«Ոչ մեկս ապահովագրված չենք, որ մի օր չենք հայտնվի դատապարտյալի կարգավիճակում»
ԱՆ ՔԿՎ պետի թույլտվությամբ «Հետքը» եղավ Հայաստանի միակ բժշկական ուղղիչ հիմնարկում՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոցում», որտեղ մեր այցելության պահին 200 դատապարտյալ էր բուժում ստանում: Նրանցից 37-ը տարբեր կարգի հաշմանդամներ են: Սակայն առողջական խնդիրները թողած՝ դատապարտյալները դժգոհում էին իրենց քրեական գործերի քննությունից, նաև պայմանական վաղաժամկետ ազատման ինստիտուտի անկատարությունից: Հիվանդանոցը համապատասխանում է ՔԿՀ-ների կիսաբաց ռեժիմին, որտեղ առավոտյան դռները բացվում են, երեկոյան` փակվում: Զրուցեցինք նաև հիմնարկի պետ, քրեակատարողական համակարգում աշխատանքի երկար տարիների փորձ ունեցող Արամ Խաչատրյանի և հիմնարկի բժշկական մասով տեղակալ, գլխավոր բժիշկ Ռաֆայել Միքայելյանի հետ:
«Հիմնականում ի՞նչ խավի մարդիկ են դատապարտյալների հիվանդանոցում» հարցին Արամ Խաչատրյանը պատասխանեց. «Խավերի բաժանել այստեղ գտնվող մարդկանց, կարծում եմ, ճիշտ չէ: Մեծ մասը կրթական ցենզը շատ ցածր մարդիկ են, մոտ 70 տոկոսը նախկին կամ ներկա թմրամոլ է: Սակայն, ոչ մեկս ապահովագրված չենք, որ մի օր չենք հայտնվի դատապարտյալի կարգավիճակում: Ասենք՝ փորձանք է, դժբախտ դեպք, կան նաև անզգույշ հանցագործության համար դատապարտվածներ: Եթե խավերի բաժանենք, մարդկանց կվիրավորենք: Հիվանդներ ունենք, որ մոտ օրերս ազատվելու են, մեզ մոտ եկել են այլ հիվանդությամբ, բուժվել են,  խնդրում են, որ վիրահատենք, նոր գնան, քանի որ այստեղ բուժումն ու վիրահատությունն անվճար է: Իսկ ունևորը դրսում էլ կանի իր վիրահատությունը: Շատ կան դատապարտյալներ անապահով, կիսատ ընտանիքներից»: Մեր հարցին, թե հիվանդանոցում կա՞ն, արդյոք, արտոնյալ, լյուքս խցեր, հիմնարկի պետը պատասխանեց. «Չկան արտոնյալ, լյուքս խցեր, պարզապես մենք թույլ ենք տալիս, որպեսզի այն դատապարտյալները, ովքեր ցանկանում են վերանորոգել իրենց սենյակները, կարողանան դա անել: 2002թ.-ից հետո մոտ 70 տոկոսը հիմնանորոգված սենյակներ են: Ե՛վ մենք ենք նորոգում, և՛ դատապարտյալների հարազատները»:
Ռաֆայել Միքայելյանն ասում է, որ քրեակատարողական համակարգի կարևորագույն ձեռքբերումներից է թոքախտավոր դատապարտյալների թվի նվազումը: 1990-ականներին թոքախտով հիվանդ դատապարտյալների թիվը հասել է 250-ի: Հիմա թոքախտով հիվանդ 26 դատապարտյալ է բուժում ստանում «Դատապարտյալների հիվանդանոցում»: Սա գաղութային բոլոր հիմնարկների թոքախտով հիվանդների թիվն է:
«Գաղութներում նախկինում կային բաժիններ, որոնք կոչում էին տուբերի բարակներ, հիվանդանոցում բուժում ստանալուց հետո դատապարտյալները դարձյալ վերադարձվում էին գաղութներ ու պահպանողական բուժումն այնտեղ էին անցնում: Սա էֆեկտիվ չէր կարող լինել: Հիվանդանոցում լրիվ առանձնացվեց թոքախտի բաժինը: Անցանք ֆրանսիական MSF՝ «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության ներդրած ժամանակակից մեթոդին, և թոքախտը գաղութներում խիստ նվազեց: Այս ծրագրով 8 ամիս պարտադիր բուժում են ստանում մեզ մոտ՝ որպես առաջին փուլ, այնուհետև փուլերը շարունակվում են: Հիվանդ ունենք, որ 3 տարի բուժում է ստանում»,- պատմեց «Դատապարտյալների հիվանդանոցի» գլխավոր բժիշկը՝ նշելով, որ տարեկան մեկ թոքախտավոր հիվանդի բուժումը 10.000-12.000 եվրո արժե, և մարդիկ կան, ովքեր երեք տարի բուժում են ստանում: Այդ բոլոր ծախսերը հոգում է ֆրանսիական կազմակերպությունը: Հիվանդանոցի գլխավոր բժշկի տեղեկացմամբ, տարեկան երկու անգամ բոլոր դատապարտյալները անցնում են «սքրինինգ»` պրոֆիլակտիկ ստուգում: «Անցյալում նման «սքրինիգից» հետո շատ էին գալիս մեզ մոտ: Հիմա թոքախտը բանտերում անհամեմատ նահանջել է»,- ասաց գլխավոր բժիշկը:
Էականորեն նվազել են նաև դատապարտյալների մահացության դեպքերը: «1990-ականներին անգամ տարեկան մինչև 100 հիվանդ դատապարտյալ է մահացել, իսկ վերջին տարիներին մահացության անկում ենք գրանցում: Օրինակ՝ անցյալ տարի 12 հիվանդ դատապարտյալ է մահացել, որոնցից 4-ը մահացել են քաղաքացիական հիվանդանոցում»,- ասաց Ռաֆայել Միքայելյանը՝ տեղեկացնելով, որ 2013-ին 4 անձ ազատվել է պատժի կրումից պատժի կրման հետ անհամատեղելի հիվանդությունների՝ Կառավարության հաստատած կարգի համաձայն, և 2-ը հոգեբուժական հարկադիր բուժման են ուղարկվել: «Ծանր ու ծայրահեղ ծանր առողջական վիճակում գտնվող դատապարտյալների ցանկը մենք ամեն ամիս ներկայացնում ենք ՔԿ վարչության բժշկական բաժին ու վերահսկող դատախազին, իսկ ԲԱՀ-ն արդեն տալիս է եզրակացություն՝ այդ անձինք ենթակա՞ են հետագա պատիժը կրելու, թե՞ ոչ»,- նշեց գլխավոր բժիշկը:
Հիվանդանոցում աշխատում է 1 հոգեբան, մեկն էլ՝ թոքախտի բաժնում, ում ֆինանսավորում է MSF-ը: «Հետքի» հարցին, թե քիչ չէ՞ մեկ հոգեբանը 200 հիվանդ դատապարտյալի համար, Արամ Խաչատրյանը պատասխանեց. «Նույն տրամաբանությամբ բավարար չէ նաև 2 վիրաբույժը՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ մեր վիրաբույժները ստանում են ֆիքսված աշխատավարձ՝ անկախ նրանից` 10 հիվանդի կվիրահատեն, թե երեք»: Հայաստանի միակ բժշկական քրեակատարողական հիմնարկում կատարվում է ցանկացած վիրահատություն, բացի գլխուղեղի, կրծքավանդակի ու ողնաշարի վիրահատություններից: «Քաղաքացիական գրեթե բոլոր հիվանդանոցների հետ համագործակցում ենք, մեր գործընկերները պատրաստակամորեն մեզ աջակցում են»,- ընդգծեց հիմնարկի պետ Արամ Խաչատրյանը:
Խնդրեցի առանձնացնել «Դատապարտյալների հիվանդանոցի» հրատապ խնդիրները: Արամ Խաչատրյանն ասաց, որ հրատապ խնդիր չունեն, ունեին 4 տարի առաջ` «նարկոզի» ապարատը չէր աշխատում: Արդարադատության նախարարության հետ համատեղ նորն է տրամադրել քրեակատարողական վարչությունը: «Հիմա նոր թվային ռենտգեն սարքավորում ենք տեղադրում «Գլոբալ ֆոնդ»-ի աջակցությամբ: Մեր ունեցածը շատ հին էր՝ նախորդ դարի 60-70-ականներից»,- ներկայացրեց Արամ Խաչատրյանը:
Հիվանդանոցում գործում են նաև դատապարտյալների տույժերի ու խրախուսանքի մեթոդները: Անցյալ տարի, օրինակ, նրանք 101 տույժ են ստացել, 28 խրախուսանք: «Հիմնականում խրախուսանքները վարչակազմը տալիս է տոների առթիվ: Դրանք առավելապես լինում են կարճատև ու երկարատև տեսակցությունների տեսքով»,- ասաց հիմնարկի պետը:

“Никто из нас не застрахован от того, что в один день мы не окажемся в статусе осужденного”
С разрешения начальника управления по УИУ Министерства юстиции РА “Hetq” побывал в единственном в Армении медицинском исправительном учрждении – “Больнице для осужденных”, где в момент нашего прихода лечение получали 200 осуждекнных. 37 из них имели различные группы инвалидности. Однако осужденные, позабыв о проблемах со здоровьем, стали жаловаться на расследование своих уголовных дел, несовершенство института досрочно-условного освобождения.
