Կառավարության նոր ծրագիրը. նմանություններ և տարբերություններ
ՀՀ նոր կառավարությունն այսօր հրապարակել է իր գործունեության ծրագիրը: Այն հիմնականում, ինչպես և սպասվում էր, Տիգրան Սարգսյանի կառավարության 2013 թ. ծրագրի օրգանական շարունակությունն է, թեև ենթարկվել է խմբագրումների, փոխվել են շեշտադրումները: Այլ կերպ չէր էլ կարող լինել, քանի որ երկու կառավարություններն էլ ներկայացնում են միևնույն քաղաքական ուժը:
Առաջինը, որ աչքի է զարնում նոր ծրագրում, ակնկալվող արդյունքների վերախմբագրված տարբերակն է: Նոր կառավարությունը ակնկալում է 3 հիմնական արդյունք՝ ՀՆԱ տարեկան 5% աճ, աղքատության 10% կրճատում, նվազագույն աշխատավարձի բարձրացում մինչև 65 հազ. դրամ: Նախորդ կառավարության ակնկալիքներն ավելի բարձր էին՝ տնտեսական աճը 5-7%, 100 հազ. նոր աշխատատեղերի ստեղծում, պետական եկամուտների հավաքագրման աճ՝ ՀՆԱ-ի նկատմամբ  տարեկան 0.3-0.4%-ի սահմաններում և այլն: Ի դեպ, հարկային եկամուտների հավաքագրման աճի ակնկալումը հանվել է նոր ծրագրի ենթաբաժիններից նույնպես: Ավելին՝ նոր կառավարությունը խոստանում է աստիճանաբար հրաժարվել սահմանի վրա ավելացված արժեքի հարկի գանձումից և նվազեցնել ներդրումային ապրանքների ներկրման դեպքում արտոնության տրամադրման շեմը (ներկայում արտոնությունը գործում է 300 մլն դրամը գերազանցող ներդրումային ապրանքների ներկրման դեպքում):
Հատկանշական է, որ նոր կառավարությունը ևս չի գնացել Սերժ Սարգսյանի ակնկալած 7% աճը խոստանալու ճանապարհով:
Բնականաբար, ծրագրից հանվել են ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի նախապատրաստական աշխատանքների մասին դրույթները, դրանք փոխարինվել են Եվրասիական մաքսային միության և Եվրասիական միասնական տնտեսական տարածքի մասին դրույթներով:
Մեզ անհայտ պատճառներով նոր ծրագրում տնտեսության հիմնական ճյուղերի մեջ գյուղատնտեսությունը նշվել է առաջինը, այնինչ նախորդներում առաջինը նշվում էր արդյունաբերությունը: Դժվար է ասել՝ դա տեխնիկական վրիպա՞կ է, թե՞ արդյունաբերության դերի վերաիմաստավորման փորձ: Տ. Սարգսյանի կառավարությունը մեծապես կարևորում էր արդյունաբերության զարգացումը ու մի շարք ծրագրեր առաջ քաշեց: Նոր կառավարությունը ֆորմալ առումով այդ ծրագրերից չի հրաժարվել (արտահանման խրախուսում, ներդրումային ապրանքների ներկրման դեպքում ավելացված արժեքի հարկի հետաձգում, վարկավորման ավելի մատչելի պայմաններ և այլն), սակայն էապես ընդլայնել է գյուղատնտեսության աջակցության մասին խոստումները՝ հատկապես սուբսիդավորման մասով: Սուբսիդիաներ կտրվեն սահմանամերձ և լեռնային շրջաններում հացահատիկային մշակաբույսերի մշակման համար, դրամաշնորհներ կտրվեն փոքր և միջին տնտեսություններին, հատկապես կոոպերատիվներին: Եվ թե Տ. Սարգսյանի կառավարությունն իրավամբ կարելի էր համարել արդյունաբերության աճի ջատագով, ապա Հ. Աբրահամյանն ակնհայտորեն շեշտադրումները փոխել է դեպի գյուղատնտեսություն:
ՏՏ ոլորտին վերաբերող ենթաբաժնում, թերևս, նորություն կարելի է համարել Երևանի Ջրվեժ թաղամասում ինժեներական քաղաքի կառուցման մասին դրույթը:
Սոցիալական քաղաքականության ոլորտում նոր կառավարությունը ևս խոստանում է կենսաթոշակների աճ, սակայն առանց կոնկրետացնելու այդ աճի քանակական գնահատականները, ինչն արված էր նախորդ կառավարության ծրագրում (կենսաթոշակի բարձրացում մինչև աղքատության գծի 125%):
Նոր կառավարության ծրագրի ամենաբնութագրիչ առանձնահատկություններից մեկը նախորդ ծրագրի համեմատ՝ կոռուպցիայի դեպ պայքարի մասին առանձին բաժնի բացակայությունն է: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի դրույթները ներառվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանության և արդարադատության բաժնում, նշվել է, թե վերաիմաստավորվելու է կոռուպցիայի դեմ պայքարի տեսլականը: Մասնավորապես՝ պետք է ներդրվեն պետական ծառայողների չհիմնավորված հարստացման դեպքում պատասխանատվության կիրառման մեծանիզմներ: Սակայն հանվել է նախորդ ծրագրի այն դրույթը, ըստ որի՝ պետական ապարատը պետք է տարանջատվի բիզնեսից:
