Ինչ արժե եվրոպական էներգետիկ անվտանգությունը Ադրբեջանի դիրքերից
Ֆորմալ առումով մինչեւ մարտ Ադրբեջանը պետք է կողմնորոշվի այն հարցում, թե Հարավային միջանցքը կազմող չորս գազատարից (NABUCCO, TAP-Թուրքիա-Ալբանիա-Իտալիա, «Սպիտակ հոսք»-Վրաստան-Ուկրաինա-Լեհաստան, ITGI-Թուրքիա-Հունաստան-Իտալիա) որո՞վ պետք է ուղղի Շահ-Դենիզ-2 գազը, երբ 2017-ին սկսի հանքավայրի շահագործումը:
Բայց բոլորը գիտեն, որ եթե եվրոպական էներգետիկ անվտանգությունը «մաքսիմում էներգիա - մինիմում Ռուսաստան» մոդելն է, ապա Հարավային միջանցք ասվածը պետք է հասկանալ որպես NABUCCO: Ադրբեջանի համար դարձյալ նեղացրել են արտաքին մանեւրումների տարածությունները: Ադրբեջանում, ինքնորոշված Հարավային Սուդանի թեմայի փոխարեն, հրատապ է եվրոպացիների եւ ռուսների նկատմամբ վերաբերմունքի խնդիրը:
«Ո՞ւմ տալ գազը» հարցը սոսկ կոմերցիոն չէ: Այն ուղղակիորեն կապվում է Ղարաբաղյան եւ ներքին բնույթի բազմաթիվ խնդիրների հետ: Բացի դրանից` եթե Ռուսաստանին դուրս են հրավիրում մի բնագավառից, նա անպայման իրեն զգալ է տալիս բոլորովին այլ ոլորտում: Սա աքսիոմ է, որը հատկապես լավ են սերտել Հարավային Կովկասում:
Օրերս Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն Բաքու եւ Աշխաբադ էր մեկնել՝ դիվերսիֆիկացնելու դեպի Եվրոպա էներգետիկ մատակարարումների ներկայիս կառուցվածքը: Դիվերսիֆիկացում այս դեպքում նշանակում է ոչ միայն Ռուսաստանից էներգետիկ կախվածության նվազեցում, այլեւ Ռուսաստանի հետ աշխարհաքաղաքական ու այլ մրցակցության մեջ սեփական դիրքերի շրջադարձային ամրապնդում: Այնպիսի իրադրության ստեղծում, երբ, հանուն եվրոպացիների էներգետիկ անվտանգության պահպանման, այլեւս պետք չի լինի ենթարկվել Ռուսաստանի կամքին այլ բնագավառներում:
Եվրոպայում ծախսվող վառելիքի 40%-ը գալիս է Ռուսաստանից: Բարոզուի եւ Ալիեւի ստորագրած հռչակագրում կողմերը եկան համաձայնության Հարավային միջանցք գազային խոշոր ծրագրի իրագործմանը քաղաքական աջակցություն ցուցաբերելու հարցում: Բարոզուն շտապեց ավանսով համաձայնությունը գնահատել որպես ճեղքում՝ հավանաբար մտքում ունենալով այն տարբերակը, որ Ադրբեջանը Հարավային միջանցքի տակ հասկացվող 4 գազամուղներից կանգ կառնի NABUCCO-ի վրա:
ԵՄ յուրաքանչյուր անդամ-երկրի ղեկավար պարզ գիտակցում է, որ եվրոպական ընդհանուր աշխարհաքաղաքական շահեր հասկացությունը ամեն անգամ անհասկանալի եւ անընդունելի է դառնում բարեկեցիկ կյանքի սովոր սեփական քաղաքացիների համար, երբ պարզորոշ ուրվագծվում է գազից թեկուզ որոշ ժամանակով զրկվելու հեռանկարը:
Իսկ այլեւս նման հեռանկարներ չունենալու իրական տարբերակը հենց NABUCCO-ն է՝ առանց Ռուսաստանի: Ունի՞ այսօր Ադրբեջանը հիմնավոր պատճառ՝ դեմ գնալու Ռուսաստանին եւ քաղաքական, եւ կոմերցիոն առումներով, խախտելու երկու տարի առաջ Ռուսաստանի հետ կնքված գազային տարանցման պայմանագիրը:
