ՊԵԿ-ի նոր նախաձեռնությունը՝ վճարիր, որ ստուգեմ
Հայաստանում հարկային ստուգումները կդառնան վճարովի ծաառայություն: ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետեկամուտների կոմիտեն նախաձեռնել է այլընտրանքային ստուգումների մասին օրենքի նախագիծ, որն արդեն հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության ապրիլի 23-ի նիստում:
Ըստ այդմ՝ տնտեսվարողները կարող են արտահերթ ստուգման կամ վերստուգման հայտ ներկայացնել հարկային մարմիններին, սակայն դա կդիտարկվի որպես ծառայություն ու կիրականացվի վճարովի հիմունքներով: Առաջարկվում է վճարը սահմանել 10 մլն դրամ, հետևաբար՝ սա մի ծառայություն է, որ հասու կլինի միայն խոշոր տնտեսվարողներին: Գումարները պետք է փոխանցվեն ՊԵԿ-ի արտաբյուջետային հաշիվներին (զարգացման ֆոնդին):
Հատկանշական է, որ Էկոնոմիկայի և Արդարադատության նախարարությունները բացասական կարծիք են տվել այս նախաձեռնությանը: Իսկ Ֆինանսների նախարարության եզրակացության մեջ նշվել է, որ սա բացասական ազդեցություն կթողնի պետական բյուջեի եկամուտների վրա:
Ու թեև երեք առանցքային նախարարությունների նման բացասական կարծիքին՝ կառավարությունը որոշել է ընդառաջ գնալ ՊԵԿ-ին: Ավելին՝ Էկոնոմիկայի նախարարության եզրակացության մեջ նշվել է, որ պետական մարմնի կողմից այլընտրանքային ստուգումների անցկացումը կոռուպցիոն ռիսկեր է պարունակում, քանի որ հարկ վճարողներն կազատվեն օրենքով նախատեսված տույժերից ու տուգանքներից : Իսկ 10 մլն դրամ շեմի սահմանումը պարզապես անհավասար մրցակցային դաշտ է ստեղծում փոքր ու խոշոր բիզնեսի միջև:
Աարդարադատության նախարարությունը ևս մատնանշել է, որ ներկայացվող նախագիծն անհավասար պայմաններ է ստեղծում տնտեսվարող սուբյեկտների համար, ինչը կարող է հանգեցնել որոշ չարաշահումների: Ընդհանուր առմամբ՝ էկոնոմիկայի և ֆինանսների նախարարություներն այն կարծիքին են, որ այլընտրանքային ստուգումները պետք է թողնվեն աուդիտորական կազմակերպություններին, ինչպես Վրաստանում են անում:
Վրաստանում այլընտրանքային հարկային ստուգումներ իրականացնելու իրավասությունը տրամադրված է աուդիտորական կազմակերպություններին, որոնք դասակարգված են «A», «B» և «C» խմբերում: «C» խմբի աուդիտորական կազմակերպություններն իրավասու են իրականացնել այլընտրանքային հարկային ստուգումներ ավելի փոքր շրջանառություն ունեցող հարկ վճարողների մոտ, քան «B» խմբի աուդիտորական կազմակերպությունները: Իսկ «A» խմբի աուդիտորական կազմակերպությունները կարող են իրականացնել այլընտրանքային հարկային ստուգումներ ցանկացած շրջանառություն ունեցող հարկ վճարողի մոտ:
Այս կերպ հարկ վճարողը շարունակում է մնալ հարկային մարմնի հսկողության ներքո, սակայն հարկային մարմինների հետ աշխատելու իր պարտականությունը փոխանցում է այն աուդիտորական կազմակերպությանը, որն իր մոտ իրականացրել է այլընտրանքային հարկային ստուգում: Սա նաև միջազգային պրակտիկայում տարածված է՝ աուդիտորական կազմակերպությունը որոշակի վճարի դիմաց ամբողջովին իր վրա է վերցնում հարկային մարմնի հետ փոխհարաբերությունների կարգավորումը:
Մեր ՊԵԿ-ի կողմից առաջարկած տարբերակն ուղղակի աննախադեպ է՝ հարկային մարմինն իր վրա է վերցնում աուդիտորական կազմակերպության գործառույթ, ու դրա համար տնտեսվարողին առաջարկում որոշակի արտոնություններ (տնտեսվարողին ազատում են տույժից ու տուգանքից):
Սա ոչ այլ ինչ է, քան կաշառքի օրինականացման փորձ: ՊԵԿ-ի նախաձեռնությունը նաև այլ հեռահար նպատակ է հետապնդում: Եթե այս օրենքն ընդունվի, ապա աուդիտորական կազմակերպությունները դաշտից դուրս կմղվեն, հաջորդ քայլը կլինի պարտադիր աուդիտից հրաժարումը: Սա այն դեպքում, որ նախորդ կառավարությունը նպատակաուղղված ձգտում էր ուժեղացնել աուդիտորական ինստիտուտը Հայաստանում:
Կառավարության շտապողականությունն այս հարցում փոքր-ինչ տարօրինակ է: Եթե Ֆինանսների նախարարությունը զգուշացնում է պետեկամուտների վրա բացասական ազդեցության մասին, ապա ինչո՞ւ չսպասել նոր նախարարի նշանակմանն ու կարծիքին: Չէ՞ որ պետեկամուտների կատարողականը ողջ կառավարության պատասխանատվության հարց է, ոչ միայն 1-2 գերատեսչության:
Հարկերի հավաքագրման ներկայիս տարեկան պլանը բավական լարված գրաֆիկ ունի, ու ում էլ նշանակեն ֆինանսների նախարար՝ հազիվ թե ոգևորվի ՊԵԿ-ի նոր նախաձեռնությամբ: Հավանաբար հենց այս հանգաամանքն էլ հաշվի են առել՝ օրենքի նախագիծը առաջ մղել, քանի դեռ ֆինանսների նոր նախարարը այն բլոկադայի չի ենթարկել:
