ՀՀԿ-ն դեռ չի քննարկել Ազգային ժողովում թափուր մնացած պաշտոնների, այդ թվում` ԱԺ նախագահի հարցը
«Հետք»-ի հետ զրույցում ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Հովհաննես Սահակյանը հավաստիացրեց, թե իրենք ժամանակ ունեն` շուտով կքննարկեն նաև այդ հարցերը, թե ո՞վ է զբաղեցնելու ԱԺ նախագահի պաշտոնը, ինչպես նաև ՀՀԿ-ական պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանի` նախարար դառնալու արդյունքում ԱԺ պետաիրավական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահի և ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնների հավակնորդների հարցը:
«Առաջիկա ԱԺ քառօրիա նիստում հնարավոր է, որ քննարկվեն այդ հարցերը, բայց այս պահին նմանատիպ որևէ հարց չի քննարկվել մեզ մոտ` ո́չ ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության, ո́չ պետաիրավական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնի, ո́չ էլ ԱԺ նախագահի պաշտոնի մասով: Մենք դեռ ժամանակ ունենք, ամեն ինչ իր ժամանակին, կարգով կլինի»,- նշեց նա:
Քանի որ որպես ԱԺ պետաիրավական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու շրջանառում է հենց Հովհաննես Սահակյանի անունը, հետաքրքրվեցինք` արդյոք իրեն պաշտոնական առաջարկ արվել է` ղեկավարելու հանձնաժողովը: Ի պատասխան` ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարն ասաց. «Ինձ որևէ բան պաշտոնապես չի առաջարկվել, դեռ չի առաջարկվել»:

РПА пока не обсуждала вакантный пост спикера НС
Правящая Республиканская партия Армении пока не обсуждала вакантные посты в Национальном Собрании. В беседе с “Hetq” секретарь парламентской фракции РПА Ованнес Саакян заверил, что время еще есть и что в ближайшее время будет обсужден вопрос о том, кто займет пост председателя Национального Собрания, а также кандидатуры на посты председателей постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам и руководителя армянской делегации в ПАСЕ, ставшими вакантными в результате назначения депутата-республиканца Давида Арутюняна министром юстиции РА.
“Эти вопросы, возможно, будут обсуждены на ближайшем четырехдневном заседании НС, однако на данный момент мы не рассматривали кандидатуры ни на пост председателя постоянной комисии по государственно-правовым вопросам, ни на пост спикера НС. Время у нас еще есть, все своим чередом”,- отметил О.Саакян.
Поскольку в качестве кандидата на пост председателя постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам называют как раз Ованнеса Саакяна, мы поинтересовались, поступило ли ему официальное предложение возглавить комиссию. “Мне ничего официально не предлагали. Пока не предлагали”,- ответил секретарь фракции РПА.