Որքան անհասկանալի է եվրոպացի քաղաքացիների համար «միացյալ Եվրոպայի աշխարհաքաղաքական շահեր» հասկացությունը, երբ խոսքը սեփական անվտանգության մասին է, նույնքան էլ, դատելով այս օրերին Ադրբեջանում ընթացող քննարկումներից ու հնչող հայտարարություններից, ադրբեջանական քաղաքական ու քաղաքագիտական շրջանակների համար հասկանալի չէ, թե ինչու պետք է Ադրբեջանը հոգա Եվրոպայի անվտանգության մասին, երբ Եվրոպան ոչինչ չի արել մինչեւ հիմա Ադրբեջանի անվտանգության եւ տարածքային ամբողջականության վերականգնման համար:
Բարոզուի հայտարարությունը, թե ԵՄ-ն հանդես է գալիս հօգուտ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում, Ադրբեջանում առաջվա խանդավառությունը առաջ չբերեց: Մի շարք փորձագետների ու վերլուծաբանների տեսանկյունից եվրոպական գործիչները նման հայտարարություններ շատ են արել, սակայն բանը դրա կիրառմանը չի հասել:
Ադրբեջանի նավթային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Իլհամ Շաբանի դիրքորոշումը բավական խոսուն է այս տեսանկյունից. որպեսզի Ադրբեջանը շահագրգռվի եվրոպական էներգետիկ անվտանգությամբ, կամ պետք է առաջարկվի ավելի գայթակղիչ ֆինանսական հատուցում, քան առաջարկում են ուրիշները (Ռուսաստանը, Իրանը ձեռք են բերում ադրբեջանական գազը` վճարելով 240 դոլար 1000 խմ-ի դիմաց), կամ էլ Եվրոպան պետք է իր հերթին ապահովի Ադրբեջանի անվտանգությունը նրա տարածքային ամբողջականության վերականգնման միջոցով: Հայտնի է, որ հանքավայրի լիարժեք շահագործման ժամանակ (2020 թ.) Շահ-Դենիզ-2-ից տարեկան կարտահանվի 16 մլրդ խմ գազ:
Սակայն անցած տարի Թուրքիայի հետ կնքված պայմանագրի համաձայն՝ դրանցից 6 մլրդ-ն Ադրբեջանն արդեն պարտավորվել է ուղղել դեպի Թուրքիա՝ եղբայրական երկրի գազի կարիքները բավարարելու նպատակով: Բոլորը հասկանում են, որ, հանուն անվստահելի եվրոպացիների անվտանգության, Ադրբեջանը դեմ չի գնա Թուրքիայի էներգետիկ շահերին:
Մանավանդ, որ օգտագործելով Թուրքիան որպես դեպի Եվրոպա եւ այլ երկրներ տանող ճանապարհ` Ադրբեջանը նախապես հոգացել է իր գազի այսօրվա եւ վաղվա պաշարների իրացման խնդիրների մեծ մասը: Այսպես, 2012 թ.-ից Հունաստանը, կնքված կոմերցիոն համաձայնագրի հիմքով, Թուրքիայի միջոցով մտադիր է ստանալ մինչեւ 1 մլրդ խմ ադրբեջանական գազ: 2012 թ. հունական գազատարին կմիանա նաեւ Բուլղարիայի գազատարը, ինչի արդյունքում ադրբեջանական գազը կհասնի նաեւ սեւծովյան այս երկիր:
Այս տարի սկսելու է շահագործվել նաեւ Թուրքիա-Սիրիա-Հորդանան գազամուղը, որով Թուրքիան էլ ավելի կամրապնդի ադրբեջանական գազի տարանցման հանգույցի իր նշանակությունը եւ կամուրջ կդառնա մինչեւ 2015 թ. դեպի Սիրիա եւ Հորդանան ուղղվող ադրբեջանական 2 մլրդ խմ գազի համար:
Երբ ԱՄՆ դեսպանի նշանակման հարցում նախագահ Օբաման շրջանցեց Կոնգրեսը, Ադրբեջանում դա նորմալ համարեցին՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ի նման հզոր երկիրը պետք է դեսպան ունենա այնպիսի երկրում, որը ածխաջրածնային պաշարներ է մատակարարում տարբեր ուղղություններով:
Բայց եթե Մ. Բրայզան շահագրգռված է ԱՄՆ Կոնգրեսում իր վարկանիշի վերականգնման հարցով, ապա պետք է անի հնարավորն ու անհնարինը՝ էներգետիկ դիվերսիֆիկացումն ամերիկաեվրոպական մոդելով իրականություն դարձնելու համար: Դրա համար նա ունի ուղիղ մեկ տարի ժամանակ: Ադրբեջանում ու Թուրքիայում անհապաղ` հենց այս տարեսկզբից, դեսպաններ ունենալու հարցը ԱՄՆ-ում որոշվել է ճիշտ պահի եւ ճիշտ անձանց առումով:
Ի միջի այլոց, որքան մեծանում է Ադրբեջանի էներգետիկ նշանակությունը եվրոպական կառույցների համար, նույնքան մեծանում է նաեւ ադրբեջանական լիբերալների հուսալքությունը: Բարոզուի հայտարարությունը, թե Եվրոպայի համար չափազանց կարեւոր է Ադրբեջանում կայունության պահպանումը, ընկալվեց որպես բռնապետական իշխանության դիրքերի ամրապնդման եւս մեկ գրավական եւ յուրովի առեւտրի առաջարկ. «Դու մեզ` NABUCCO, մենք` հանդուրժողականություն մարդու իրավունքների խախտումների հարցում»: Այլ հարց է, որ Ալիեւին այդ լոյալությունը պետք էլ չէ:
Ադրբեջանցի ընդդիմադիրներին ու դիսիդենտներին վաղուց արդեն ոչ ոք բանի տեղ չի դնում ոչ երկրի ներսում, ոչ էլ դրսում: Հավանաբար ճիշտ էր WikiLeaks-ի այն տեղեկությունը, թե ամերիկյան ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Լիբերալ կուսակցության ղեկավար Լալա Շովկեթը ցավով նշել էր, որ Ադրբեջանի նավթագազային հարստությունները Ադրբեջանի դժբախտությունն են:

Baku’s Stake in European Energy Security
By March, Azerbaijan must officially choose which of the four gas pipelines comprising the Southern energy corridor (NABUCCO, TAP(Turkey-Albania-Italy), White Stream (Georgia, Ukraine, Poland), ITGI (Turkey-Greece-Italy) will be used to transport gas from the Shah-Deniz Phase 2 mine when it begins production in 2017
But everyone knows if European energy security is based on the model “maximum energy-minimal Russia”, then it is NABUCCO that must be understood when we use the term southern corridor. In Azerbaijan, instead of the self-determined Southern Sudan issue, what is primary is the attitude of the Europeans and Russians regarding the issue. The question, “who to give the gas to” isn’t just a commercial one. It is directly linked to the Karabakh and various other internal problems. In addition, if they are asking Russia to exit one sector, rest assured that Moscow will make its presence felt elsewhere.
This is axiomatic and well known in the southern Caucasus. Recently, Jose Manuel Barroso, President of the European Commission, travelled to Baku and Ashkhabad with the aim of diversifying the current energy supply structure to Europe. Here, diversification not only means decreasing European energy dependence on Russia but also a radical reestablishment of its geo-political and other competitive positions; namely, the creation of a state of affairs when, in the name of the preservation of energy security for Europeans, it will no longer be necessary to be subject to the will of Russia in other sectors.