Նշենք սակայն, որ ֆինանսների նախարարի ներկայիս պաշտոնակատար Դավիթ Սարգսյանը կառավարության ապրիլի 23-ի նիստում համարձակություն ունեցավ և վարչապետից 2 օր ժամանակ վերցրեց՝ լրացուցիչ քննարկումների համար, ինչն ակնհայտ հարուցեց ՊԵԿ ղեկավար Գագիկ Խաչատրյանի դժգոհությունը:
Ոչ թե հաջորդ քայլը կլինի պարտադիր աուդիտի վերացումը, այլ դա արդեն համապատասխան որոշման փաթեթի մեջ նախատեսված է...

Новая инициатива КГД: плати за проверку
Налоговые проверки в Армении станут платной услугой. Комитет госдоходов при правительстве РА представил проект закона об альтернативных проверках, который вчера уже удостоился одобрения правительства.
В соответствии с новой инициативой хозяйствующие субъекты могут подать в налоговые органы заявку на внеочередную проверку и перепроверку, однако это будет рассмотрено как платная услуга. Плату предлагается установить в размере 10 млн драмов, следовательно эта услуга будет доступна только крупным хозяйствующим субъектам. Суммы должны перечисляться на внебюджетные счета КГД (фонд развития).
Примечательно, что министерства экономики и юстиции высказали отрицательное мнение об этой инициативе, а в заключении министерства финансов отмечается, что это окажет негативное воздействие на поступления в госбюджет.
Однако несмотря на отрицательное мнение трех ключевых министерств, правительство решило пойти навстречу КГД. Более того, в заключении министерства экономики отмечалось, что проведение налоговым органом альтернативных проверок содержит всебе коррупционные риски, поскольку налогоплательщики будут освобождены от предусмотренных законом штрафов и пени. А установление платы на уровне 10 млн драмов создаст неравные конкурентные условия для крупного и малого бизнеса.
В целом министерства экономики и финансов считают, что альтернативные проверки следует оставить аудиторским организациям, как это делается в Грузии.
В результате этого налогоплательщик остается под контролем налогового органа, но его обязательство работать с ним передается также аудиторской организации, осуществившей у него альтернативную налоговую проверку. Это также распространенная международная практика, когда аудиторские организации за определенную плату полностью берут на себя урегулирование взаимоотношений с налоговым органом.
Вариант, предложенный нашим КГД, является беспрецедентным: налоговый орган берет на себя функцию аудиторской организации, против чего предлагает хозяйствующему субъекту льготы (хозяйствующий субъект освобождается от штрафов и пени).
Это не что иное как попытка легализации взятки. Инициатива КГД преследует далеко идущую цель. Если этот закон будет принят, то аудиторские организации будут вытеснены из поля, и следующим шагом станет отказ от обязательного аудита. И это в том случае, когда предыдущее правительство целеустремленно усиливало в Армении аудиторский институт.
Спешка правительства в этом вопросе представляется немного странной. Если министерство финансов предупреждает об отрицательном влиянии этой инициативы на госдоходы, то почему бы не дождаться назначения и мнения нового министра? Ведь выполнение госдоходов это вопрос ответственности всего правительства, а не 1-2 ведомств.
Нынешний годовой план сбора налогов имеет достаточно напряженный график, и кого бы ни назначили министром финансов, его вряд ли обрадует новая инициатива КГД. Именно это обстоятельство заставляет авторов проталкивать свой законопроект, пока новый министр финансов не заблокировал его.
Отметим, что нынешний и.о. министра финансов Давид Саркисян на заседании правительства 23 апреля имел смелость попросить у премьер-министра два дня для проведения дополнительных обсуждений, что явно не понравилось руководителю КГД Гагику Хачатряну.