В больнице действует полуоткрытый режим УИУ, при котором утром двери открываются, а вечером закрываются. Мы побеседовали с начальником учреждения Арамом Хачатряном, имеющим многолетний опыт работы в уголовно-исполнительной системе, и его заместителем по медицинской части учреждения, главврачом Рафаэлем Микаеляном.
На вопрос: “люди из каких слоев находятся в больнице для осужденных?” – Арам Хачатурян ответил: “Делить находящихся здесь людей на слои, мне кажется, неправильно. Большинство составляют люди с очень низким образовательным цензом, около 70 процентов – это бывшие или нынешние наркоманы. Однако никто из нас не застрахован от того, что в один день не окажется в статусе осужденного. Скажем, несчастный случай, преступление по неосторржности. У нас есть больные, которые в ближайшие дни будут освобождены, пришли к нам из-за какой-то болезни, вылечились и теперь просят, чтобы до выхода на свободу мы их прооперировали, так как лечение и операции здесь бесплатные. А человек состоятельный может сделать операцию и на воле. Очень много осужденных из необеспеченных, неполных семей”.
На вопрос, есть ли в больнице камеры-люкс, начальник учреждения ответил: “Таких камер нет, просто осужденным, которые хотят отремонтировать свои комнаты, мы разрешаем это сделать. После 2002 года около 70 процентов комнат было отремонтировано нами или родственниками осужденных”.
Важнейшим достижением уголовно-исполнительной системы Рафаэль Микаелян считает сокращение числа заключенных с туберкулезом. В 1990-х годах число таких лиц достигало 250. Сейчас в “Больнице для осужденных” лечатся 26 осужденных туберкулезом. Это общий для всех пенитенциарных учреждений показатель.
“Ранее в тюрьмах были бараки для туберкулезников, и осужденные после прохождения лечения в больнице возвращались в тюрьму и продолжали консервативное лечение уже там. Это не давало результата. После этого мы полностью отделили туберкулезное отделение и перешли на современный метод лечения, внедренный французской организацией MSF – “Врачи без границ”. И в тюрьмах туберкулез начал отступать. По этой программе осужденные проходят первый 8-месячный этап обязательного лечения, после чего этапы продолжаются. Унас есть больной, который получает решение уже третий год”,- рассказал главврач “Больницы для осужденных”, отметив, что лечение одного больного туберкулезом обходится в 10.000-12.000 евро в год. Все эти расходы оплачивает французская организация. По словам Р.Микаеляна, дважды в год осужденные проходят профилактическую проверку – скрининг. “Сейчас число больных туберкулезом несравнимо сократилось”,- добавил главврач.
Существенно снизился и показатель смертности среди осужденных. “В прошлом году скончалось 12 осужденных, четверо из которых умерли в граждансколй больнице”,- сказал Рафаэль Микаелян, сообщив, что в 2013 году четыре человека были освобождены от несения наказания в связи с болезнями, несовместимыми с пребыванием в тюрьме, еще двое были направлены на принудительное лечение в психиатрическую больницу.
В “Больнице для осужденных” работает один психолог, еще один работает в туберкулезном отделении. На вопрос, не мало ли одного психолога на 200 больных осужденных, Арам Хачатрян ответил: “Если исходить из этой логики, то мало также иметь двух хирургов, которые получают фиксированную зарплату, независимо от того, сколько больных прооперируют”.
В единственном в Армении медицинском уголовно-исполнительном учреждении проводятся практически все операции, за исключением операций на головном мозге, в области грудной клетки и на позвоночнике. “Мы сотрудничаем почти со всеми гражданскими больницами, наши коллеги всегда с готовностью приходят нам на помощь”,- отметил Арам Хачатрян.
Мы попросили выделить наиболее актуальные для больницы проблемы. Арам Хачатрян сказал, что актуальных проблем у них нет. 4 года назад не работал наркозный аппарат, однако управление по УИУ совместно с Минюстом выделили им новый, цифровой.
В больнице действует также метод штрафов и поощрений осужденных. В прошлом году, например, они получили 28 поощрений, в основном по случаю праздников. “Поощрения бывают преимущественно в виде краткосрочных и долгосрочных свиданий”,- сказал начальник учреждения.