40% of the fuel consumed in Europe comes from Russia. In the document signed by Barroso and Aliyev, the parties agreed to politically assist in the achievement of a huge gas project in the Southern corridor. Barroso was quick to call the agreement a breakthrough and probably had in mind that Azerbaijan would opt for NABUCCO.
The head of every state in the European Union knows that when the specter of being deprived of gas looms on the horizon, even just for a certain period, the conception of overall European geo-political interests becomes unintelligible and muddled for citizens used to living a comfortable life. Thus, the only path to see that such a prospect no longer looms is NABUCCO; without Russia.
Does Azerbaijan possess a substantive reason to go against Russia and, in the political and commercial sense, violate the gas transportation agreement signed two years ago with Moscow?
Following recent discussions in Azerbaijan, it is safe to say that Azerbaijani political circles just do not understand why Azerbaijan must take care of European energy security when Europe has done nothing to restore Azerbaijan’s security and territorial integrity.
Barros’s recent declaration that the EU supported the settlement of the Karabakh issue within the context of Azerbaijani territorial integrity, didn’t elicit the excitement in Baku it once did. From the viewpoint of various analysts, European officials have made many such statements but nothing has yet been put into practice.
The position of Ilham Shabani, Director of Azerbaijan’s Petroleum Exploration Center, is quite meaningful on the subject – in order for European energy security to become relevant for Azerbaijan, then a more attractive financial compensation package must be offered than that offered by the others (Russia, Iran get Azerbaijani gas for $240 per 1,000 cubic meters), or else Europe must guarantee Azerbaijan’s security by restoring its territorial integrity. It is known that at the height of operation in 2010, the Shah-Deniz 2 mine will be exporting 16 billion cubic meters of gas per year.
However, according to last year’s agreement signed with Ankara, 6 billion c.m. will have to go to Turkey; to satisfy the gas needs of it brotherly neighbor.
Everyone knows that Baku will not turn its back on Turkey just for the sake of the security of untrustworthy Europeans. This is especially the case since, by using Turkey as a route to Europe, Baku will have already solved the issue of selling off most of its current and future reserves. Greece, starting in 2012, intends to receive 1 billion cubic meters of Azerbaijani gas via Turkey. In 2012 the Bulgaria’s gas pipeline will join up with that of Greece.
Thus, this Black Sea nation will also be getting Azerbaijani gas. This year the Turkey-Syria-Jordan gas pipeline will also start to operate. Turkey will have further strengthened its importance in the Azerbaijani gas distribution network and will serve as a bridge for the expected 2 billion cubic meters of Azerbaijani gas that will flow to Syria and Jordan by 2015.
When President Obama bypassed Congress during the recent flap over appointing a U.S. ambassador to Azerbaijan, officials in Baku viewed the move as normal. After all, a powerful nation like the U.S. must have its official representative in a country whose vast hydrocarbon reserves are supplied in various directions. But if Matthew Bryza is interested in restoring his standing in the U.S. Congress he must do what’s possibe and impossible to achieve energy security by implementing the Euro-American model. To do this Bryza has exactly one year.
The matter of immediately appointing ambassadors to both Turkey and Azerbaijan, from the start of this year, was correctly decided and in terms of the right people. The extent to which Azerbaijan’s energy importance increases for European structure, so too does the frustration on the part of Azerbaijani liberals grow.
Barroso’s statement that the preservation of the stability of Azerbaijan was very important for Europe was regarded as another guarantee towards the further strengthening of the positions of the authoritarian regime and, in a way, an enticing proposal – Chose NABUCCO and we’ll close our eyes to human right violations. The fact that Aliyev has no need of such promises is another matter. Azerbaijani dissidents and political opposition activists have long since been neglected and overlooked, both in and outside Azerbaijan.
Perhaps the following tidbit of information revealed by WikiLeaks is in fact true. During a meeting with U.S. representatives, Lala Shovket, leader of Azerbaijani’s Liberal Party, is alleged to have commented that the country’s energy wealth is also its biggest misfortune.