նշանակությունը, այլեւ արտաքին տեսքն ու ներքին բովանդակությունը: 1926 թ. երկրաշարժից մասնակիորեն փլուզված, գմբեթից զրկված եկեղեցին 1930-40 թթ.-ից վերածվում է բնակելի շինության:
Երկրաշարժից անօթեւան մնացած մի քանի ընտանիքներ բնակություն են հաստատում եկեղեցու ներսում: Հետագայում, տարիների ընթացքում, եկեղեցուն պատկանող տարածքում սկսում են կառուցել մասնավոր տներ: «1926 թ. հերս 14 տարեկան է եղել, կպատմե, որ առավոտ կանուխ, երբ որ ժաժքն ելել է, տեսել է, թե ինչխ եկեղեցու գմբեթը կընկնի ու պատերի մե մասն էլ կքանդվին,- պատմում է եկեղեցու հարեւանությամբ` ընդամենը 20 մետր այն կողմ կառուցված տան բնակիչ Հակոբ Հովհաննիսյանը,- ես ծնվածս օրվանից, այսինքն` 1941-ից, ըստեղ կապրիմ, ու միշտ մարդիկ կխոսային, թե օր գուկա, որ եկեղեցին կվերականգնեն, ըսպես չեն թողնի, բայց հմի կաթոլիկները, փաստորեն, իրանց եկեղեցին գուզեն էն փոսի մեջ սարքեն, «Պաբեդայի» վրա: Բայց ըդիկ, աղջիկ ջան, սխալ է: Էն վախտը, որ ֆռանգները սարքել են եկեղեցին, ընպես են էրել, որ իրանց եկեղեցու ու հրապարակի Ամենափրկիչ եկեղեցու գմբեթներն իրար աշեն, էղնին նույն բարձրության վրա»: Հակոբն ասում է, որ իրենք էլ շատ կուզենային տեսնել եկեղեցին վերականգնված, ոչինչ, որ հարկ կլինի տարածքից հեռանալ: Միայն թե այդ հարցն այլեւս չի քննարկվում: Հնի վերականգնումն ու տարածքի ազատումն ավելի մեծ գումարներ են կազմել, քան նոր եկեղեցու կառուցումը: Եկեղեցու բնակիչներից Սուսաննա Հակոբյանն ասում է, որ ամուսնու ընտանիքն այստեղ բնակություն է հաստատել 1940-ականներին: «Միշտ էլ մտածել ենք, որ մի օր էս եկեղեցին պիտի վերականգնեն,- ասում է տիկին Սուսաննան,-ըդուր դարդից շատ գործ, ռեմոնտ, բան չէինք էնե: Եկեղեցու երկրորդ հարկի մեր հարեւանը որ տղուն պիտի նշաներ, ստիպված դիմեց կաթոլիկներին, որ վերջնական իմանային` թե պիտի դուրս գան, չձեւափոխեն: Բայց երեւի դրական էր եղել պատասխանը, որ 2 տարի առաջ տղեն ռեմոնտն էլ էրավ, ձեւափոխություն էլ էրին»: Իհարկե անսովոր է, երբ եկեղեցու պատին ինքնաշեն պատշգամբ ես տեսնում, էլ ավելի տարակուսում ես բնակելիներին բնորոշ աստիճանների տեսքից: Երկրորդ հարկում բնակվող Վարսիկ Երանոսյանի ընտանիքն արդեն հարմարվել է եկեղեցում ապրելու մտքի հետ, թեպետ Ռուզաննան` Վարսիկի դուստրը, պնդում է, որ տարօրինակ իրադարձություններն անպակաս են իրենցից: «Մենք միշտ էլ մտածել ենք, որ եկեղեցում ապրելու միտքն իսկ սրբապղծություն է, ուր մնաց թե հենց իրապես ապրելը, որ Աստծո տաճարում բաղնիք, զուգարան սարքելն արդեն իսկ անթույլատրելի է,- ասում է տիկին Վարսիկը,- մենք էս մասն առել ենք, բայց մեզի միշտ կըսեին, թե լավ չէ, որ ըստեղ կապրինք, որ մեր տան մեջ եղած մահերը հենց դրա