Անշուշտ, երկու ծրագրերի համեմատությունները վերջնական չեն ու պահանջում են ավելի խորը վերլուծություններ: Կարծում ենք՝ ԱԺ-ում ևս բուռն քննարկումները երաշխավորված են:

Новая программа правительства: сходства и различия
Новое правительство РА опубликовало сегодня свою программу деятельности, которая, как и ожидалась, является в основном органическим продолжением программы 2013 г. Тиграна Саркисяна, хотя и подверглась редактированию. Иначе и быть не могло, поскольку оба правительства представляют одну и ту же политическую силу.
Первое, что бросается в глаза в новой программе, это отредактированный вариант ожидающихся результатов. Новое правительство ожидает три основных результата: 5-процентный рост ВВП, сокращение бедности на 10%, повышение минимальной зарплаты до 65 тыс. драмов. У предыдущего праивтельства было больше ожиданий: 5-7-процентный экономический рост, создание 100 тысяч новых рабочих мест, рост собираемости государственных доходов в пределах 0,3-0, 4-процентного роста по отношению к ВВП и т.д. Отметим, что рост налоговых поступлений изъят также из подразделов программы. Более того, новое правительство обещает постепенно отказаться от взимания на границе налога на добавленную стоимость, снизить порог льгот в случае импорта инвестиционных товаров.
Из программы, естественно, изъяты положения о подготовительных работах по соглашению об ассоциации сЕС. Они заменены положениями о Евразийском таможенном союзе и едином Евразийском экономическом пространстве.
По неизвестным нам причинам в программе в числе основных отраслей экономики сельское хозяйство указано на первом месте, тогда как в предыдущих программах на первом месте находилась промышленность.Трудно сказать, это техническая описка или переосмысление роли промышленности. Новое правительство существенно расширило обещания о поддержке сельского хозяйства, особенно по части субсидирования. Субсидии будут выделены  на разведение зерновых культур в приграничных и горных районах, а малым и средним хозяйствам, в частности кооперативам, будут предоставлены гранты.
Если правительство Тиграна Саркисяна по правуу можно считать апологетом развития промышленности, то Овик Абрамян явно перевел акцент на сельское хозяйство.
В подразделе, посвященном сфере информационных технологий, новостью является положение о строительство инженерного городка в ереванском квартале Джревеж.
В сфере социальной политики новое правительство обещает рост пенсий, но без конкретизации количественного роста, что было  сделано в  программе предыдущего правительства (повышение пенсии до 125% порога бедности).
Одной из наиболее характерных особенностей новой правительственной программы, по сравнению с предыдущей, является отсутствие отдельного раздела о борьбе с коррупцией. Положения о борьбе с коррупцией включены в раздел о защите прав человека и правосудии, говорится о переосмыслении видения борьбы с коррупцией. В частности,  предлагается внедрить механизмы применения ответственности в случае необоснованного обогащения госслужащих. Вместе с тем изъято содержавшееся в предыдущей пролграмме положение о том, что госаппарат следует разграничить от бизнеса.
Сравнение двух программ, разумеется, не является окончательным, так как требует более глубокого анализа. Бурные обсуждения, на наш взгляд,  гарантированы и в Национальном Собрании.