Իվան Վոլինկին. «Դա պարզապես կոմերցիոն գործարք էր, ես այստեղ կրիմինալ չեմ տեսնում»
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Իվան Վոլինկինը որևէ արտառոց կամ կրիմինալ տարր չի տեսնում ՌԴ քայլի մեջ՝ զենք վաճառել Ադրբեջանին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանը շարունակում է սպառազինել հակառակորդ Ադրբեջանին: Ղարաբաղաադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում մայիսի 21-ի, լույս 22-ի գիշերը տեղի ունեցած միջադեպից հետո ադրբեջնական կողմը երեք վիրավոր էր տվել: Հենց հաջորդ օրը լրատվամիջոցները հերթական տեղեկությունները տարածեցին, որ Ռուսաստանը Բաքվին 100 Т-90С տանկ է մատակարարել:
«Հետքի» հետ զրույցում, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք բարեկամ Ռուսաստանը ճիշտ է վարվում, երբ այս անգամ էլ տանկ է վաճառում Ադրբեջանին, Ի. Վոլինկինը պատասխանեց. «Դա կոմերցիոն հարց է, քաղաքականություն այստեղ չկա: Եվ պետք չէ այդ հարցերի վրա ուշադրություն սևեռել: Այնպես որ… Ես այստեղ կրիմինալ չեմ տեսնում, վտանգավոր որևէ բան չի կատարվում, դա պարզապես կոմերցիոն գործարք էր, Հայաստանի հետ էլ մեզ կապում են ռազմատեխնիկական հարաբերությունները, զենքի վաճառք կրկին այս դեպքում էլ կա, այնպես որ որևէ արտառոց բան չկա»:
Մեր դիտարկմանը, թե Հայաստանին Ռուսաստանն այդ ծավալով զենք չի վաճառում, դեսպանը հակադարձեց՝ նշելով. «Մաշտաբների մասին եկեք չխոսենք: Ես կարող եմ ասել միայն, ծավալը բավարար է ու լավը»:

Иван Волынкин: продажа Россией танков Азербайджану всего лишь коммерческая сделка
Посол России в Армении Иван Волынкин ничего криминального в продаже РФ оружия Азербайджану не видит. Напомним, что стратегический партнер Армении, Россия, продолжает вооружать нашего противника – Азербайджан. В результате инцидента, произошедшего в ночь с 21 на 22мая на линии соприковносвения карабахско-азербайджанских войск, с азербайджанской стороны были ранены трое военнослужащих. На следующий же день СМИ распространили очередную информацию о том, что Россия продала Баку 100 танков Т-90С .
В беседе с Hetq.am И.Волынкин, отвечаяна вопрос, правильно ли поступила Россия, продав на этот раз Азербайджану танки, сказал: “Это вопрос коммерческий, тут политики никакой нет, не нужно на этих вопросах заострять внимание. Тут я не вижу никакого криминала, ничего страшного не происходит. Это коммерческая сделка. С Арменией нас тоже связывают военно-технические отношения, тоже есть торговля оружием, так что ничего особенного нет”.
В ответ назамечание о том, что Россия не продает Армении оружие в таком масштабе, посол возразил: “Я могу сказать, что масштабы вполне достаточные и хорошие”.