Հաջորդ շաբաթ Թբիլիսիի դատարանը կքննի Աշոտ Սուքիասյանի արտահանձնման հարցը
Առաջիկա շաբաթվա մեջ Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը կքննի գործարար Աշոտ Սուքիասյանի արտահանձման հարցը և որոշում կկայացնի՝ արտահանձնել նրան, թե ոչ: Դրանից հետո Վրաստանի արդարադատության նախարարը կվավերացնի արտահանձնման որոշումը:  Այս մասին «Հետքին» հայտնեց Վրաստանի գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայության պետ Թեմուր Դոլիձեն:
Նա նաև նշեց, որ դատարանի որոշումից հետո նախարարի վավերացումը երկար ժամանակ չի խլի: «Չեմ կարծում, որ դատարանի որոշման մեջ որևէ փոփոխություն կկատարի արդարադատության նախարարը, որովհետև Աշոտ Սուքիասյանի գործը այստեղ որևէ քաղաքական կամ լուրջ թեմայի չի առնչվում: Կարծում եմ՝ նախարարը առարկություններ չի ունենա»,- ասաց մամուլի ծառայության պետը:
Հիշեցնենք, որ 2013թ. հունիսի 17-ից Աշոտ Սուքիասյանը գտնվում էր հետախուզման մեջ: Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության (ՀՀ. Քր. օր. 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ), խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնասպատճառելու (184-րդ հոդ. 2-րդ մասի 1-ին կետ) եւ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու (190-րդ հոդ. 3-րդ մասի 1-ին կետ) համար: Աշոտ Սուքիասյանը ձերբակալվել էր հունվարի 31-ին Թուրքիայից Թբիլիսիի ժամանելիս:

Тбилисский суд на следующей неделе рассмотрит вопрос экстрадиции Ашота Сукиасяна
На следующей неделе Тбилисский городский суд рассмотрит вопрос экстрадиции предпринимателя Ашота Сукиасяна и решит, экстрадировать его или нет. Если будет принято решение об экстрадиции, его должен утвердить министр юстиции Грузии. Об этом “Hetq” сообщил руководитель пресс-службы Генпрокуратуры Грузии Темур Долидзе. Он также отметил, что эта процедура не займет много времени. “Не думаю,что министр внесет какие-либо изменения в решение суда, потому что дело Ашота Сукиасяна не затрагивает политическую или какую-либо серьезную тему. Думаю, возражений у министра не будет”,- сказал руководитель пресс-службы.
Напомним, что с 17 июня 2013 г. Ашот Сукиасян находился в розыске. Ему было выдвинуто обвинение в мошенничестве в особо крупном размере (п.1 ч.3 ст178 УК РА), причинение имущественного ущерба в особо крупном размере путем обмана или злоупотребления доверием (п.1 ч.2 ст.184 УК РА) и узаконивание доходов в особо крупном размере, полученных преступным путем (п.1 ч. 3 ст.190 УК РА).