Ասիական զարգացման բանկը Հայաստանի համար ցածր տնտեսական աճ է կանխատեսում
Ասիական զարգացման բանկը ապրիլի 1-ին հրապարակել է ասիական տարածաշրջանի երկրների տնտեսական աճի կանխատեսումները առաջիկա երկու տարվա համար: Հայաստանի համար ԱԶԲ-ն 2014 թ. կանխատեսել է 4.6% տնտեսական աճ, իսկ 2015 թ.՝ 5%:
Հայաստանի վերաբերյալ կանխատեսումները զիջում են ոչ միայն ՀՀ կառավարության սպասումներին, այլև ցածր են մեր տարածաշրջանի մյուս երկրների ցուցանիշներից: Այսպես՝ ՀՀ պետական բյուջեում 2014 թ. համար հիմք է ընդունվել ՀՆԱ-ի 5.2% աճը:
ԱԶԲ-ն Ադրբեջանի համար 2014 թ. կախատեսել է 5%, Վրաստանի՝ համար՝ 5.5% աճ: Ասիական տարածաշրջանի համար միջին աճը կանխատեսվել է 6.2%:
Հայաստանի վերաբերյալ կանխատեսումները հաշվի չեն առնում ոչ ուկրաինական ճգնաժամից եկող ռիսկերը, ոչ էլ վերջին ցրտահարությունը:
ԱԶԲ տնտեսագետ Գրիգոր Գյուրջյանը «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան ասաց, որ դժվարանում են գնահատել, թե Մաքսային միությանն անդամակցությունը կարճաժամկետ հեռանկարում դրական, թե բացասական ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա: Որպես դրական ազդեցություն` նշվեց ներդրումների հոսքը Ռուսաստանից, մարդկանց ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը, իսկ որպես բացասական ազդեցություն՝ մաքսատուրքերի բարձրացումը: Սակայն, ըստ Գ. Գյուրջյանի, երկարաժամկետ կտրվածքով օգուտները կգերազանցեն վնասներին:
ԱԶԲ գնահատականներով՝ առաջիկա տարիներին ՀՀ կառավարությունը կշարունակի բիզնես միջավայրի բարեփոխումները, կաջակցի արտահանմանը, հանրային հատվածում աշխատավարձերը կբարձրանան, պետական պարտքը կկայունանա, իսկ դրամավարկային քաղաքականությունը միտված կլինի տնտեսական ակտիվության խթանմանը: Սակայն նման լավատեսական հեռանկարների պարագայում անգամ կանխատեսվել է տնտեսական աճի համեմատաբար ցածր տեմպ:
Նշենք, որ ԱԶԲ-ն Հայաստանում ֆինանսավորում է Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի շինարարությունը: Առաջին վարկային գիծը կազմել է 60 մլն դոլար, ինչը թույլ է տվել սկսել աշխատանքները: Հաստատվել է նաև երկրորդ վարկային գիծը՝ 170 մլն դոլարի չափով, այն կհատկացվի 2014 թ.: Բացի այդ, սկսած 2005 թվականից ԱԶԲ-ն  Հայաստանում 133 մլն դոլար արժողությամբ ծրագրեր է իրականացրել մասնավոր սեկտորի հետ:
Մասնավորապես՝ ԱԶԲ-ն վարկավորում է Արփա-Սևան թունելի շինարարությունը, ու այդ նպատակով 2013 թ. հատկացրել է 25 մլն դոլար: Բանկը նաև վարկային ռեսուրսներ է տրամադրել 4 առևտրային բանկերի, մասնակցել է «Զվարթնոց» օդանավակայանի երկրորդ տերմինալի շինարարության ֆինանսավորմանը, համատեղ ծրագրեր է իրականացրել նաև Վերակառուցման և զարգացմաան եվրոպական բանկի հետ:

Азиатский банк развития прогнозирует для Армении низкий экономический рост
Азиатский банк развития опубликовал 1 апреля прогноз экономического роста стран азитского региона на ближайшие два года. Для Армении АБР в 2014 году прогнозирует экономический рост на 4,6%, в 2015-ом – на 5%.
Прогнозы по Армении не только уступают ожиданиям правительства РА, но и ниже показателей остальных стран нашего региона. Так, в бюджете РА 2014 г. за основание взят рост ВВП на 5,2%.
Для Азербайджана АБР в 2014 г. предусматривает рост на 5%, для Грузии – 5,5%. Прогноз среднего показателя роста в регионе составляет 6,2%.
Прогнозы по Армении не учитывают ни риски, связанные с украинским кризисом, ни последние заморозки.
Экономист АБР Григор Гюрджян в беседе с “Hetq” затруднился сказать, положительное или отрицательное воздействие на Армению в краткосрочной перспективе окажет членство в Таможенном союзе.
В качестве положительного воздействия эксперт назвал поток инвестиций из России, право людей на свободное перемещение, в качестве отрицательного – повышение таможенных пошлин. Однако, по словам Г.Гюрджяна, в долгосрочной перспективе выгод будет больше, чем ущерба.
По оценкам АБР, в ближайшие годы правительство РА будет продолжать реформирование бизнес-среды, содействие экспорту, повышение заработной платы в общественном секторе, а денежно-кредитная политика будет направлена на стимулирование экономической активности. Но даже при такой оптимистической перспективе были спрогнозированы относительно низкие темпы экономического развития.
Отметим, что в Армении АБР финансирует строительство дорожного коридора Север-Юг. Кроме того, начиная с 2005 года АБР осуществил в Армении совместные с частным сектором программы на сумму 133 млн долларов.