Խառնաշփոթ ՏՏ ոլորտի վիճակագրությունում
Երբ 2001թ. Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը հռչակվեց որպես զարգացման գերակա ուղղություն, ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում ստեղծվեց այդ ոլորտի վիճակագրության համար պատասխանատու առանձին ստորաբաժանում: Չէ՞ որ վիճակագրական տվյալները շատ կարևոր են ոլորտի զարգացման ծրագրեր մշակելու և առկա վիճակը գնահատելու համար: Սակայն անցնող տարիների ընթացքում ԱՎԾ-ն այդպես էլ չկարողացավ շատ թե քիչ հստակություն մտցնել ՏՏ ոլորտի վիճակագրական տվյալներում: Պատճառն այն է, որ ԱՎԾ-ն այդպես էլ չմշակեց ՏՏ ընկերությունների հաշվառման առանձին կոդ՝ ՏՏ ընկերությունների մի մասին դասակարգելով «այլ գործունեություն» դասիչով:
2003թ. «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը սկսեց իրականացնել ՏՏ ոլորտի հասույթների, աշխատանքների, արդյունավետության գնահատման սեփական հետազոտություններ՝ պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ: Այդ հետազոտությունները շարունակվում են մինչ այսօր, սակայն արդյունքներն էապես տարբերվում են ԱՎԾ պաշտոնական տվյալներից:
Այսպես՝ ըստ ԱՎԾ տվյալների՝  2012թ. ՏՏ ոլորտի շրջանառությունը կազմել է մոտ 60 մլրդ դրամ, որը մոտավորապես համարժեք է 140 մլն դոլարին: Իսկ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի հետազոտություններով՝ 2013թ. ՏՏ հասույթը կազմել է մոտ 300 մլն դոլար: Այդ մասին տեղեկացանք հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանից (հետազոտության արդյունքները կհրապարակվեն շուտով): Ստացվում է՝ վիճակագրական տվյալների ու անկախ հետազոտական տվյալների միջև կրկնակի տարբերություն կա: Ըստ Բ. Ենգիբարյանի՝ վիճակագրական ծառայությունն իրենց տվյալները չի հերքում և ընդունում է, որ ոլորտի լիարժեք հաշվառում ի զորու չէ իրականացնել: Այդ նպատակով որոշվել է ՏՏ ոլորտի բիզնես-ռեգիստրը տեղափոխել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության վարույթ, ու այդտեղից տվյալները կուղարկվեն ԱՎԾ: Ընդ որում՝ հարցին տրվել է օրենսդրական լուծում, ու շուտով այն կքննարկվի Ազգային Ժողովում՝ ՏՏ սկսնակ ընկերություններին արտոնություն տրամադրելու հարցի հետ մեկտեղ: Դա հնարավորություն կտա ՏՏ ոլորտի վերաբերյալ միասնական վիճակագրական տվյալներ հրապարակել:
Հետաքրքիր է, որ ԱՎԾ-ն, ներկայացնելով ՏՏ ոլորտի վիճակագրությունը, հատուկ նշում է արել այն մասին, որ դա հիմնված է ՄԱԿ-ի ուղեցույցների ու մեթոդական ստանդարտների վրա: Միաժամանակ նշվում են այդ ստանդարտներին համապատասխանող մի շարք կոդեր՝ համակարգիչների, կապի սարքավորումների արտադրություն, առևտուր և այլն: Սակայն «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր»-ը հաշվարկում է ծրագրային ապահովումն ընդհանրապես, ինչն ԱՎԾ-ն ապահովել չի կարողանում: Այսինքն՝ դա ապահովելու համար պետք է ուսումնասիրություն կատարի «այլ գործունեություն» դասում, սակայն չի անում: Այդտեղից էլ առաջանում է վիճակագրական շիլաշփոթը: Այս հարցը, պարզվում է, վաղուց է քննարկվել ու առաջարկվել է լուծման տարբերակ, սակայն միայն վերջերս կառավարությունը որոշեց օրենքի փոփոխման միջոցով կարգավորել խնդիրը:

Путаница в статистике сферы ИТ
После того, как в 2001 году сфера информационных технологий в Армении была провозглашена приоритетным направлением развития, в Национальной статистической службе было создано отдельное подразделение, несущее ответственность за статистику этой сферы. Отметим, что статистические данные очень важны для разработки программ развития сферы ИТ и оценки существующей ситуации. Однако за прошедшие годы НСС так и не смогла внести ясность в статданные по сфере ИТ. Причина в том, что НСС не разработала отдельный код учета ИТ-компаний, часть из них классифицировав под кодом “прочая деятельность”.
В 2003 году фонд “Инкубатор предприятий” при финансировании государства начал проводить собственную оценку прибыли, работ, эффективности сферы ИТ. Это исследование продолжается по сей день, однако полученные результаты существенно отличаются от официальных данных статслужбы.
Так, по данным НСС в 2013 г. оборот в сфере ИТ составил около 60 млрд драмов, или 140 млн долларов. А по результатам изучения фонда “Инкубатор предприятий” в 2013 г. прибыль ИТ составила около 300 млн долларов. Об этом нам сообщил директор фонда Баграт Енгибарян. Фактически между статистическими данными и независимыми исследовательскими данными образовалась двойная разница. По словам Б.Енгибаряна, статистическая служба не опровергает их данные и признает, что не в состоянии провести полноценный учет сферы. С этой целью было решено перевести бизнес-регистр сферы ИТ в производство министерства экономики РА и уже оттуда направлять данные в НСС. Вопрос получил законодательное решение и скоро будет обсуждаться в Национальном Собрании наряду с вопросом о предоставлении льгот начинающим ИТ-компаниям. Это даст возможность публиковать единые стастические данные по сфере ИТ.
Примечательно, что НСС, представляя статистику сферы ИТ, подчеркнула, что она основана на методических стандартах ООН. В то же время приводится ряд соответствующих этим стандартам кодов – компьютеры, производство оборудования связи, торговля и т.д. Однако “Инкубатор предприятий” рассчитывает программное обеспечение в целом, что НСС не под силу. То есть для обеспечения этого нужно провести изучение в графе “прочая деятельность”, что не делается. Отсюда и путаница. Оказалось, что этот вопрос обсуждался давно, и был предложен вариант решения, но лишь недавно правительство решило урегулировать вопрос посредством внесения изменения в закон.