Գերմանիայի դեսպանի հայտարարությունը Եվրամիության դիրքորոշման փոփոխությունը չէ. Լևոն Զուրաբյան
Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելը օրերս հայտարարել էր, որ Հայաստանը դեռևս կարող է Եվրամիության հետ ստորագրել ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասը, նույնիսկ Մաքսային միություն մուտք գործելուց հետո:
«Հետքը» ՀԱԿ կուսակցության փոխնախագահ, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանից հետաքրքրվեց, թե արդյոք Հայաստանը կօգտագործի՞ նման հնարավորությունը: Ի պատասխան՝ Լ. Զուրաբյանը նշեց, թե ինքը ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասը ստորագրելու նախադրյալ այս պահին չի տեսնում:
«Սա բազմիցս չարչրկված թեմա է: Ժամանակին Եվրամիությունը աներկբա կերպով հայտարարեց, որ քաղաքական մասը ստորագրել Մաքսային միությանն անդամակցելու դեպքում հնարավոր չէ: Ես դեռ չեմ տեսնում որևէ նախադրյալ, հիմք՝ կարծելու, թե Եվրամիության այդ որոշումը փոխվել է: Հիմա ես չգիտեմ, թե Գերմանիայի դեսպանը ի՞նչ է հայտարարում, բայց այս պահին չկա հիմք նման փոփոխության համար»,- նշեց նա:
Նա հավելեց, որ ինքը Եվրամիության կողմից հնչեցրած նախկին դիրքորոշման փոփոխություն հիմա չի տեսնում, իսկ նրանք, ովքեր Գերմանիայի դեսպանի հայտարարությունը կհամարեն այդպիսին՝ «թող համարեն»:
Հիշեցնենք, որ դեսպանը նաև հայտարարել էր, թե երկու երկրների համար քաղաքական ու տնտեսական մասերն առանձին են, ուստի իրենք շատ կցանկանային վերականգնել Հայաստանի հետ բանակցությունները: «Նոր փաստաթուղթ ստորագրելը մեր ցանկությունն է գերմանական կողմից և, կարծում եմ, նաև եվրոպական կողմից»,- ասել էր դեսպանը:

Заявление посла Германии не свидетельствует об изменении позиции Евросоюза – Левон Зурабян
Чрезвычайный и Полномочный посол Германии в Армении Райнер Морель на днях заявил, что Армения даже после вступления в Таможенный союз может подписать политическую часть Соглашения об ассоциации с ЕС.
“Hetq” поинтересовался у руководителя парламентской фракции Армянского национального конгресса Левона Зурабяна, использует ли Армения такую возможность. Г-н Зурабян отметил, что на данный момент не видит предпосылок к подписанию политической части Соглашения об ассоциации.
“В свое время ЕС заявил, что в случае членства вТаможенном союзе подписать политическую часть Соглашения об ассоциации будет невозможно. Я пока не вижу каких-либо предпосылок думать, что ЕС изменил это решение. Не могу сказать, что за заявление сделал посол Германии, но в данный момент оснований для такого изменения нет”,- сказал Л.Зурабян.
Напомним, что посол также заявил, что для двух стран политическая и экономическая части отделены друг от друга, поэтому им бы очень хотелось возобновить переговоры с Арменией.”Подписание нового документа – это наше желание с германской стороны и, думаю, с европейской стороны тоже”,- отметил посол.