հետ կապ ունին: Ճիշտ է, հմի ռեմոնտ ենք էրել, գազ ենք քաշել, բայց եթե հնար էղնի, կծախենք, կերթանք»: Տիկին Վարսիկը պատմում է, որ տարածքը գնած օրվանից, չգիտես ինչու, իրենց ոչ թե տանտեր են զգացել, այլ վարձով ապրողներ: «Գիշերը մանավանդ, հենց դուռը կփակեինք, կպառկեինք քնելու, ինչխոր մեկը դրսից բացեր ու ուժեղ փակեր նորից: Դռան շխկոցը կառնեինք, հետո ոտքերի թփթփոցի ձեներ նարդվանի վրա, կելնեինք, կնայեինք` մարդ չկա, ու ըդպես տարիներ շարունակ»,- մոր խոսքը շարունակում է Ռուզաննան: Երանոսյանները պատմում են, որ բոլոր տեսակի տարօրինակ աղմուկները, ստվերների անցուդարձը դադարել են մոտ երկու տարի առաջ, երբ իրենց հաստատապես տեղեկացրին, որ կաթոլիկ եկեղեցին հրաժարվում է այն ծառայեցնել բուն նպատակին, եւ իրենք ձեռնամուխ եղան վերանորոգման ու սրահի ձեւափոխության աշխատանքներին: «Կաթոլիկները մե 6-7 տարի առաջ եկան, սաղիս գումար առաջարկեցին, որ տարածքն ազատեինք, 20 հազար դոլար կուտային: Մենք, օրինակ, համաձայն էինք: Բայց դե մարդիկ ագահ են: Էնպեսներն եղան, որ 60 հազար ուզին, մարդ էլ կար` 80-100 հազար դոլար փող կուզեր, որ տարածքն ազատեր: Դե իրանք էլ երեւի հաշվարկ էրին, տեսան, որ թանկ կնստի, ձեռ քաշին էս շենքից»,- մեկնաբանում է տիկին Վարսիկը:
Գյումրիում կկառուցվի նոր Կաթողիկե եկեղեցի
Գյումրիի հայ կաթողիկե ժողովրդապետ տեր Գրիգոր քահանա Մկրտչյանն ասում է, որ նոր եկեղեցու կառուցման մասին սկսել են մտածել, երբ հասկացել են, որ անհնար է սուրբ Աստվածածինը վերականգնել ու տարածքն ազատել այն գումարների սահմաններում, որ իրենք նախատեսել էին: Դա այն շրջանն էր, երբ Գյումրիում անօթեւանների համար սկսել էին իրականացնել Բնակարանների գնման ծրագիրը, եւ սերտիֆիկատով առաջարկվող գումարներն էլ չէին գերազանցում 4000 ԱՄՆ դոլարը, իսկ իրենք առաջարկում էին 20 հազար դոլար: Եվ եթե սկզբում պիտի 10 ընտանիքի խնդիր լուծեին, ապա հետագայում ի հայտ եկան այդ բնակարաններում գրանցված նոր ընտանիքներ, եւ իրենք արդեն ստիպված էին գործ ունենալ մոտ 20 ընտանիքի հետ: Բացի այդ, հարկ էր բնակարաններ գնել նաեւ եկեղեցու տարածքը զավթած եւ մասնավոր տներ կառուցած ընտանիքների համար: «Նոր եկեղեցին կառուցելու համար մեզ հարկ կլինի ծախսել 1,5 մլն եվրո: Այդ գումարը մենք ունենք: Գումարի շուրջ 70 տոկոսը հանգանակություն է: Տարածքը, որտեղ կառուցվելու է եկեղեցին, Կաթողիկե առաջնորդարանը գնել էր դեռեւս 1990-ականներին, այսինքն` այն մեզ էր պատկանում: Մենք այնտեղից պարզապես մեկ տուն ենք հանել, ու քանի որ այն գտնվում էր Կումայրի արգելոցի հաշվեկշռում, դիմեցինք Մշակույթի նախարարություն, որպեսզի թույլատրեն նույնությամբ հավաքել մեկ այլ վայրում: Իսկ եթե վերցնեինք նախկին տարածքը, փոխհատուցեինք բնակիչներին` մոտ 2 տասնյակ ընտանիքի, ապա այդ գումարը 2-2,5 մլն եվրոյի կհասներ, մանավանդ կային ընտանիքներ, որ աստղաբաշխական թվեր էին ուզում: Դրա համար էլ որոշեցինք նորը կառուցել»,- բացատրում է տեր Գրիգոր քահանա Մկրտչյանը:
