Արդյունաբերության անկումը շարունակվում է
Հայաստանում ապրիլին մարտի համեմատ գրանցվել է արդյունաբերության 5.8 % անկում: Սա ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության ներկայացրած պաշտոնական տվյալներն են: Տարեսկզբից արդյունաբերությունը անկման տեմպեր ունի, սակայն հույս կար, որ սեզոնային գործոնների չեզոքացումից հետո արդյունաբերության աճը կվերականգնվի:
Սակայն դա տեղի չի ունենում, ավելին՝ անկման հիմնական պատճառը շարունակում է մնալ մշակող արդյունաբերությունը, թեև փոքր չափով անկում կա նաև հանքարդյունաբերությունում: Մշակող արդյունաբերությունում նվազել է ալկոհոլային խմիչքների արտադրությունը, բավական զգալի է կոնվերտորային պղնձի ու ֆեռոմոլիբդենի արտադրության անկումը:
Ստացվել է մի իրավիճակ, երբ պղնձի խտանյութի արտադրությունն ու արտահանումն աճել է, իսկ պղնձի վերամշակումը նվազել: Օրինակ՝ մարտի դրությամբ պղնձի խտանյութի արտադրությունն աճել էր 16%-ով, իսկ կոնվերտորային պղնձի արտադրությունը նվազել 15%-ով: Հիշեցնենք, որ պղնձի վերամշակում իրականացնում է ACP ընկերության Ալավերդու պղնձաձուլարանը:
Արդյունքում՝ արդյունաբերությունը տնտեսության միակ ճյուղ է, որտեղ անկում կա, մնացած բոլոր ճյուղերում, անգամ, շինարարությունում գրանցվել է աճ:
Հունվար-ապրիլի կտրվածքով տնտեսական ակտիվությունը 3.6% է՝ հունվար-մարտի 3.3%-ի համեմատ: Ամենամեծ աճ գրանցվել է գյուղատնտեսությունում՝ 4.1%: Սակայն այս տարվա ուժեղ ցրտահարություններից հետո հնարավոր է առաջիկա ամիսներին ունենանք գյուղատնտեսական արտադրանքի նվազման միտում: Առայժմ հիմնականում հաշվառվում են ջերմոցային տնտեսությունների, վաղահաս մշակաբույսերի (կարտոֆիլ և այլն), ու անասնապահության տվյալները:
Շինարարությունը գրանցել է 0.7% աճ: Այս ոլորտի աճը կապվում է իրավաբանական անձանց գործունեության հետ, իսկ ահա բնակչության միջոցներով իրականացվող շինարարությունը շարունակում է անկում ապրել: Սկսել է թափ առնել նաև Ասիական զարգացման բանկի վարկի հաշվին իրականացվող ճանապարհաշինությունը:
Չորս ամիսների կտրվածքով ունենք նաև առևտրի շրջանառության 5.1% աճ, պայմանավորված հիմնականում ստվերի կրճատմամբ: ՀՀ քաղաքացիներն ու հյուրերը 4 ամսում մոտ 627 մլրդ դրամի առևտուր են արել (մոտ 1.5 մլրդ դոլար):
Վիճակագրությունը ցույց է տալիս միջին ամսական աշխատավարձի 7.2% աճ, ինչն աննախադեպ բարձր ցուցանիշ է: Ըստ այդմ՝ միջին ամսական աշխատավարձը Հայաստանում հասել է մոտ 160 հազ. դրամի, որից՝ մասնավոր սեկտորում 190 հազ. դրամ, պետականում՝ 138 հազ. դրամ: Սա նշանակում է, որ Հայաստանում կենսամակարդակի աճ կա, քանի որ գնաճի տեմպը (4.6%) զգալի ետ է մնում աշխատավարձի աճի տեմպից:

Спад промышленности продолжается
В апреле, по сравнению с мартом, в Армении был зарегистрирован спад промышленности на 5,8%. Это официальные данные Национальной статистической службы РА. Падение темпов  промышленности наблюдается с начала года, однако была надежда, что после нейтрализации сезонных факторов промышленный рост восстановится. Но этого не произошло. Более того, основной  причиной спада продолжается оставаться перерабатывающая промышленность. В небольшом объеме спад наблюдается и в горно-добывающей промышленности. В перерабатывающей промышленности сократилось производство алкогольных напитков, довольно значительный процент составляет сокращение  объемов производства конверторной меди и ферромолибдена, а также переработки меди. Так, по положению на март производство медного концентрата выросло на 16%, а производство конверторной меди сократилось на 15%. Напомним, что переработку меди осуществляет Алавердинский медеплавильный комбинат компании АСР. В результате промышленность является единственной отраслью экономики, где происходит спад. Во всех остальных сферах, даже строительной, зарегистрирован рост.
В период с января по апрель активность экономика составила 3,6% по сравнению с 3,3% в январе-марте. Самый высокий показатель подъема зарегистрирован в сельском хозяйстве – 4,1%. Однако после сильных заморозков этого года в ближайшие месяцы мы, возможно, будем наблюдать тенденцию к сокращению сельскохозяйственной продукции. Пока рассчитываются в основном данные тепличных хозяйств, раннесозреваемых культур (картофель и др.) и животноводства.
В строительстве зарегистрирован рост на 0,7%. Это связано с деятельностью юридических лиц, а вот в строительстве, осуществляющемся на средства населения, спад продолжается. Начало набирать темп и дорожное строительство, которое осуществляется на средства Азиатского банка развития.
В четырехмесячном разрезе мы имеем рост торгового оборота на 5,1%, что обусловлено в основном сокращением тени. Граждане и гости РА за 4 месяца совершили покупки на сумму около 627 млрд драмов (около 1,5 млрд долларов).
Статистика показывает рост среднемесячной зарплаты на 7,2%, что является беспрецедентно высоким показателем. В соответствии с этим среднемесячная зарплата в Армении достигла почти 160 тыс. драмов: 190 тыс. драмов в частном секторе, 138 тыс. драмов – в государственном. Это означает, что в Армении наблюдается рост жизненного уровня, поскольку темпы роста цен (4,6%) значительно отстают от темпов роста зарплаты.