Իրան արտահանում ենք ոչխարներ, ներկրում` ավազ
Վերջին տարիներին նկատվում է Իրանի հետ ապրանքաշրջանառության ակտիվացում: 2011 թ. առաջին անգամ Իրանի հետ ապրանքաշրջանառությունը գերազանցեց 300 մլն դոլարը, իսկ 2012 թ. գրանցվեց ռեկորդային՝ 328 մլն դոլար մակարդակ:
Ճիշտ է՝ 2013 թ. նկատվում է որոշ անկում: Իրանի հետ ապրանքաշրջանառության աճում մեծ դերակատարում ունի արտահանումը՝ վերջին 5 տարում Հայաստանից Իրան արտահանումն աճել է մոտ 3 ագամ և գտնվում է 100 մլն դոլարի մակարդակին մոտ: Սակայն դա տեղի է ունենում հիմնականում էլեկտրաէներգիայի հաշվին՝ «հոսանք գազի դիմաց» բանաձևի շրջանակներում: Բավական է ասել, որ Հայաստանից Իրան արտահանման կառուցվածքում 80-85%-ը էլեկտրաէներգիա է: 2013 թ. էլեկտրաէներգիայի արտահանումը կազմել է մոտ 79 մլն դոլար՝ 1.5 մլրդ կվտ/ժ հաշվարկով:
Արտահանման մյուս նշանակալի հոդվածը ոչխարներն են:  2013 թ. Իրան է արտահանվել 100 հազ. գլուխ ոչխար՝ 12.4 մլն դոլարով: Մյուս ապրանքներից շատ թե քիչ նշանակություն ունի մետաղի ջարդոնը՝ տարեկան 2-3 մլն դոլարի շրջանակներում: Սրանով, կարելի է ասել, իրանական շուկան գործնականում մեզ համար փակվում է, թեև կարելի է նշել նաև արտահանման ոչ մեծ հոդվածներ ևս՝ ավտոմեքենաներ (2013 թ.՝ 18 հատ), բժշկական սարքեր, մարտկոցի թափոններ և այլն:
Create Infographics
Իսկ ահա Իրանից ներկրումն ավելի բազմազան է: Առաջին տեղում բիտումն է՝ տարեկան մոտ 35 հազ. տոննա (մոտ 15 մլն դոլար): Սկսել ենք ներկրել նաև մեծ քանակությամբ պարարտանյութեր, 2013 թ.՝ մոտ 8 հազ. տոննա (9 մլն դոլար): Հաջորդ կարևոր հոդվածը պոլիմերներներն են՝ 5.5 մլն դոլար:
Իրանից ներկրվում է մեծ քանակությամբ շինանյութ՝ գիպս, կավիճ, անգամ՝ ցեմենտ: Սակայն ամենատարօրինակը ավազի ներկրման փաստն է: Պարզվում է՝ Հայաստանը տարեկան 43 հազ. տոննա ավազ է ներկրում, որից մոտ 4 հազ. տոննան՝ Իրանից (մյուս հիմնական մատակարարներն են Վրաստանն ու Եգիպտոսը): Նշենք, որ Սյունիքի շինարարական կազմակերպությունների ղեկավարները միանշանակ հերքում են, թե օգտագործում են իրանական ավազ: Դրա կարիքը չկա էլ, քանի որ ավազի հանքեր կան և Մեղրիում, և Կապանում, և Վայոց ձորում:  Ցավոք՝ ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունից պարզաբանում չստացվեց ներկրվող ավազի նպատակի ու որակի մասին: Հնարավոր է՝ դա հանքարդյունաբերության մեջ օգտագործվող շինանյութ է, կամ էլ՝ ավազի անվան տակ այլ ապրանք է ներկրվում:

Экспортируем в Иран овец, импортируем песок
В последние годы наблюдается активизация торговли с Иранской Республикой Иран. В 2011 г. объем товарооборота с этой страной впервые превысил 300 млн долларов, а в 2012 г. был зарегистрирован рекордный уровень – 328 млн долларов. Правда, в 2013 г. наблюдался некоторый спад.
Большую роль в росте товарооборота с Ираном играет экспорт: за последние пять лет объемы экспорта из Армении в Иран выросли почти в три раза, составив около 100 млн долларов. Однако это обусловлено в основном поставками электроэнергии в рамках формулы “Электричество в обмен на газ”. Достаточно сказать, что в структуре экспорта из Армении в Иран электроэнергия составляет 80-85%. В 2013 г. стоимость экспортированной электроэнергии составила около 79 млн долларов из расчета 1.5 млрд квт/ч.
Другой значительной статьей экспорта являются овцы. В 2013 г. из Армении в Иран было поставлено 100 тыс. голов овец на общую сумму 12,4 млн долларов.
Еще один экспортный товар – металлолом, поставки которого в годовом разрезе составляют 2-3 млн долларов. Этим иранский рынок для нас закрывается, хотя можно отметить и небольшие объемы экспорта автомобилей (18 штук в 2013 г.), медицинского оборудования и др.
А вот импорт из Ирана более разнообразен. На первом месте находится битум – около 35 тыс. тонн в год (около 15 млн долларов). В большом количестве мы начали импортировать и удобрения: в 2013 г. около 8 тыс. тонн (9 млн долларов). Следующая важная статья экспорта – полимеры (5,5 млн долларов).
В большом количестве Армения ввозит из Ирана стройматериалы – гипс, мел и даже цемент. Однако самым странным является импорт песка. Оказывается, Армения ежегодно импортирует 43 тыс. тонн песка, из которых около 4 тыс. тонн из Ирана (другими основными поставщиками являются Грузия и Египет). Отметим, что руководители строительных организаций Сюникской области однозначно отрицают использование ими иранского песка. Да в этом и нет необходимости, так как песчаные карьеры имеются и в Мегри, и в Капане, и в Вайоц дзоре. К сожалению, в министерстве градостроительства РА не предоставили информацию о целях и качестве импортируемого песка. Возможно, это стройматериал, который используется в горно-добывающей промышленности, либо под видом песка ввозится другой товар.