Դեկտեմբերի 8-ին Անդրկովկասում Հռոմի պապի դեսպան Կլաուդիո Գուջիերոտիի եւ Հայաստանում, Վրաստանում ու Արեւելյան Եվրոպայում Կաթողիկե թեմի առաջնորդ հայր Վահան Օհանյանի հանդիսապետությամբ կատարվեց հայ կաթողիկե եկեղեցու հիմնարկեքի արարողությունը: 26 մետր բարձրությամբ եկեղեցու շինարարությունը նախատեսված է ավարտել 2013-ին: Սուրբ Խաչ աթոռանիստ եկեղեցին կառուցվելու է Անի-Շիրակ ճարտարապետական դպրոցի ոճով: Սուրբ Խաչը կառուցվելու է Ժողովրդական ճարտարապետության եւ կենցաղի թանգարանի հարեւանությամբ: Տեղանքը հայտնի է որպես ակտիվ սեյսմիկ գոտի` շրջապատված ստորգետնյա քյարիզներով: Ճարտարապետ Հակոբ Ջիվանյանը, այս ամենը հաշվի առնելով, որոշել է եկեղեցու հատակագիծը անել ոչ թե ուղղանկյուն, որ սեյսմիկ առումով ավելի խոցելի է, այլ շրջանաձեւ: Ինչ վերաբերում է Հակոբ Հակոբյան փողոցում գտնվող ս.Աստվածածնա եկեղեցուն, ապա տեր Գրիգոր քահանա Մկրտչյանի փոխանցմամբ` իրենք հույս ունեն, որ պետությունը մի օր դա կվերադարձնի Կաթողիկե եկեղեցուն, քանի որ ժամանակին իր կողմից է զավթվել: «Եթե այն մի օր մեզ վերադարձվի, մենք այն կվերանորոգենք ու կվերածենք թանգարան-հուշարձանի»,- ասում է կաթողիկե եկեղեցու ժողովրդապետը: Ինչ վերաբերում է Գյումրիում աթոռանիստ եկեղեցի ունենալուն, ապա տեր Գրիգոր քահանա Մկրտչյանն ասում է, որ դա անհրաժեշտություն էր, քանի որ իրենք ունեն իրենց հավատացյալները, որը, սակայն, չի նշանակում, թե իրենք մրցակցում են առաքելական եկեղեցու հետ կամ զբաղվում են մարդորսությամբ: «Մենք մեր տեղը գիտենք եւ երբեք չենք ձգտել լինել հավասար կամ մրցակցության մեջ մտնել Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ,- ասում է կաթողիկե ժողովրդապետը,- եկեղեցին ոչ թե բաժանություն պիտի քարոզի, այլ միասնություն, իհարկե Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ»:

Catholic Diocese in Gyumri Opts for New Church
The Catholic Church built in the mid 1850s in the Slabotka neighborhood of Gyumri has long since lost its former significance. Its external facade and interior have also suffered over the years.
The structure was partially destroyed by the 1926 earthquake. The church’s dome came crashing to the ground. In the decade that followed, families left homeless by the earthquake took up residence within its walls. Later on, private homes were built on surrounding church property.
