Իվան Վոլինկին. «Դա պարզապես կոմերցիոն գործարք էր, ես այստեղ կրիմինալ չեմ տեսնում»
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Իվան Վոլինկինը որևէ արտառոց կամ կրիմինալ տարր չի տեսնում ՌԴ քայլի մեջ՝ զենք վաճառել Ադրբեջանին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանը շարունակում է սպառազինել հակառակորդ Ադրբեջանին: Ղարաբաղաադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում մայիսի 21-ի, լույս 22-ի գիշերը տեղի ունեցած միջադեպից հետո ադրբեջնական կողմը երեք վիրավոր էր տվել: Հենց հաջորդ օրը լրատվամիջոցները հերթական տեղեկությունները տարածեցին, որ Ռուսաստանը Բաքվին 100 Т-90С տանկ է մատակարարել:
«Հետքի» հետ զրույցում, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք բարեկամ Ռուսաստանը ճիշտ է վարվում, երբ այս անգամ էլ տանկ է վաճառում Ադրբեջանին, Ի. Վոլինկինը պատասխանեց. «Դա կոմերցիոն հարց է, քաղաքականություն այստեղ չկա: Եվ պետք չէ այդ հարցերի վրա ուշադրություն սևեռել: Այնպես որ… Ես այստեղ կրիմինալ չեմ տեսնում, վտանգավոր որևէ բան չի կատարվում, դա պարզապես կոմերցիոն գործարք էր, Հայաստանի հետ էլ մեզ կապում են ռազմատեխնիկական հարաբերությունները, զենքի վաճառք կրկին այս դեպքում էլ կա, այնպես որ որևէ արտառոց բան չկա»:
Մեր դիտարկմանը, թե Հայաստանին Ռուսաստանն այդ ծավալով զենք չի վաճառում, դեսպանը հակադարձեց՝ նշելով. «Մաշտաբների մասին եկեք չխոսենք: Ես կարող եմ ասել միայն, ծավալը բավարար է ու լավը»:

Ivan Volynkin: "It Was Simply a Commercial Transaction; I See Nothing Criminal Here"
Russian Ambassador to Armenia Ivan Volynkin see nothing preposterous or criminal in Russia's move to sell arms to Azerbaijan.
Recall, Armenia's strategic partner Russia continues to equip rival Azerbaijan. After the incident on the night of May 21 on the line of contact between Karabakh and Azerbaijan armed forces, Azerbaijan suffered three casualties. The following day, news media reported that Russia supplied Baku with 100 T-90C tanks.
In conversation with Hetq and responding to the question whether Armenia's friend Russia is acting appropriately by again selling tanks to Azerbaijan, Ambassador Volynkin said: "This is a commercial issue — there are no politics here. And attention should not be drawn to these issues. Thus… I don't see [anything] criminal here; nothing dangerous is happening; it was simply a commercial transaction. We are tied also to Armenia through military equipment relations; there are arms sales also in this case, so there is nothing absurd."
To Hetq's comment that Russia does not sell as much arms to Armenia as it does to Azerbaijan, the ambassador disagreed, saying: "Let's not talk about the volumes. I can only say that the amount is sufficient and good."
He see nothing wrong here...of course, Russia keeps dumping it's old, dilapidated and antiquated weaponry on Armenia, and sells top notch modern armaments to Azerbaijan. No wonder no one trust Russia's sincerity. And what do Armenia's oligarchs do? NOTHING...they expertly get paid and bribed to stay quiet.