Հայաստանի փափուկ ոսկին կամ ջրաքիսների բուծումը
Վերջին տարիներին համաշխարհային շուկայում կտրուկ աճել է պահանջը` ջրաքիսի մորթու նկատմամբ: Դա պայմանավորված է Չինաստանի պահանջներով: Մորթու համաշխարհային շուկան ներկայում գնահատվում է տարեկան 15 մլրդ դոլար, ու դրա հիմնական մասը բաժին է ընկնում ջրաքիսին: Այդ կենդանին բուծվում է հիմնականում Սկանդինավյան երկրներում ու Ուկրաինայում, առաջատարը Դանիան է: Սակայն մորթու հիմնական սպառողն Իտալիան ու Ֆրանսիան են, որտեղ էլ կենտրոնացած է մուշտակների ամենախոշոր արտադրությունը: Ոլորտի ներկայիս տարեկան աճը 20-30% է: Ջրաքիսների մորթին այնքան թանկարժեք ու պահանջարկված է, որ այն անվանում են նաև «փափուկ ոսկի»: Բավական է ասել, որ 1 ջրաքիսի մորթու գինը միջազգային շուկայում մոտ 70 եվրո է, իսկ 1 մուշտակ կարելու համար 4-10 մորթի է հարկավոր:
Հայաստանն ունի նպաստավոր բնակլիմայական պայմաններ ջրաքիսի բուծման համար՝ լեռնային ու նախալեռնային գոտիներում: Հայաստանը խորհրդային տարիներին ուներ աղվեսի ու ջրաքիսի խոշոր տնտեսություններ, ու դրանցից խոշորագույնը գտնվում էր Վանաձորի մերձակա Լերմոնտովո գյուղի մոտ, որտեղ մոտ 15 հազար աղվեսներ ու ջրաքիսներ էին բուծում: Այդ տնտեսությունները փակվեցին 90-ական թվականներին՝ շուկայի կորստի պատճառով: Խոշոր տնտեսություններ կային նաև Գեղարքունիքի մարզում: Մորթու արտադրությունը Հայաստանի համար շահավետ է` թեկուզ այն պատճառով, որ արտաքին  շուկա դուրս գալիս տրանսպորտային խնդիրներից մեծ կախվածություն չի ստեղծում:
Վերջերս Հայաստանում հիմնվել է «Մինք Բրինդինգ Քամփընի» ընկերությունը (հիմնադիր՝ Դավիթ Խաչատրյան), որը ցանկանում է վերականգնել ջրաքիսներ բուծող տնտեսությունը՝ հենց Լերմոնտովոյի մոտ: Այդ ընկերությունը ՀՀ բնապահպանության նախարարությանն է ներկայացրել ջրաքիսների բուծման ծրագիրը: Այդ նախագծով՝ տարեկան մոտ 5000 մայրերի գլխաքանակ է բուծվելու, 2 տարուց կենդանիների ընդհանուր քանակը կհասնի 27 հազարի: Նախատեսվում է բուծել հոլանդական ջրաքիսներ, թեև առավել արժեքավոր են համարվում ամերիկյան ջրաքիսները, որոնց մորթու մազերն ավելի կարճ են: Մորթու որակը շատ կարևոր է, բավական է ասել, որ Ուկրաինայում անցյալ տարի արձաանագրվեց մորթու արտադրության կրճատում՝ հենց որակի խնդրի պաատճառով: Բացի մորթուց՝ օգտագործվում է նաև ջրաքիսի գոմաղբն ու ճարպը:
Հայկական ընկերությունը 2013-14 թթ. նախատեսում է իրականացնել մոտ 2.4 մլն եվրոյի ներդրում, հետագա տարիներին այդ ներդրումները կկրկնապատկվեն, կստեղծվեն մի քանի տասնյակ աշխատատեղեր: Եթե այս փորձը հաջողի՝ ապա կարելի է ակնկալել նմանատիպ տնտեսությունների ստեղծում այլ լեռնային գոտիներում:

A Recipe for (Economic) Success? One Company Hopes to Bring Back Mink Breeding to Armenia
During the Soviet years, Armenia used to breed foxes and minks. As the demand for mink fur in particular has grown in recent years, one company has decided to restore this industry in Armenia, helping to foster the local economy and create dozens of jobs.
In recent years, the demand for mink fur (mainly from China) has grown drastically in the global market. The global market for fur is currently estimated at $15 billion annually, and most of this falls on the mink, an animal that is bred mainly in Scandinavian countries and Ukraine, with Denmark being the leading country. However, the main consumers of the sought-after fur are Italy and France, where the largest manufacturers of fur are concentrated. The current annual growth of this industry is 20–30%. Mink fur is so precious and in demand that it's also called "soft gold". It's enough to say that the price of 1 mink fur in the international market is about 70 EUR, and 4–10 pelts are needed to sew one mink fur coat.
Armenia has favorable climate conditions to breed mink — in mountain and foothill areas. During the Soviet years, Armenia had huge fox and mink farms, the largest of which was in the village of Lermontovo near Vanadzor, where nearly 15,000 foxes and minks were bred. These farms shut down in the 90s as a result of loss of market. There were huge farms also in Gegharkunik Province. Fur production is profitable for Armenia, if only because it doesn't create any great dependence on problems of transportation to foreign markets.
Established recently in Armenia was the Mink Breeding Company (founder: Davit Khachatryan), which wants to restore mink breeding farms, near Lermontovo. The company presented to the Ministry of Environmental Protection of the Republic of Armenia a program to breed minks, according to which a population of about 5,000 mothers will be bred annually, and after 2 years, the total number of minks will reach 27,000. Planned is the breeding of Dutch minks, though American minks (with their shorter fur) are considered more valuable. The quality of the fur is very important; it's enough to say that in Ukraine there was a reduction in fur production last year because of fur quality. Apart from the fur, also used are the dung and tallow of minks.
In 2013–2014, the Armenian company intends to make an investment of 2.4 million EUR. In future years, this investment will double and several dozen jobs will be created. If this attempt succeeds, then similar farms in other mountain areas can be expected.