“My father was 14 years-old in 1926. He relates that early one morning the quake struck and the church dome came tumbling down with a part of the walls,” says Hakob Hovhannisyan, who lives in a house just twenty meters from the church. “I been living here since I was born in 1941. People have always been talking about the church being restored, how they won’t let it stay in this condition. But the Catholics now want to build a new one over there in that depression. It’s a mistake. When the Franks built the church they made it so the dome of the church would be equal to that of the Holy Savior Church in the square.” Hakob says that everyone would like to see the church restored and that he wouldn’t mind moving as a result. But no one seems to discussing the matter today. It would cost less to construct a new church than restore what remains.
Sousanna Hakobyan, one of the church squatters, says that her husband’s family took up residence in the church back in the 1940s. “We always figured that the church would be restored one day. That’s why we haven’t repaired the place ourselves. Our neighbors up top have a son they wanted to marry off. They asked the Catholics what exactly would happen to the church and if they’d be evicted. That was two years ago. I guess the answer was that we could stay because the boy repaired their spot.” Naturally, it’s somewhat surprising to see a balcony built into the church wall. The steps built by residents are also off-putting. The family of Varsik Yeranosyan, who live on the church’s second floor, have gotten used to living where they do. Rouzanna, her daughter, says that you can expect the unexpected by living in a church.
“We always thought that it was sacrilege to live in a church; to build a shower, toilet and kitchen in the house of God. People would tell us it wasn’t a good idea and that the deaths in our family were a kind of retribution for what we have done. Sure, we have installed gas and made repairs, but we’d sell the place and move out if the opportunity arises.” Mrs. Varsik says that since the day they purchased they place they have felt like renters. “We used to hear sounds in the night after locking the door to go to sleep. We’d get up to see if anyone was creeping around, but we never saw anyone,” says Rouzanna, following up on her mother’s story. The Yeranosyans told me that all these strange sounds and sights disappeared about two years ago after the Catholic Church declared that the site would be abandoned and when residents started repairs on their own. “The Catholics visited about 6-7 years ago. They offered us about $20,000 to leave the church. We had agreed. But there were others who got greedy. Some demanded $60,000 and up to $100,000 to leave. The officials probably figured the cheapest solution was to let us stay here,” Mrs. Varsik says. Father Grigor Mkrtchyan, a priest with the Gyumri Catholic Diocese, said the idea of building a new church came about when they realized the futility of evicting residents from the semi-destroyed St. Astvatzadzin Church with the funds they had envisaged. This was when the state had started to allocate $4,000 certificates to homeless families towards the purchase of new homes. The Church was offering $20,000. The Catholic Church thought it only had to deal with ten families residing in the ruined church. It later turned out that other families had also moved in. Now, they faced the daunting task of compensating some twenty families. In addition, the Church had to purchase replacement housing for families that had built homes on the surrounding property grounds.
“We would have to spend 1.5 million Euros to build a new church. We have this amount. 70% was raised in donations. The Catholic Diocese purchased the construction site back in the 1990s. We only had to relocate one house on the site. It would cost us 2 – 2.5 million Euros to compensate the families at the old church and restore it. Some families were demanding astronomical amounts. It was a no-brainer to build a new church instead,” says Father Grigor.
The cornerstone of the new church was consecrated on December 8 during a ceremony jointly officiated by the Plenipotentiary of the Holy See to Transcaucasia, Monsignor Claudio Gugerotti and Father Vahan Ohanyan, Primate of the Catholic Church in Armenia, Georgia and Eastern Europe. The new Holy Cross Church, which will soar 26 meters above the ground, is scheduled for completion in 2013. The main architect, Hakob Jivanyan, says that since the site lies within an active seismic zone the foundations of the church will be circular, rather than square. The Catholic Church hopes that one day the government will return the old church to its jurisdiction, having been illegally appropriated during the Soviet period. Father Grigor says that if the church is returned it will be restored and converted into a museum. The priest says there is a need for a Catholic house of worship in Gyumri since there are many adherents. He noted that this doesn’t mean they are competing with the Armenian Apostolic Church. “We recognize our place in society and are not seeking to become equals with the Armenian Apostolic Church. Our church has never preached separation, only unity, with the Armenian Apostolic Church.”